Rowery bambusowe - werdykt?


16

Interesuje mnie zakup roweru bambusowego do użytku jako niedzielny rower szosowy i po prostu zastanawiam się, czy są odpowiednie:

  • Siła przy dużej prędkości? Mieszkam w pobliżu Parbold , która ma ładne wzgórze do wspinaczki i oczywiście przyspieszania. Więc moje pytanie brzmi: czy motocykl utrzyma się razem przy prędkości 40 km / h?
  • Wytrzymałość na mokrej nawierzchni? Wielka Brytania ma trochę nieszczęśliwą pogodę. Przyjmuję do wiadomości, że motocykl byłby jak zamszowa kurtka, a nie coś, z czym można złapać na deszczu!
  • Waga - znaleziona oferta 60 cm ramy drogi waży nieco poniżej 2,5 kg. Myślę, że to znacznie więcej niż karbonowa lub moja tytanowa rama roweru szosowego.
  • Stawy - czy zdecydowałbyś się na ramę roweru ze stalowymi ryglami lub bambusem ?

Oto dwóch producentów, na których patrzę:

Uwaga: dla zabawy, chcę być tylko bezpieczny. W pełni potwierdzam, że nie będę wygrywać wyścigów na tym rowerze, ale nie zrzucenie mnie z peletonu byłoby dobre!


Mieszkając w Bolton, zdecydowanie martwi mnie deszcz. Nawet w dobry dzień pogoda może się zmienić tak szybko (zwykle na deszcz), że na wszelki wypadek szukałbym poncza na cały rower. Chociaż prawdopodobnie skończyłbyś z wiatrem.
Amos

To są fajnie wyglądające motocykle!
Neil Fein

Wydaje się, że jest to drogi sposób na zrobienie roweru - chyba że sam to zrobisz. Lub zacznij od jednego z nich i poczekaj.
mgb

Odpowiedzi:


15

Siła przy dużej prędkości? Od 2 lat jeżdżę na mojej drodze i mam na niej wiele mil. Jedna z moich ulubionych przejażdżek prowadzi do pagórkowatego odcinka, gdzie mam długą zamiatanie. W dobry dzień mogę osiągnąć 70 km / godzinę. Na dole jest trochę ciasny zakręt, w którym siły boczne są duże. Stawy i bambus trzymają się lepiej niż się spodziewałem. Kocham to!

Wytrzymałość na mokrej nawierzchni? Naturalne cechy bambusa są fenomenalne, w tym wodoodporność zewnętrznej skóry. Tak długo, jak dobrze ją uszczelnisz, aby wilgoć nie mogła dostać się do środka (szczególnie tam, gdzie nie ma skóry, takiej jak nacięcia i nacięcia w bambusie lub gdy pędy wychodzą z boków w węzłach), nie masz się czym martwić. W Tajlandii złapano mnie w straszne ulewy monsunowe.

Waga - moja rama o długości 54 cm ważyła 2,0 kg. Zbudowałem to lekkie, ponieważ jestem kolarzem o masie 150 funtów. Ostatnia rama drogi (nazywana tajskim jedwabiem), która wyszła za drzwi, miała 58 cm masy i ważyła 5,4 kg.

Połączenia - Jedynym miejscem, w którym naprawdę potrzebujesz stali, jest miejsce, w którym idą łożyska lub gwinty, takie jak główka, wspornik dolny, haki (nawet wtedy istnieją sposoby na obejście tego). Połączenia są mocne z włókna węglowego lub włókna szklanego. Czynniki rozszerzalności cieplnej są czymś, co rozważamy w naszej zastrzeżonej konstrukcji złącza. Niektórzy konstruktorzy porzucili włókno węglowe, ponieważ jest zbyt stabilne, inni porzucili stawy konopi / sizalu, ponieważ sztywność zbyt szybko się obniża. Jeśli zdecydujesz się na stalowe zaczepy, będziesz musiał pokonać wyzwanie dobrej więzi między bambusem a stalą. Spójrz na naszą stronę, jeśli jesteś zainteresowany BambooBikeMaker.com lub napisz do mnie na adresphilwebb333 [at] gmail [dot] com


+1 za bycie na temat (nie spam) i za ujawnienie swojego powiązania ze stroną, do której linkujesz (nie „astroturf”).
ChrisW

Zamiast zapraszać PO do wysłania Ci e-maila, inni czytelnicy mogą preferować, jeśli jakiekolwiek dalsze pytania i odpowiedzi zostaną opublikowane tutaj na tej stronie internetowej: albo jako komentarze w odpowiedzi na twoją odpowiedź tutaj, albo jako nowe (ale możliwe hiperłącza) oddzielne pytania. Już opublikowałeś swój e-mail na swojej stronie internetowej; możesz również, jeśli chcesz, opublikować swój adres e-mail w swoim profilu .
ChrisW

Jakie gatunki bambusa badałeś, wybierałeś / polecasz?
Alex S

8

Zrobiłem jeden, a obecnie buduję inny. Sparafrazuję cię tutaj:

P: Czy to się utrzyma?

Odp .: Tak, połączenia są dość mocne i zależą głównie od ilości owiniętego włókna (żywica po prostu wypełnia luki, włókno utrzymuje stawy razem).

P: Czy utrzyma się razem, jeśli osiągniesz prędkość 40 km / h?

Odp .: Mój pierwszy rower to rower górski i miałem go z taką prędkością na utwardzonej drodze, ale był zbyt elastyczny i zaczął się kołysać w niepokojący, ale nie niebezpieczny sposób (pierwszy rower jest naprawdę eksperymentem, więc takie braki są oczekiwane). Drugi rower nie powinien mieć tego problemu.

P: Trwałość na mokrej nawierzchni?

Odp .: Bambus należy uszczelnić kilkoma warstwami lakieru zewnętrznego lub żywicy. Mój rower nie wykazywał żadnych kłopotów nawet podczas jazdy w deszczu, przez strumienie i kałuże. Wątpię, żeby to był problem.

P: Czy są ciężkie?

Odp .: To zależy od konstrukcji, gatunku bambusa, kiedy został zebrany. Moja pierwsza rama roweru ważyła mniej więcej tyle samo, co rower z aluminiową ramą, który został poddany kanibalizacji ze względu na swoje części. Nie ważyłem ramy motocykla, ale 2,5 kg wydaje się o wiele cięższe niż to, co wyprodukowałem.

P: Przeguby - czy chciałbyś wybrać ramę roweru ze stalowymi przegubami lub bambusem?

Odp .: Stawy nie są bambusowe, w moim przypadku używam sznurka konopnego i owijam go wystarczająco, aby uzyskać 1-2 tony siły trzymającej na staw. Wątpię, czy wymagana jest stal.


Jakie gatunki bambusa badałeś, wybierałeś / polecasz?
Alex S
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.