Jaki wpływ ma zmiana długości mostka na prowadzenie mojego roweru


14

Odkrywam, że kiedy skaczę, mój rower górski wydaje się być bardzo ciężki jak nos, bez względu na to, jak daleko jest moje siodło. Jaki efekt przyniesie przejście na krótszą długość pnia?

Mój rower Boardman FS-PRO został wyposażony w 100 mm wspornik Richey. Myślę, że przejście na krótszy mostek pozwoli mi i moim krótkim ramionom usiąść dalej na rowerze i mam nadzieję, że strome wypadanie będzie nieco łatwiejsze w prowadzeniu. Słyszałem, że krótsze trzpienie przyspieszają również sterowanie. Czy to sprawi, że mój rower będzie nie do zniesienia?


1
Skaczesz czy bierzesz odpadki? Jeśli zauważysz, że przód motocykla spada, gdy zjeżdżasz z niego, może to być bardziej problem techniczny.
deemar

1
Zła technika jest zdecydowanie częścią problemu. Na stromych płytach skalnych czuje się też ciężko. Mam dość krótkie ramiona i długie ciało.
davefiddes

Odpowiedzi:


13

Krótszy mostek sprawia, że ​​kierowanie jest szybsze, pozwala również usiąść bardziej pionowo i daje większą dźwignię na kierownicy.

Dłuższy mostek sprawia, że ​​jesteś bardziej do przodu i ma lepszą pozycję do wspinaczki, ale myślę, że sprawia, że ​​kierowanie przy niskiej prędkości jest niewygodne i jest niewygodne w przypadku długich odcinków na rowerze.

Przeszedłem z jakiegoś bezbożnego długiego mostka (100 + mm) z płaskim drążkiem na 50 mm mostek z małym drążkiem pionowym na moim Rockhopperie i jestem teraz znacznie szczęśliwszy. Podciąganie przedniego koła jest znacznie łatwiejsze (i oczywiście pomaga to w dużej mierze podczas skakania / skakania). Również zjeżdżanie z większych kropli jest łatwiejsze, ponieważ łatwiej jest również zawiesić się z tyłu roweru.

Jeśli przede wszystkim skaczesz po ziemi i jeździsz swobodnie, powiedziałbym, że idź z krótkim mostkiem. Szczerze mówiąc, jedynym scenariuszem, w którym rozważałbym powrót do długiego mostka, jest to, że postanowiłbym zacząć dużo jeździć na XC z dużą ilością podjazdów (NIE DZIĘKI!).


Dobrze. Skończyłem z 70 mm rdzeniem Nukeproof. Po miesiącu jazdy naprawdę zmieniło to jazdę i poziom pewności siebie. Krótsza łodyga ułatwia dotarcie do szlaku w krętych materiałach. Teraz patrzę ponad kierownicą na przednią oś zamiast pod nią. Podczas skoku mogę podnieść swoją wagę wystarczająco daleko, aby wznieść się na wysokość. Tak!
davefiddes

Ładny! To zdecydowanie jedna z najlepszych rzeczy, jakie zrobiłem na moim motocyklu. Cieszę się, że działa dobrze dla Ciebie.
kkeilman,

Średnia „normalna” długość trzonu wynosi zwykle 110 mm. Na przeciętnym rowerze górskim lub szosowym nie spodziewałbym się niczego mniejszego niż 90 mm. Zakładając, że rower nie jest specjalnego zastosowania, to wymaganie krótszego mostka niż to wskazuje, że możesz chcieć ponownie sprawdzić rozmiar ramy. To nie znaczy, że jest źle, tylko to, że nie jest normalnie potrzebne super krótkie mostki, oprócz motocykli DH lub Freeride.
zenbike

Gene Hamilton sugeruje użycie trzonu 60 mm dla XC i nieco krótszego (40-50 mm) dla DH. Ma to na celu poprawę prowadzenia podczas wspinaczki i zjazdów. Jeszcze tego nie próbowałem, ale jest na mojej następnej liście zakupów.
Ryan Anderson
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.