Koła 29 "- jaką przewagę zapewniają w porównaniu z mniejszymi kołami?


13

Zastanawiałem się, jakie zalety dają koła 29-calowe. Z tego, co rozumiem, nadają się do jazdy na rowerze górskim. Czy mogą być przydatne w rowerach szosowych?

Odpowiedzi:


14

Jeśli chodzi o rowery szosowe, rozmiar felgi 29 "jest w rzeczywistości taki sam, jak standardowe koła 700c stosowane w rowerach szosowych - tylko opona jest inna (większa).

Jedną z różnic, o której nie często wspominam, jest to, że koła 29 "vs 26" zmieniają efektywne przełożenie. Jeśli masz dwa motocykle z tym samym przełożeniem, ale jeden z 29-calowymi kołami i jeden z 26-calowymi, większe koło będzie miało ogólnie wyższe przełożenie z powodu większej średnicy koła (jeden obrót pedałów przesuwa cię dalej w dół szlaku). Oznacza to, że 29er może pomóc ci osiągnąć wyższą prędkość maksymalną, ale 26er będzie miał niższy sprzęt do wspinaczki.

Zobacz także porównanie na Wikipedii .


1
Aby wyjaśnić, chociaż rozmiar obręczy jest taki sam, nie należy używać lekkich felg do roweru górskiego, z bardzo wyraźnych powodów.
Papuass,

@Papuass: uzgodniono. Ale koła 700c touring lub koła hybrydowe / dojeżdżające do pracy mogłyby działać dobrze na rowerze górskim 29er. Tak długo, jak są zbudowane dla siły / trwałości.
freiheit

Średnica felgi jest taka sama, jednak szerokość felgi jest zwykle szersza dla felg 29er niż felgi przeznaczone do rowerów szosowych. Jednak zwykle istnieje duża swoboda przy szerokości obręczy i co będzie działać w porównaniu z zalecanymi. Zobacz kompatybilność szerokości opony na sheldonbrown.com/tire-sizing.html
Benzo

12

Istnieje wiele dyskusji na temat kół 29-calowych w porównaniu z kołami 26-calowymi. Podsumowałbym to w ten sposób:

Główna zaleta 29-calowych kół: łatwiejsze pokonywanie przeszkód.

Główna wada: waga

Są inne zalety / wady, ale myślę, że są to główne. Biorąc pod uwagę, że zmniejszenie masy ciała jest głównym celem motocykli szosowych, a przetaczanie się przez przeszkody nie jest wielką potrzebą, nie widzę 29-calowych kół, które mogłyby się przyczepić do rowerów szosowych.

Istnieje wiele miejsc online, które na przykład pełniej podsumowują debatę. . .

http://www.mountain-bike-world.com/29-inch-mountain-bikes.html


Obecnie koszt jest kolejnym czynnikiem. Wynika to głównie z tego, że koła 29 '' to nowość na rynku.
sixtyfootersdude

7

Oto film na YouTube wyjaśniający zalety posiadania większych kół. To tylko część odpowiedzi, najważniejsze przyczyny zostały wyjaśnione przez darkcanuck:


1
Chociaż teoretycznie może to odpowiedzieć na pytanie, lepiej byłoby dołączyć tutaj istotne części odpowiedzi i podać link wideo w celach informacyjnych.
freiheit

1
Są w 36er? Tego nie wiedziałem.
MrBoJangles

@MrBoJangles musi być wykonane na zamówienie
Papuass

6

Łatwiej przewracają obiekty, jeśli przejrzysz kąt widzenia w Google, wyjaśnisz dlaczego.

Mają też tendencję do lepszego utrzymywania pędu, ponieważ ciężar jest większy od osi. Ta sama odległość powoduje, że będą przyspieszać wolniej. Pomyśl o piłce tenisowej na sznurku. krótki sznurek łatwo rozpocząć i zatrzymać. Dłużej, trudniej się porusza, ale będzie łatwiej się poruszać.

Istnieje również przewaga przyczepności, ponieważ łata kontaktowa jest większa.


1
Łatka kontaktowa jest funkcją ciśnienia w oponach. Kształt łatki będzie inny (dłuższy i węższy na 29erach), ale nie obszar.
jpkotta

1
@jpkotta True - niejako. 29er ma na ogół większą objętość opony i szerokość łatki bieżnika. W rezultacie wielu kierowców AM / Enduro i XC będzie jeździć 29er przy niższym ciśnieniu powietrza. Daje to znacznie większą powierzchnię kontaktu. Mój 2.5 Maxxis DHF na moich obręczach 29er 30 mm o szerokości wewnętrznej 20 psi ma wiele ochrony obręczy i niskie odbicie, dzięki większej powierzchni styku. Tylko coś do rozważenia.
Koordynator
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.