Czy górną rurkę na rowerze męskim można odciąć?


13

Chcę przeciąć poprzeczkę na rowerze męskim, aby ułatwić wsiadanie i wysiadanie. Czy to uszkodzi rower?


5
Co rozumiesz przez „poprzeczkę”? Czy mówisz o górnej rurze ( en.wikipedia.org/wiki/Bicykl_ramka#Top_tube )?
sleske,

12
Jeśli chodzi o górną rurkę w klasycznej „diamentowej” ramie. Nie. Zniszczysz integralność roweru. Powinieneś wymienić rower na jeden z ramą „mixte” lub „kobiecą”.
Daniel R Hicks,

5
Gdyby górna rura nie była ważna, nie byłoby jej tam w ogóle.
whatsisname

2
Nie tnij go - zniszczysz jego siłę. Jeśli chcesz zrobić krok naprzód, kup jedną z zatok lub craigslist lub przejdź do lokalnej spółdzielni rowerowej i zamień. W naszym przypadku rowery damskie są mniej popularne, więc mamy ich stosy.
Criggie

12
Wszystkie pozostałe komentarze są zbyt poważne. Czy możesz to wyciąć? Tak na pewno! Czy rower (lub ty) przeżyje, jeśli będziesz nim jeździł? Prawdopodobnie nie. Czy fajnie byłoby oglądać? Zależy, jeśli lubisz amerykański humor
andy256

Odpowiedzi:


39

Jest to wręcz niebezpieczne i nigdy nie należy tego robić na rowerze, na którym ktoś zamierza jeździć. Górna rura stanowi integralną część siły roweru. Rama może się psuć lub gorzej, gdy będziesz próbował jeździć.

Po pierwsze, upewnij się, że patrzysz na odpowiedni rozmiar ramki. Jeśli jest za duży, trudno będzie wsiąść i wysiąść. Możesz kupić ramkę przejściową lub ramę mixte, jeśli chcesz łatwiej i łatwiej wsiąść lub wsiąść na rower.


26

Tak, spowoduje to uszkodzenie roweru. Ramy, które mają tę górną rurę, opierają się na tym drążku dla integralności strukturalnej. Inne rowery z ramami ze stopniami są budowane w celu zwiększenia sztywności w innych miejscach.


5
Ale nigdy nie są tak sztywne jak diamentowa rama.
andy256

1
Mieszanki mogą być tak sztywne jak ramy diamentowe.
Batman

7
Dla danej wagi i techniki konstrukcyjnej rama diamentowa zawsze będzie sztywniejsza niż jakikolwiek inny kształt ramy.
LeoR

11

Kiedy siedzisz na rowerze z tradycyjną diamentową ramą, twój ciężar na siodełku popycha rower w dół i tej siły opierają się koła, które stykają się z drogą. Tendencja roweru do „opadania” na środku pod ciężarem jest przeciwstawiona przez górną rurę - bez tego siedzenie i kierownica byłyby do siebie zmuszone przez reakcję kół na ciężar. Nie jestem pewien, czy osoba dorosła mogłaby nawet usiąść na rowerze ze zdjętą górną rurą, na dolnej rurze byłoby duże obciążenie zginające.

Ramy, które są budowane bez tradycyjnej górnej rury (na przykład ramki mixte i step-through), wykorzystują inne środki, aby oprzeć się tej tendencji i nie są (ogólnie rzecz biorąc) w stanie być tak mocne lub tak lekkie jak rama diamentowa. Jedną z cudownych rzeczy w rowerach jest elegancja designu, która przyczynia się do tworzenia lekkich, mocnych konstrukcji. Każdy kawałek ma swój cel.


2
Tak, diamentowa rama (podwójny trójkąt) to bardzo mocna konstrukcja, która minimalizuje wagę, a jednocześnie pozostaje stosunkowo mocna w przystępnej cenie. Jest podobny do budowy wielu mostów . Możesz znaleźć alternatywne konstrukcje rowerów , ale generalnie są one przeznaczone do bardzo specyficznych zastosowań, na przykład gdy aerodynamika jest ważniejsza niż waga, cena lub wytrzymałość.
Kibbee,

3
„Każdy kawałek ma swój cel”. Niektórzy twierdzą, że wolne koło i tylny hamulec są zbyteczne. (mrugnięcie)
RoboKaren,

2

Nie! Siła na dolnej rurze / rurce podsiodłowej byłaby zbyt duża. Zniszczyłbyś tamtą klatkę i strasznie się rozbił.


Niekoniecznie (natychmiast). Miałem ramowe diamenty, które mnie zawiodły, i za każdym razem był to fakt, że była druga rura, która uratowała mi tyłek. Jednak zawsze dolna rura pękała, podczas gdy górna rura pozostała nienaruszona. Twój rower nagle staje się bardzo sprężysty, kiedy to się dzieje, co powinno być wskazówką do natychmiastowego zejścia z roweru . Ponieważ następny otwór, korzeń, gałąź, cokolwiek może zabić pozostałą rurkę. (Btw. To jest powód, dla którego nigdy nie ufam ramce Y: po prostu nie ma kopii zapasowej, jeśli coś się zepsuje. Nauczyłem się unikać pojedynczych punktów awarii ...)
cmaster - przywróć Monikę

-11

Często się nad tym zastanawiałem. Istnieje producent, który wyeliminował rurę dolną i zastąpił ją kablem.

Zerwałem rurkę podsiodłową na ramie i w ten sposób jechałem do domu. To było bardziej elastyczne, ale dało się jeździć.

Kiedy zadajesz tego rodzaju pytania, otrzymujesz natychmiastową odpowiedź dokładnie tak, jak widzisz powyżej, zwykle bez podstaw empirycznych.

W oparciu o to, jak to jest jeździć na rowerze ze zepsutą rurką podsiodłową, myślę, że można znaleźć WAY bardziej elastyczny, a gdy rama się napręży, twoje rury podsiodłowe i kąty główki zmieniłyby się. Wierzę, że zauważysz to w sposobie obsługi roweru. Czy rama w końcu zawiodłaby? Prawdopodobnie zależy to od ramy. Jeśli masz masywną stalową ramę, może ona po prostu wyginać się i sterować inaczej, ale wytrzymać w nieskończoność.

Jeśli jest to rower ze stali, na który możesz stracić, radzę wypróbować go i zobaczyć. Stal zawodzi w przewidywalnym, powolnym tempie. Zobaczysz, czy pochyli się nad swoją zdolnością do odzyskania lub zacznie pękać. Najpierw wybierz się na łatwą jazdę, gdzieś płasko.


Czy masz referencję do rowerowego roweru z rurą dolną? Brzmi interesująco - myślałem, że przynajmniej trochę czasu będzie ładował się kompresyjny downstream - i nie miałem szczęścia go szukać.
dlu

1
@dlu wspomniany przez Lee rower linowy był procą.
Klaster_1

1
Folderu Slingshot wydaje się fajny pomysł. Głębokość górnej rury sprawia, że ​​myślę, że przenoszą tam obciążenia ściskające, a celem drutu jest przytrzymanie górnej rury.
dlu

7
„Otrzymujesz natychmiastową odpowiedź”, ponieważ ludzie próbują zapobiec zabiciu innych. Najbezpieczniejszym podejściem do takiego pytania jest założenie, że osoba zadająca pytanie nie zna związanego z tym ryzyka, a zatem społeczność odpowiada „robienie tego jest niebezpieczne, strzeż się”. Wręcz przeciwnie może prowadzić do tego, że ktoś bezmyślnie próbuje znaleźć się w sytuacji, która może być śmiertelna.
LopSae,

1
Chociaż jest to interesująca odpowiedź, nie dotyczy to pytania OP, które dotyczyło usunięcia górnej rury, a nie rury dolnej, która doświadcza więcej obciążeń ściskających niż obciążeń rozciągających, więc twoja odpowiedź tak naprawdę nie dotyczy tego pytania. Pozostawienie do kompletności.
Criggie
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.