Sztyca zawieszenia jest luźna


3

Czy to dobrze, że sztyca z zawieszeniem, jak ta pokazana poniżej (źródło: cyclande.com), jest w rzeczywistości trochę luźna (ruchy trochę lewo-prawo i prawdopodobnie również góra-dół).

enter image description here

Sprzedawca powiedział, że dla takich miejsc jest OK, ale nie jestem całkowicie pewien.


Czy mam rację, że ten ruch nie ma wpływu na niezawodność / żywotność siodła / roweru? Ten niewielki ruch nie stanowi problemu, ale nie chcę inwestować dużo czasu i pieniędzy w reparacje.
Omicron_Persei_11

Odpowiedzi:


3

Ruch w górę jest perfekcyjny - tak zaprojektowano wsporniki foteli z zawieszeniem!

Dla ruchu bocznego jest to nieco bardziej skomplikowane. Podwieszany wspornik fotela to w zasadzie dwie rury wsuwające się w siebie z pewnym mechanizmem zawieszenia. Wymaga to dwóch rzeczy: rury potrzebują niewielkiego prześwitu, aby poruszać się między sobą, i potrzebują mechanizmu, który zapobiega obracaniu się rur ku sobie - nazwijmy to mechanizm przeciwobrotowy . Ten ostatni może być na przykład czymś w rodzaju śruby ślizgającej się w wycięciu lub rurami o niekołowym przekroju poprzecznym.

Złe jest to, że te dwa elementy są nieco sprzeczne. Skuteczny mechanizm przeciwdziałający rotacji wymaga najmniejszego możliwego prześwitu, który może hamować pierwotne przeznaczenie sztycy podwieszanej, co umożliwia ruch rur w górę iw dół. Dlatego producenci muszą znaleźć kompromis między wydajnością zawieszenia a precyzją. Taka precyzja jest kosztowna i z pewnością spowoduje, że sztyca będzie cięższa. Zwłaszcza produkty z dolnego końca przedziału cenowego mogą z pewnością poświęcić część precyzji dla bardziej „niezawodnego” działania zawieszenia.

Aby odpowiedzieć na pytanie: tak, niektóre obroty boczne lub ruchy (coś jak + -2-3 stopni) powinny być dość powszechne.


Tak, widziałem obrót o 2 °, mało prawdopodobny. Mam nadzieję, że nie ma to znaczącego wpływu na żywotność sztycy / siodła (zobacz mój nowy komentarz do pytania).
Omicron_Persei_11

1

Przez te lata korzystałem z kilku tych miejsc - te, które miałem, były nieco ruchome - zauważalne podczas jazdy. Chociaż nie jest idealny, przyzwyczaisz się do tego. Wszystko sprowadza się do kosztów - byłoby bardziej kosztowne w ich precyzyjnym wytwarzaniu bez ruchu, ale w pewnym momencie ludzie przestaliby kupować, a inny punkt, równie dobrze mógłby kupić rower z pełnym zawieszeniem.


1

Tak, jest ok i należy się tego spodziewać. Nawet drogie słupki z zakraplaczem, które działają na tych samych podstawowych zasadach, co teleskopowe sztycy podwieszane, mają trochę ruchu z boku na bok. W przypadku sztyc podwieszanych po prostu upewnij się, że kołnierz u góry stacjonarnej (zewnętrznej) części sztycy jest mocno dokręcony ręką.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.