Co oznacza kaseta 11-32 i kaseta 12-25?


16

Jestem skłonny kupić zestaw grupowy Shimano 105 2015 i mam 2 opcje wyboru kasety, pierwszy to 11-32, a drugi to 12-25. Nie mam pojęcia, co oznaczają te liczby i który z nich byłby dla mnie bardziej odpowiedni, wiedząc, że wciąż jestem początkujący.


3
Witamy w Bicycles @Ramy. Dobre pytanie - dziwi mnie to, że nie zadawano jej tu wcześniej!
andy256

Koła zębate (pierścień lub przednie pierścienie łańcuchowe) można łatwo wymienić - koła zębate i łańcuch i tak stanowią element konserwacji. Skoncentruj się na ustawianiu tego, czego potrzebujesz teraz i uaktualniaj (poziom boczny?) W miarę poprawy warunków jazdy na rowerze.
mattnz

@mattnz, to nie pomaga, jeśli nie wie, czego potrzebuje teraz.
Holloway,

2
@Trengot: Mam wrażenie, że OP może pomyśleć, że to jak zakup samochodu i wybór silnika 1600 lub 2000, gdzie utknąłeś z tym wyborem na całe życie. To ważne, że OP rozumie, że nie tylko jest możliwa, ale także szybka i tania zmiana biegów, jeśli chcesz, dlatego komentarz nie jest odpowiedzią.
mattnz

Odpowiedzi:


20

Jeśli wyobrażasz sobie kasetę, będzie na niej kilka kółek. Obecny zakres 105 (który pojawił się w ubiegłym roku) będzie miał 11 zębatek, wcześniej 105 miał 10 zębatek.

Notacja, którą zauważyłeś, oznacza po prostu, że dla jednej z tych kaset najmniejsza zębatka ma 11 zębów, największa ma 32 zęby. Druga kaseta ma najmniejsze koło zębate 12 zębów, największe koło zębate 25 zębów.

Tak więc liczby te są w zasadzie „zakresem” biegów objętych kasetą.

Można sobie wyobrazić, że duży zasięg (np. 11-32) jest dobry, ponieważ dałby dużo zębów do wspinania się na strome wzgórza, ale także mały trybik, którego można użyć do zjechania z góry. I to prawda, ale jest też druga strona. Większy zakres zębatek oznacza, że ​​czasami między zębami może występować skok kilku zębów, co może być mniej płynne przy zmianie biegów. Dlatego jeśli naprawdę nie potrzebujesz dużego zasięgu, mniejszy zasięg zapewni płynniejszą jazdę.

Jeśli chodzi o to, który powinieneś wybrać, to nie zależy od tego, czy jesteś początkującym, czy nie, bardziej zależy od tego, jak dobry jesteś wspinacz. Jeśli czujesz, że możesz mieć trudności z podjazdem, 32-zębowe koło zębate będzie prawdopodobnie dobrym wyborem dla Ciebie.

Inną rzeczą do zapamiętania jest to, że kiedy myślisz o przekładniach, kaseta to tylko połowa historii, a druga połowa to korba. Liczba tarcz i liczba zębów na każdej tarczy wpłynie również na zakres przełożeń i gładkość. Ale to chyba inne pytanie ...


ok, to dotyczy kasety, ale czy nawet korba dostępna w dwóch opcjach 50X34 i 52/36 jest taka sama jak kaseta?
Ramy

1
@Ramy dokładnie taka sama zasada dla korb (z wyjątkiem przedniej części, niska liczba oznacza łatwiejszy bieg)
PeteH

Przepraszam, ale nie rozumiem z przodu, czyż nie wszystkie Korby z przodu?
Ramy

3
Moja podstawowa rada brzmi: nadejdzie czas, kiedy będziesz miał wystarczające doświadczenie, że będziesz dokładnie wiedział, jakiej kombinacji korb i kasety chcesz, a to pytanie stanie się nieistotne. Ale oczywiście cię jeszcze nie ma. Biorąc to pod uwagę, wybrałbym kombinację, która daje dużą elastyczność, poświęcając w razie potrzeby gładkość. 50/34 i 12-25 jest zatem rozsądnym połączeniem. Podobnie jest 53/39 i 11-28 (a nawet 11-32). Pamiętaj, że jeśli źle wybierzesz i chcesz zmienić (mało prawdopodobne), nowa kaseta jest znacznie tańsza niż nowy mechanizm korbowy.
PeteH

1
Myśląc o liczbie pytań „Potrzebuję wyższego biegu”, które widzimy tutaj, okazuje się, że prawidłowa odpowiedź brzmi „musisz kręcić się szybciej” - sugerowałbym, aby nie było więcej niż 50 na i nie mniej niż 12 z tyłu dla najwyższego bieg - zgodnie z biegami młodości. Pomoże początkującemu mieć dobry wybór bardzo niskich biegów, jeśli jeżdżą na dowolnych wzgórzach - zachęcając do obracania się na podjazdach, więc prawdopodobnie sugerowałbym 34/28 niski bieg (wiem, że jest bardzo niski), jeśli ma jakieś wzgórza.
mattnz

3

Liczby oznaczają liczbę zębów najmniejszego koła zębatego, tzn. 11–32 ma najmniejszy koło zębate z 11 zębami, a największy z 32 zębami.

11-32 daje większy zakres przełożeń, a 12-25 zapewnia płynniejsze kroki między prędkościami. Przy obliczaniu, który wybrać, należy również wziąć pod uwagę liczbę zębów, które masz z przodu oraz rodzaj terenu, który chcesz przejechać. Upewnij się również, że twoja przerzutka tylna ma zdolność zużywania luzu łańcucha dla danej kombinacji


nawet mechanizm korbowy jest dostępny w 52/36 i 50/34, myślę, że ten, który daje płynniejsze kroki między prędkościami, byłby lepszy, prawda?
Ramy,

Zależy to od terenu i kondycji. Jeśli masz bardziej pagórkowaty teren, wybierz 50/34 i 11-32. Jeśli ziemia jest bardziej płaska 52/36 i 12-25 będzie lepiej. Twój LBS może również pasować do kasety 11-25. Ponieważ jest więcej niż dwa wskazane do wyboru. Kasety można łatwo wymienić.
Carel

Używam kasety 12-27, która może być pośrednią opcją między dwoma pierwotnie wymienionymi.
Holloway,

2

Płynniejsze kroki między biegami są przyjemne - ale jeśli przekładnia nie jest dla ciebie odpowiednia - staje się nieistotna.

Jest wspomniany w odpowiedzi powyżej „przerzutka tylna ma pojemność”. Odnosi się to do długości klatki na tylnej derrailleur. Występują w trzech odmianach (w każdym razie z Shimano) - krótkiej, średniej i długiej. Każda długość ma określoną pojemność zębów.

Wymaganą pojemność zębów oblicza się jako całkowitą różnicę między najmniejszymi i największymi zębatkami zarówno w zestawie łańcuchowym, jak i kasecie. to znaczy. 50/34 z 28/11 to 33 t - sprawdź u producenta, ale iirc jest to średnia klatka.

(aby skomplikować sprawę - zawsze możesz wycisnąć kilka dodatkowych zębów poza sugestie producenta).

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.