Ile ogniw łańcucha potrzebuję?


10

Szukając łańcuchów w serwisie eBay, widzę, że mają 106, 114, 116 linków i tak dalej.

Mam rower wyścigowy (2x7) i widzę, że łańcuchy często ogłaszane są jako 6-7-8, 10-biegowe, 11-biegowe. Ponieważ istnieje kilka liczb pierwszych, myślę, że to tylko tylny bieg, co jest brane pod uwagę?

Znalazłem jedno zdjęcie z nadrukiem na obudowie: „6-7-8 speed” i „116 Links”. Więc mam rację - czy to byłoby dla mnie w porządku, czy też muszę wziąć pod uwagę więcej informacji?

Producentem motocykla jest Peugeot, mechanik: Shimano exage, rower z lat 80., a łańcuch bardzo nagle stracił przyczepność po mroźnej zimie. Nie trzymam się Shimano, jeśli nie muszę. Lokalizacja Niemcy, jeśli ma to znaczenie.

Odpowiedzi:


14

Prędkość to liczba trybów na tylnej kasecie. Ma to znaczenie, ponieważ większa liczba biegów (szczególnie 9 biegów) oznacza, że ​​łańcuch musi być węższy, aby zmieścił się między nimi. Generalnie łańcuchy 6-7-8 prędkości są takie same, a 9 prędkości jest cieńszych, więcej niż 9 prędkości jest nieco wyspecjalizowanych.

Długość nie jest tak ważna, ponieważ zwykle będziesz musiał skrócić łańcuch, aby dopasować go do roweru. Standardowy łańcuch to 114 pinów (56 linków), ale prawie nigdy nie musisz tego wiedzieć (musiałem to sprawdzić!).


1
Aha. I potrzebuję specjalnego narzędzia, aby skrócić łańcuch, a w zależności od producenta (Shimano, Rholoff, inni) różne narzędzia?
użytkownik nieznany

Tak, potrzebujesz narzędzia do łamania łańcuchów (tanie będzie do okazjonalnego użytku), nie potrzebujesz innego dla każdego typu łańcucha
mgb

1
Istnieją dwa rodzaje narzędzi łańcuchowych - regulowane i te, które działają dobrze tylko na jednej szerokości łańcucha. Regulowane mają regulację śrubową oraz popychacz nitów i można je dopasować do dowolnego łańcucha. Te o stałych rozmiarach często będą działać w różnych rozmiarach, ale musisz być trochę ostrożny.

@mgb: „114 pinów (56 linków)” to dość dziwny sposób. Po pierwsze, aby uniknąć niepotrzebnego zamieszania, akceptowaną nomenklaturą handlową dla takiego łańcucha rowerowego jest „114 ogniw”. Po drugie, łańcuch 114 ogniw rzeczywiście będzie miał 114 pinów i będzie zawierał 57 par ogniw (wewnętrzna + zewnętrzna płyta). Każda para stanowi przeciwieństwo 1 "długości łańcucha. Po trzecie, w bardziej technicznym języku, łańcuch 114 pinów będzie miał 57 ogniw i 114 pół ogniw. Ale znowu 57 ogniw, a nie 56. Skąd pochodzi 56, nie jest dla mnie dokładnie jasne .
AnT

Lubię używać „ogniw łańcucha prędkości” lub „ogniw szybkiego uwalniania”, aby nie musiałem używać narzędzia do przerywania łańcucha za każdym razem, gdy chcę je usunąć w celu konserwacji. Również przy wymianie łańcucha szybkim sposobem uzyskania odpowiedniej długości jest przytrzymanie nowego łańcucha względem starego i zerwanie łańcucha w odpowiednim miejscu. Albo metoda umieszczania łańcucha na największej zębatce z tyłu kasety i największej tarczy z przodu i regulacji tak, aby tylny derailler był napięty, ale nie nadmiernie rozciągnięty. Lub istnieje formuła. Sprawdź Google, dobrze wykorzystałem wszystkie trzy metody.
adey_888


1

Jedynym zastrzeżeniem są pewne typy łańcuchów Shimano, które wymagają specjalnych szpilek; są bardzo długie, a po złożeniu łańcucha odrywasz sekcję. Wiele łańcuchów, które otrzymujesz od Walmart i innych źródeł, ma link „szybki”, specjalny link, który po prostu łączy łańcuch. jednak nadal będziesz musiał skrócić łańcuch.

Najlepszą praktyką jest uratowanie starej i użycie jej do pomiaru.


Nowe łańcuchy Shimano są wyposażone w co najmniej jeden sworzeń łączący, ponieważ musisz jakoś przymocować łańcuch. Te tanie pochodzą tylko z jedną szpilką, reszta powinna mieć dwie.

1
Kiedy mierzysz swój łańcuch, chcesz policzyć linki do zmierzenia. Jeśli używasz linijki, liczba będzie inna, ponieważ łańcuch wydłuża się wraz z jego zużyciem.
mikes
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.