Czy powinienem oczyścić smar z przekładni?


14

Zwykle utrzymuję łańcuch dobrze nasmarowany. Jednak moje narzędzia są zwykle tłuste. Czy powinienem czyścić koła zębate, czy też mają być tłuste?

Odpowiedzi:


5

Co kilka miesięcy czyszczę swoją przekładnię i cały układ napędowy. Jeżdżę około 250 km tygodniowo, więc nie jest to wymóg ram czasowych, ale rzecz użycia.

Sugerowałbym, że co kilka tysięcy kilometrów lub co roku powinieneś rozebrać cały pociąg i całkowicie go oczyścić. Wymień swój łańcuch, ale zachowaj stary tylko w przypadku, gdy nowy przeskakuje. Wymieniam swój łańcuch na każde czyszczenie, aby przekładnia nie zużywała się, aby pasowała do łańcucha, a tym samym powodowała przeskakiwanie. Warte ceny kilku dodatkowych łańcuchów w porównaniu z kosztem wymiany kasety.

Moim celem przy każdym czyszczeniu jest przywrócenie oryginalnego koloru wszystkim częściom. Im są starsze, tym mniej możesz tego dokonać, kiedy się drapią, ale jestem pewien, że wpadłeś na pomysł.


3
Zamiast zastępować łańcuch na wszelki wypadek, można uzyskać wskaźnik zużycia łańcucha na kilka dolców, aby określić, czy łańcuch rzeczywiście wymaga wymiany.
noah

Tak, może to zrobić, ale nigdy nie przejmowałem się zakupem narzędzia. Tak, wiem, że normalny władca może również dać ci dobry pomysł. Uważam, że po kilku tysiącach kilogramów zużycie / zużycie łańcucha jest wystarczające. Używałem tego samego układu napędowego na moim rowerze górskim przez większą część 10 lat, tylko w ten sposób. Służy do ścigania się na x-country i nadal jeździ na nim około 50 km tygodniowo plus przejazd lub dwa. Wiele zastosowań i nigdy nie mają nowego pomijania łańcucha.
curtismchale

Narzędzie jest dość niedrogie .. to po prostu kawałek metalu z kołkami. Jeśli łańcuch pasuje, czas się zmienić.
John Hunt

5

Dobrym pomysłem jest odtłuszczenie układu napędowego. Nie musisz go demontować i moczyć kasety, aby usunąć tłuszcz. Używaj spienionego, cytrusowego, przyjaznego dla ziemi odtłuszczacza i grubej plastikowej szczotki (oba można kupić w LBS). curtismchale ma dobry punkt widzenia na temat przekładni noszonych przez rozciągnięty łańcuch ... ale robienie tego przy każdym czyszczeniu jest przesadne i kosztowne.


Zawsze martwię się o to na rowerze. Kazałem odtłuszczaczowi dostać się do piasty i zabić, ponieważ zniszczył smar. Wyciągnięcie kasety zajmuje tylko 30 sekund, a łańcuch to 20 dolców? Warto jedną kasetę lub mechanizm korbowy na całe życie roweru. Pomaga również upewnić się, że łańcuch nie wysadza się losowo podczas jazdy, ponieważ nigdy nie ma na nim tak dużego zużycia.
curtismchale

1

Powinny być smarowane, ale nie brudne. To powiedziawszy, jest pewna ilość brudu, której nie można pomóc - to rower.

Łatwo jest czyścić koła zębate / kasetę / wolne koło, wyjmując tylne koło, spryskując niewielką ilość środka odtłuszczającego i nitkując między zębami szmatką. Weź szmatę między dwa koła zębate i przesuń ją w przód iw tył. Zauważysz, że kaseta obraca się, gdy w lewo nici, a szmata zbiera brud, gdy nic nie słychać.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.