Jaki jest wpływ zapiętego koła?


-1

Moje tylne koło (tarczowe) ma obecnie w nim dużo ruchu. Tak jeżdżę od 18 miesięcy z powodu zamiaru wymiany felgi (został wgnieciony), a nie tylko prostowania. Ruch się pogorszył, ale nic tak naprawdę nie było zauważalne.

Zastanawiam się więc, jakie są skutki zignorowania zapiętego koła i kontynuowania jazdy. Muszą one mieścić się w zakresie od komfortu jazdy po katastrofalną awarię, ale nie rozumiem, czym one są. Moim zdaniem wpływ na prędkość jazdy lub dodatkowa energia zużyta przez nie mogę ich oszacować.

Po prostu:

Jaki jest wpływ zapiętego koła?


2
Wobble za jeden? Z twoim przedstawicielem naprawdę nie dostaję tego pytania.
paparazzo

Wydaje mi się, że sformułowane leniwie, pomyśl więcej o wpływie na zużytą energię i czy jest na to jakiś środek.
DWGKNZ

3
Następnie z szacunkiem sugeruję, abyście posprzątali pytanie.
paparazzo

Tak, to pytanie wymaga trochę pracy. Mogę tylko myśleć o „krachu”? jako odpowiedź.
Batman

Odpowiedzi:


2

Zależy od tego, jak ekstremalne są wahania. Powoduje, że hamulce szczękowe wleczą się bardzo mało, ale w szczypcie zwykle można odłączyć linkę lub coś takiego i nadal sobie radzić (zakładając, że hamulce na drugim kole są w porządku).

Następnie kołysanie koła rozprasza uwagę i sprawia, że ​​rower jest nieprzyjemny i męczący podczas jazdy z dużą prędkością. Wpływa również oczywiście na stabilność roweru, zwiększając prawdopodobieństwo upadków.

Jeśli kołysanie się pogorszy, koło może zacząć ocierać się o widelec lub pozostać i staje się nie do zniesienia.

Trzeba być ostrożnym, jeśli powiedzmy, że jedna szprycha jest zepsuta, powodując chwiejność. Ta sytuacja kładzie dodatkowy nacisk na inne szprychy, co sprawia, że ​​druga awaria jest bardziej prawdopodobna, a druga nieudana szprycha w niewłaściwym miejscu może spowodować, że koło nagle stanie się „zapętlone”, co spowoduje awarię.


1

Chybotanie

Wobble jest po prostu kłopotliwy. Miałem tak bardzo, że nie mogłem nawet jeździć bez rąk.

Sam się nie naprawi. Chybot wytwarza siły, które zwiększają chybotanie.

Wyraźnie chybotanie zużywa energię. Nie muszę go określać ilościowo, aby wiedzieć, że tego nie chcę.


0

W przypadku hamulca tarczowego zależy to od prześwitu. Zapadłem kiedyś przednie koło na torze pompy, który był tak zły, że nie mógł się obracać, ponieważ najgorszy odcinek ocierał się o wsporniki widelca. W przypadku hamulca obręczy, jeśli zakręt jest większy niż odstęp w twoich hamulcach, będzie również ocierał się. Tak więc, w zależności od odstępu, jaki masz na widelcu lub ramie, może nie być żadnej różnicy w tym, jak to jest wyłączone.

Każdy rower ma X luzu, a jeśli wygięcie obręczy jest większe niż ten luz, koła nie będą się toczyć.


0

Na drodze: nieprzyjemne kołysanie.
Teren: brak zauważalnej różnicy.

Doszedłem do tego wniosku po tym, jak naprawili (zainstalowali nowy asfalt) ulicę przed moim blokiem. Za pierwszym razem, gdy jechałem na nim, odkryłem, że przednie stożki są wżerowane, a tylne są zbyt mocno dokręcone.

Poza tym spodziewałbym się, że zarówno szprychy, jak i łożyska będą bardziej obciążone niż wtedy, gdy koło będzie prawdziwe.


0

Wielką rzeczą, o którą bym się martwił, jest teraz nierówne napięcie w mówieniu.

Jeśli niektóre szprychy są luźne (i nie są poddawane działaniu blokady gwintu), sutki na luźnych szprychach mogą się poluzować, a ciasne szprychy mogą być bardziej podatne na pękanie (ponieważ luźne szprychy utrzymują mniej obciążenia). Chciałbym wymienić obręcz JAK NAJSZYBCIEJ, jeśli nie chcesz kupować wielu zastępczych szprych.

Zawsze istnieje szansa, że ​​zaatakujesz swoje koło. Zrobiłem to na rowerze turystycznym z kołem, które sprawiało mi problemy z napięciem w szprychach.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.