Jakie są zalety grubych opon na chodniku?


14

W tym roku w mojej okolicy widziałem wielu ludzi używających grubych opon na utwardzonych ścieżkach rowerowych i drogach, kiedy wcześniej nie było grubych rowerów. Widzę też wiele takich motocykli w sklepach spożywczych. Jest lato, więc nie ma śniegu.

Jestem ciekawy zalet grubej opony, która wykracza poza oczywiste możliwości terenowe. Czy to tylko dziwna moda, czy jest jakaś zaleta grubej opony w porównaniu z hybrydą lub rowerem?


11
Myślę, że to moda bardziej niż cokolwiek innego.
Willeke,

2
Żaden. Jednak motocykle nadal mogą sprawiać przyjemność z jazdy, nawet przy nieoptymalnej wydajności mechanicznej, lub to jedyny funkcjonujący rumak tej osoby.
whatsisname

1
Czy tak naprawdę chodzi o tłuste motocykle? Są to motocykle z oponami 4-calowymi, nie mówiąc o oponach 2-calowych.
Batman

2
Na chodniku trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek przewagę nad oponą 4 ". Teraz, gdy mówimy o oponach 28, 30 lub nawet 42 mm, istnieje kilka zalet w stosunku do opon wychudzonych (23-25 ​​mm) na utwardzonych drogach.
ChrisL

2
Obecnie używam w pełni sztywnego roweru górskiego nawet do jazdy XC (trasy wymagają bardzo małego zawieszenia), a opony 26x2.1 z niskim ciśnieniem są dla mnie wystarczające. Dużą zaletą jest dla mnie to, że bez zawieszenia mój rower jest znacznie lżejszy niż jakieś drogie pojedyncze zawieszenie. rowery. Myślę, że to samo dotyczy jazdy po mieście z całkowicie sztywnym rowerem tłuszczowym, jeśli nie zależy ci na oporze toczenia. W końcu radzenie sobie z dodatkowym ciężarem ze względu na wygodę zawieszenia jest tylko kolejnym rodzajem poświęcenia. Dlaczego nie zaakceptować dodatkowego oporu toczenia. w zamian za wygodę i lekkość?
Jahaziel,

Odpowiedzi:


17

To, czego jesteś świadkiem, to prawdopodobnie mieszanka wygody i ogólnie zwiększonej popularności grubych motocykli, a nie rzeczywiste „korzyści”

Wiele osób nie ma luksusu posiadania wielu motocykli: jeden na drogę, jeden na wycieczki spożywcze, jeden na przełaj, itp. Jeśli ktoś ma zasoby tylko na jeden rower i wybrał gruby rower, ponieważ wybrał podobnie jak wszechstronność, możesz zrozumieć, dlaczego zabrali ten rower do sklepu. Łatwo argumentować, że gruby rower może jeździć w terenie, na śniegu i piasku i oczywiście do sklepu. Rower szosowy nie może tego wszystkiego zrobić.

Ponadto szerokie opony są na ogół bardziej wygodne. Mogłem zrzucić trochę ciężaru i nieco zwiększyć prędkość, jeżdżąc na oponach ~ 30 mm, ale zdecydowałem się na opony 40 mm przez większość tygodni, ponieważ radzą sobie na wyboistych drogach i żwirze z komfortem i łatwością.


2
Właśnie dlatego jeździłem moim latem. Słyszałem argument za tym, by więcej unosić się w błocie i tak dalej. Jednak w moim przypadku przez większą część ubiegłego roku mój fatbike był jedynym „letnim rowerem”, który posiadałem, i który mógł ciągnąć moje dzieci na rydwanie. Pozostałe zestawy, które miałem, nie były kompatybilne z zaczepem.
Usunięto użytkownika

2
Op's Q to opony około 4 "(100 mm).
Mattnz

1
W błocie zwykle chcesz się w niego wkopać, aby dostać się do twardej bazy. Piasek i śnieg to jedyne dwie powierzchnie, które mogę wymyślić, gdzie rozkładają ciężar na większy obszar.
mattnz

1
Zgadzam się, że komfort może być tylko „korzyści”, które pozwoliłoby mi wybrać tłuszczu rower do jazdy po mieście. Gruby, sztywny rower może być lżejszy niż rower z pełnym zawieszeniem i zapewniać wystarczającą amortyzację dla małych dziur, zagnieceń chodników i tym podobnych.
Jahaziel,

@mattnz, tak jak mój komentarz.
Usunięto użytkownika

3

Dla większości ludzi, których widziałem, jeżdżą na nich dlatego, że trudniej je popychać. 4-calowe grube opony mają również grubsze ścianki, więc napinanie ich wymaga większego wysiłku, oprócz znacznie zwiększonego momentu pędu. Oznacza to, że dojazdy do pracy wymagają większego wysiłku. Jeśli próbujesz się dopasować, właśnie tego potrzebujesz.

Warto zauważyć, że wielu z tych osób jeździ również na swoich grubych rowerach poza drogami, czasem wręcz śmiesznie. Australia jest dobrze zaopatrzona w „absurdalnie off road”, a wielu z nich nie da się przejechać z wąskimi 2-calowymi oponami.

IME komfort opon 4 "nie jest dużo większy niż opon 2", ale te 4 "są znacznie trudniejsze do pchania. 4" również łatwiej tracą przyczepność na twardych powierzchniach z powodu (ogólnie) twardszej mieszanki i niższego nacisku na podłoże.


Większość grubych opon rowerowych (3,5 cala +), na których jeździłem, ma cieńsze ściany boczne niż moje opony do rowerów górskich. To powszechna taktyka polegająca na obniżaniu ciężaru na droższych grubych oponach.
Usunięto użytkownika

3

Dużo trenuję na swoim grubym rowerze, zwykle na przejazdach z 50-70 km (30-45 mil), zazwyczaj na wielu wzgórzach na drodze i poza nią.

Korzyścią jest to, że kiedy wsiadam do roweru szosowego z włókna węglowego, zauważam poprawę mocy i wytrzymałości.


1
Witamy w Bicycles @George. Zalecamy, aby nowi członkowie wzięli udział w wycieczce, aby jak najlepiej wykorzystać witrynę, a ponieważ odpowiadasz, zobacz także Jak odpowiedzieć . Zredagowałem twoją odpowiedź, aby wyraźnie odpowiedziała na pytanie. Pozdrawiam
andy256,

3
Korzyścią jest to, że jest ciężki i wolny i sprawia, że ​​jazda jest trudniejsza, dlatego więcej pracy i mniej zabawy.
Criggie

2

Ponieważ posiadam swój gruby rower (z 4 calowymi oponami), nie jeździłem na moim rowerze górskim.

Gruby rower pcha trochę mocniej - ale kiedy dodam więcej ciśnienia powietrza, nie mogę odróżnić mojego roweru górskiego. W Fat Bike chodzi o ciśnienie powietrza do różnych warunków jazdy. Na chodniku dodaj maksymalne ciśnienie powietrza, aby zmniejszyć opór toczenia.

Opony 60 tpi (120 tpi lepiej dla lżejszych rowerzystów) jeżdżą niesamowicie, a przy odpowiednim ciśnieniu powietrza wychodzącym z roweru górskiego - guma kontaktowa na rogach - tak sądzę.


2
Witamy w Bicycles @Tim. Zredagowałem twój post, aby uczynić go bardziej zrozumiałym i utrzymać go w temacie. Jeśli pomieszałem twoje znaczenie, możesz cofnąć zmiany.
andy256,

0

Jazda na rowerze z grubymi oponami na ulicy nie ma żadnej przewagi. 20 psi to maksimum dla opony, a jazda na długich dystansach nie jest idealna. Zbudowałem własny gruby rower i jest to świetny rower do jazdy na szlaku, ale na ulicy nie jest dobry rower do jazdy. Jeśli naprawdę chcesz rzucić wyzwanie, załóż 5-calową oponę z metalowymi kolcami na rowerze (jazda na śniegu i lodzie).


-1

Moje oświadczenie koncentruje się wyłącznie na jeździe na ulicy, co jest twoim pytaniem.

Pozdrowienia.

Nie jeździłem Harleyem ani Hondą, ale uważam rower szosowy za Interceptor Honda. Intereceptor jest szybki i szybki i doskonale nadaje się do krótkich przejażdżek i wycieczek za rogiem; jednak podczas podróży na motocyklach na duże odległości, rowerzyści doceniają stabilność ciężkiego roweru, a to jest gruby rower.

Gdy pierwszy raz jeździłem grubym rowerem, od razu zauważyłem większą stabilność i kontrolę nad rowerem, nie wspominając już o jego wygodnej jeździe. Grube opony zdawały się wchłaniać wszelkie przemieszczenia drogi, które odczuwałbym na moim rowerze szosowym. Czułem się bardzo połączony z drogą, co może być spowodowane tym, że opona styka się z drogą więcej niż gruba opona stykająca się z drogą.

Gdy tylko wsiadłem i zacząłem jeździć, odwróciłem się i wróciłem do salonu sklepu, pytając, czy dostępne są różne warianty. Kupiłem model Orange on White z katalogu i musiałem czekać kilka miesięcy, aby go zdobyć. Nie przeszkadzało mi to, ponieważ byłem przekonany, że już nigdy nie będę miał innego mieszkania. Do tej pory mnie nie zawiodło.

Kiedy został zmontowany i gotowy do dostawy, uderzyło mnie, jak przystojny był ten rower. Zdjęcia w katalogu nie oddają tego roweru. Za każdym razem, gdy wyciągałem rower, dostawałem komplementy, czasem wiele komplementów.

Powinienem dodać: ten gruby rower to rower uliczny, który jest objęty dożywotnią gwarancją firmy Giant. Staje się nieważny dopiero po zdjęciu roweru z drogi. Dożywotnia gwarancja stanowi ogromną wartość dodaną do zakupu.

Myślę, że Rocker 3 został zaprojektowany jako miejski krążownik, co tłumaczy mi teraz swobodny projekt uchwytu na bidon z ramą i nacisk na linię Momentum.

Na płaskim terenie rower ma szybki pęd, szybko osiągając prędkość. Jednak zauważysz nawet najmniejsze nachylenie pod górę, ponieważ dodatkowy ciężar roweru natychmiast przekłada się na twoje obciążenie, abyś mógł popchnąć się do przodu.

Powinienem powiedzieć, że głównym powodem zakupu Rocker 3 pozostaje jego wykorzystanie jako narzędzia do ćwiczeń w celu poprawy mojego zdrowia sercowo-naczyniowego. Dokonując zakupu, nie uważałem dodatkowej wagi za ujemną. W rzeczywistości dodatkowy ciężar został uznany za błogosławieństwo, ponieważ zwiększył mój wysiłek.

Później zmodyfikowałem układ napędowy, dodając potrójny system pierścieni łańcuchowych, a motocykl ma teraz 21 biegów.

Podsumowując, gruby rower jest ciężkim rowerem, a jego waga zapewnia płynniejszą jazdę, większą stabilność, większy komfort i lepszą kontrolę nad pojazdem na płaskiej drodze. Uphill jest do bani, a Rocker 3 wciąż zwraca wzrok.


Witamy na stronie! Poświęć chwilę, aby spojrzeć na naszą wycieczkę, która wyjaśnia więcej o tym, jak działa strona. W odpowiedzi znajduje się sporo tekstu i wiele z nich tak naprawdę niewiele pomaga w odpowiedzi na pytanie. Naprawdę szukamy odpowiedzi na pytanie u góry strony (jakie są korzyści z używania grubego roweru na utwardzonych drogach?), A nie ogólną dyskusję o tym, jak są przystojni, gwarancją, jaką posiadał dany rower, jakie ulepszenia dokonałeś i tak dalej.
David Richerby,

I szczerze mówiąc, kwestionowałbym wiele z twoich uwag. Większa waga oznacza większy pęd przy dowolnej prędkości, co oznacza, że ​​trudniej jest zatrzymać się i trudniej pokonywać zakręty - oznacza to, że masz mniejszą kontrolę, a nie więcej. I, oczywiście, większa waga oznacza, że ​​musisz ciężko pracować, ale to nie znaczy, że masz więcej ćwiczeń: możesz wykonać tyle samo ćwiczeń na lżejszym rowerze, wkładając taki sam wysiłek, jak na ciężkim rowerze, tylko iść szybciej.
David Richerby,

-1

Gruby rower jest pod wieloma względami bezpieczniejszy w mieście, ponieważ:

  • Bez problemu możesz przetoczyć się przez metalowe odpływy i większość dziur.
  • Przyczepność jest oczywiście lepsza niż opon drogowych i wielu opon MTB, więc przy każdej niesprzyjającej pogodzie, np. Deszczu, będzie lepiej.
  • Lepsza przyczepność z szerszymi oponami oznacza również, że rower można szybciej zatrzymać.
  • Wreszcie, niższe prędkości i hałas, który sprawia, że ​​jazda po chodniku wcale nie jest taka zła. Dzięki temu bardziej oddalasz się od samochodów, a opony w stylu terenowym mogą łatwo wbić się w trawę lub ziemię na chodniku, jeśli zajdzie taka potrzeba.

1
Czy jesteś pewien, że punkt 1 nie dotyczy rowerów górskich? Odnośnie do punktu 2, wielu z nas nie dojeżdża do pracy w deszczu, więc przyczepność może być dla wielu nieistotna; w każdym razie hamowanie na dobrych rowerach szosowych z hamulcem szczękowym jest wystarczające podczas deszczu. W przypadku punktu 3 większość dobrze utrzymanych rowerów może już wystarczająco szybko się zatrzymać. W przypadku punktu 4 na ogół nie powinieneś jechać chodnikiem.
Weiwen Ng

@WeiwenNg 1. Zależy od wielkości rusztu / dziury. Zawsze przewaga nad oponami drogowymi, czasem także nad MTB. 2. Wielu z nas jeździ w deszczu (pozwól czytelnikowi podjąć własną decyzję). Nie, hamulce szczękowe nie są idealne, dlatego tarcze przejmują ruch praktycznie na każdym poziomie jazdy. 3. Mówimy o korzyściach. Zatrzymuje się szybciej. Nie można powiedzieć, że nie można zatrzymać innych motocykli, ale zatrzymuje się szybciej. 4. To jest opinia. Tak, zgadzam się na rower szosowy o prędkości 18 km / h, którego nie powinieneś. Jeśli chodzi o prędkość biegacza, nie ma problemu, czy jest to legalne w twojej jurysdykcji.
JakeD

Na nawierzchni gumowe opony zwykle mają gorszą przyczepność niż gładkie opony drogowe, nawet w mokrych warunkach. W porządku, można też uzyskać śliskie, tłuste opony, ale te mają zwykle twardszą mieszankę, co ponownie pogarsza przyczepność.
Walto Salonen

@WaltoSalonen Argument ten nie ma żadnego sensu, biorąc pod uwagę kontekst. Wszystkie pozostałe są równe, grubsze opony mają lepszą przyczepność na asfalcie. Również „zwykle” w twoim oświadczeniu nie jest prawdziwe, gdy mówisz o oponach 5 cali vs 25 mm. Nadal jest znacznie więcej kontaktu gumowego (nawet z gałkami) z grubą oponą niż z oponami drogowymi. Mam wrażenie, że nigdy wcześniej tego nie próbowałeś. Użyłem obu i mogę powiedzieć, że różnica jest dość zauważalna.
JakeD
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.