Czy regularne usuwanie, czyszczenie i ponowne zakładanie mojego łańcucha osłabi go lub uszkodzi?


15

Podczas czyszczenia roweru najszybszym sposobem na odtłuszczenie łańcucha jest usunięcie go i odtłuszczenie w małej wannie. Czy ciągłe usuwanie / ponowne dodawanie do roweru spowoduje uszkodzenie? Nie mam łańcucha szybkiego uwalniania.

Odpowiedzi:


14

Zależy od łańcucha. Jeśli jest to łańcuch z cylindrycznymi sworzniami (większość singlespeed i niektóre wąskie łańcuchy), wówczas obrażenia będą znikome. Nawet jeśli zawsze używasz tej samej szpilki, powinieneś być w porządku przez pierwsze 10 razy.

Jeśli jest to łańcuch z wyprofilowanymi kołkami, za każdym razem będziesz musiał użyć nowego kołka zastępczego, a zamienników nie da się łatwo wyjąć (powoduje to uszkodzenie płyt bocznych). Będziesz więc ograniczony do około 100 czyszczenia łańcucha, zanim Twój łańcuch zostanie w całości wykonany z zastępczych szpilek. I wydasz więcej niż koszt nowej szpilki do zakupu łańcucha.

Są dwie rzeczy, na które należy zwrócić uwagę: uszkodzenie płyt bocznych, zwłaszcza zanikanie wokół szpilki; i pinezkę, która jest zbyt łatwa do usunięcia (jest luźna). Oznacza to, że prawdopodobnie wystąpi awaria łańcucha. Zamień ten link.

Prostym sposobem jest zakup linku do szybkiego wydania i skorzystanie z niego. Są na ogół dobre tylko dla 20-50 cykli otwierania / zamykania, ale tryb awaryjny polega na tym, że stają się one coraz łatwiejsze do otwierania, dzięki czemu łatwiej jest stwierdzić, kiedy trzeba je wymienić. I są dość tanie - zwykle 5 USD lub więcej, w porównaniu do około 1 USD za jednorazowy zamienny pin.


7

Wypychanie szpilek, a następnie ich blokowanie z powrotem spowoduje pewne obciążenie linków. Kup łącze konektora i zastąp je jednym z linków, tworząc łańcuch „szybkiego uwalniania”. Upewnij się, że otrzymasz link o tej samej szerokości co łańcuch.

Jeszcze lepiej, kup kilka z nich. Właściwie trzymam jedną przy sobie, w ten sposób, jeśli zerwę łańcuch, naprawy będą o wiele łatwiejsze.


7

można czyścić łańcuch bez wydania, użyj do czyszczenia łańcucha za nim, można obrócić korbę i wyczyścić łańcuch. Uszkodzisz sworzeń, jeśli zwolnisz go przy każdym czyszczeniu łańcucha ...

wprowadź opis zdjęcia tutaj


1
To jedyny sposób, aby przejść do IMO. Oszczędza mnóstwo czasu i pozwala uniknąć zużycia podczas wymiany / wymiany!
Brian Knoblauch
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.