Jak mogę utrzymać moje miejsce z tyłu?


18

Kiedy po raz pierwszy dostałem ten rower, siodło wyregulowałem prawie idealnie. Ostatnio ześlizgnął się z powrotem (tak, że nos wystaje). Poluzowałem rygiel pod siodłem, odchyliłem siodło z powrotem do właściwej pozycji, zacisnąłem rygiel i w ciągu tygodnia nos się przechylił. Zrobił to samo jeszcze raz, ale jeszcze mocniej nacisnął rygiel; nadal się zdarzało.

Zauważyłem, że widoczna jest „blizna” lub skrobanie na szczycie rury podsiodłowej, gdzie klamra przytrzymująca siodło (nie pewna właściwego określenia dla tych elementów) chwyta rurkę.

To jest surly Long Haul Trucker 2009 (rower w stylu touring; wyposażony jak podmiejski) z zapasową sztycą (na pewno jest to 27,2 mm. Brak prawdziwego brandingu na sztycy). Jestem dość ciężkim jeźdźcem (blisko 250 funtów) i czasami jeżdżę po dość szorstkich rzeczach, więc podejrzewam, że może to być część problemu.

Do tej pory widzę może 3 opcje:

  1. Zdobądź narzędzie sześciokątne z większą dźwignią i jeszcze bardziej zaciśnij tę rzecz
  2. Jakiś super klej lub żywica epoksydowa (a może po prostu trochę starej innertube?), Aby powstrzymać sztycę
  3. Wymień sztycę (i oczywiście zacisk). Z wyjątkiem tego, że nie wiem, jak go zastąpić, który nie dostałby po raz kolejny tego samego problemu ...

Aktualizacja : Zdjęcia: (przepraszam, fotki z telefonu, ale myślę, że działają)

Po pierwsze: ogólny obraz, bardzo ostrożny, aby zrobić zdjęcie blisko poziomu. Górna rura ma skromną ilość nachylenia, prawie poziom. Overall picture of saddle angle

Bliżej (możesz zobaczyć niektóre blizny na sztycy): Closeup picture of saddle angle

Spróbuj zbliżyć obraz bliznowacenia po demontażu, ale nie można ustawić ostrości za pomocą tego aparatu: seatpost scarring

Oto siodło, które nie ma zgięcia, żadnych widocznych uszkodzeń szyn itp .: seat is fine

Oto rzeczywiste fragmenty „zacisku”. Po prawej stronie znajduje się dolny element, który znajduje się na szczycie sztycy i pod szynami siedzeń, pasujące „blizny” w punktach dotykających sztycy. Po lewej stronie znajduje się górny element, który przechodzi na szynach. Na górze znajduje się śruba, która przechodzi przez wszystko od dołu (z zakrzywionym rodzajem podkładki, która pasuje do pasującego zakrzywionego obszaru na sztycy). Przeciwna strona „dolnej części” zasadniczo wygląda jak widoczna strona „górnej części”, a przeciwna strona „górnej części” jest nudna. clamp pieces

Aktualizacja 2 : Użyto narzędzia sześciokątnego z dłuższym ramieniem (większa dźwignia), zdemontowano śrubę, nasmarowano ją i dokręcono tak mocno, jak to możliwe, nie martwiąc się o dalsze uszkodzenie już uszkodzonej sztycy. Smar pozwala na nieco większe zaciśnięcie. Trwało to przez kilka miesięcy, ale w końcu siedzenie zaczęło się zsuwać.

Ostateczne rozwiązanie : Sztyca Thomson Elite , konkretnie krótszy model ze spadkiem w srebrze zamówionym przez moją LBS. (mieli czarny zapas, ale zdecydowali, że będę gotów czekać dodatkowy tydzień na zdobycie srebra). Jest to konstrukcja z dwoma bolcami, która wydaje się być górną częścią sztycy, która się nie ślizga. Uznałem, że sztyca Salsa z dwoma bolcami jest tańsza, ale nie wydaje się, aby była tak ciężka. Rozważałem również Nitto S-83 jest to sztyca z dwoma bolcami o tej samej cenie co Thomson i ma więcej klasycznego wyglądu, ale Thomson wydawał się być nieco lepiej zaprojektowany i lubię oznaczenia na Thomsonie, które pomagają utrzymać tę samą regulację .


1
Zastanawiam się, czy jedziesz za daleko na siedzeniu (tj. Siedzenie może wymagać przesunięcia w tył), a gdy uderzysz w wyboisty obszar, możesz mieć wystarczającą dźwignię, aby przechylić siedzenie w górę. Również zdjęcia są warte 1000 słów :)
Jared Harley

@Jared: Dobry pomysł, ale powiedziałbym, że siedzenie powinno być przesunięte do przodu, a nie do tyłu.
jdv-Jan de Vaan

@jdv dangit, masz rację, a teraz jest za późno, aby edytować mój komentarz :)
Jared Harley

The siodło a jego szyny są w porządku. To zacisk do sztycy, która się zsuwa. Szybko zrobię kilka zdjęć.
freiheit

1
Mam ten sam problem z tym samym stylem sztycy. To najgorszy projekt w historii. :-(

Odpowiedzi:


9

Problem polega na tym, że tylko jedna śruba przytrzymuje siedzenie pod wybranym kątem. Postaw wystarczający moment obrotowy na grzbiecie siodła i pokonaj tarcie, które utrzymuje siedzenie w miejscu.

Kilka opcji:

  1. Dokręć tę śrubę tak mocno, jak się odważysz (ale już to próbowałeś).
  2. Zwiększyć tarcie między sztycą a dnem zacisku fotela - albo zeskrobać go albo użyć smaru węglowego (zapytaj LBS, użyłem go, aby nie zsunąć sztycy).
  3. Przełącz na sztycę, która wykorzystuje konstrukcję z dwoma bolcami, aby utrzymać siedzenie na miejscu. Właśnie to wykorzystał mój obecny i poprzedni rower, jedna śruba ciągnie nos w dół, a druga przechyla oparcie siedzenia. Zyskaj wystarczające napięcie na obu, a twoje miejsce pozostanie dokładnie tam, gdzie chcesz.

Myślę, że będę musiał wejść do jaskini i zdobyć sztycę z dwoma śrubami. Jakieś konkretne sugestie? Jak każdy z nich: velo-orange.com/vogrcrusepol.html rivbike.com/products/show/nitto-s-83-seatpost/11-078 ? salsacycles.com/components/shaft_seatpost rei.com/product/770147
freiheit

1
Nie wiem, jak działa post Salsa, ale pozostałe trzy to typ dwusuwowy, o którym myślałem. Na co należy zwrócić uwagę, to średnica słupka (musi być zgodna z aktualnym postem) i ilość cofnięć - w twoim przypadku może być lepiej, ponieważ zmniejszy to moment obrotowy przyłożony do tyłu siodła .
darkcanuck

5

Mam również ciężarówkę Surly Long Haul z 2009 r. Z tym samym sztycą i tym samym problemem. Udało mi się dokręcić tylko jedną śrubę, aby zapobiec przesuwaniu się siedzenia. Ja też jestem lżejszy o 100 kg. Myślę, że sztyca jest okropnym projektem i jedną z tańszych części dostarczonych z rowerem.

Używam sztycy Thompson Elite na moim rowerze górskim, który ma dwie śruby zapobiegające poślizgowi. Posiada również oznaczenia na klamrze siedziska, dzięki czemu można zdjąć siedzisko pod znanym kątem po zdjęciu i ponownym zainstalowaniu.


Rozmawiałem z ludźmi z mojej LBS, a sztyca Thompson Elite była tą, którą polecili.
freiheit

3

Jak Jared zasugerował, powinieneś sprawdzić, czy siedzenie się nie zmieniło. Może to być również pomysł sprawdzenia, czy „krata” powodująca tarcie ma dobrą przyczepność, zanim zaczniesz ją obracać. Poluzuj śrubę, wyreguluj siodło, dokręć je trochę i spróbuj obrócić nieco. Jeśli nie ma dobrej przyczepności, może przesunąć się o kilka stopni. Następnie dokręć. Jeśli sztyca jest aluminiowa, nie zmuszaj jej.

W przeciwnym razie prawdopodobnie nadszedł czas na nowe siodło ...


Wygląda na to, że siedzenie nie zsunęło się ani nie przesunęło, ponieważ mechanizm mocujący siodło do słupka zsunął się z powrotem na słupek ... Jest teraz zdjęcie dolnej części siodła: siodło jest całkowicie w porządku, z wyjątkiem niektórych błyszczących po zacieraniu logo na górze ...
freiheit

3

Stary wątek .. Ale oto jak to naprawiłem na moim rowerze ...

Wytnij starą rurkę wewnętrzną w paski, które owijają się wokół szyn. Owiń je wokół szyn i dokręć. Powinien on trwać praktycznie zawsze w ten sposób i nie uszkodzi szyny, jak wola papieru ściernego. Może również nieznacznie obniżyć wibracje w Twoim fotelu.


1

Znalazłem ten pomocny pomysł na innym forum, pomogło mi, więc przekazuję go dalej. Weź trochę papieru ściernego, przyklej dwa paski do tyłu, aby obie strony były szorstkie. Owiń wokół szyn i dokręć. Wydaje się działać dla mnie! Powodzenia


Myślałem, że użyłbym szmergla # 80.
Daniel R Hicks

Może nie użyłbym tego jako stałego rozwiązania, ale naprawię problem, dopóki nie będziesz mógł uzyskać bardziej trwałej poprawki, np. podczas podróży.
Benedikt Bauer
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.