Jakie są negatywne konsekwencje braku ściółki w hamulcach tarczowych?


8

Powszechnie wiadomo, że hamulce tarczowe należy włożyć w łóżko . Ale nigdy nie słyszałem ani nie znalazłem opisu tego, co się stanie, jeśli nie włożysz ich do łóżka.

Biorąc pod uwagę liczbę BSO , które mają teraz hamulce tarczowe, oraz prawdopodobieństwo, że 99% z nich nigdy się nie przyłoży, zgaduję, że konsekwencje nie mogą być zbyt straszne.

Ale jakie są te konsekwencje? Zmniejszona siła hamowania? Nierówna siła hamowania? Piszczenie hamulców? Skróciłeś żywotność padów i / lub wirników? Czy te konsekwencje są długoterminowe? A może hamulce „naturalnie” docierają przy regularnym użytkowaniu, a konsekwencje są krótkotrwałe?


Moje doświadczenie to zmniejszona siła hamowania. Słowo, które myślę, że najlepiej tłumaczy to uczucie, jest tłuste. Hamulec zwalnia, ale nie zatrzymuje całkowicie koła. I tak używam Avids, więc piszczę. Shimano piszczą, gdy nie są w
łóżku

Odpowiedzi:


7

Myślę, że twój ostatni komentarz jest operatywny - tak czy inaczej stanie się wcześniej czy później.

Technologia tutaj jest zasadniczo taka sama jak w samochodach. Zaczynasz od nowych padów i czystego rotora. Proces ściółkowania polega na nałożeniu niewielkiej warstwy podkładki na wirnik (zmieszanej z odrobiną ciepła tarcia).

Dopóki ta warstwa nie zostanie umieszczona na wirniku, hamowanie może być mniej skuteczne i nierównomierne.

Nie pytasz o to, ale dla kompletności, wirnik należy czyścić przy każdej wymianie wkładek, używając alkoholu izopropylowego. Po oczyszczeniu wirnika proces osadzania rozpocznie się od nowa.

Nie widzisz zbyt wiele na ten temat, jeśli patrzysz w Internecie na stronach z rowerami, ale jak mówię, jeśli zaczynasz patrzeć w kontekście samochodów, jest ich wiele i zdecydowanie nie jest to nowa technologia.


Warto również powiedzieć, że z powodu tego procesu przenoszenia wkładki na wirnik, spoglądanie na wirnik jest sprytnym sposobem na wykrycie zanieczyszczonych wkładek, ponieważ zanieczyszczenie przeniesie się na wirnik i spowoduje odbarwienie.
PeteH

4

Ponieważ prowadzono wiele dyskusji na temat komentarzy do tego pytania, powtórzę najistotniejsze kwestie, na które należy odpowiedzieć, chociaż OP stwierdził większość z nich w swoim pierwotnym pytaniu:

Jakie są konsekwencje nieudanego „osadzenia się” w tarczy hamulcowej roweru?

Konsekwencje braku łoża w wirniku obejmują zmniejszoną siłę hamowania, nierównomierną siłę hamowania, głośne hamulce, skróconą żywotność klocków, choć nie zawsze wirniki.

Zasadniczo konsekwencje te są długoterminowe, chociaż trwałe mogą być zbyt duże. Chociaż wiele osób uważa, że ​​tarcza hamulcowa „naturalnie” wpada w regularne użytkowanie, jest to błędem zrodzonym z niezrozumienia tego terminu.

Dlatego najpierw zdefiniuję ten termin.

Bed in, rotor: Proces przenoszenia materiału, żywicy lub metalu, z klocka hamulcowego na powierzchnię tarczy hamulcowej, poprzez przenoszenie ciepła, w szczególności osadzanie równomiernej, ciągłej warstwy materiału klocka na wirniku, w celu zwiększenie tarcia hamowania.

Podczas gdy normalne hamowanie przenosi część okładziny na wirnik, niezależnie od tego, czy przestrzegana jest odpowiednia procedura, nie oznacza to, że hamulec jest automatycznie prawidłowo osadzany na łóżku, ani że procedura nie ma sensu. Ściółka w wirniku ma na celu nakładanie materiału podkładki na wirnik w ciągłej i równej warstwie.

Można to najlepiej osiągnąć, przyspieszając rower, a następnie płynnie i konsekwentnie naciskając hamulec, aby zwolnić rower, zwalniając hamulec bez zatrzymywania się.

Normalne hamowanie, które dla większości ludzi obejmuje zatrzymanie, jeśli zostanie wykonane na świeżym wirniku, który nie został osadzony w łóżku, spowoduje nałożenie materiału klocka na nierówną warstwę. Zatrzymanie się w czasie w łóżku tworzy plamę materiału na wirniku, która może powodować pulsowanie hamulca lub chwytanie podczas hamowania. Nierówne hamowanie jest drugą konsekwencją niezłożenia się hamulca. Jest to stosunkowo długotrwały okres, trwający co najmniej do momentu oczyszczenia wirnika z materiału podkładki, zainstalowania nowych podkładek i wykonania procedury złoża.

Pierwszą konsekwencją, która jest krótkotrwała, jest brak siły hamowania i kontroli. W nowym zestawie tarcz hydraulicznych Shimano Ultegra, do momentu wykonania procedury hamowania, hamulce zasadniczo nie zatrzymują motocykla. Chociaż powodują pewne opory, koła się nie blokują i nie ma modulacji. Po tym, jak mechanik instalujący hamulec wykonuje procedurę, łóżko jest dość dobre. Różnica jest dość oczywista dla każdego, kto jeździł tymi hamulcami w obu stanach. Jest mało prawdopodobne, aby stanowiło to problem w dłuższej perspektywie, chyba że rower był prowadzony w miejscu lub z prędkością, która naraża rowerzystę przed snem.

Trzecia konsekwencja, zmniejszona żywotność pada / wirnika, jest niewielka i nietypowa, chociaż producent wspomina o niej jako możliwość.

Dodatkową zaletą ściółki w hamulcu jest to, że „wyrównuje” ona dopasowanie klocka i wirnika, powodując, że wyrównanie klocka do wirnika jest bardziej precyzyjne. Ma to 2 podstawowe zalety, takie jak wyciszenie hamulca, ponieważ „piski”, które są typowe dla nowego hamulca tarczowego, są zwykle powodowane przez wibracje wynikające z niewielkiego przesunięcia między okładziną a wirnikiem, powodując „drganie” między 2 powierzchniami. Ta część złoża w trakcie procesu zachodzi również poprzez naturalne hamowanie i jest źródłem błędu, że łóżko to nastąpi naturalnie.

Druga korzyść, zwiększona modulacja hamulca, jest wynikiem tego dopasowanego dopasowania umożliwiającego dokładniejszy kontakt między klockiem hamulcowym a tarczą, ze względu na dokładniejsze tolerancje w połączeniu klocka i tarczy.

Nie oznacza to, że pościel w hamulcu jest kwestią życia lub śmierci. Wiele osób jeździło nowymi hamulcami bez ich prawidłowego ustawienia i wszystko było w porządku. Ale to nie znaczy, że ich doświadczenie z hamulcami zapewnia im najlepszą możliwą wydajność, jaką mogliby uzyskać, z odrobiną więcej uwagi i czasu podczas konfiguracji.

Jeśli chodzi o pomysł, że BSO z nieprawidłowo skonfigurowanymi hamulcami tarczowymi powinien ustanowić standard, na którym zbudowane są wszystkie motocykle, to fałszywy argument. W rzeczywistości gwarantuję ci, że instrukcja obsługi dla tego BSO mówi, że rower musi być zmontowany i wyregulowany przez profesjonalistę przed jazdą, i że ten profesjonalista musi przestrzegać zaleceń producenta przy budowie roweru, w tym tych dotyczących ustawienia hamulca .

Fakt, że nie jest opłacalne, aby profesjonalista spędził 100 USD swojego czasu na rowerze sprzedanym za 100 USD, nie oznacza, że ​​tak się nie powinno stać.


1
Masz pierwszą konsekwencję i trzecią konsekwencję, ale żadnej drugiej. :-)
David Richerby,

@DavidRicherby Druga konsekwencja znajduje się w akapicie rozpoczynającym się od „Normalnego hamowania ...” Są niesprawne ze względu na układ pytań w OP. Ale dobre oko. :)
zenbike

-2

Weźmy na przykład SRAM

Wszystkie nowe klocki hamulcowe i tarcze należy poddać procesowi zużycia zwanemu „przyleganiem”. Procedura wsiadania, którą należy wykonać przed pierwszą jazdą, zapewnia najbardziej spójne i mocne odczucie hamowania wraz z najcichszym hamowaniem w większości warunków jazdy. Proces docierania nagrzewa klocki hamulcowe i wirniki, które osadzają równomierną warstwę materiału klocków hamulcowych (warstwa przenosząca) na powierzchni hamującej wirnika. To ta warstwa transferowa optymalizuje skuteczność hamowania.

Wyraźnie wyrażają zalety:
spójne i silne hamowanie oraz najcichsze hamowanie w większości warunków jazdy

Jeśli osiągnięta zostanie normalna jazda, SRAM nie będzie miał określonej procedury. Po pierwsze ostrzegają, aby nie blokować hamulców.

Jeśli zdeponujesz nierówną warstwę, podejrzewam, że konsekwencje będą trwałe.

Nie rozumiem twojej logiki, jeśli BSO tego nie zrobi, to nie może być strasznie. Nie chcę, żeby mój rower działał jak BSO.

Instrukcja serwisowa
Łóżko w procedurze


2
-1 dla „Jeśli osiągnięto normalną jazdę, SRAM nie miałby określonej procedury.” : bookofbadarguments.com strona 34. Może na przykład być tak, że SRAM chce uniknąć poważnego zranienia się swoim nowym rowerem, ponieważ nie wiedzą, że z czasem padają podkładki. Najłatwiejsze rozwiązanie: „nie jeździć na rowerach bez wkładki”.
Vorac

@Vorac „Procedura wstawania, którą należy wykonać przed pierwszą jazdą ...”. Następnie określają procedurę. Gdyby zwykła jazda była dobrą pościelą, byłoby tylko ostrzeżenie - „dopóki pościel nie będzie kompletna, rower może mieć następujące cechy ...”. Dlaczego nie miałbyś zakładać, że mają ten proces z jakiegoś powodu? Jaka jest szkoda?
paparazzo

1
Producenci mogą mieć różne powody sugerowania rzeczy, a prawnicy są ważni. Na przykład ta sama instrukcja serwisowa mówi, że podczas serwisowania hamulców należy nosić okulary ochronne . Chodzi mi o to, że BSO są zdecydowanie najpopularniejszym rowerem na drodze i ludzie nie wpadają ciągle na samochody, więc nawet ich kiepskie hamulce muszą być co najmniej minimalnie sprawne bez procedury wsiadania.
jimchristie

1
@ jimirings Myślisz, że „zapewnia najbardziej spójne i mocne hamowanie wraz z najcichszym hamowaniem w większości warunków jazdy” było dla prawników? Nadal nie rozumiem twojej logiki BSO. Pełne zawieszenie BSO o wartości 300 USD jest również minimalnie funkcjonalnym zawieszeniem. Nie chcę, żeby mój rower działał jak BSO. Jaka jest szkoda w rzeczywistości po prostym zabiegu producenta? Jeśli BSO nie miałoby specyfikacji momentu obrotowego na kierownicy, czy zignorowałbyś specyfikację momentu obrotowego dostarczoną z rowerem wyższej klasy?
paparazzo

2
Szczerze mówiąc tak. Wydaje mi się, że może to być stwierdzenie „CYA”. Chodzi mi o to, że hamulce na BSO nie uda się zatrzymać na rowerach, co jest, co najważniejsze z hamulcami na koniec dnia. Nie mówię, że chcę pominąć pościel w nowych hamulcach. Jestem tylko ciekawy, jakie są konsekwencje dla tych, którzy są albo zbyt leniwi, albo nie wiedzą nic lepszego. I bez jakiegokolwiek potwierdzenia w prawdziwym świecie, nie sądzę, aby stwierdzenie z zbyt ostrożnych instrukcji obsługi naprawdę rozwiązało to pytanie.
jimchristie
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.