Jaka jest różnica w wielkości przekładni?


6

Mam pomysł na proporcje i oczywiste, że mniejszy bieg z przodu i większy z tyłu daje łatwiejszy efekt końcowy, ale jaką różnicę ma zasięg zestawu łańcuchowego lub grupowego?

Domyślam się, że powiązane pytanie brzmi: Dlaczego motocykle z wyższej półki mają tylko dwie zębatki z przodu, a dolne - trzy? (poza jakimkolwiek obciążeniem)


2
Więc jeśli chciałbym sparafrazować to pytanie, można by je sprowadzić do: „Czy rozmiar naprawdę ma znaczenie?
Amos

Odpowiedzi:


7

Nie chodzi o rowery wyższej i niższej klasy, o charakter motocykli i cele, do których są używane, a także pewną historię i snobizm (-:

Możesz zapłacić naprawdę oszałamiającą ilość pieniędzy za rower górski (lub tourer lub leżący) z potrójnym łańcuszkiem i równie dobrze możesz uzyskać coś, co jest podobne do roweru wyścigowego z podwójnym łańcuchem za stosunkowo niewielką ilość pieniędzy (choć to trochę trudniejsze niż znalezienie czegoś taniego, które przypomina rower górski).

Nie można też ignorować wagi - ponieważ rowery z podwójnymi pojazdami są zazwyczaj rowerami wyścigowymi i dla tych wag jest znaczące - podobnie jak złożoność, usunięcie przedniego pierścienia (mającego tylko dwa) zmniejsza szanse, że będziesz na niewłaściwym biegu lub będziesz musiał dokonać zbyt skomplikowanej zmiany w krytycznym momencie - jednak zmniejsza to zakres biegów i, jeśli Oglądajcie pro rowerzystów zmagających się z naprawdę stromymi wzgórzami (np. w Wielkiej Brytanii), wiecie, że to może być problem - choć rzadko w Tour de France, gdzie wzgórza są raczej długie niż szczególnie strome.

Spójrz na rowery miejskie i - zakładając, że używają przerzutki - czasami widzisz pojedynczą zębatkę z przodu i ewentualnie na rowerze, który kosztuje więcej niż mógłbyś się spodziewać.

Nie odpowiedziałem na pytanie, więc ...

Zakres biegów dla roweru jest podyktowany najniższym biegiem - zaczynasz od tego, co musisz zrobić, aby poradzić sobie z wchodzącymi na siebie podejściami (na podstawie twoich osobistych zdolności i innych czynników), a następnie objąć zasięg podyktowany przez twój bieg dojdziesz do najlepszego sprzętu. Masz nadzieję, że skończysz z czymś, co pozwoli ci ukończyć wspinaczkę, jednocześnie nie wirując (dotarcie do punktu, w którym nie możesz pedałować wystarczająco szybko) zbyt wcześnie na zjazdach lub na poziomie. Idealnie byłoby, gdyby współczynniki dostępne między dwoma końcami były w miarę równomiernie rozmieszczone i łatwe do wyboru.

Rowery górskie pokonują bardziej ekstremalne stoki, więc potrzebują niższych biegów - stąd potrzeba trzech. Rowery turystyczne pokonują zbocza z większą masą, więc potrzebują niższych biegów - stąd potrzeba trzech. W pozycji poziomej chcesz obracać wzgórza na niskim biegu, ale jeszcze bardziej zależy Ci na tym, aby móc obracać wysokie biegi - dlatego chcesz potroić (a czasem więcej, aby rozszerzyć zakres biegów). Na rowerze „drogowym” zakłada się, że jesteś mocniejszy i mocniejszy, a pedałujesz z wyższą kadencją - chcesz też mniejszej wagi, więc rezygnujesz z dodatkowej tarczy.


Dla rowerzystów, którzy nie jeżdżą na wyścigach, jeżdżą na wzgórzach i górach .... będzie potrzebował potrójnej tarczy lub podwójnej kompaktowej. Jeśli mieszkasz w płaskim miejscu, takim jak Floryda lub Kansas, prawdopodobnie potrzebujesz podwójnej tarczy.

4

Odpowiedź na twoje główne pytanie brzmi: rytm , tj. szybkość obracania pedałów. Większość rowerzystów naturalnie dąży do wąskiego zakresu kadencji, gdzie czujemy się najbardziej komfortowo. Mamy też różne poziomy komfortu / możliwości mocy wyjściowej.

Aby wygodnie kręcić się pod górę (na preferowanym poziomie kadencji i wysiłku), musisz znaleźć sprzęt wystarczająco niski, aby pasować. Dla mnie będzie to dość mały sprzęt; dla zawodowca wyścigowego (który może wydać dużo energii przez długi czas) byłby znacznie większy. To samo dzieje się na płaskim lub zjazdowym: jeśli przełożenie jest zbyt niskie, zaczniesz „wirować” (zbyt wysoka kadencja z niewystarczającym wysiłkiem). Ponownie zawodnik będzie potrzebował większego sprzętu, aby tego uniknąć.

To wyjaśnia ogólny zakres przełożeń. Kroki między biegami mogą mieć również znaczenie: jeśli są zbyt duże, możesz mieć problemy z wybraniem idealnego biegu, który pasuje do pożądanej kadencji i mocy. Na rowerach wyścigowych zauważysz, że pomimo wielu biegów, ogólny zasięg jest wciąż dość mały. Różnica polega na tym, że krok pomiędzy poszczególnymi biegami jest bardziej subtelny. (Mój rower ma dość szeroki zakres biegów, więc te kroki mogą stać się dość zauważalne, gdy się zmęczę).

Jeśli chodzi o twoje powiązane pytanie, Murph je przybił: wysokiej klasy motocykle wyścigowe mają tendencję do dwóch tarcz z powodu potrzeby, wagi, złożoności i mody.


+1 za kadencję (którą powinienem uwzględnić)
Murph

3

Przede wszystkim zasięg układu napędowego wpływa na najszybsze i najwolniejsze prędkości (dla danej kadencji).

Często nie ma idealnego zasięgu, a wybór biegów zwykle pociąga za sobą pewien kompromis (albo utrata prędkości na końcu, albo trudna wspinaczka).

Znaczenie zakresu przełożeń Twojego układu napędowego zależy zatem od scenariusza użytkowania i snobizmu (@Murph!).

Więcej tarcz przednich = większy zasięg, większa masa, większa konserwacja.

Mniejsza tarcza przednia = mniejszy zasięg, mniejsza waga, mniejsza konserwacja.

Oto opcje:

Front Rings  Total Gear Range
     1  Smallest
     2  Medium
     3  Largest
     4+ Now You're Just Being Silly

Całkowity zakres biegów jest ograniczony przez technologię łańcucha i przerzutki oraz ograniczenia mechaniczne. Na przykład oczywiste jest, że jeśli masz bardzo małą do bardzo dużej zębatki w kasecie, łańcuch będzie musiał być długi, aby zmieścić różnicę długości, gdy łańcuch będzie się obracał. Przerzutka musi również być w stanie fizycznie przesunąć zaangażowane odległości i wykorzystać luz łańcucha. (Nawiasem mówiąc, dlatego rowery górskie z ich dużym zasięgiem mają zwykle długie przerzutki klatkowe) Istnieją granice tego, jak różne mogą być koła zębate.

To jest bardzo Trudno ocenić „wyższość” roweru pod względem liczby przednich kół zębatych. Niektóre z najdroższych rowerów, jakie widziałem, mają tylko jedną tarczę, ze względu na ciężar, konserwację lub względy estetyczne.


-1

Usuń mały pierścień z przodu i trzymaj się dużego pierścienia z przodu dla wszystkich rowerów szosowych. Wyznacz wzgórza z dużym pierścieniem z przodu i trzecim pierścieniem z tyłu.


Nie rozumiem, co próbujesz tutaj powiedzieć. Jak to się ma do mojego pytania?
Greg B

Ta odpowiedź nie dotyczy pytania.
Glenn
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.