Dlaczego ten facet blokuje tylne koło?


7

Na tym filmie facet wyraźnie zablokował tylny hamulec, ponieważ widzimy, że tylne koło nie toczy się, ale ślizga. W tym konkretnym kontekście, jaki był jego zamiar? Czy mógł to zrobić dla zatrzymania, kontroli / kierowania, fajnego ruchu?


Red Bull daje skrzydła i blokuje tylne koło. Opieraj technikę na tym, co ludzie robią w wyścigu, a nie na reklamie.
paparazzo

1
Niektórzy ludzie nie szanują swojego środowiska i nadają innym, którzy uprawiają ten sam sport, złe imię. Nazywa się to niedojrzałością.
andy256

Nie chodzi o wydajność. Dla wygody nie jeździsz na freeride. Po prostu zabawa na rowerze. BTW to jeden z moich ulubionych filmów MTB w historii!
Slovakov

2
@ andy256: ten facet w filmie prawdopodobnie zrobił więcej dobrego dla sportu niż zła przez poślizg.
cherouvim

2
@cherouvim Rowek, który wycina, stanie się kanałem, gdy pada deszcz, powodując erozję. Czy zamierza wrócić i naprawić szkody?
andy256

Odpowiedzi:


2

Bez powodu.

NWD10 to klasyczny oldschoolowy film. Nie widzisz takiego bezcelowego poślizgu w dzisiejszych filmach MTB, ani nie widzisz tego w prawdziwej jeździe na MTB. Kirt Voreis (facet w tej scenie - legendarny jeździec) prawdopodobnie robi to bez powodu, po prostu dla zabawy, a przynajmniej dla tego, co kiedyś było zabawne w tych dawnych czasach.


Jest więc moda / trend na temat tego, co jest zabawne, a co nie? Łał!
Vorac

Nie. Moja zabawa może różnić się od twojej. Takie poślizgnięcie niszczy szlaki i nie jest fajnie. Osoby zaangażowane w budowanie szlaków (legalne lub nielegalne) zadbały o to, aby wszyscy o tym wiedzieli, więc ludzie w dzisiejszych czasach zazwyczaj starają się mniej poślizgnąć lub wcale, zwłaszcza tam, gdzie nie jest to potrzebne. Ponadto poślizg bez powodu niszczy oponę, klocki hamulcowe, palce (przyczynia się do pompowania ramienia, czego nie potrzebujesz, gdy masz cały dzień jazdy do przodu) i nagrzewa hamulce, co powoduje zanikają (nie działają poprawnie). Z tych powodów ludzie teraz mniej się poślizgną.
cherouvim

Wszystko to może być prawdą @cherouvim, jednak podczas faktycznego wyścigu należy poświęcić więcej uwagi technikom, które mogą doprowadzić do zwycięstwa.
Usunięto użytkownika

@ChrisinAK: Film nie pokazuje rasy.
cherouvim

@cherouvim Nikt tego nie sugerował.
Usunięto użytkownika

0

Według mojej oceny, początkowy odcinek był po prostu blokowany podczas hamowania hamulcem ciężkim podczas zjazdu (zatrzymanie tak bardzo, jak to możliwe i wymaganie większej siły hamowania niż tarcie opony może powodować blokowanie).

Wygląda na to, że blokada podczas zjeżdżania zapewniła więcej chłodnego ruchu, podobnego do użycia hamulca postojowego do zjeżdżania w samochodzie. Więcej siły na zakrętach można zastosować z niezablokowanego koła, więc jeśli jego pragnieniem było lepsze pokonywanie zakrętów, nie blokowałby (celowo).

Może to jednak być po prostu „styl” jeźdźca lub, przeciwnie, zupełnie niezamierzone, ponieważ motywy są trudne do odróżnienia od działań. Opieram to na własnej jeździe na szlaku; Czasami mimowolnie zamykam się na zjazdach, ale ześlizgiwanie się na boki jest zazwyczaj celowe.


Widziałem to w wielu filmach FR, głównie na zakurzonych otwartych zjazdach, gdzie jest to wyraźnie zamierzone. Zakładam, że to na pokaz i bez względu na spowodowaną erozję.
Vorac

1
Nie ma to wpływu na erozję, ale niekoniecznie na pokaz. Jeśli obejrzysz jakiś wyścig WCDH, zobaczysz, że jest to całkowicie poprawna metoda kontroli w niektórych sytuacjach.
Usunięto użytkownika

@ChrisinAK: Oglądam WCDH od 5 lat i przez tak długi czas nikt nie ześlizguje się na tak „płaskim” terenie. W rzeczywistości nikt z 50 najlepszych nigdy nie ześlizguje się przez ponad pół sekundy.
cherouvim

1
@cherouvim Może to myli cię powolny ruch płóz (dwóch). Całkiem wyraźnie blokuje tylne koło dwa razy, próbując spowolnić prędkość na bardzo nierównym i luźnym odcinku trasy.
Usunięto użytkownika

0

Pomiędzy nierówną powierzchnią a luźnym, zakurzonym brudem powiedziałbym, że to celowe użycie tylnego hamulca do kontroli . Są chwile, kiedy użycie przedniego hamulca jest bardziej prawdopodobne, aby spowodować awarię (na przykład, gdy twoje przednie koło kopie w przód i w tył przez wykop), a hamowanie tylnego koła jest bardziej odpowiednie. Pojawia się na samym końcu sekcji, on skręca. Sądzę, że między nierównymi okopami a luźnym, suchym brudem postanowił zrzucić trochę prędkości. W filmie są w rzeczywistości co najmniej dwie blokady kół. Jeden wczesny i drugi, w którym wykop zapobiega ześlizgiwaniu się koła, a on śledzi przednie koło wzdłuż wysokiego szlaku między dwoma rowami.

Pomimo tego, co inni tu odpowiedzieli, ślizganie się i dryfowanie jest często najskuteczniejszym sposobem pokonywania zakrętów na luźnych nawierzchniach, dlatego hamulec postojowy jest tak swobodnie wykorzystywany w wyścigach samochodowych. Na rowerze może to być trudne, ponieważ przednim kołem jest prawie niemożliwe do kontrolowania w poślizgu. Tylne koło jest jednak znacznie łatwiejsze do opanowania, a poślizg tylnych kół w celu utrzymania kontroli prędkości lub pokonywania zakrętów jest wykorzystywany przez wielu czołowych kierowców w bardziej technicznych dyscyplinach rowerów górskich.


Koleś nie zmienia kierunku. Po prostu ześlizguje się w pełni zablokowany na linii prostej bez powodu.
cherouvim

Nikt nie sugerował, że próbował zmienić kierunek. Próbuje wykrwawić prędkość. Szlak jest luźny i nierówny, a on idzie dość szybko. Zakładam, że dotknięcie przedniego hamulca spowodowałoby jego upadek. Wygląda na to, że mógł już wkroczyć w zakręt i chciał zmniejszyć prędkość.
Usunięto użytkownika

Oto dlaczego wątpię, aby to było poprawne. Jego przednie koło znajduje się na równej, płaskiej części poza wykopem. Mógłby tego użyć zamiast strzępić wykop. Kiedy walczysz o przejechanie tylnej opony przez przeszkodę (ścianę rowu), nie nakładasz na nią przerwy. A może po prostu zrobił to 10 razy, a fotografowie uznali, że poślizg jest najfajniejszy. BTW ktoś ocenił wszystkie odpowiedzi na pytanie, lol.
Vorac

1
Po prostu normalna jazda z góry za pomocą tylnego hamulca do kontroli na zakurzonym koleinach. Nic niezwykłego lub spektakularnego.
DWGKNZ

@Vorac Nie sądzę, żeby w ogóle miał problemy. Myślę, że musiał po prostu zrzucić trochę prędkości, zanim skręci. Próba zrzucenia go przez hamowanie z przodu na luźnym zabrudzeniu i ryzyko zablokowania go podczas przejeżdżania przez te koleiny byłoby katastrofalne. Znacznie lepiej, aby śledził się na gładkim odcinku i kilkakrotnie blokował tył i pozwalał na ciągnięcie tam, gdzie było.
Usunięto użytkownika
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.