Jak poważnie powinienem brać maksymalny nacisk na moje felgi Cyclocross?


13

Posiadam bardzo ładny rower przełajowy, którego używam do codziennych dojazdów. Obecnie jest wyposażony w stosunkowo szerokie opony Cyclocross (Continental Cyclocross Race 35-622), które napełniam do 4 barów (58 psi).

Ponieważ opony te zbliżają się do końca życia, a ponieważ głównie jeżdżę po utwardzonych drogach, rozważam przejście na opony drogowe (np. Grand Prix Continental 4000S II 28-622). Jednak teraz zauważyłem, że moje felgi (DT Swiss XR 400) mają naklejkę z napisem „maksymalne ciśnienie w oponach 4 bary” obok piktogramu przedstawiającego felgę najwyraźniej pękniętą na spoinie. Ciśnienie to oczywiście nie wystarcza w przypadku wąskich opon drogowych.

Moje pytanie brzmi teraz, jak poważnie powinienem wziąć ten limit. Trudno mi sobie wyobrazić, jak zbyt wysokie ciśnienie rozerwałoby obręcz i jak dokładnie by to zawiodło. Sheldon Brown wspomina na swojej stronie, że maksymalne wartości ciśnienia są często raczej arbitralne i zachęca do eksperymentowania, ale mówi o oponach, a nie felgach.

Jestem gotów zaryzykować unieważnienie gwarancji na moich felgach lub przedwczesne zużycie. Chciałbym jednak uniknąć ryzyka katastrofalnej awarii w środku ruchu.

wprowadź opis zdjęcia tutaj


Felgi zwykle pękają przy ściankach bocznych, gdy używana jest szeroka opona z wysokim ciśnieniem. Z oponą 28 mm na tak szerokiej obręczy (szerokość wewnętrzna 18 mm) nie powinno być problemu.
Michael

2
Trudno wyobrazić sobie 18-milimetrową obręcz, która nie jest superlekkim modelem i nie wytrzyma 100 psi. Jednak patrząc na recenzje online widzę kilka skarg na trwałość tej konkretnej obręczy.
Daniel R Hicks,

Błąd wersji próbnej i (mam nadzieję, że nie). Używam 60 PSI w moim MTB na drodze, co mówi, że „maksymalne ciśnienie 40 PSI” Badania Daniela sugerują, że jest to względnie delikatna obręcz, więc przeprowadź własne poszukiwania. Jak stare to jest? Czy możesz sprawdzić u oryginalnego dostawcy?
Criggie

Ciekawi mnie wspólna grafika. Kiedy koło jest zbudowane, szprychy powinny zapewniać więcej niż wystarczającą kompresję, aby utrzymać obręcz razem. Podejrzewam, że zbyt duże napięcie ramion może spowodować deformację stawu.
dlu

1
@dlu - Nieprawidłowo zakładasz, że osoba, która zaprojektowała grafikę, wie cokolwiek o konstrukcjach mechanicznych.
Daniel R Hicks,

Odpowiedzi:


7

Powodem, dla którego felgi mają maksymalne ciśnienie w oponach, jest to, że opona naciska na siedzisko stopki. Obciążenie to przenoszone jest przez „wygięcie” w kształcie „U” obręczy. Wyższe ciśnienia wywierają większy nacisk na obręcz i, przy wystarczającym nacisku, spowodują jej awarię na zakręcie lub przez otwory w szprychach, jeśli jest to słaby punkt.

Dzięki felgom zaprojektowanym do hamulców tarczowych nie ma potrzeby budowania dodatkowego materiału na zużycie z zacisków. Oznacza to, że felgi mogą być lżejsze i potencjalnie bardziej kruche. Ponieważ producenci myślą, że mogą kontrolować presję inflacyjną (lub przynajmniej powiedzieć o limitach presji), mogą zdecydować się na wymianę wagi, która opiera się presji inflacyjnej na wagę, która radzi sobie ze stresem jazdy - zakładając, że są różne.

Nigdy nie widziałem żadnej porażki (z powodu braku doświadczenia, nie dlatego, że awarie są mało prawdopodobne, nie jestem uprawniony do złożenia takiego oświadczenia), ale wyobrażam sobie, że może być dość niechlujny. Myślę, że to, co by się stało, to fakt, że ściana boczna felgi zacznie się oddzielać od reszty felgi. Rura przez jakiś czas utrzymywałaby ciśnienie, ale ostatecznie opona nie usiadłaby, co może prowadzić do dość paskudnego zderzenia - szczególnie, jeśli zdarzyło się to na przednim kole.

Poniższe zdjęcie wygląda tak, jak sądzę, że może się zdarzyć (i jest opisane przez niektórych komentujących jako nadwyżka ciśnienia ).

Awaria obręczy hamulca tarczowego - być może z powodu nadciśnienia


Hmm W przypadku dzielonej obręczy producent (Mavic) obwiniał ją zarówno o nadciśnienie, jak i użycie obręczy hamulcowej av z hamulcami tarczowymi. Ciekawy.
RoboKaren,

Osiągnąłem to, błędnie interpretując ścianę boczną na Vredstein Fortezza i pompując opony 23c do 175PSI, po kilku tygodniach (przypuszczalnie zużyta) obręcz zaczęła powodować pęknięcia włoskowate wokół dolnej części toru hamulcowego na przednim kole.
ilikeprogramming

1
Ostrzeżenie może dotyczyć także opon o większej objętości, jeżeli dla danego ciśnienia występuje większe naprężenie obręczy. Węższe opony mają mniejsze naprężenie obręczy dla danego ciśnienia, więc możesz być w stanie bezpiecznie przejść nieco wyżej niż podano.
Rider_X

8

DT Swiss publikuje dokładnie ten dokument, którego szukasz:

Strona instrukcji / OBRĘCZE / Ciśnienie w oponach / Wymiary (PDF)

Dokument określa maksymalne użyteczne ciśnienie w oponach na podstawie obręczy i szerokości opony. Węższe opony pozwalają na wyższe ciśnienia. Na przykład felgi, o których mowa (XR 400, szerokość wewnętrzna 18 mm) są kompatybilne z oponami o szerokości od 23 mm przy 9,0 bar do 60 mm przy 3,2 bar.


1
Dzięki, to dobry link. Widziałem już ten dokument, ale nie byłem pewien, czy zastępuje on etykietę na samej obręczy, zwłaszcza, że ​​dokument jest nowszy niż moje felgi. Osoba, z którą skontaktowałem się w serwisie DT Swiss, nie wydawała się skłonna do jasnego oświadczenia. Jednak po raz kolejny google znalazłem reddit post przez kogoś, kto skontaktował się z nimi z tym samym pytaniem i powiedziano mi, że etykieta zakłada najszersze opony, a tabela może być używana dla opon wąskich.
Emil

1
Pozwoliłem sobie zasugerować edycję tej odpowiedzi, aby była czymś więcej niż odpowiedzią tylko na link. Możesz go dalej rozszerzyć.
Emil

@Emil musiałeś dokonać edycji przed zalogowaniem, ponieważ było to przeciwko „anonimowemu użytkownikowi”
Criggie

6

Sugerowałbym skontaktowanie się z producentem. Powinny one być w stanie dostarczyć Ci tabelę wskazującą maksymalne dopuszczalne ciśnienie opon dla opon różnej wielkości na feldze.

Warto zauważyć, że koła zaprojektowane do sytuacji, w których zazwyczaj jeździsz przy niskim ciśnieniu (przełaj, MTB przełajowe), nie potrzebują ścian bocznych tak mocnych jak koła przeznaczone do hamulców szczękowych. Pozwala to producentom produkować felgi o nieco mniejszej masie, przy czym kompromis stanowi niższe maksymalne dopuszczalne ciśnienie.

Twoje koła oczywiście nie są super lekkimi kołami wyścigowymi, ale kilka lat temu ludzie wysadzali ściany boczne ich felg, zakładając opony bezdętkowe na takich kołach.


1

Oczywiście najbezpieczniejszą drogą jest podążanie za etykietą. Jest to obręcz zaprojektowana do obniżania ciśnienia. Dlaczego nie wybrać opony drogowej, która będzie działać przy niższym ciśnieniu? MICHELIN Protek Miejskie 700x35C działa dobrze przy 4 barach. Używam starszej wersji tej opony na moim CX używanym jako dojeżdżający do pracy i jest to przyjemna jazda przy 4 barach. Lubię szerokie opony na podmiejskich.

Powiedziałeś, że głównie brukowane drogi. Inną opcją jest inny zestaw kół z oponami drogowymi i używaj bieżących kół do jazdy w terenie.

Siła na feldze to ciśnienie plus rozmiar, więc powinna wywierać większy nacisk na mniejszą oponę. Dziwne, że po prostu wymieniają presję, ale jest to powszechne.


1
Dobrze, że siła wywierana przez obręcz jest w przybliżeniu proporcjonalna do ciśnienia powietrza pomnożonego przez średnicę opony. Jeśli więc felga jest oceniana dla opon o średnicy 40 mm, a przejechujesz 20 mm, teoretycznie możesz uruchomić ciśnienie dwukrotnie wyższe.
Daniel R Hicks,

1

Użyłem pary DT Swiss TK540 i obie pękały przez całe centrum, gdy byłem w trasie po około 6500 mil. Nie jestem pewien, w którym momencie po raz pierwszy pojawiły się pęknięcia, ponieważ obręcz wyłożona była taśmą. ale kiedy koła wymagały wyrównania, a szprychy były na końcu, mechanik odkrył, co się dzieje. Były to 29 "zamontowane z Marathonem Mondialem 28x2,0. Ściana boczna nie zawiodła, ale centrum pękło tak samo jak na powyższym zdjęciu. Opony zostały napompowane do wartości między 45 a 50 psi


2
Jaka była maksymalna wartość ciśnienia twoich felg i opon? Bez tych informacji nie jest to odpowiedź na pytanie - to raczej komentarz.
RoboKaren,

Cześć i witamy w SE - to dobry początek, ale jak mówi @RoboKaren, potrzeba trochę więcej informacji. Użyj Edytuj, aby rozwinąć swoją odpowiedź. Możesz także przejrzeć tę wycieczkę, aby zobaczyć, jak tu się wszystko dzieje.
Criggie

0

To raczej rozczarowująca ocena ciśnienia ...

W tym coraz bardziej spornym świecie psychologów nie można być zbyt ostrożnym. Założę się, że poradzą sobie z 8 barami.

Jeśli planujesz jeździć na oponach o ciśnieniu 6 barów (na przykład), napompuj jedną z nich do 8 barów i pozostaw ją na jeden dzień. Zobacz co się dzieje. Jeśli nie wybuchnie, to jesteś zdecydowanie bezpieczny przy 6 barach.


3
Nie jestem pewien co do „zdecydowanie” - zmęczenia aluminium, więc będzie słabło, im więcej użyjesz felgi.
mattnz
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.