Jak zdjąć stopy z pedałów SPD?


18

Właśnie kupiłem wczoraj buty i pedały SPD i próbowałem je (na jednej nodze), balansując w moim salonie. Skończyło się na tym, że się przewróciłem, ponieważ nie mogłem się uwolnić. Jakie masz sugestie dotyczące wyrwania się z klipów? Czy po prostu mocno przekręcasz stopę na zewnątrz, czy może to uszkodzić korki?


1
Czy masz dostęp do siłowni lub centrum fitness z klasą „spinning”? Rowery do spinningu na siłowni są często montowane za pomocą pedałów SPD, a rowery są prawie niemożliwe do przewrócenia ... więc potencjalnie jest to dobre miejsce do ćwiczenia techniki.

26
Przynajmniej raz przed kimś przewraca się rytuał przejścia przez zatrzaskowy pedał.
whatsisname

2
Po odrobinie ćwiczeń poczujesz się komfortowo. Przekonałem się, że zaraz potem był najbardziej niebezpieczny czas. Myślałem, że stało się to drugą naturą i wtedy zacząłem zapominać i po raz pierwszy przewróciłem się. Dawno tego nie robiłem; prawdopodobnie jutro teraz, kiedy to napisałem.
Wayne Johnston

2
Jeśli nie czujesz się komfortowo przy użyciu pedałów SPD, nie wstydź się korzystać z pedałów płaskich. Nie pozwól, aby sklepy rowerowe, entuzjaści SPD lub fora internetowe przekonały Cię do korzystania z interfejsu pedału, z którym nie czujesz się komfortowo.
user1049697,

1
To dobrze, że smartfony pozwalają ludziom na dostęp do Stack Exchange, gdy tkwią w takiej sytuacji.
David Richerby,

Odpowiedzi:


21

Najpierw upewnij się, że napięcie jest niskie (powinno być trochę przykręcone na powierzchni pedału). Na ogół dochodzisz do momentu, w którym wyskakujesz nieumyślnie, idź tylko mocniej.

Czynnikiem może być również umieszczenie knaga. Im bliżej palca, tym łatwiej jest się wydostać. Uważaj, aby odsunąć się zbyt daleko od stóp, ponieważ może to doprowadzić do obolałych palców u stóp!

Na koniec sprawdź, czy podeszwa buta nie koliduje z pedałem. Jeśli się przeciąga, możesz uzyskać małe przekładki, które przechodzą między podeszwą a korkiem.

Nie martw się o uszkodzenie korka, będziesz więcej chodzić po betonie. Prawdopodobnie przynajmniej raz upadniesz, przyzwyczajając się do nich. To prawie rytuał przejścia.


1
„Im bliżej palca, tym łatwiej się wydostać” - uznałem, że jest odwrotnie: łatwiej jest obracać się wokół środka mojej stopy niż wokół palca.
ChrisW

Dodam, że na jednej parze butów z bieżnikiem trochę wyciąłem bieżnik, aby zwiększyć prześwit.
Curtismchale,

Po prostu poszedł do pierwszej przejażdżki sezonu i miał kilka ścisłych połączeń, ale mając na niskie napięcie pomogło
Joe Phillips

Myślę, że to zależy od buta. Przetestowałem zarówno przód, jak i tył i jest to równie trudne. Lub, jeśli będzie łatwiej, zranię nogę po jeździe. Najwyraźniej jest to kompromis między łatwością odbierania a pedałowaniem, czy? Czy jest jakiś dobry sposób na przetestowanie różnych kombinacji?

Jeśli nie chcesz niszczyć bloków podczas chodzenia, kup buty z wpuszczanymi blokami.
Batman

6

Prawdopodobnie nic nie uszkodzi w ten sposób. Możesz jednak chcieć wyregulować napięcie mechanizmu zatrzymującego blok na pedale, aby był nieco luźniejszy, zwłaszcza że nie jesteś jeszcze wprawiony w wycinanie i odpinanie.

Na każdym pedale prawdopodobnie znajduje się niewielka śruba, która reguluje napięcie sprężyny ... poluzowanie ułatwi wsuwanie i wysuwanie.

To powiedziawszy, możesz również chcieć go dokręcić, gdy przyzwyczaisz się do pedałów i bloków.


6

Po prostu ćwicz - najlepiej na miękkiej powierzchni!

Musisz także być nieco bardziej świadomy, szczególnie w ruchu ulicznym, zastanowić się nieco dalej, gdzie / kiedy będziesz musiał się zatrzymać, abyś mógł zostać odpięty, gdy zatrzymasz się na świetle.
Nagłe zatrzymanie się, a następnie zatrzymanie się i przemyślenie przed odpięciem prowadzi do upadków.

Powinieneś również przyzwyczaić się do tego, że zawsze najpierw odpinasz tę samą stopę - zazwyczaj krawężnik - więc staje się ona automatyczna.


Doskonały punkt na myślenie o przyszłości. Zawsze lubię odpinać prawą stopę, gdy zbliżam się do światła stopu / skrzyżowania lub na parkingu. Ratuje mnie od konieczności martwienia się o utknięcie stopy na pedale, gdy potrzebuję go gdzie indziej.
Jared Harley,

Odpinanie tej samej stopy za każdym razem jest dobrym pomysłem, ale sugerowałbym, aby stopa wewnętrzna była najlepsza (zależy to od tego, po której stronie jeździ ruch drogowy). Na drogach z wysoką koroną lub ostrym spadkiem do rynny na krawędzi stopę zewnętrzną można pozostawić o kilka cali dalej od powierzchni drogi, niż można się spodziewać, i może doprowadzić do upadku (przynajmniej upadek na zewnątrz chociaż...).
Penguino

+1 za ćwiczenie w stosunkowo bezpiecznej przestrzeni. Kiedy po raz pierwszy dostałem zatrzaskowe pedały, spędziłem kilka sesji, jeżdżąc kilkakrotnie, wycinając naprzemiennie stopy na przemian, aby zbudować trochę „pamięci mięśni”.
Argenti Apparatus

5

Tylko dwie porady ode mnie. Po pierwsze, upewnij się, że blok jest mocno osadzony na bucie. Jeśli skręcisz kostkę, a blok zacznie się obracać w bucie, nie skończy się to dobrze. Po drugie, i tylko ja wiem, kto to robi, znacznie łatwiej jest mi obrócić kostkę (w kierunku roweru) niż na zewnątrz. Może tak zbudowana jest moja noga i / lub biodra. Kto wie? Wiem jednak, że osobiście jest mi o wiele łatwiej i nie mam problemu z szybkim wsiadaniem i wysiadaniem z pedałów.

I jak wszyscy inni mówili: „Ćwicz!”


1
Obracam również kostkę w kierunku motocykla. Ale słowo ostrzeżenia, zauważyłem, że bok pięty stał się nieco zużyty, ponieważ czasami ociera się o oponę.
Kibbee

Podnoszę stopę, aby znajdowała się u góry pociągnięcia pedału, zanim wysiądzie. Wolę nie uderzać kołem, łańcuchem ani przerzutkami.
Jarrett Meyer

Wolałem też obracać do wewnątrz, ale zrujnowałem parę butów. Moja pięta uderzy w rurkę podsiodłową i szybko przejdzie dziurę w butach.
Carey Gregory

2

Shimano produkuje 2 typy z czarnymi (SH 51) ograniczonymi do odpinania, gdy przekręcisz stopę tylko w jednym kierunku. Te podkładki srebra (SH 56) pozwalają odpinając przez skręcenie stopy w obu kierunkach. Jeśli jesteś nowy w SPD, postaram się użyć srebrnych.


1
Nie rozumiem, w jaki sposób te srebrne niekoniecznie pomagają - ciężko jest je wyciąć w więcej niż jednym kierunku.
Batman

1

Niedawno przesunąłem klipsy na dwie strony z tyłu buta (teraz, zamiast być pod stopą, są o 1 cm dalej). Zrobiłem to z innych powodów, ale przypadkiem uważam, że teraz łatwiej je odpiąć: teraz, gdy klip (wokół którego muszę się obrócić, aby odpiąć) jest bliżej środka mojej stopy.

Próbowałem ich (na jednej nodze), balansując w moim salonie

Trzymaj się czegoś, np. Pionowej rury, gdy musisz balansować na takim stojaku.

Również ludzie radzili mi:

  • Ćwicz z dala od ruchu (np. Na dedykowanej ścieżce rowerowej), dopóki nie spadnę
  • Ćwicz w zimie (kiedy mam na sobie płaszcz zimowy, kiedy spadanie będzie mniej boleć)

1

Po kilku latach jazdy z tymi korkami nauczyłem się kilku rzeczy:

  • Utrzymuj napięcie dość luźne (rzadko wyskakuję, ale nadal łatwo jest wejść / wyjść)
  • Obróć kostkę, aby uleczyć, rozluźni się na zewnątrz

1

Zdarzyło mi się to dwa razy w pierwszym miesiącu jazdy na SPD. Pierwszy raz był mój pierwszy dzień poza domem i nagle samochód zatrzymał się przede mną. Po prostu nie byłem gotowy. Drugi raz był po tym, jak przyzwyczaiłem się do bycia wtrąconym i pewnym siebie, że mogę szybko się wydostać, ale miałem problem ze zmianą biegów na stromym podjeździe i nagle się zatrzymałem. Tym razem byłam gotowa, ale wciąż się przewracałam. Oto kilka rad, które uratowałyby mnie za każdym razem: -

Wyjmij jedną stopę i opuść ją, upewniając się, że pochylasz się w tamtą stronę! Nie ma sensu machać w powietrzu, gdy spadasz w stronę zaczepionej strony! Teraz staram się myśleć o mojej lewej nodze jak o stojaku na rowery. Jestem pewien, że kiedyś znów mnie złapią, ale korzyści płynące z jazdy z SPD sprawiają, że warto.


1

Jak skomentowali inni, najpierw przyzwyczaj się do odpinania stopki bocznej - a następnie (a dla mnie jest to bardzo ważne) upewnij się, że stopa, która jest jeszcze zaczepiona, znajduje się u góry skoku pedału. Popełniłem okropny błąd, mając nieosuniętą stopę na dole udaru, a kiedy małe dziecko wyglądało, jakby miała zamiar wyjść (powoli zbliżałam się do skrzyżowania), moja automatyczna reakcja polegała na opuszczeniu prawej stopy. Podniosłem się na prawą rękę i złamałem promieniową głowę. Przez jakiś czas nie jeździłem na rowerze i nie jestem pewien, czy będę w stanie ponownie użyć pedałów zatrzaskowych, chociaż wiem, że to moja głupia wina.


Dzień dobry i zapraszamy do SE Bicycles. To dobra odpowiednia pierwsza odpowiedź, dziękuję. Z niecierpliwością czekam na przyszły wkład.
Criggie

0

Możesz nie uszkodzić korków, ale możesz podkręcić cielęta - zachowaj ostrożność.

Oprócz regulacji śrub napinających i bloków, pomocny może być suchy smar.


0

Moja rada (jak powiedzieli inni) to rozluźnienie napięcia i dostosowanie go z czasem.

Blok będzie nosić naturalnie, nie martw się tym.

Właśnie zacząłem używać SPD w zeszłym tygodniu i kiedy spróbowałem (z „faktyczną” jazdą z tyłu mojego domu) poszło bardzo dobrze, wsuwanie i wysuwanie było takie proste!

Dopóki nie popełniłem głupiego błędu, gdy moja lewa stopa została odpięta i stanęła na podłodze, trzymając się mojego ciężaru, rower przewracał się na lewą stronę i nawet nie zdawałem sobie sprawy, że muszę przekręcić kostkę i spaść na lewe ramię. Niezbyt bolesna i świetna lekcja, spędziłem wtedy około 30 minut na jeździe i częstym wjeżdżaniu i wyjmowaniu!

Wierzę, że gdybym nie upadł, nie poświęciłbym tyle uwagi, co ja, i nie trenowałbym wchodzenia i wychodzenia, ale jak w przypadku innych rzeczy, jest to kwestia praktyki.


0

Zgadzam się z Jarrettem - odpinam również, obracając piętę do wewnątrz, a logiczne jest również to, że stopa podczas zwalniania jest nieco odwrócona od motocykla, wydaje się mieć więcej sensu, a jazda w drugą stronę wydaje mi się zupełnie nienaturalna.


1
Jedyny problem z wnętrzem polega na tym, że może nie być wystarczająco dużo miejsca, aby to osiągnąć, szczególnie po prawej stronie.
Daniel R Hicks

0

Połącz ruchy skręcające i krokowe.

Przez pierwsze kilka miesięcy śledziłem algorytm

  • skręcona kostka (obcas zaburtowy) - bluza odpina się
  • odsuń stopę poziomo na zewnątrz, aż zwolnisz pedał
  • poruszaj stopą w pionie, aż się przesunie.

Jest to błędne podejście, zwłaszcza podczas awarii w technicznych warunkach terenowych. Ulepszone podejście byłoby:

  • skręć kostkę, jednocześnie popychając piętę po przekątnej bezpośrednio w kierunku punktu na ziemi, na którym chcesz kroczyć

Wykonane poprawnie, jest to nawet łatwiejsze (i znacznie szybsze) niż pierwsze podejście. Nie ma mentalnego narzutu związanego z przestrzeganiem algorytmu. Praktycznie po miesiącu treningu układu nerwowego do automatyzacji ruchu zapominasz, że się odpychasz - po prostu gdzieś się kroczysz!

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.