Bagażnik (i sakwa) na rower z hamulcami tarczowymi


12

Chciałbym zdobyć bagażnik na mój rower ( Haibike Land ). Problem polega na tym, że dolne śruby są blokowane przez hamulec tarczowy:

Tylne koło

(Jeśli nie jest to widoczne na zdjęciu, hamulec i jego śruby montażowe stoją na drodze do szafy.)

Czy są jakieś rozwiązania tego problemu? W moim LBS powiedzieli mi po prostu, że motocykle z hamulcami tarczowymi nie mają mieć bagażników (chociaż powiedzieli mi to po tym, jak mi powiedzieli, że powinny dobrze pasować i zamówić). Ale jestem pewien, że nie tylko ja mam ten problem.

Myślałem, że mogę tam umieścić podkładkę lub podkładkę, ale trochę martwię się momentem obrotowym spowodowanym przez takie rozwiązanie.


EDYTOWAĆ

Aby to wyjaśnić, oto zdjęcie z boku (od dołu w kierunku siodła):

Widok z boku


1
To jest rzeczywiście powszechny problem. Jeśli używasz przekładek, sugeruję trzymać się z dala od podkładek; istnieją twarde plastikowe elementy dystansowe, które są wykonane do tego zadania. Użyłem ich do zwiedzania ładunków i nigdy nie miałem problemu.
Goodbye Stack Exchange

Muszę powiedzieć, że nie znam angielskiej nomenklatury sprzętowej. Jaka jest dokładnie różnica między podkładką a przekładką?
Czechnology

1
Podkładka jest zazwyczaj znacznie szersza niż gruba i służy do rozkładania siły ściskającej elementu złącznego na szerszym obszarze. Odstępnik jest zwykle znacznie dłuższy niż szeroki i służy do dodawania przestrzeni między mocowanymi dwoma obiektami.
whatsisname

Ta sama terminologia, jak przyzwyczaiłem się tutaj w stanach.
Goodbye Stack Exchange

tak, używam ich stelaża turystycznego z kuframi i działa bardzo dobrze ..... A +

Odpowiedzi:


11

Aktualizacja 2019

Bagażniki zaprojektowane specjalnie dla rowerów z hamulcami tarczowymi stały się znacznie bardziej popularne. Teraz nie powinno być trudno znaleźć coś.

Oryginalna odpowiedź z 2011 r

Myślę, że LBS ma częściowo rację, że motocykle z hamulcami tarczowymi nie są na ogół zaprojektowane do trzymania bagażnika. To powiedziawszy, myślę, że istnieje kilka rozwiązań (innych niż zbudowanie roweru z hamulcami tarczowymi i bagażnikiem):

  1. Zdobądź stojak montowany na sztycy (lub podobny). Wady: bardzo niski limit ciężaru, często niezbyt dobry w trzymaniu sakw i prawdopodobnie skłonny do obracania się.
  2. Użyj „zacisków p” zamiast wbudowanych otworów. Są to pokryte gumą zaciski, które owijałyby się wokół wsporników siedzeń, dając ci otwór na bagażnik nad problematycznymi hamulcami tarczowymi. Zazwyczaj robi się to na rowerach, które po prostu nie mają miejsca, w którym można coś skręcić. Wady: może postawić stojak zbyt wysoko, może przesunąć stojak zbyt daleko do przodu, może się przesuwać, może nie być tak silny.
  3. Przekładki i dłuższa śruba z nieco szerokim stojakiem. Tak, aby wsporniki zębatki biegły na zewnątrz sprzętu hamulcowego. Wydaje mi się, że zbyt duży ciężar miałby tendencję do zginania śrub i dziur w górę. Byłoby znacznie lepiej, gdybyś mógł znaleźć stojak, który mógłby wykorzystać oba otwory.
  4. Nie znam właściwego terminu, ale może być możliwe znalezienie metalowego elementu, który wkręca się w oba te otwory i daje nowy otwór za tym miejscem. Widziałem kilka takich stojaków zamontowanych w taki sposób, aby uzyskać więcej z powrotem w celu zwiększenia luzu pięty.
  5. Istnieją bagażniki przeznaczone do jazdy na rowerach z hamulcami tarczowymi. Ten, który pierwszy znalazłem ( http://www.topeak.com/products/Racks/ExplorerTubularRack_discMount ) w zasadzie ma wbudowany spacer, który sugeruję w # 3. Drugi, który znalazłem ( http://www.tubus.com/ en / rear-carrier / disco ) w zasadzie wchodzi w otwory od tyłu zamiast bezpośrednio powyżej, jak sugeruję w # 4.

Oczywiście najlepiej byłoby zamontować bagażnik zaprojektowany specjalnie do montażu na rowerze z hamulcami tarczowymi. Inne opcje mogą być tańsze.


Rack specyficzny dla płyty jest prawdopodobnie najlepszą opcją. Mam model dysku Super Tourist TopPeak w dniu pierwszego Genesis. Dolne ramiona są szersze i mają długie plastikowe elementy dystansowe, aby zapewnić prześwit wokół hamulców.
Qwerky,

@Qwerky Tak, nie były tak powszechne w 2011 roku; Zaktualizowałem odpowiedź, aby odzwierciedlić, że łatwiej jest teraz uzyskać specyficzne dyski.
freiheit

4

Uzyskaj stelaż zgodny z płytą. Dwie doskonałe opcje to bagażniki Old Man Mountain i dyskoteka Tubus .

Długa śruba z przekładkami może również sprawić, że zadziała, ale będziesz chciał użyć wysokiej jakości śruby ze stali nierdzewnej, utrzymywać wagę minimalną (mniej niż 15 kg) i prawdopodobnie nosić ze sobą zapasową śrubę.


Korzystałem z bagażników Old Man Mountain i byłem bardzo szczęśliwy. Nadal mam przedni stojak. Wbudowane podejście dystansowe, którego używają, działa naprawdę, ponieważ dystans jest wbudowany i wystarczająco mocny, aby przyjąć duże obciążenie bez przykładania momentu zginającego do śruby (lub ramy). Wyposażone są w wyjątkowo długie stalowe szpikulce QR do własnych potrzeb. Co sprawia, że ​​nieco denerwujące jest zdejmowanie koła, ale jest to (drugie) najmniej okropne rozwiązanie. Najlepszym rozwiązaniem są odpowiednie mocowania bagażnika na rowerze. Mam na myśli, że rama jest przeznaczona do hamulców tarczowych, prawda? Powinien więc mieć punkty montażowe, które działają z dyskami.

Jak widać na zdjęciu, które zredagowałem w swojej odpowiedzi, element dystansowy musiałby mieć tylko około 5 mm. Old Man Mountain rack dodaje spację prawie 3cm. Wolałbym zastosować rozwiązanie z przekładką zamiast używać osi koła do montażu bagażnika.
Czechnology

Muszę powiedzieć, że stojaki OMM są dość drogie, czy warto?
Czechnology

Twoje nowe zdjęcia bardzo pomagają. Przy tak niewielkim przesunięciu potrzebowałbym po prostu przekładki.
lantius 14.04.11

1
Jeśli możesz bezpiecznie zamontować silnik o wadze 500-700 funtów na stojaku za pomocą zaledwie trzech śrub 3/8 cala, to zastosowanie 5-milimetrowej przekładki jest całkowicie w porządku, o ile dystans jest wystarczająco szeroki, aby w pełni podeprzeć śrubę. Większość ludzi nie docenia wytrzymałości śruby na ścinanie. Jeśli dołączona śruba jest zbyt lekka, uzyskaj mocniejszą, o tym samym rozmiarze. (Rozumiem, że to stara odpowiedź, dodając tylko swój wkład.)

3

Jedno interesujące rozwiązanie, które znalazłem (choć go nie testowałem):

Stojak Freeload

Freeload

Szczegóły wspornika

Instalacja

Powinien być w stanie utrzymać do 25 kg według producenta.

Czy ktoś widział to w akcji?


2
Nie, i pomimo ich twierdzeń, nie pojeździłbym na rowerze górskim z moimi turystycznymi sakwami ​​w tych sprawach. Wygląda to jak zaproszenie na katastrofę. Ale jako sposób noszenia absolutnie minimalnego sprzętu ratunkowego do jazdy na MTB, wyglądają świetnie. (zbyt wiele osób zapomina, że ​​kilka godzin jazdy samochodem może być więcej niż dzień drogi powrotnej, jeśli wystąpi problem).

Nie brałem udziału w tych trasach, ale wykonałem około 1000 km dojazdów z nimi o wadze około 10-15 kg, wypróbowując je z przodu iz tyłu. Oni są świetni! Miałem Old Man Mountain i bagażniki Topeak na hamulce tarczowe. Czują się tak samo dobrze. Możesz zamontować je z przodu lub z tyłu, nawet do widelca amortyzowanego! lub jeśli nie masz punktów mocowania na tylnym trójkącie. Zdobądź boczne mocowania, jeśli prowadzisz sakwy. Nie mogę się zgodzić z @Moz tutaj. Są solidne.
Jason S,

2

Możesz dostać przekładki, ale nie byłbyś w stanie bezpiecznie nałożyć na nie dużej wagi. Prawdopodobnie niewiele większa waga niż w przypadku bagażnika zamontowanego na sztycy. Masz pecha.

To, co powiedzieli faceci LBS, jest poprawne w przypadku większości rowerów z hamulcem tarczowym. Istnieją rowery z hamulcami tarczowymi, które mają mieć bagażniki. Na przykład mam salsę fargo, która jest takim rowerem. Jednak Fargo i inne podobne motocykle montują zacisk hamulca tarczowego w tylnym trójkącie. wprowadź opis zdjęcia tutaj


Czy uważasz, że rozwiązanie z przekładkami jest takie złe? Przynajmniej prawa strona mogłaby być przymocowana bez elementów dystansowych (niewielka asymetryczna dysproporcja nie powinna stanowić problemu) i ogólnie nie wahałaby się tak bardzo jak stojak montowany na sztycy. moim zdaniem.
Czechnology,

Trudno powiedzieć. To może być w porządku. Może również nie i będzie czekać, aż przejdziesz przez próg z dużą prędkością, aby zdecydować się na niepowodzenie.
whatsisname

1
Przekładki dodawałyby tylko obciążenie zginające w śrubie. Kilka stalowych śrub 5 mm jest dość mocnych.
mgb

1
Nie zgadzam się, chyba że mówimy o bardzo długich przekładkach (powiedzmy, pół cala lub więcej) i bardzo ciężkich ładunkach (więcej niż ładunek turystyczny). Wahałbym się przed użyciem długich przekładek, na przykład na rowerze dostawczym.
Goodbye Stack Exchange

Widziałem stojaki z przekładkami i widziałem, jak zawodzą. „Dobre” awarie mają miejsce, gdy śruba się tnie, złe są, gdy śruba wygina się, odkształca otwór i wyrywa się z ramy. Ten ostatni niszczy zarówno stojak, jak i otwór montażowy w ramie.
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.