Naprawianie przebicia tylnego koła w rowerze z napędem pasowym


8

Właśnie kupiłem rower z napędem pasowym Gates Carbon i zastanawiam się, co będę musiał zrobić, aby zdjąć tylne koło, gdy dostanę przebicie tylnej opony z dala od domu.

Porzucenie wygląda następująco:

wprowadź opis zdjęcia tutaj wprowadź opis zdjęcia tutaj

Środkowa część haka po tej stronie motocykla (a nie lewa strona) jest wyraźnie demontowalna. Tył tego wyjmowanego haka ma trójkątny kształt, który wpina go w odpowiednie miejsce.

Moim gościem jest

  1. Odłączyć linkę hamulca, aby umożliwić przejechanie opony.
  2. Odłącz kabel dźwigni zmiany biegów od piasty.
  3. Nie rób nic z napinaczem paska? Poluzować to?
  4. Poluzuj nakrętki mocujące tylną oś.
  5. Usuń dwie wpuszczone śruby imbusowe (sześciokątne) z wymiennego haka
  6. Rozsuń delikatnie ramkę, aby hak mógł przesuwać się do przodu?
  7. Przesuń pasek na bok przez teraz otwarte gniazdo w ramce.
  8. Wyciągnij koło do tyłu.

Nie podoba mi się krok 3. Przeczytałem, że napięcie paska jest ważne i nie jestem pewien, czy poprawiam go podczas wymiany koła. Ale jeśli najpierw nie poluzuję napięcia paska, krok 6 może spowodować uszkodzenie.

Czy ta procedura jest poprawna?


Nie powinno być konieczności odłączania linki hamulca, powinna istnieć możliwość zwolnienia / otwarcia hamulca.
Michael

@Michael: Tak, o to mi chodziło, na moim starym rowerze z hamulcami wspornikowymi wypuszczasz odlewany przycisk na kablu wewnętrznym z jednej strony dźwigni (zacisk, cokolwiek). Wydaje mi się, że w V-hamulcach tego roweru zwalniasz rurkę prowadzącą linkę z dźwigni. Nie musisz odkręcać zacisku przytrzymującego wewnętrzny kabel. Nie mogę od razu wymyślić prostego, ale jaśniejszego sformułowania, aby wyrazić to w moim pytaniu.
RedGrittyBrick

1
3. Poluzuj napinacz: tak! 4 tak! 5 i 6 nie, nie dotykaj, służą do zmiany paska. 6 Przesuń kółko DO PRZODU, aby zwolnić pasek z koła łańcuchowego i przesunąć go na zewnątrz. Wyciągnij koło z powrotem. Może być konieczne odczepienie linki (zmiany biegów?) Obok zębatki. Zamontować ponownie w odwrotnej kolejności i za pomocą (3) wyregulować napięcie paska i ustawienie koła. Pamiętaj, aby ponownie zaczepić linkę zębatą.
Carel

1
Re: edytuj o tym, że nie chcesz zmieniać napięcia: nie sądzę, żebyś naprawdę miał wybór. Musisz usunąć napięcie przed usunięciem odpadnięcia, więc zrobienie tego zamiast tego nie jest opcją i bez tego nie powinieneś być w stanie odpiąć paska. Musisz również zwolnić linkę zmiany biegów, aby zdjąć koło. Przejechałbym oponę Marathon Plus na kole, aby zmniejszyć liczbę przebić, i nauczyć się, jak je naprawić, gdy koło jest jeszcze w rowerze. To powinno sprawić, że będzie tak rzadko, że zabranie do sklepu rowerowego nowej tuby nie jest zbyt nierozsądne.
Móż

Odpowiedzi:


8

Wygląda dobrze, ale myślę, że będziesz musiał poluzować napinacz. Nie będziesz musiał rozkładać ramki. Po usunięciu wpuszczonych śrub z łbem sześciokątnym istnieje ryzyko uszkodzenia samego końca gwintu z powodu naciągu paska. Jest mało prawdopodobne, aby można było ponownie zainstalować zespół napinający z naprężeniem paska. Ze względu na złożoność tego rodzaju płaskich napraw, możesz rozważyć jakiś rodzaj zapobiegania przebiciu, czy to opony, wykładziny opon itp. Zastosowałem technikę naprawy przebicia bez zdejmowania koła. W tym przypadku jeździec na moim lokalnym szlaku miał płaskie, przykręcane koła i nie miał klucza. Obracasz rower do góry nogami. Wykonaj jedną krawędź opony z obręczy. Wyciągnij tubkę i łatkę i załóż jak zwykle. Zamiast obracać dłońmi wokół koła, obracasz kołem podczas pracy. Na zdjęciu widać, że może nie być konieczne odłączenie linki zmiany biegów. Może być wystarczający luz, aby obejść ramę i wykonać naprawę.


1
+1: Myślę, że unikanie mieszkania, a następnie metoda naprawy instu na szlaku to mój wybór - w przypadku opony, którą łatwo zdemontować i zainstalować, będzie na mojej liście zakupów. Usunięcie tego koła nie jest naprawą poboczną.
mattnz

4
Czy na pewno musisz zdjąć port na pasek (tylne opuszczenie), aby zdjąć koło? Zwolnij napięcie, zrzuć pasek z przedniego „pierścienia łańcucha”, przesuń koło do tyłu, aż poluzuje ramę.
mattnz

Rzeczywiście mieszkanie można naprawić bez zdejmowania koła z roweru. Na rowerze z łańcuchem wolę stronę bez napędu. Na przednich kołach strona niedyskowa.
Jahaziel

Nie myślałem o wyciągnięciu dętki z kołem in situ - zdecydowanie warto spróbować. @mattz możesz mieć rację, że nie musisz całkowicie usuwać paska. Kiedy nadejdzie czas, przekonam się, czy oś można manewrować obok paska bez obciążania paska.
RedGrittyBrick

Możesz również kupić liniowe dętki specjalnie do użytku bez konieczności zdejmowania koła. Są często używane w BMX, gdzie zdejmowanie koła jest trudniejsze, ale można je znaleźć w innych rozmiarach, jeśli rozejrzysz się w Internecie.
Stainy,

5

Nie muszę przerywać łańcucha, aby zdjąć koło z mojej pojedynczej prędkości i nie trzeba przerywać ramy, aby zdjąć koło z paska. Po prostu poluzuj rzeczy, przesuń je na bok i pracuj. Ten duży napęd z przodu przez pedały - pasek może się z tego zsunąć i daje ci wystarczająco dużo luzu.


1

Nie trzeba zdejmować koła z ramy (dowolnego roweru), aby naprawić proste przebicie płasko.

Możesz po prostu oderwać oponę z wciąż zamocowanym kołem (po poluzowaniu hamulca felgi, jeśli dotyczy) i załatać dętkę, gdy nadal jest na kole.

Jedynym powodem, dla którego musisz usunąć koło, jest to, że nie możesz załatać rurki i trzeba by ją wymienić.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.