Jak długość kolców na oponach zimowych wpływa na przyczepność na lodzie?


8

Jak długość kolców opon zimowych wpływa na przyczepność na różnych nawierzchniach? Niedawno kupiłem parę opon Nokian Hakkapeliitta W106 do mojego miejskiego krążownika. Te kolce są dość małe, jak na opony; mają one być dobrymi oponami zimowymi, a nie konkretnymi oponami na lód lub śnieg.

Następnym razem, gdy jadę na lodzie lub śniegu, będę chciał zaopatrzyć się w opony z kolcami odpowiednie do warunków, prawdopodobnie na mój rower turystyczny 700c. (Mam nadzieję, że zmniejszą się one pod koniec sezonu zimowego).

  • Jak długość kolca wpływa na obsługę?
  • Jakiego rodzaju opon będę potrzebować na oblodzone drogi?
  • Czy można mieć agresywnie nabijane opony w tym samym czasie, co pełne błotniki (w moim przypadku plastikowe błotniki SKB z metalowymi rdzeniami), czy też powinienem zdejmować błotniki na zimę?

Odpowiedzi:


6

Nie są tak krótko; porównaj je na przykład z kołkami w oponach samochodowych z kolcami. Odrobina metalu daje ogromną przyczepność na lodzie. Prawdziwa sztuczka polega na tym, że jeśli nie jeździsz wyłącznie na zamarzniętym jeziorze, potrzebujesz kolców na tyle małych, aby deformować się w oponie podczas jazdy po chodniku.

W oblodzonych warunkach jeżdżę 37 mm Nokian W240, pasują dobrze pod moje błotniki 65 mm Cascadia 29er. Jednak w zaśnieżonych warunkach śnieg może gromadzić się pod błotnikiem i utrudniać jazdę.

Jeśli planujesz jazdę na długich dystansach w głębokim śniegu, istnieje tylko niewielka liczba opcji, z których najważniejsze to opony Surly Endomorph lub Larry . Przy 3,5 "szerokości i niskim PSI nie ma porównania z mniejszą oponą. Oczywiście potrzebujesz specjalnego roweru i felg, aby poprowadzić te bestie.


2

Jeśli jesteś w drodze, pomyślałbym, że nawet bardzo małe ćwieki będą działać na lodzie, wystarczy trochę wgryźć się w lód, aby uzyskać przyczepność. Jeśli potrzebujesz przyczepności na śniegu lub po lodzie jest śnieg, potrzebujesz dłuższych kolców.

Ale jeśli na lodzie jest śnieg - wsiadam do autobusu!

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.