Jest to samochód „doskonale uprawniony” do skrętu w lewo wokół rowerzysty


10

(Jestem w Wielkiej Brytanii, więc jedziemy po lewej)

Dziś rano na skrzyżowaniu podjechał do mnie kierowca (po mojej prawej). Gdy tylko pojawiła się przerwa, wycofałem się, aby skręcić w lewo, a on zrobił to samo, zbliżając się do mnie kilka metrów od nas. Ustnie sprzeciwiłem się (co ...?). Stawił mi czoło nieco dalej i nalegał, że ma „doskonałe prawo” do skrętu w lewo wokół rowerzysty, który również skręca w lewo.

Czy to jest poprawne? To było z jednopasmowej drogi, zmieniającej się w inną jednopasmową drogę.


Nie widzę, jak oba skręty w lewo są niezgodne z dzieleniem drogi - o ile dał ci dużo miejsca, a ty nie próbowałeś przecinać drogi. Jeśli nie ma wystarczająco dużo miejsca do dzielenia się, powinieneś przejąć linię. Chociaż mniej niż ideał, kilka stóp to więcej niż często się zdarza i nie mówisz, jak daleko byłeś od krawężnika. Czy jesteś zdenerwowany, że się zbliżył, czy zdenerwowany, że się odwrócił? Bez znajomości szczegółów dostępnych względnych prędkości i trajektorii przestrzeni trudno jest poznać.
mattnz

Skręciłem na linię, gdy ustawił się w kolejce, jakby chciał skręcić w prawo. Przypuszczam, że byłem głównie zaniepokojony, ponieważ było to zupełnie nieoczekiwane.
RobEarl,

Czy on wskazał?
andy256

Nie to, że widziałem, choć jest to jasny dzień.
RobEarl,

3
Hmph. Nie mogę mówić o legalności, ale zdecydowanie kiepska forma ze strony kierowcy. Mój instruktor nauki jazdy nauczył mnie sprawdzania barków rowerzystów i pieszych przed skręceniem w prawo (jestem Amerykaninem).
D.Salo

Odpowiedzi:


13

Highwaycode w Wielkiej Brytanii stwierdza:

Droga: skręt w lewo Reguła 182

Używaj lusterek i dawaj dobrze sygnał do skrętu w lewo, zanim skręcisz w lewo. Nie wyprzedzaj tuż przed skrętem w lewo i uważaj na ruch uliczny po lewej stronie, zanim skręcisz, zwłaszcza jeśli prowadzisz duży pojazd. W szczególności rowerzyści, motocykliści i inni użytkownicy dróg mogą być niewidoczni

Wydaje mi się całkiem jasne, że kierowca nie powinien był podjeżdżać na prawo od ciebie, co jest w zasadzie manewrem wyprzedzania, jeśli zamierzał skręcić w lewo, bez względu na to, co planowałeś.


4
Dzięki za to ... 167 może również mieć zastosowanieDO NOT overtake where you might come into conflict with other road users. For example ... stay behind if you are following a cyclist approaching a roundabout or junction, and you intend to turn left
RobEarl

Sądzę, że obowiązują również inne zasady. Spodziewałbym się, że będą takie zasady, że pojazdy muszą jechać tak blisko lewej, jak to możliwe , a pojazdy skręcające w lewo muszą to robić z lewego pasa, chyba że zaznaczono inaczej .
andy256

@ andy256, tego zdecydowanie nauczyłem się podczas egzaminu na prawo jazdy.
Holloway,

Byłoby miło, gdyby kod miał również zasadę „Nie skręcaj w lewo, jeśli wyprzedziłeś inny pojazd w ciągu ostatnich kilku sekund”.
bdsl,

5

Reguła kodeksu drogowego 163

daj motocyklistom, rowerzystom i jeźdźcom konnym przynajmniej tyle miejsca, ile byś mógł, wyprzedzając samochód

Nie wyprzedziłby samochodu, który skręcał w lewo, więc nie powinien wyprzedzać rowerzysty; 2 stopy nie jest odpowiednim bezpiecznym marginesem.


2

Oprócz dwóch odpowiedzi powołujących się na kodeks drogowy - słowa kluczowe są „doskonale uprawnione”. Odpowiedź brzmi nie'. HC nie ma mocy prawnej w Wielkiej Brytanii, ale naruszenia Kodeksu będą brane pod uwagę, jeśli działania kierowcy spowodują wypadek lub interwencję policji. Kierowcy mają obowiązek zachować ostrożność w stosunku do innych użytkowników drogi, a wyprzedzanie bez pozostawienia wystarczającego odstępu stanowi zagrożenie dla innych użytkowników drogi (w tym przypadku - Ciebie). Warto zauważyć, że wiele ofiar śmiertelnych wypadków rowerowych na londyńskich drogach w ciągu ostatnich kilku lat miało miejsce na skrzyżowaniach, na których rowerzysta próbował skręcić w lewo i został „wyprzedzony” przez inny pojazd.

Rozwiązaniem dla rowerzysty jest przejście do pozycji „kontrolnej” pośrodku linii, około 5 do 10 metrów od skrzyżowania, zmuszając w ten sposób pojazdy do pozostania w tyle. Nie czekaj na krawędzi krawężnika ani nie wkradaj się do wnętrza czekającego ruchu. Właśnie dlatego wiele skrzyżowań zaznaczyło przestrzeń dla rowerów przed linią. Utrzymujesz pozycję „kontrolną” przez cały zakręt, wracając do normalnej pozycji jazdy około metra od krawężnika, gdy jest to bezpieczne.

Pozycję „kontroli” nauczają instruktorzy Bikeability w ramach uznanego przez rząd programu nauczania rowerów oferowanego w brytyjskich szkołach. To nie tylko dla dzieci, to działa, używaj go.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.