Długoterminowe korzyści i ryzyko związane z rowerem


14

Od pół roku codziennie dojeżdżam do pracy rowerem. To 30 km każdego dnia, około 18,5 mil. Mam dobry rower, jest wygodny i ma dobre komponenty, więc dobrze się nim jeździ. Jednak tak często zastanawiałem się nad długoterminowymi skutkami jazdy na rowerze (średnio pokonuję na nim 150 km tygodniowo).

Biorąc pod uwagę pozytywne efekty, zdałem sobie sprawę, że moja sprawność bardzo się poprawiła, co jest dość oczywiste, dlaczego. Czuję się też lepiej, gdy mam regularny trening poza pracą w biurze. Istnieją więc zarówno korzyści psychiczne, jak i fizyczne. Jestem teraz ciekawy: jakie korzyści fizyczne i psychiczne zauważyłeś często podczas jazdy rowerem lub dojeżdżania rowerem?

Zastanawiam się także nad zagrożeniami, z którymi mógłbym się zmierzyć. Czy istnieje długoterminowe ryzyko dla mojego zdrowia? Jakie inne problemy mogą stać się ważne po kolejnych miesiącach / latach jazdy na rowerze? I oczywiście, co mogę zrobić, aby nie dopuścić do zła lub w ogóle się nie wydarzyło? Chciałbym uniknąć typowych wpadek i uczyć się od was.


1
PRAWO dokonało analizy może 25 lat temu i odkryło, że korzyści zdrowotne wynikające z jazdy rowerem (pod względem zwiększonej żywotności) równoważą ryzyko wypadków na rowerze około dwa razy, gdy nie nosisz kasku . Z kolei noszenie kasku zmniejsza ryzyko wypadku o około dwa razy. Jeśli więc nosisz kask, możesz stwierdzić, że korzyści są czterokrotnie większe niż ryzyko wypadku, o które się martwisz.
Daniel R Hicks,

@DanielRHicks Czy nosisz również kask idący po schodach? Udowodniono, że chodzenie po schodach jest bardziej niebezpieczne niż jazda na rowerze. Obowiązkowe przepisy dotyczące kasków sprawiają, że mniej osób jeździ na rowerze, przez co jazda rowerem jest mniej bezpieczna.
Willeke,

1
@Willeke - Nie komentowałem, czy mam nosić kask, ale korzyści płynące z jazdy na rowerze.
Daniel R Hicks

Na milę miałem dużo więcej wypadków na rowerze niż jazda samochodem. Kilka tygodni temu zostałem ponownie trafiony przez kierowcę bardziej zainteresowanego zjedzeniem kanapki niż nie wpadaniem na rowerzystów.
Brian Knoblauch,

1
Prawdopodobnie warto rozróżnić jazdę na rowerze (jako sport) od dojazdów do pracy. Pierwsze jest oczywiście dobre ćwiczenie w zależności od konkretnego schematu treningu, drugie bardzo sceptycznie podchodzę do jakichkolwiek korzyści z tego: jeśli jesteś kompletnym ziemniakiem na kanapie, nawet najmniejsza aktywność prawdopodobnie pomaga, ale ogólnie, kiedy dojeżdżasz do pracy, unikaj wysiłku , podczas gdy efektywny trening sportowy wymaga wielokrotnego przekraczania limitu (w przeciwnym razie nie można osiągnąć postępu).
Superbest

Odpowiedzi:


14

Korzyści długoterminowe ... Hmmm ... czy 55 lat liczy się jako długoterminowe? Jeśli tak, to myślę, że ja i kilku innych tutaj się kwalifikujemy ...

Kluczowe zalety

 • Jazda na rowerze jest formą ćwiczeń na całe życie. Jedna z grup, z którą spotykam się na kawę, ma 82 lata, a druga 80 lat. Kilka jest w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, a kolejne pięćdziesiątych. Około jedna czwarta to kobiety. Kolejna grupa, z którą jeżdżę ma ludzi od późnych nastolatków do lat sześćdziesiątych. Połowa to kobiety.

 • Jazda na rowerze może odbywać się na tysiąc sposobów. Widziałem młode profesjonalne Włoszki jeżdżące na rowerze do pracy na wysokich obcasach, włoska babcia jeżdżąca na rowerze, aby spotkać się na kawę, a ich mężczyźni ubrani w lycrę do codziennego „bułki”. Możesz ścigać się, zwiedzać, dojeżdżać do pracy, robić zakupy, wygłupiać się, jeździć na rowerze po całym świecie. Może to być Twoja jedyna forma transportu. Dostajesz miejsca szybciej niż spacer lub bieganie i widzisz prawie tyle samo.

 • Jazda na rowerze ma niewielki wpływ (chyba że się zawiesisz). Jeśli zdecydujesz się na jazdę z intensywnością, ma to znacznie mniejszy wpływ na twoje stawy niż czynności takie jak bieganie, jogging, najnowsza moda na siłowni, a nawet pływanie (które mogą być szkodliwe dla łokci i ramion).

 • Układ sercowo-naczyniowy, wydolność tlenowa, siła, poziom metaboliczny. Większość problemów zdrowotnych dzisiejszego świata wynika z ich zbyt małej liczby. Będziesz zdrowszy i zdrowszy na dłużej dzięki stylowi życia na rowerze.

 • Endorfiny (dobre hormony) są uwalniane podczas jazdy na rowerze. Nie możesz pozostać zrzędliwy lub przygnębiony dzięki stylowi życia na rowerze.

 • Wydajność biurowa. Jeśli jesteś osiadłym pracownikiem biurowym, wyższy wskaźnik metabolizmu i większy przepływ krwi dadzą ci więcej energii w pracy i wyższą wydajność.

 • Kontrola masy i cholesterolu. Wyższe tempo metabolizmu wytwarzane przez regularną aktywność fizyczną umożliwia organizmowi spalanie się przez wiele tłuszczów i pokarmów.

 • Społeczny. Poznaj znaczącą inną osobę. Cokolwiek.

 • Występ w sypialni. W przypadku obu płci wyniki w sypialni są lepsze, gdy jesteś sprawniejszy.

 • Szybsze niż samochody w ruchu w centrum miasta.

 • Będąc w stanie ominąć korki.

 • Idealiści mogą myśleć, że zaoszczędzą pieniądze.

Kluczowe ryzyka

 • Awaria lub awaria. Na rowerze jesteś bardziej bezbronny. Rozwiązaniem jest po prostu wziąć 100% odpowiedzialności. Zobacz najlepsze sposoby na uniknięcie potrącenia przez samochody?

 • Istnieją doniesienia medyczne o niższej liczbie plemników wśród (męskich) rowerzystów. Ten zawsze był przesadzony. Twoje lepsze ogólne zdrowie jest znacznie lepszym wskaźnikiem sukcesu reprodukcyjnego.

 • Posiadanie zbyt wielu motocykli , z których każdy kosztuje więcej niż samochód.

 • Eee… trudno znaleźć zbyt wiele więcej. Za dużo witaminy A? Być denerwująco szczęśliwy z życia? Rozzłościć znajomych wiedząc, co to jest kilometr?


4
Do ryzyka dodałbym kradzież rowerów. Mogę bezpiecznie zaparkować samochód za 3000 € na zewnątrz, gdzie mieszkam, ale nie rower o wartości 3000 €, więc muszę go zabrać do środka, gdzie blokuje albo kuchnię, albo szafę, albo półkę na książki, albo łóżko ...
gerrit

1
lol, uwielbiam „zbyt wiele motocykli, z których każdy kosztuje więcej niż samochód”. Gdzie mieszkasz, jeśli nie masz nic przeciwko temu osobistemu pytaniu?
Nhân Lê

2
Ryzyko kolizji i awarii zależy w dużej mierze od tego, gdzie i jak jeździsz rowerem. Dojeżdżanie do dużego miasta z ogromnymi rondami pełnymi wywrotek, które mają więcej martwych punktów niż okna, różni się od transportu do lokalnego sklepu na wydzielonych ścieżkach rowerowych lub przez lokalny park. Ale ogólnie ryzyko jazdy rowerem nie różni się tak bardzo od wielu innych codziennych czynności, takich jak przekraczanie dużych skrzyżowań lub prace ogrodnicze i majsterkowanie.
Stephan Matthiesen

3
Negatywne: co powiesz na powiększenie górnej części nóg, podczas gdy reszta jest do bani? xD Nie jeździłem na rowerze tak często, jak kiedyś, ale przez lata nie byłem w stanie nosić większości spodni, ponieważ moje nogi były stosunkowo zbyt duże xD
David Mulder

2
Ładne podsumowanie. Negatyw, który możesz chcieć dodać: utrata gęstości kości. Jazda na rowerze nie jest sportem uderzeniowym, więc możesz stracić gęstość kości, jeśli jest to jedyna forma ćwiczeń. Również postawa ciała może być negatywna i może być zdezorientowana, jeśli dużo siedzisz do pracy (zginacze bioder, opaska IT, plecy, ramiona, szyja).
Rider_X

6

Oprócz wszystkich oczywistych korzyści zdrowotnych płynących z lekkiej aktywności fizycznej, rower zapewnia - zwłaszcza osobom starszym - swobodę i niezależność, a także wiele korzyści dla zdrowia społecznego i psychicznego.

Wiele osób nie prowadzi samochodu lub nie ma dostępu do samochodu, komunikacja publiczna jest zbyt ograniczona, a spacery do sklepów lub imprez towarzyskich to po prostu zbyt daleko. Na rowerze w mniejszym stopniu zależą od krewnych lub usług socjalnych, jeśli chodzi o podwiezienie do sklepów, klubów, kina i innych rzeczy.

Rower jest odpowiednim środkiem transportu nawet dla osób z problemami zdrowotnymi, jeśli jeździsz powoli i być może z dostosowanym rowerem, i znam osoby starsze, które nie lubią prowadzić, i inne, które nie mogą chodzić na duże odległości, ale jeżdżą na rowerze wszędzie. Utknęliby w domu bez roweru.


1
Tak, z powodu polio mam trudności z przejściem pół mili, ale mogę, ze względną łatwością, jeździć 20-40 mil.
Daniel R Hicks

Znam także osoby starsze, które jeżdżą na rowerach elektrycznych. Nie tylko rowery elektryczne pozwalają im być niezależnymi, ale także szybciej i mniejszym wysiłkiem fizycznym. Jeśli chodzi o samochody: dla wielu osób wiem, że posiadanie samochodu jest po prostu zbyt drogie. Rower jest więc świetną alternatywą.
MrPepper

E-rowery @MrPepper to bardzo dobry punkt, dają swobodę i niezależność wielu ludziom. Odnoszą ogromny sukces (miliony sprzedawane rocznie w wielu krajach europejskich), podczas gdy e-samochody nigdy nie wystartowały pomimo ogromnych dotacji państwowych.
Stephan Matthiesen

2

O ile mogę powiedzieć, profesjonaliści przekraczają wady.

Jedyne minusy, o których mogę myśleć, to lekkie uszkodzenie czepków i innych miękkich tkanek w nogach. Ale myślę, że zostaną szybko wygenerowane


Słyszałem o tym wcześniej. Ale jak dokładnie możesz uszkodzić czapki na kolana? Od czasu do czasu chodzę na piesze wycieczki i odkąd zacząłem jeździć na rowerze, zauważyłem coś interesującego: zejście na wędrówki nie wydaje się już tak trudne na kolanach. Może jazda na rowerze pomogła mi wzmocnić kolana? Nie jestem więc pewien, jak źle / dobrze jeździ się rowerem na kolanach.
MrPepper

Nie sądzę, byś uszkodził kolana, chyba że jazda na rowerze jest ekstremalna lub jeśli nie doznałeś kontuzji. Osobiście odkryłem, że codzienna jazda na rowerze (dojazdy, użyteczność itp.) Jest dobra dla moich kolan, a lekarz powiedział, że to dlatego, że ciągle ćwiczysz kolana, ale jest o wiele mniej obciążone niż podczas chodzenia.
Stephan Matthiesen

2
W rzeczywistości dość łatwo jest uszkodzić kolana, jeśli jesteś podatny i używasz niewłaściwej techniki. Przeważnie, zbyt niskie siedzenie i pedałowanie w zbyt niskim rytmie może spowodować obrażenia. Przy odpowiedniej technice nie powinno to nastąpić.
Daniel R Hicks

@DanielRHicks Dzięki, to ciekawa i przydatna rada!
Stephan Matthiesen

W SZCZEGÓLNOŚCI z rowerami o stałym biegu. Jedną z nich jeździłem przez lata, nawet przyzwoite odległości, zabija twoje kolana.
emilio estevez

2

Poza lepszym zdrowiem, szybszym dojazdem do pracy, szczęśliwszym życiem, lepszym środowiskiem i innymi czynnikami, nie ma wielu korzyści.

Jeśli chodzi o ryzyko: łatwiej jest i atrakcyjniej ukraść wysokiej klasy rower o wartości 3000 EUR niż ukraść gównianego samochodu o wartości 3000 EUR. Jeśli nie możesz zaparkować go bezpiecznie w domu i w pracy, jazda na dobrym rowerze sprawi, że będziesz się martwić kradzieżą. Jazda rowerem na gównianym rowerze nie sprawdzi się, ale na długich trasach gówniany rower sprawi, że będziesz wolniejszy i być może mniej szczęśliwy niż dobry rower.

(Oczywiście dojazd do pracy nie wymaga roweru o wartości 3000 EUR)


Rower dojazdowy o wartości 800 € wystarcza na dojazdy. Dodaj świetną blokadę U i blokady kół, a ja nie przewiduję (i nie doświadczyłem), że jest kradziony.
ChrisW

@ChrisW Zgadzam się, 3000 € jest ekstremalne. Chociaż w szczególnych warunkach na bardzo długie dojazdy do pracy można rozważyć leżące lub velomobiles, które z łatwością pójdą w tysiącach euro.
gerrit

Pomaga także dobra szopa na rower i zawsze blokowanie roweru, bezpieczne miejsce do parkowania roweru w pracy również pomaga, a wiele firm wydaje się być zadowolonych z możliwości parkowania gdzieś w środku w razie potrzeby.
Willeke,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.