Koło blokuje się


1

Hej, mam rower jednobiegowy z hamulcami szczękowymi. Problem polega na pewnym położeniu, koło utknie i po pewnym wysiłku zacznie działać. Dzieje się tak przy prawie każdym obrocie. Potrzebuje dużo wysiłku, aby go uruchomić i powoduje problem na zboczach. Co może być tego przyczyną? Co powinienem zrobić?


Pod pojęciem „Gearless” rozumiesz pojedynczą prędkość? A może stały sprzęt? Czy ma hamulce szczękowe?
renesis

1
Koło może być źle wyregulowane i tarcie ramy. Lub jeśli ma hamulce (felga), spróbuj go poszukać, aby ocierać okładziny hamulcowe. Może to być również problem z łożyskami lub napięciem łańcucha.
Alexander

Jeśli jest to jeden raz na obrót koła, dotychczasowe odpowiedzi są dobre, ale nie wspominaj, że może to być również uszkodzenie tylnego koła zębatego (bardzo mało prawdopodobne, ale możliwe, a jeśli tak, to będzie widoczne, oczywiście uszkodzone). Jeśli raz na obrót pedału, może to być wyrównanie tarczy.
Móż

Jestem trochę niewiarygodny, że zamiast badać koło (co z pewnością nie może być zbyt trudne - w jaki sposób rzeczy mogą powodować zakleszczanie się koła?), Przychodzisz do Internetu, aby zadać to pytanie. Jeśli nadal jesteś zdezorientowany, spróbuj zdjąć koło z roweru, czy obraca się dobrze?
PeteH

Pracując na rowerach dla moich dzieci, stwierdzam, że jeśli napręcę łańcuch zbyt mocno, zakleszczy się on podczas pedałowania.
BPugh

Odpowiedzi:


7

Sprawdź, gdzie się ociera. Prawdopodobnie będzie ocierać się o klocki hamulcowe, a rzadziej o łańcuchy. Jeśli zdarzy się to raz na obrót, oznacza to, że twoje koło jest prawdopodobnie wypaczone i musi zostać wyprostowane. To powinno być dość podstawową poprawką, jeśli zabierzesz go do sklepu rowerowego. Prostowanie koła można wykonać w domu za pomocą prostego, taniego narzędzia, ale zastanowienie się, jak zrobić to dobrze, zajmuje trochę czasu.


1

Zakładam, że tylne koło się zacina, a jego każdy obrót, a nie każdy obrót pedału.

Zawieś rower, delikatnie unieś koło i pozwól mu się zatrzymać. Gałka oczna w miejscu, w którym koło przechodzi przez dolną i dolną część ramy ramy, oraz hamulce, jeśli masz hamulce na tym kole. Powinieneś być w stanie łatwo wsunąć papier między koło a ramę / hamulce.

Koło powinno również wyglądać „nieruchomo” podczas obracania się, istnieje szansa, że ​​wyłączysz go z prawdy, więc jedna część obręczy jest wygięta na bok. Można to naprawić za pomocą klucza do szprych na końcu szprychy obręczy, aby wyciągnąć obręcz z powrotem do linii. Możesz użyć palca jako miernika podstawowego, ale bądź ostrożny.

Jeśli wszystko jest w porządku, odmontuj tylne koło i ręcznie obróć osie. Powinny być gładkie, bez karbu w rotacji. Nie powinieneś mieć więcej niż ledwo wyczuwalne poruszenie w górę / w dół. Wszystko inne i oś / łożyska koła wymagają czyszczenia i ponownego zapakowania. Powinno to kosztować bezpłatnie przez co najmniej minutę, jeśli trzymasz koło za końce osi.

Mniej prawdopodobne jest dolny wspornik między pedałami. - spowodowałoby to jednak, że zacięcie występowało raz na obrót pedału.

Wreszcie, jeśli jest to jeden obrót łańcucha, poszukaj sztywnego ogniwa w łańcuchu.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.