Czy stopy o różnej wielkości mogą być przyczyną bólu kolana?


10

Lewa stopa jest zbliżona do pełnego rozmiaru większego niż prawa. Od czasu kliknięcia zawsze odczuwałem ból lewego kolana. Zawsze stosowałem rozmiar buta dla większej stopy.


Witamy w Bicycles @daryl!
andy256,

Założę się, że masz niewielką deformację jednej nogi, która powoduje ból kolana. Jednak w odpowiedziach poniżej o prawidłowym (i identycznym) ustawieniu bloków względem stopy (nie buta) warto sprawdzić. Pamiętaj, że w przypadku zacisków palce u nóg zostały zablokowane do przodu, ale w przypadku zatrzasku stopy są zwykle przyciągane do tyłu butów.
Daniel R Hicks,

2
Czy możesz podać więcej szczegółów na temat bólu? Gdzie w kolanie? (np. na zewnątrz poniżej stawu kolanowego.) Kiedy się pojawia? (np. za każdym razem, gdy jedziesz pod górę, po x godzinach łatwej jazdy itp.) Jaka jest powtarzalność? (np. zawsze występuje, występuje w przybliżeniu co 5 jazdą itp.)
Rider_X

Kiedy mi się przydarzyło, było to spowodowane noszeniem roweru U-lock z boku roweru, który zmusił jedno kolano do nieznacznego (asymetrycznego) oddalenia się od linii środkowej.
ChrisW,

1
W każdym razie, jeśli to utrzymuje się przez długi czas lub pogarsza się, prawdopodobnie powinieneś zobaczyć dokumentację na ten temat. Pomocne jest wiedzieć, w jaki konkretny zespół jest zaangażowany, i prawdopodobnie możesz nauczyć się od terapeuty kilku ćwiczeń / ćwiczeń, aby pomóc.
Daniel R Hicks,

Odpowiedzi:


3

Różnica rozmiarów stóp raczej nie spowoduje bezpośredniego bólu, ale posiadanie zbyt dużego buta na mniejszej stopie może zapewnić niewystarczające wsparcie lub zbyt duży ruch. Wypróbuj dodatkowe skarpetki na mniejszej stopie lub dodatkową podeszwę wewnętrzną.

Biorąc pod uwagę, że jedna stopa jest mniejsza, czy to możliwe, że noga też jest trochę krótka? Musisz skonsultować się z fizjologiem sportowym lub ewentualnie uzyskać profesjonalny rower. Możesz użyć dłuższych śrub na swoim korku i trochę uszczelnienia między korkiem a butem.

Wreszcie, czy może to być proste niedopasowanie korka? Niedawno przestałem klikać i pokazało mi to, że moja lewa stopa woli inną pozycję niż prawa stopa. Pamiętaj, że moje siodło zawsze źle się czuje, chyba że nos jest 2-3 stopnie w lewo.


Hej Criggie, jak twoja elastyczność bioder? Moja żona musiała również przesunąć siodło na bok, dopóki nie wyśledziliśmy elastyczności bioder jako kierowcy w jej nierówności.
Rider_X

@rider_x Dobra myśl - nigdy nie sprawdzałem. Oszczędzam na nowy rower na 40. część, która będzie przeznaczona na rower pro. Miałem zbyt wiele zepsutych rzeczy, aby były całkowicie symetryczne :)
Criggie

Większość bloków jest dostępna w kilku ustawieniach pływaka, co oznacza kąt, w którym stopa może się poruszać w lewo lub w prawo przed zwolnieniem mechanizmu. Z Look Keo otrzymujesz 0 °, 4,5 ° lub 9 °. Pomoże to znaleźć właściwy kąt podeszwy względem osi pedału. Pedały Speedplay umożliwiają regulację pływaka od 0 ° do 15 ° i, o ile mi wiadomo, są płytki do regulacji różnic długości nóg.
Carel

@carel Tak, bardzo dobry punkt. Grubość korka może również pomóc OP - ponieważ jedna stopa jest mniejsza, może być również cieńsza, co powoduje różne wysokości stosu na pedał.
Criggie

Jeśli różnica wielkości stóp jest naprawdę zbyt duża, możesz skorzystać z zakupu dwóch par. W końcu wyrzucisz jeden but na parę, ale wtedy nie kupujesz zbyt często butów rowerowych. Lub jeśli kupisz buty z dużej firmy, możesz zamówić parę o różnych rozmiarach. Mój przyjaciel musi to zrobić z butami jeździeckimi.
Carel

2

Większość ludzi ma różne rozmiary, chociaż w twoim przypadku może to być bardziej wyraźne.

Możesz sprawdzić, czy korki są w tej samej pozycji względem stopy , ale podejrzewam, że przyczyna jest inna.

Sprawdź, czy Twoje korki są proste , i spójrz na pedałowanie, aby zobaczyć, czy kolana i stopy są proste. Twoje kolana powinny zbliżać się do dotykania górnego paska podczas pedałowania.

Ale główną przyczyną bólu kolana jest zbyt wolne pedałowanie, wywierające zbyt duży nacisk na kolana przy każdym pociągnięciu pedału. Ponieważ ból jest tylko jednym kolanem, możliwe jest, że wywierasz zbyt duży nacisk na to kolano.

Zwykle rozwiązaniem jest próbowanie pedałowania z wyższą kadencją (częstością) przy użyciu niższego biegu. Więc obracasz się szybciej przy mniejszym oporze. Staraj się pedałować równomiernie, z takim samym naciskiem lub siłą na każdą nogę.

Porównaj także rozwój mięśni lub siłę każdej nogi. Czy oni są tacy sami? Ponieważ jest to twoja dominująca noga, podejrzewam, że nie. Jeśli nie, może to być coś do zbadania. Możesz pracować nad wzmocnieniem drugiej nogi, a także zwiększeniem rytmu.

Edycja: Inną rzeczą do rozważenia jest wysokość siedziska. Spodziewałbym się, że miałbyś problem z obiema kolanami, gdyby to była przyczyna, ale warto o tym wiedzieć. Ogólnie rozumiemy

  • ból w tylnej części kolana, gdy siedzenie jest zbyt wysokie

  • ból przed kolanem, gdy siedzenie jest zbyt niskie.

Pierwsze wyniki tego wyszukiwania Google mogą w tym pomóc.


Kolana dotykające górnej rurki to mit wprowadzony przez publikację CONI w 1972 r. - był oparty na tym, co włoski komitet olimpijski był „ideą” formy rowerowej. To samo dotyczy wyrównania bloku, prosta jest dobrą pozycją początkową, ale może, ale nie musi być odpowiednia, w zależności od twojej biomechaniki.
Rider_X

1
@Rider_X Tak, tam dużo teorii. Mówię tylko to, co zaobserwowałem u siebie i innych. Zauważyłem zmianę w prostym pedałowaniu w cudowny sposób eliminującym „przewlekły” ból kolana prawie z dnia na dzień, więcej niż raz, i nigdy nie spotkałem się z przypadkiem, w którym proste pedałowanie powodowało problem. Zgadzam się z twoim komentarzem odnośnie bloków.
andy256

Jeśli jedna stopa jest zasadniczo dłuższa niż druga (biorąc pod uwagę odległość między stopą a kostką), siedzenie może być zbyt wysokie dla krótszej nogi, ale nie dłużej.
Chris H

@ChrisH Hmm. Boli go dominująca noga. Spodziewałbym się, że będzie dłużej. Ale warto rozważyć.
andy256,

1
@ChrisH - Jazda na rowerze nie jest naturalnym ruchem ciała, niestety nudy są czasami wymagane do dobrego dopasowania (szczególnie jeśli nie masz „regularnych” problemów).
Rider_X,

1

Biomechanika może być trudna, w twojej sytuacji może być konieczne wykonanie prób i błędów, aby dotrzeć do źródła bólu. Przełączając się na tryb bez klipsa, blokujesz pozycję stopy bardziej niż w przypadku płaskich, więc prawdopodobnie pomoże ci porównać różnicę między pozycją bez zatrzasku a zatrzaskiem.

Krok 1: Obserwuj, jak chodzisz

Zauważ, jak ustawiasz stopy podczas chodzenia. Może to być przydatne, aby zrozumieć, czy początkowa pozycja blokady powinna być prosta, czy będziesz musiał zbierać palce w zależności od naturalnej postawy stopy.

Krok 2: Przełącz z powrotem na płaskie pedały i obserwuj

Ponieważ ból objawił się po przejściu na tryb bez klipsów (niepozornie z powodu płaskich pedałów), być może trzeba będzie wrócić do płaskich pedałów, aby spróbować zlokalizować źródło bólu kolana. Płaskie pedały mają w rzeczywistości pewne zalety, ponieważ pozwalają na ciągłe przestawianie stopy podczas jazdy, co może być przydatne, jeśli masz jakąś osobliwość biomechaniczną.

Jedź przez chwilę, upewnij się, że czujesz się komfortowo, a następnie zanotuj, w jaki sposób ustawiasz stopy na pedale.

  • Jak twoja stopa jest ustawiona do / na rufie (tj. Położenie śródstopia w stosunku do osi pedału. Obecne myślenie polega na ustawieniu osi między 1. a 5. śródstopiem. Jednak ponieważ rozbieżności w długości stopy mogą wymagać jednej stopy być ustawiony w inny sposób, aby zapewnić optymalną biomechanikę dla każdej nogi (np. jeśli obie nogi mają tę samą długość - co może, ale nie musi być - będziesz musiał ustawić stopy inaczej, aby mieć taki sam zasięg nóg. ustawiłeś swoje korki w tej samej pozycji w każdym bucie, co mogło spowodować zmianę jednej z nóg, co może prowadzić do bólu).
  • Spójrz, jak twoje obcasy są ułożone na pięcie, czy migrują do lub z zewnątrz. Ponownie, w zależności od biomechaniki, w której wyleczenie jest proste, lub zbieżność pięt i stóp może dać lepszą biomechanikę.
  • Sprawdź, czy zmienisz pozycję stopy podczas jazdy rowerem, gdy znajdziesz wygodną pozycję. Jeśli okaże się, że musisz stale zmieniać pozycję stóp, zatrzaskowe pedały mogą nie zapewniać wystarczającego zakresu ruchu, aby wygodnie jeździć rowerem.
  • Na koniec zwróć uwagę, jak daleko ustawiasz stopy wewnątrz lub na zewnątrz na pedale (czasami określane jako współczynnik q)

Celem będzie próba odtworzenia jednej z tych wygodnych pozycji po ustawieniu bloków.

Krok 3: Próba i błąd przy zatrzaskowych pozycjach zatrzasku.

Po zaobserwowaniu interakcji z płaskimi pedałami, spróbuj ustawić korki na swoich butach, aby uzyskać jak najbliższą pozycję do wygodnego płaskiego pedału. Na przykład może być konieczne przesunięcie bloku na długiej stopie dalej do tyłu na bucie, aby wyrównać zasięg nóg i zapewnić większe podparcie dla dłuższej stopy.

Na koniec powinieneś zwrócić uwagę na to, ile pływaków mają twoje zatrzaskowe pedały. Różne systemy mają różne ilości i typy pływaków (niektóre są tylko kątowe, podczas gdy inne mają zarówno pływak boczny, jak i kątowy). Systemy z większą liczbą pływaków mają większą tolerancję na niedoskonałości biomechaniczne. Nawet w ramach jednego systemu pedałów (np. SPD-SL) różne knagi mogą zmieniać ilość dostępnego pływaka.

Ostatecznie nie ma łatwej odpowiedzi. Prawdopodobnie będziesz musiał zastosować wiele prób i błędów.


0

Podsumowując, nie zalecałbym wydawania dodatkowych pieniędzy na kupowanie butów różnej wielkości (chyba że daje to prawdziwy spokój ducha). Z doświadczenia wynika, że ​​fakt, że jeden palec jest dłuższy niż drugi, nie oznacza, że ​​powinieneś się poddać. Stwierdziłem, że moja troska o stopy różnych rozmiarów była bezpodstawna.

Kontuzja sportowa na rowerze, zwykle wynika z nadmiernej kompensacji jednej nogi / biodra / płuca dla drugiej, i to naprawdę zależy od wielu czynników. Niektóre z nich mają zalety i zostały wymienione w odpowiedziach innych użytkowników.

  • Rodzaj / pozycja korka jest częstym winowajcą. Cofnięcie bloku nigdy nikomu nie zaszkodzi. Nie wszystkie pedały są równe.
  • Wysokość siodła jest najczęstszą przyczyną kontuzji kolana, na którą osobiście natknąłem się.
  • Czy wiesz, czy jedna noga jest dłuższa od drugiej? Należy jednak zwrócić się do profesjonalisty przy dodawaniu podkładek lub klinów, takich jak wkładki itp.
  • Skarpetki pomagają, upewnię się, że twoje buty są ładne i przytulne.

Jeśli to nie wystarczy, kup rower. Nie bierz mojej rady od porady profesjonalistów. Sprawdź te zasoby:

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.