Optymalizacja przyczepy rowerowej Croozer dla mniejszej detekcji opon


2

Uwielbiamy podróżować rowerem. Zeszłego lata wybraliśmy się z naszym synem na przyczepę rowerową (typ Croozer, patrz zdjęcie poniżej) na około 650 km przejechaną głównie drogą asfaltową (z kilkoma średnio długimi podjazdami i zjazdami).

Croozer Kid for 2

Podczas tej podróży musieliśmy dwa razy zmienić zewnętrzne opony wózka. Pierwsza zmiana może być związana z poprzednim użytkowaniem (intensywnie wykorzystywanym do dojazdów), ale po kolejnych 400 km musieliśmy je zmienić ponownie z powodu zużycia (cała guma uległa pogorszeniu na oponach zewnętrznych).

Jak widać na powyższym zdjęciu, wózek ma lekko pochylone koła, dzięki czemu jest bardziej stabilny. Zauważyliśmy, że zużycie pojawiło się nie na środku opon, ale bardziej w kierunku do wewnątrz (z powodu tego przechylenia).

Wózek jest sprzężony z naszymi rowerami za pomocą mechanizmu sprężynowego, który umożliwia swobodny obrót we wszystkich kierunkach i pewne ruchy w pionie i poziomie. Wiosna ma pewne negatywne skutki. Zauważasz to podczas hamowania (sam wózek nie ma hamulców). Schodząc z góry wózek próbuje się wyrwać. Czy zmiana tego na zaczep kulowy przyczyniłaby się do rozwiązania mojego problemu?

Każde z kół ma własną oś, co ułatwia demontaż kół. Jest to przydatne, gdy zabierasz go do pociągu lub parkujesz gdzieś (możesz zablokować wózek na słupie i usunąć jedno koło, aby nikt nie mógł z nim odjechać). Jednak z powodu tego systemu na osiach jest trochę luzu. Rozmiar opon 20 x 1.75.

Szczegóły na link do roweru, opon i kół

Zużycie opon zewnętrznych utrudnia odbywanie dłuższych podróży, ponieważ należy wziąć zapasowe opony zewnętrzne na każde 400 km, które planujesz przejechać. Zastanawiałem się, czy mogę wprowadzić poprawki do tej przyczepy, aby poprawić żywotność opon zewnętrznych.

Zużycie było znacznie wolniejsze, gdy korzystano z niego do dojazdów do pracy (brak stromych zjazdów na drodze) w porównaniu z naszą wakacyjną podróżą (podjazdy i zjazdy o 5%, obciążenie przy 80% maksymalnego obciążenia dozwolonego przez producenta).


To, co znalazłem na sheldonbrown.com, już trochę pomaga w określeniu ciśnienia w oponach. Myślę, że trochę je napompuję. Zawsze stosowałem maksymalne ciśnienie (4 bary, 60 psi), więc potrzebowałem mniejszej siły, aby pociągnąć wózek. Widocznie może to jednak przyczynić się do szybszego zużycia:

Trikes i przyczepy dwukołowe bardzo różnią się od motocykli, ponieważ nie pochylają się na zakrętach. Większość zużycia opon wynika z siły pokonywania zakrętów. Na rowerze siły te działają na różne części bieżnika, w zależności od tego, jak daleko skacze się w różne zakręty przy różnych prędkościach.

W przyczepie lub trójkołowym zużycie jest skoncentrowane na środku bieżnika. Jeśli nadmiernie napompujesz opony, będziesz jeździł tylko na samym środku bieżnika i będzie się szybko zużywał.

Ponadto wyrównanie kół nigdy nie będzie idealne. W rezultacie sparowane opony zawsze będą „szorować”. Jeśli opony są twarde, spowoduje to szybkie zużycie. Jeśli opony są bardziej miękkie, mogą się lekko wygiąć na bok, aby pomieścić szorowanie, bez zużywania bieżnika.

Chcę jednak jeszcze bardziej poprawić żywotność. Jakie kroki mogę podjąć w następnej kolejności?


Jakie ciśnienie w oponach biegasz? Zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie może przyczynić się do zużycia opon. Sądzę, że w przypadku tych opon powinieneś biegać co najmniej 40 psi, może 60. I oczywiście używaj opon dobrej jakości.
Daniel R Hicks

Ciśnienie w oponach to zalecane maksymalne ciśnienie (4 bary ~ 60 Psi).
tvandenbrande

1
Witryna Sheldon Brown ( sheldonbrown.com/tires.html ) zawiera dodatkowe informacje, które mogą być pomocne tutaj. Jest sekcja na temat przyczep i wózków. Brak rozwiązań, ale pomaga w zrozumieniu zaangażowanych sił. Jestem pewien, że jednostronne mocowanie osi też nie pomaga (w porównaniu do zwykłych haków). Jaki ma rozmiar opon? Zdjęcie wygląda jak lata dwudzieste, mniejsza opona, więcej obrotów potrzebuje na tę samą odległość.
BPugh

Dodano szczegóły dotyczące osi i zużycia. Na osi jest rzeczywiście trochę luzu. Jakieś pomysły, w jaki sposób mogę dokonać pewnych korekt, aby zmniejszyć siłę działającą na opony, aby ulegały one wolniejszemu zużyciu?
tvandenbrande

1
Możliwe jest również, że dodatkowe obciążenie (wynikające z dłuższych przejazdów) oznacza więcej szorowania. Wydaje się, że warto spróbować dotrzeć do sedna gry w mechanizmie - być może pomogłoby to w niektórych zbliżeniach.
Chris H

Odpowiedzi:


3

To nie jest trochę szorowanie - to dużo szorowanie. Nie zgadzam się, że miękka opona nie będzie szorować. Tak, bardziej miękka opona da trochę, ale wtedy nie ma innej opcji niż szorowanie. Podejrzewam, że bez obciążenia koła nie są idealnie wyrównane, a potem gra krótka krótka oś. Trochę zabawy na tym krótkim promieniu to spore wyrównanie.

Uwielbiam przenośność krótkich osi, ale na długie podróże wybierz przyczepę z solidną pojedynczą osią.

Ten schemat przedstawia zwiastun ciągnący się w kierunku tego wiersza tekstu. Kiedy hamujesz, to jak pchanie przyczepy, a gra byłaby odwrotna.

Ta gra jest przesadzona, ale jej celem jest pokazanie, jak bardzo gra wpływa na wyrównanie. wprowadź opis zdjęcia tutaj


Sugerowałbyś więc przejście na pojedynczą oś (biegną od jednego koła do drugiego). Jakieś pomysły, jak mógłbym zrobić coś takiego? Czy możesz również opracować na swoim rysunku, w którym kierunku podąża przyczepa, jakie siły działają na koła, aby ustawić je w tej pozycji?
tvandenbrande

Nie zrobiłbyś tak solidnej osi, jak w fabryce, którą byś kupił. W zależności od ramy i innych czynników konstrukcyjnych możesz (lub nie) być w stanie (łatwo) zmodyfikować istniejącą przyczepę. Nie mogłem (łatwo) znaleźć schematu tej przyczepy. Najpierw bym szukał drugiej, mocniejszej przyczepy, która nie jest zaprojektowana do pakowania (rozkładania). Nie, nie znam przyczepy dla dzieci o tego typu wzornictwie.
paparazzo

1
Na tym zdjęciu, jeśli zaczep był na górze, czyli przyczepę należy pociągnąć. Gdy hamujesz, to jest tak, jakby pchana była przyczepa, a gra byłaby w innym kierunku.
paparazzo

3

Oprócz wyrównania kół należy wziąć pod uwagę wyrównanie języka. Punkt obrotu, w którym język przyczepia się do roweru, powinien znajdować się dokładnie wzdłuż linii środkowej przyczepy (nawet jeśli język nie jest przymocowany do środka przyczepy), a nie z boku. Jeśli język (w punkcie obrotu) nie jest wyśrodkowany, przeciągasz przyczepę na boki.


2

400 km na asfalcie wydaje się śmiesznie nisko na każdej oponie rowerowej.

Wypróbuj twarde i bardzo wytrzymałe opony turystyczne / dojeżdżające do pracy, takie jak linia Schwalbe Marathon. Na rowerze powinieneś pokonywać na tych dystansach ponad 10 km, ale z powodu mniejszych kół przyczepy, prawdopodobnie dostaniesz coś mniej (mój przyjaciel, który korzysta z roweru poziomego, dostaje około 2,5 km na zestawie) .

Staraj się również jeździć płynnie - jeśli na przykład poślizgniesz się na kołach, opony również niepotrzebnie się zużyją. Byłoby również dobrze, gdybyś opublikował informację o zużyciu opon.


Jutro dodam kilka zdjęć (gdy będzie wystarczająco dużo światła, aby je zrobić) zużytych opon.
tvandenbrande

O płynnej jeździe. Czy to pomoże, jeśli usunę zawieszenie między rydwanem a rowerem? Zauważyłem podczas zjazdu, że rydwan nieco się chwieje.
tvandenbrande

@tvandenbrande - What Suspension? Jeśli przyczepa jest zawieszona, będzie na osi. Widziałem niektóre przyczepy ze sprintem cewki na ramieniu przyczepy, ale dzięki temu możesz się obrócić podczas ciągnięcia przyczepy. Co pan myśli?
ShemSeger

@ShemSeger Niektóre przyczepy dla dzieci mają zawieszenie, nie jest to powszechne. Nic tak naprawdę nie posuwa się naprzód, być może element ramy zaprojektowany do zginania.
BPugh

1
@ tvandenbrande racja, część z włókna szklanego jest tym, o czym mówię. Mam kilka przyczep, które używały sprężynowego układu zawieszenia, są okropne, ciągłe holowanie i odbijanie. Zastąpiłem zaczepy systemem elastycznych łączników Burley. Działa naprawdę dobrze i przyjmuje wszystkie upadki, upadki i zatrzymania awaryjne z podrywanymi przeze mnie nożami.
BPugh

2

Moim pierwszym podejrzeniem byłoby wyrównanie na kołach, jeśli nie będą odpowiednio ustawione, będą się zużywać, ale nie jestem pewien, co możesz zrobić, aby wyregulować wyrównanie na tej przyczepie. Sprawdź miskę obręczy, a także upewnij się, że są one prawdziwe, może to wpłynąć na sposób osiowania oraz na toczenie i zużycie kół.

Jeśli opony zużywają się tylko od wewnątrz, wówczas ich obrót jest zdecydowanie opcją. Zamień oponę na felgach, aby nieużywana strona znajdowała się po wewnętrznej stronie, może to wpływać na przyczepność opon na drodze, jeśli są one kierunkowe, ale możesz wydłużyć ich żywotność nieco dłużej, równomiernie zużywając oponę.


Ponieważ opony przyczepy nie są używane ani do hamowania, ani do przyspieszania, jest bardzo mało prawdopodobne, że kierunek będzie miał znaczenie.
mattnz

1
@mattnz - Nie będzie miało to żadnego wpływu na hamowanie ani przyspieszanie, ale nadal występują siły kierunkowe działające na opony przyczepy.
ShemSeger

Do pytania dodałem zdjęcia zużycia. Koła działają prawidłowo na ich osi, jednak na osi jest trochę luzu po zamontowaniu w wózku (patrz zdjęcie w pytaniu na ten temat). Pytanie brzmi: jak to naprawić?
tvandenbrande

2
@tvandenbrande - Tak, zamiana opon (lub przynajmniej ich odwrócenie) nieco zrównoważy zużycie - da ci może 60% więcej żywotności bieżnika. Oczywiście oznacza to demontaż opon, zdecydowanie PITA.
Daniel R Hicks

2
Obracanie kół nie pomoże, ponieważ wnętrze opony będzie nadal wewnątrz, będziesz musiał zdjąć opony z kół i je obrócić.
ShemSeger

2

Często opony dołączone do przyczep są niskiej jakości i dość szybko się zużywają, szczególnie przy większych ładunkach (osobiste doświadczenie). Jeśli po prostu kupiłeś te same opony, co producent dołączony do przyczepy jako zamienniki, problem będzie się utrzymywał.

Alternatywnie możesz rozważyć określenie rozmiaru opony (powinien być wydrukowany z boku opony) i zakup niektórych opon wyższej jakości od producenta znanego z opon dość dobrej jakości. Na przykład Schwalbe sprzedaje różne rozmiary opon do dużych opon do jabłek, które dość dobrze się zużywają.


Dziękujemy za odniesienie do dobrego producenta opon. Jednak nie tylko chcę ufać jakości opony, ale również zmniejszam szansę na zużycie.
tvandenbrande
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.