Jeśli łańcuch / zębatka nie napędza już koła, czy można to naprawić?


8

Nagle (bez czegoś, co brzmiałoby tak, jakby był zepsuty) łańcuch nie obraca już tylnego koła. Zębata część koła jest obracana przez łańcuch, ale to nie obraca koła.

Czy to jest coś, co mogę naprawić? Nie widzę problemu, ale jeszcze nie próbowałem niczego rozbierać.

Należy pamiętać, że jest to rower dziecięcy, więc nie ma on dużej wartości w rowerze ani jego częściach. Zastanawiam się, czy wysłać ten rower na skrzynię.

Odpowiedzi:


12

Istnieją cztery główne możliwości, w zależności od jakości i wieku motocykla.

Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest to, że koło jest tradycyjnym kołem hamulca dziecięcego - jeden bieg do przodu, pedał do tyłu, aby zahamować. W takim przypadku sprzęgło może ślizgać się w piaście. Koło zapasowe jest prawdopodobnie łatwe do znalezienia, nawet bardziej niż części zamienne, ponieważ dzieci mają tendencję do szybkiego wyrastania z motocykla. Jeśli jednak czujesz się nieswojo, możesz rzucić okiem na niezwykle szczegółowe porzucenie i wyjaśnienie . Nie będziesz potrzebować żadnych specjalnych narzędzi innych niż cienkie klucze, najlepiej prawdziwe klucze stożkowe.

Jeśli koło jest na ładniejszym rowerze z hamulcami ręcznymi, będziesz patrzeć na wolnobieżny lub wolnobieżny projekt. Jeśli jest to wolnobieg, to masz dwóch potencjalnych winowajców: zdjąłeś wszystkie wątki (mało prawdopodobne) lub zapadki są zamrożone lub złamane. W pierwszym przypadku musisz wymienić całe koło. W tym drugim przypadku prawdopodobnie po prostu zechcesz całkowicie wymienić wolne koło - naprawa ich jest denerwująca. Do jego wymiany potrzebne będzie specjalne narzędzie, które pasuje do splajnów / wycięć na wolnym wybiegu.

Konstrukcja Freehub jest podobna, z tym że zapadki są w samym korpusie piasty. Możesz mieć szczęście i po prostu trzeba dokręcić zespół freehub, ale po raz kolejny prawdopodobnie jest to zamrożone lub złamane zapadki. Naprawialny , ale nieco trudny i ponownie wymagający specjalistycznych narzędzi.

Ostatnią opcją jest to, że jest to jakiś wewnętrzny gearhub. Jeśli się zepsuje, rozebranie może być zabawne, ale prawdopodobnie nie sprawi, że znów zacznie działać. Jeśli masz lokalną spółdzielnię rowerową, mogą chcieć darowiznę.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.