Indeks terminologiczny - lista nazw części rowerowych i koncepcji rowerowych


168

W tym pytaniu i odpowiedziach wymieniono nazwy części i koncepcji rowerowych.

Niektóre zasady

 • Upewnij się, że podałeś tylko jeden termin na odpowiedź!
 • W razie potrzeby spróbuj dołączyć obraz
 • Uwzględnij źródła, które zawierają szczegółowe informacje
 • Dodaj link do indeksu w tym pytaniu, używając edycji.

Zrobiłem to również wiki społeczności, aby każdy mógł ją edytować i przestać gromadzić zapasy


Na stronie Park Tool Co. znajduje się przydatne odniesienie , mapa naprawy rowerów; to schemat roweru z oznaczonymi wszystkimi częściami i jest bardzo przydatny! W tej chwili schemat jest dostępny na stronie parktool.com/blog/repair-help . (W przeszłości zmienili adres URL, więc ten link może się zepsuć).

Rower szosowy składa się z następujących części ( źródło ):

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Rower górski składa się z następujących części ( źródło ): wprowadź opis zdjęcia tutaj


Edycja : Ta strona służy do identyfikacji rzeczy lub pojęć (zgodnie z tym wątkiem w meta ). Jeśli chcesz polecić akcesorium lub konkretny produkt, który Ci się przydał, skorzystaj ze strony z akcesoriami .


Zawartość:


Oś Nuts
BCD (Bolt Koło Średnica)
Łożysko
Bonk / bonking
bidon / Bottle Holder
Suport
lutowane Rama
Brifter
BSO / Bike-Shaped-Object
Cable Pull
Cable Nosze
Cadence
Gauge Chain
osłona łańcucha / Pokrywa
Chain Narzędzie
Łańcuch Holownik / Chain napinacza
rury tylnego Długość
Chainsuck
Ircha
Zatrzaskowe pedały
Hamulec nożny (hamulec nożny / pedał)
Korba
Przerzutka
Wieszak Przerzutka Wieszak / Przerzutka Ranger
Tarcza Piasta
Strefa drzwi
Dropout
Dropper Post
Zawór Dunlop
Błotnik / Błotnik / Błotniki
Fixed-Gear
flip-flop Hub
Folding Bike
Ramka
zębate cala
grupa sprzętowa
Kierownice
Słuchawki
Hose Clamp aka Jubileusz Klip
Hub
Hub Szpikulec
Wewnętrznie-nastawione Hub
Prawnik usta / tabs adwokacki
LBS / Local Bike Shop
bagażnik / Rack
wtaszczyliśmy Rama
Link Master
Mixte
Mountain Bike
Pannier
Odtwórz
Miernik
zawór presta / Presta Tube
Pompa Peg
Q-Factor
Quick-Release
REI (Recreational Equipment Inc)
Rim
Tape Rim
Saddle
Saddlebag
Schrader zawór / Schrader Tube
Single-speed
Szpikulec
Pająk
Szprycha
Mostek
Zawieszenie Widelec / Amortyzator tylny
/ Oś przelotowa
Prześwit
opony Dźwignia opony / Żelazna
opona Oszczędzanie opon
Pompa gąsienicowa / Pompa podłogowa
Pręty triathalonowe / pręty triathlonowe
Spawana rama


6
korzystny byłby jeden termin na odpowiedź
dotjoe

2
Czy powinniśmy dodać link „Coś tu nie wymieniono”? (Z linkiem do sheldonbrown.com/glossary.html , oczywiście.)
jensgram

1
Czy istnieje sposób na link do konkretnej odpowiedzi, aby w przyszłych pytaniach można było użyć jednego z tych terminów i link do niego w celach informacyjnych?
Kevin

2
Kevin: Pod większością odpowiedzi znajduje się hiperłącze „Link”, które będzie linkiem do odpowiedzi (jej prawo nad komentarzem)
Dan McClain

7
@ MarkIngram: użyteczne rzeczy, które nie są zwykłymi pytaniami, służą do tego, do czego służą wiki społeczności.
freiheit

Odpowiedzi:


55

BSO

Obiekt w kształcie roweru: Obrażające określenie bardzo taniego roweru, na ogół posiadającego komponenty bardzo niskiej jakości, które mogą się złamać przy próbie ich dostosowania:

przykład BSO

Na przykład BSO na zdjęciu jest sprzedawane w Wielkiej Brytanii przez ASDA (własność Walmart) za 75 £. Rowery te są zwykle produkowane seryjnie i sprzedawane w płaskich opakowaniach do samodzielnego montażu.

Ponieważ nabywcy na tym rynku często są niedoświadczeni lub nieświadomi, wiele BSO ma funkcje, które są uwzględnione w celach marketingowych, ale są niepotrzebne dla typowego użytkownika końcowego. Takie funkcje mogą obejmować przednie i tylne zawieszenie, szerokie opony w stylu terenowym i nadmierną liczbę przełożeń. Ich włączenie zmniejsza budżet dostępny na inne komponenty i może nie zwiększyć funkcjonalności BSO.

Bardziej wskazane jest poszukiwanie taniego używanego roweru w podobnym przedziale cenowym od bardziej doświadczonego rowerzysty lub na eBayu, niż wybranie jednego z nich.


Lekko złagodziłem język. Zgadzam się z tobą w sprawie BSO, ale sytuacja nie jest do końca jasna - a ludzie czasami jeżdżą po nich. (Spróbuję wykopać link do tego ostatniego.)
Neil Fein

6
„Namiętny przewodnik, dlaczego nie kupić taniego roweru lub BSO” southcoastbikes.co.uk/articles.asp?article=NO_BSO
Hugo

2
Zawieszenie - nie tylko jest to niepotrzebne dla typowych użytkowników, ale to tanie zawieszenie zwiększy wagę i pochłonie energię pedałowania, przynosząc niewielką korzyść lub jej brak. (Niepraktyczny jeździec na drogach z dziurami po drogach może jednak skorzystać z szerokich opon, jeśli nie z wypukłymi oponami). Typowy przedmiot w kształcie roweru jest również ciężki, ponieważ jest tanią stalową rurką, która jest zarówno duża (naśladuje wygląd lepszych aluminiowych ram), jak i grubościenna (w celu zrekompensowania taniej stali słabszym spawem) Ten zilustrowany jest daleki od najgorszego dostępnego.
armb

40

Strefa drzwi

Obszar obok zaparkowanych samochodów, który obejmie nagle otwarte drzwi. Zagrożenie, którego należy unikać.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Satyryczne przedstawienie ścieżki rowerowej w Santa Monica; dobrze ilustruje koncepcję „strefy drzwi”.

Jazda rowerem w strefie drzwi zmniejsza zdolność reagowania na zagrożenia pojawiające się z przestrzeni między zaparkowanymi pojazdami. Mogą to być nieobserwowani piesi, nieodpowiednio powściągliwe psy (których smycze mogą zmniejszyć twoje możliwości), sprzęt sportowy i dzieci ścigające sprzęt sportowy.

Kierowcy wchodzący na drogę z podjazdu, parkingu lub skrzyżowania rzadziej obserwują rowerzystę, który nie zajmuje miejsca, w którym można spodziewać się nadjeżdżających pojazdów silnikowych. To przyczynia się do zjawiska SMIDSY ( przepraszam, nie widziałem cię ).


Nigdy wcześniej tego nie widziałem w Wielkiej Brytanii. Ciekawy.
Ambo100,

@ Amb100: nigdy nie widziałeś ścieżki rowerowej, która biegła przez obszar, w którym otworzyłyby się drzwi? Funkcja „DOOR LANE” nie jest prawdziwa, ale konfiguracja ścieżki rowerowej w strefie drzwi jest powszechna w Stanach Zjednoczonych.
freiheit

2
Rozumiem. Myślałem, że to dobry pomysł.
Ambo100,

Znany również jako strefa śmierci. Gdy jeździec jedzie wolniej, częściej jeżdżą bliżej krawężnika i zaparkowanych samochodów. Szybsi jeźdźcy częściej wychodzą na pas ruchu.
Criggie

39

Presta Valve / Presta Tube

aka zawór Sclaverand lub zawór francuski

Zawór Presta kredyt zdjęciowy

Zawór Presta to zawór powszechnie stosowany w drogowych drogach o wysokim ciśnieniu i wielu dętkach roweru górskiego. Ciśnienie powietrza w napompowanej oponie powoduje zamknięcie wewnętrznego korpusu zaworu. Mała śruba i nakrętka osadzona na górze korpusu zaworu pozwala na dokręcenie zaworu i upewnienie się, że pozostaje szczelnie zamknięty. Nakrętkę należy odkręcić, aby umożliwić przepływ powietrza w dowolnym kierunku (należy to zrobić przed podłączeniem pompy). Śruba pozostaje uwięziona na korpusie zaworu nawet po całkowitym odkręceniu; dokręca się ponownie po napompowaniu opony i wyjęciu pompy.

Adapter zaworu Presta może być użyty do napełnienia rurki Presta zwykłą pompą powietrzną typu Schrader , chociaż wiele pomp ma obecnie wbudowany adapter.

Samouczek wideo na temat korzystania z adaptera znajduje się na stronie BicycleTutor.com

Więcej informacji: Zawór Presta (Wikipedia).

Idź do zaworu Schradera .

alternatywny tekst


38

LBS

LBS jest akronimem powszechnie używanym dla L ocal B ike S hop. Termin ten jest zwykle używany przy porównywaniu małych, prywatnych sklepów z dużymi sieciami, dużymi sklepami i sklepami internetowymi.

Najlepsze lokalne sklepy rowerowe mają zazwyczaj przeszkolony personel, który ma wieloletnie doświadczenie w sprzedaży, konserwacji i naprawie rowerów oraz dobrze wyposażony warsztat naprawczy. Mogą oni zamawiać części w specjalny sposób i informować, czy modyfikacja, którą chcesz wprowadzić, zadziała - i jak to zrobić. Podobnie jak w przypadku wszystkich rzeczy, lokalne sklepy rowerowe różnią się pod względem ich doświadczenia (i postawy) i opłaca się rozejrzeć, aby znaleźć LBS, który pasuje do twoich zainteresowań i orientacji.

Z drugiej strony duże domy towarowe lub sieciowe często sprzedają BSO, które montują, korzystając z personelu, który często nie ma doświadczenia w mechanice rowerowej. Nie mogą naprawiać ani konserwować sprzedawanych przez siebie BSO, a jedynym wyjściem jest często zwrot roweru, jeśli nadal jest objęty gwarancją.

http://www.flickr.com/photos/johnprolly/5728618798/ http://www.flickr.com/photos/johnprolly/5728618798/


35

Zatrzaskowe pedały, czyli pedały zatrzaskowe lub wsuwane

Zatrzaskowe pedały wymagają specjalnego buta rowerowego, który blokuje się na powierzchni pedału. Aby zwolnić stopę / but z pedału zatrzaskowego, jeździec zazwyczaj wykręca stopę na zewnątrz.

Słowo „zatrzaskowy” (dość mylące określenie) odnosi się do pedału, który nie ma pasków w starszym stylu.

SPOJRZENIE na pedały

SPOJRZENIE na pedały

Pedały LOOK pojawiły się na pierwszym miejscu i zostały zainspirowane wiązaniami narciarskimi. Pedały LOOK są powszechnie używane w rowerach szosowych. Podobnym (ale niekompatybilnym) systemem pedałów jest system SPD-SL Shimano.

Pedały SPD

Shimano SPD

Pedały Shimano Pedaling Dynamics lub SPD wykorzystują zatrzask wpuszczony w but. Pozwala to jeźdźcowi normalnie chodzić, dlatego ten pedał jest powszechnie używany w kolarstwie górskim lub podobnych dyscyplinach, w których rowerzysta może potrzebować chodzić na krótkich dystansach po niektórych przeszkodach. Należy pamiętać, że system SPD-SL Shimano nie jest kompatybilny z SPD.

Korki stosowane w tych pedałach mają dwa otwory na śruby, które wchodzą w but.

SPD-SL

SPD-SL

Rodzaj zatrzaskowego pedału, bloków i kompatybilnych butów używanych głównie przez rowerzystów wyścigowych.

W porównaniu z SPD ten system ma większe korki, które wystają z butów, przez co chodzenie w nich jest niewygodne. Korki do SPD-SL mają trzy otwory.

Pedały SpeedPlay

Pedały SpeedPlay

Zaprojektuj zastrzeżone produkty Speedplay. Mechanizm utrzymujący i zwalniający sprężynę w tym projekcie jest przykręcony do buta, a nie do części pedału.

System „Eggbeaters” Crank Brothers

Crank Brothers Eggbeaters

Autorska konstrukcja zgodna z blokami SPD. Używany przez Crankbrothers we wszystkich pedałach zatrzaskowych. Najbardziej znanym przykładem jest seria modeli Eggbeaters, która wygląda bardzo minimalistycznie.

Klipsy na palce aka „Rat trap”

pedał z klipsem na palce i paskiem

Pedały zatrzaskowe są nazywane tak, nawet jeśli się na nich zapinasz - ponieważ unika się potrzeby stosowania zacisków i pasków.

Słowo „zatrzaskowy” (dość mylące określenie) odnosi się do pedału, który nie ma pasków na palce w starszym stylu.


Ta odpowiedź czerpie głównie z pedałów zatrzaskowych (Wikipedia).


Czy pedały TIME nie są tak ważne? Widzę ich dużo (i mam parę), ale może to być jakiś lokalny fenomen ...
dee-see

@domsterr: Możesz edytować tę odpowiedź
Dan McClain

2
Dodano link do pedałów clip + strap, głównie w celu wyjaśnienia, dlaczego pedały zatrzaskowe mają klipy!
mgb

Czy pedały platformowe również się kwalifikują, ponieważ są również „zatrzaskowe”?
Ehryk

Nie mam możliwości edytowania (ani wiedzy), ale zachęcam tutaj do rozszerzenia o buty / korki. Zobacz: bicycles.stackexchange.com/questions/20700/…
Ryan

34

Rytm

Rytm to liczba obrotów korby na minutę.

Rowerzyści zazwyczaj mają preferowaną kadencję, przy której czują się najwygodniej, a na rowerach z wieloma biegami można trzymać się ulubionej kadencji przy szerokim zakresie prędkości. Rowerzyści rekreacyjni i użytkowi zazwyczaj jeżdżą na rowerze około 60–80 rpm; kolarze wyścigowi z prędkością około 80–120 obrotów na minutę i sprinterzy do 170 obrotów na minutę w przypadku krótkich serii. Zawodowy kolarz wyścigowy i mistrz Tour de France, Lance Armstrong, jest znany ze swojej techniki utrzymywania wysokich rytmów około 110 obr./min przez wiele godzin w celu poprawy wydajności 1

1 http://en.wikipedia.org/wiki/Cadence_(cycling)

Jeśli odczuwasz ból w kolanach, przyczyną może być zbyt niski rytm. Kadencja pomiędzy 80-100 prawdopodobnie zmniejszy bóle kolan, jak stwierdzono w bicycling.com lub bardziej szczegółowo na stronie Cycling Performance Tips .

EDIT przez Ivor

Aby odpowiedzieć na komentarz poniżej dla początkujących i kadencji ...

Kadencja ma kluczowe znaczenie dla czerpania przyjemności z jazdy na rowerze, a jeśli bierzesz udział w wyścigach rowerowych, wygrywasz. Kadencja jest czymś, czego się uczysz, a kiedy się ją nauczysz, szybko o niej zapominasz i zaczynasz robić inne rzeczy w porządku :)

Dla początkujących:

 1. Poznaj swoje narzędzia.
  • Wrzuć na wysoki bieg (duża tarcza z przodu, mała zębatka z tyłu)
  • Poczuj, jak ciężko jest pchać (zwróć uwagę na miejsce pracy mięśni)
  • Wrzuć na niski bieg (najmniejsza tarcza z przodu, największa zębatka z tyłu)
  • Poczuj, jak swobodnie obracają się twoje nogi (Zwróć uwagę na to, jak podskakujesz w siodle :) Jeśli podskakujesz, to obracasz się zbyt mocno, tj. Masz zbyt wysoką kadencję
  • Znajdź kombinację biegów, które pozwolą ci obracać pedałami bez odczuwania nadmiernego bólu mięśni i nie powodują braku tchu. (W tej chwili zignoruj ​​prędkość)
  • Poznaj ten „słodki punkt”, przejedź się nim na chwilę i dostosuj biegi do prędkości, aby zachować równowagę między brakiem oddechu a nadmiernym wysiłkiem. (Uważaj na odbicie w siodle :))
 2. Następną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest to, jak szybko chcesz jechać
  • Bez komputera rowerowego? - Twoje poczucie względnej prędkości jest wystarczająco dobre
  • Z komputerem rowerowym? - Ustal rozsądny cel, powiedzmy 20 km / h
  • Korzystając z kół zębatych, które wybrałeś dla swojego ulubionego miejsca, spróbuj osiągnąć docelową prędkość.
  • Czy po uderzeniu możesz kontynuować? Jak długo? - Ustaw rozsądny cel, powiedz 5 minut.
  • Kiedy to skończysz, gdzie to boli?
  • W twojej klatce piersiowej? Duży oddech? - Być może wirowałeś zbyt dużo, tj. Masz zbyt wysoką kadencję?
  • Mięśnie pleców, mięśnie czworogłowe, pośladki, kolana, łydki jęczą lub ranią (nie palenie, pieczenie nie jest tak złe, jak myślisz) - Być może kręciłeś się za mało, tj. Masz za niski rytm?
 3. Istnieje idealna kadencja zaproponowana przez niektórych fizjologów sportowych, która wynosi od 80 do 100 obrotów pedału na minutę (rpm)
  • Jedynym sposobem na dokładne poznanie kadencji jest posiadanie komputera rowerowego i czujnika z włączoną kadencją.
  • Innym sposobem jest poznanie swoich przełożeń ( sprawdź BikeCalc.com )
  • Na przykład jeździsz na rowerze, ma koło o rozmiarze 700c / 29 i oponę o szerokości 23 mm, z przednią tarczą 34 zębów, tylną zębatką 17 i pedałujesz z prędkością 20 km / h. Powinieneś wtedy mieć kadencję 79 rpm. Simples :) (Pobierz komputer rowerowy;))
 4. Przyzwyczaj się do kręcenia nogami w tym zakresie obrotów, tj. Od 80 do 100 obrotów na minutę.
  • W każdych warunkach, na każdym terenie, niezależnie od okazji.
  • Trenuje twoje serce i ciało, aby być w dobrej formie, a wraz z silniejszym sercem zapewnia lepszą wytrzymałość i siłę.
  • Przyspiesz tempo i pracuj, aby nogi obracały się na wyższym poziomie prędkości.
  • Ciężka praca i warto.
 5. Ruszaj na rowerze z grupą bardziej doświadczoną niż ty
  • Oglądaj je podczas jazdy na rowerze, zobacz wszystkie różne style i wysoką kadencję
  • Słuchaj doświadczonych facetów, którzy mogą doradzić w wielu sprawach.
 6. Ciesz się, na pewno to zasłużyłeś :)

9
Naprawdę nie jesteśmy tutaj, aby kopiować i wklejać z Wikipedii. Czy są zalecane współczynniki kadencji dla początkujących? Którzy użytkownicy są ogólnie zainteresowani kadencją? Być może mógłbyś poradzić sobie z takimi obawami?
Neil Fein

5
Nie jestem pewien, czy przytoczenie Lance'a Armstronga jako przykładu jest naprawdę przydatne, biorąc pod uwagę, że osiągnął swoje występy poprzez doping ...
mac.

@Mój odczyt twojej edycji jest taki, że nie jest jasne, czy podskakiwanie na siodle jest dobre, czy nie. Czy możesz to wyjaśnić, proszę?
andy256

1
@ andy256 Wziąłem wasze komentarze na pokładzie i zmodyfikowałem edycję. Odbijanie się zdecydowanie nie jest dobre. Cytat, w którym różnicowałem tekst, a teraz go usunąłem, ponieważ jest to mój własny bełkot w rytmie i jestem jedynym, który by go zażądał :)
Ivor

30

Naprawiono koło zębate lub stałe koło

Inna nazwa: Fixie

Rower o stałym biegu ma zablokowane tylne koło zębate w piaście, które ustawia obrót pedałów na obrót tylnych kół. Innymi słowy, nie możesz wybiegać; pedały są w ruchu tak długo, jak długo trwa rower. Rowery gąsienicowe są zwykle o stałym biegu.

Koło łańcuchowe jest przykręcane bezpośrednio do stałej piasty. Kiedy tylne koło się obraca, pedały obracają się w tym samym kierunku. Pozwala to rowerzystom zatrzymać się bez użycia hamulca, przeciwstawiając się obrotowi korb, a także jechać do tyłu.

Rowery ze stałym biegiem są prawie zawsze jednobiegowe (tzn. Mają tylko jedno przełożenie), ale istnieją piasty z wewnętrznymi biegami bez wolnych kół.

piasta flip-flop w ustawieniach fixie

Hub na zdjęciu jest hubem typu flip-flop .

Więcej informacji: http://en.wikipedia.org/wiki/Fixed_gear

Porównaj z Single Speed .


3
Należy zauważyć, że zwykle do przełożenia roweru z przerzutki na stały bieg potrzebne są poziome haki, ponieważ koła pasowego nie można użyć jako napinacza łańcucha (gdy oprzesz się hamowaniu, koło pasowe zostanie odcięte od roweru). W niektórych przypadkach pionowe haki można zastosować za pomocą czegoś takiego jak mimośrodowa piasta tylna White Industries lub mimośrodowy suport dolny lub coś takiego.
Batman

27

Zawór Schradera / Rurka Schradera

aka „American Valve” lub „Car Valve”

alternatywny tekst

Zawór Schradera składa się z trzonu zaworu, w który jest wkręcony rdzeń zaworu, i jest stosowany na praktycznie wszystkich oponach samochodowych i najszerszych oponach rowerowych z obręczą. Rdzeń zaworu jest zaworem grzybkowym wspomaganym sprężyną.

Zakrętka zaworu jest ważna w zaworze Schradera, ponieważ jeśli nie jest zamontowany, brud i woda mogą dostać się na zewnątrz zaworu, potencjalnie blokując go lub zanieczyszczając powierzchnie uszczelniające i powodując wyciek. Sól kamienna i inne chemiczne środki przeciwoblodzeniowe stosowane zimą są szczególnie szkodliwe dla elementów mosiężnych w zaworze Schradera.

Zawory Schrader są prawie uniwersalne w oponach samochodowych, co oznacza, że ​​często (ostrożnie) możesz napompować opony rowerowe za pomocą maszyn pneumatycznych w garażach przydrożnych.

Aby obejrzeć film instruktażowy na temat łatania i pompowania rurki Schrader, obejrzyj ten film na BicycleTutor.com .

Więcej informacji: http://en.wikipedia.org/wiki/Schrader_valve
Przejdź do Presta Valve


1
Nie sądzę, aby połączenie tego z jego rodzeństwem było bolesne
Joe Phillips

@Joe - z wyjątkiem tego, że utrudnia to połączenie z jednym lub drugim zaworem.
Neil Fein

3
Przynajmniej w Wielkiej Brytanii można to nazwać „typem samochodu”, ponieważ jest wspólne dla naszych opon samochodowych. Korzystanie z tego rodzaju zaworów jest bardzo przydatne, ponieważ oznacza to, że możesz napompować opony na stacjach benzynowych.
Colin Newell,

1
Jakie są zalety / wady tego typu zaworów? Czy z czasem tracą więcej powietrza? (w porównaniu do presta) Czy są cięższe? Łatwiej jest znaleźć dla niego pompy?
JAIL

24

Piasta Flip-Flop

Piasta typu flip-flop, najczęściej spotykana w rowerach o ustalonym torze (velodrome), jest piastą, która umożliwia przymocowanie koła zębatego z każdej strony.

Dzięki temu kierowca roweru o stałym biegu może skutecznie „zmieniać” bieg, zdejmując tylne koło, obracając je i ponownie mocując koło.

Kierowcy torów wykorzystają to, aby mieć mniejszy (więcej zębów, mniej cali biegu ) rozgrzewkę, który pozwala im obracać się z wyższą kadencją i większy (mniej zębów, więcej cali biegu ) zębatki do wyścigów lub wysiłku z dużą prędkością.

Odmiany piast typu flip-flop mogą oferować wolne koło w jednym kierunku i stały bieg w drugim, więc rowerzysta może zmienić rower z jednobiegowego na stały, obracając tylne koło.

Niewykorzystany trybik stanowi dodatkowe zagrożenie. Wiele welodromów wymaga usunięcia nieużywanych trybików. Kolizja z udziałem roweru z nieużywanym trybikiem podczas Mistrzostw Świata w Polo Harcourt w Ameryce Północnej w 2013 r. Doprowadziła do zmiany zestawu zasad NAH, aby wyraźnie zidentyfikować odsłonięte nieużywane tryby jako zabronione zagrożenie. Gracze mogą nosić nieużywane koło zębate, jeśli jest zakryte.

W przypadku kolarza szosowego ze stałym biegiem często stosuje się piastę typu flip-flop, aby pozwolić jednej stronie na ustalony bieg, a drugiej stronie na swobodny bieg. W ten sposób zmęczony zawodnik może zmienić bieg na wolny (prawdopodobnie z innym współczynnikiem) i wrócić do domu.

Więcej informacji: http://en.wikipedia.org/wiki/Flip-flop_hub

alternatywny tekst


24

Kosz noszony na plecach

Sakwa, wyraźna pan-yer / ˈpanyər, ˈpanēər / (US) lub pan-i-er / ˈpanɪə / (UK) [ 1 ] , to torba zaprojektowana do montażu z boku bagażnika rowerowego . Torby mogą być wykonane z nylonu, płótna lub materiałów wodoodpornych, takich jak PVC. Tylne jest najczęściej, ale dostępne są również mniejsze sakwy przeznaczone na przedni bagażnik.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Często błędnie nazywane siodłem, ponieważ sakwa na motocyklu lub koniu jest przymocowana do siodła. Na rowerze, antyklina wierzchowce za jeźdźca z pętlami w tylnej części siodła. Torba na siodło idzie w poprzeczkę - z boku na bok.


Jak to wymówisz? pan-near, panny-air, pan-near?
Joe Phillips

Mówię to pan-yay, ale nie jestem pewien, jak poprawnie to powiedzieć.
Neil Fein

5
To angielskie słowo, które często mylone jest z francuskim. Jest wymawiane jako „PAN-yer”, ale wiele osób mówi „PAN-yay”.
freiheit

@ freiheit - Wstawiony link pozwala na dwie wymowy, zaktualizowałem ten wpis.
Neil Fein

1
@freiheit: To angielskie słowo, które jest również francuskim słowem. To tak, jakby powiedzieć „Paryż” to angielskie słowo, które jest często mylone z francuskim. W języku angielskim wymawiamy „pannier” jako „PAN-yer” i „Paris” jako „PAIR-iss”, ale w języku francuskim wymawia się je „Pan-YAY” i „Pa-REE”.
R. Chung,

24

Szybkie wydanie

Szybkozamykające szpikulce (czasami skrócone QR, czasem nazywane po prostu szpikulcami) zabezpieczają koła rowerowe w hakach. Mają dźwignię, która po otwarciu umożliwia szybkie zdjęcie koła bez dodatkowych narzędzi. Używają mechanizmu krzywkowego na końcu dźwigni, ciągnąc za gwintowaną nakrętkę na drugim końcu. Mechanizm krzywkowy może być wewnętrzne lub zewnętrzne; ten ostatni rodzaj jest tańszy w produkcji i często jest lżejszy, ale wytwarza mniejszą siłę zacisku przy takiej samej sile nacisku na dźwignię QR.

zdjęcie zespołu szybkozamykacza przedniego koła roweru
Oś szybkozamykająca (krzywka wewnętrzna)

Ich wynalazek jest często przypisywany Tullio Campagnolo, ale badania Jana Heine pokazują, że może to być niedokładne . Heine nie był w stanie ustalić, kto wynalazł QR, ponieważ wydaje się, że nie ma oryginalnego patentu na mechanizm QR.

Zakładki zwane ustami prawnika często pojawiają się w przypadku opuszczania widelca i / lub ramy. Zapobiegają wypadnięciu koła natychmiast po otwarciu dźwigni QR, nakrętki należy również odkręcić kilka obrotów. Zakładki te zwiększają czas potrzebny na obsługę kodu QR, ale mogą być ważnym zabezpieczeniem przed niewłaściwym działaniem kodu QR.

Koła z hamulcami tarczowymi mogą być zabezpieczone kodami QR lub osiami przelotowymi . Mówi się, że hamulce tarczowe generują znacznie większy moment obrotowy niż hamulce szczękowe; niektórzy eksperci twierdzą, że hamulce tarczowe mogą wyrzucać koła z haków. Dlatego coraz częściej motocykle i koła z hamulcami tarczowymi są zabezpieczone osiami przelotowymi, a nie QR.

Czasami QR są również stosowane w zaciskach sztyc, aby umożliwić łatwą regulację wysokości siodełka. „Szybkie zwalnianie” odnosi się również do kilku innych rodzajów mechanizmów szybkiego zwalniania, które są popularne w rowerach składanych , takich jak składane sztyce i składane ramy.


Wiem, że istnieją różne rodzaje szybkiego wydania. Niektóre mają tam sprężynę, aby ułatwić, prawda? Może wyjaśnię te różnice
Joe Phillips

3
Szybkość zwolnienia jest pokonana w większości motocykli przez dodatkowe zaczepy, które zmuszają cię do prawie całkowitego odkręcenia osi w celu zdjęcia koła. Mają powstrzymać wypadnięcie koła, jeśli zwolnienie się poluzuje - ale tak naprawdę mają powstrzymać cię przed pozywaniem się, a więc są tak zwanymi prawnikami
mgb

2
@Martin - Myślę, że wartość szybkiego uwolnienia nie polega na tym, że jest on szybki, ale nie potrzebujesz klucza, aby zdjąć koło.
Neil Fein

Cóż, konstrukcja Tullio Campagnolo (która stanowi podstawę nowoczesnego szpikulca QR) została zaprojektowana do warunków wyścigowych, więc wartość prędkości istnieje. Nigdy nie słyszałem prawników, ale słyszałem usta prawnika. Jednak w większości przypadków podstawową wartością jest brak narzędzi (co sprawia, że ​​jest to stosunkowo szybsze).
Batman

i oczywiście w miastach takich jak Nowy Jork nie chcesz mieć szybkiego zwolnienia kół, ponieważ zostaną skradzione.
Deesbek

20

Pręty triathlonowe lub aerobary

Aerodynamiczne kierownice rowerowe przeznaczone są do rowerów wyścigowych, a zwłaszcza rowerów do jazdy na czas.

Zawarte są wąskie, przykręcane przedłużki, które przyciągają ciało do pozycji schowanej, pręty pościgowe, które rozkładają ramiona jeźdźca, ale opuszczają tułów do nieco niższej pozycji, oraz zintegrowane jednostki, które łączą elementy obu konstrukcji.

Pręty triathlonowe są powszechnie stosowane w triathlonach i wyścigach czasowych na drodze i torze. Są one jednak nielegalne w większości wyścigów szosowych na startach masowych lub w innych wydarzeniach, w których drafting jest dozwolony, ponieważ chociaż są aerodynamicznie korzystne, mają tendencję do odciągania rąk od hamulców, powodując, że kierowca jest nieco bardziej niestabilny na rowerze i może być niebezpieczny w zdarzenie wypadku. Ponadto nie są one przydatne w sprintach lub krótszych podjazdach, gdzie moc ma większe znaczenie niż aerodynamika.

Istnieje wyraźny zestaw aerobarów, które są wykorzystywane w legalnych triathlonach na regularnych ramach drogowych. Ponieważ projekty legalnych (sankcjonowanych przez ITU) wyścigów triathlonowych wymagają ram drogowych, które są zgodne z prawem UCI, dla tego stylu wyścigów opracowano krótką parę ramion.

alternatywny tekst

Źródła:


Czy tri-bary są czysto aerodynamiczne, czy dostosowują twoją pozycję do jazdy na tyle, aby odciążyć mięśnie, których użyjesz w części biegowej triathlonu?
mgb

Pamiętajcie o ostatnim wyścigu Grega Lemonda na Tour de France 1989. Najbliższe zwycięstwo TDF w historii! youtube.com/watch?v=AyvwtOQYQ-E Dziękuję słuchawkom dousznym.
allcaps

19

Dunlop Valve

aka zawór Woodsa lub zawór angielski

Zawór Dunlop jest zaworem w starszym stylu, który nie jest już powszechnie spotykany w świecie anglojęzycznym. Nadal jest powszechnie spotykany w Japonii i Holandii na rowerach niespecjalistycznych. Zaletą zaworu Dunlop jest to, że jest bardzo łatwy w produkcji. Głównym mechanizmem kontroli ciśnienia jest prosta gumowa rura zwana „korkiem” lub „ślimakiem”, którą można łatwo wymienić. Jednak gumowe zatyczki również szybko ulegają degradacji, co może być przyczyną frustracji użytkowników. Najnowsze zawory Dunlop w Japonii są wyposażone w sprężyny mechaniczne zamiast zaślepek.

Pompa przeznaczona do zaworu Presta może być używana do napełniania rurki zaworem Dunlop.

Dunlop Valve

Więcej informacji: Zawór Dunlopa (Wikipedia).

Idź do zaworu Presta .
Idź do zaworu Schradera .

Zobacz także tę odpowiedź .


5
Jest to najczęstszy zawór w rowerach codziennego użytku w Holandii
jilles de wit

1
i być może także tutaj w Polsce
Marcos

2
A Japonia, prawie wszystkie motocykle niespecjalistyczne to zawory Dunlop.
RoboKaren,

Bardzo często także w Niemczech. Rozróżniamy wnętrze: gumowa zaślepka vs. „Blitzventil” (zawór błyskawiczny): Gumowe zatyczki są bardzo trudne do pompowania, ponieważ na zatyczce jest dużo ciśnienia, Blitzventil ma zawór kulowy, który działa w zasadzie bez utraty ciśnienia.
cbeleites,

18

Dźwignia do opon

alias Tyre Iron

Dźwignia opony to mała, wąska dźwignia używana do podnoszenia opony z obręczy. Tradycyjnie były to stal, później stop aluminium, a teraz najczęściej są z tworzywa sztucznego.

Najważniejszą cechą dźwigni opony jest to, że nie ma ona żadnych ostrych krawędzi, które mogłyby „ścisnąć” rurkę (to znaczy zaklinować się między rurką a oponą), powodując mały otwór lub rozdarcie w rurce.
Działanie dźwigni opony zwykle obejmuje parę lub potrójny zestaw dźwigni. Można również użyć dźwigni, które pomogą włożyć oponę na obręcz, gdy jest ona szczególnie ciasno dopasowana.

Dźwignie do opon z tworzyw sztucznych i stopów

Więcej informacji: http://en.wikipedia.org/wiki/Tire_iron


Czy można używać metalowych żelazek z anodowanymi obręczami bez uszkadzania powłoki? Kupiłem kilka tanich, które są żebrowane na twarzy i trochę ostre na krawędzi twarzy, a kiedy się ślizgają, wbijają się trochę w krawędź.
naught101


17

Trzon

Mocuje kierownicę do roweru, a ściślej do rury sterowej. Trzpienie są zaprojektowane inaczej dla różnych typów słuchawek (np. Gwintowane lub bezgwintowe). Są one również dopasowane do kierownicy o różnych średnicach, a w przypadku zestawów bezgwintowych rurki o różnych średnicach.

Dostępne są wsporniki o różnych długościach i kątach, dzięki czemu kierowca może ustawić kierownicę w miejscu, w którym będzie najbardziej komfortowy. Wykonane są również regulowane pod kątem wsporniki, dzięki czemu kierowca może zmieniać pozycje kierownicy bez zdejmowania kierownicy lub zmiany wspornika.

Więcej informacji na stronie Sheldon Brown

Regulowany mostek

Regulowany wspornik na rowerze turystycznym, przymocowany do zestawu słuchawkowego za pomocą taśm nośnych, ze zdjętą kierownicą


15

Narzędzie łańcuchowe lub przerywacz łańcucha

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Służy do „przerywania” łańcucha przez wybijanie jednego z kołków łączących. Potrzebny do skrócenia nowego łańcucha na odpowiednią długość lub do wymiany zerwanego ogniwa.

Ogniwo łańcucha umieszcza się w otwartej szczelinie, a uchwyt obraca się, aby wepchnąć kołek wybijający w kołek łańcucha, wypychając go z drugiej strony.

Tradycyjnie narzędzie musiało być używane dość ostrożnie, aby kołek nie wypchnął się całkowicie, ponieważ ten sam kołek został później użyty do ponownego złożenia łańcucha za pomocą tego samego narzędzia. Oczywiście, jeśli łańcuch jest wielokrotnie „łamany” i ponownie montowany w ten sam sposób na tym samym ogniwie, sworzeń i związane z nim otwory w płytach zużyją się i nie będą już dobrze trzymane, więc należy zachować ostrożność, aby tego nie robić.

Niedawno ta strategia nieco się zmieniła. Shimano dostarcza teraz specjalne zastępcze sworznie, które są wyposażone w odłamywany stożek prowadzący na jednym końcu, co ułatwia składanie łańcucha. (Nawet przy tym schemacie należy jednak unikać wielokrotnego „łamania” i ponownego łączenia łańcucha w tym samym ogniwie.)

Kilku innych producentów sprzedaje obecnie tak zwane ogniwo główne (lub szybkie ogniwo) , które umożliwia ponowne złożenie łańcucha bez użycia narzędzi.

wprowadź opis zdjęcia tutaj


Rohloff nazwał to „ narzędziem do nitowania łańcuchowego
Móż

14

Łożysko

Łożysko to interfejs między częściami, które się obracają, a częściami, które się nie obracają. Piasty kół zawierają łożyska, podobnie jak wspornik dolny, główka ramy i pedały.

Łożysko koła - z witryny Park Tool

Standardowe łożysko koła rowerowego składa się z osi, piasty, dwóch stożków, dwóch przeciwnakrętek i szeregu stalowych kul. Na obu końcach osi znajduje się sekcja wklęsła zwana „miseczką”, w której osadzone są kulki. „Stożek”, nakręcony na oś, styka się z kulkami z drugiej strony, a razem miseczka i stożek utrzymują kulki i służą jako powierzchnie, o które toczą się kule.

Przeciwnakrętka zabezpiecza stożek, aby nie wkręcał się ani nie wykręcał, gdy piasta obraca się względem (stacjonarnej) osi.

Łożyska w suporcie dolnym i zestawie słuchawkowym są podobne, z tym wyjątkiem, że część miseczki jest nieruchoma, a oś się obraca.


Każdy, kto ma wiedzę, prosimy o rozwinięcie tego.
Neil Fein

13

Holownik łańcuchowy

Inna nazwa: Napinacz łańcucha

Urządzenie do użytku w rowerach z poziomymi hakami i zwykle ze stałą lub pojedynczą przekładnią zębatą lub piastą. Holownik (łańcuchy) umożliwiają regulację naprężenia łańcucha i osi tylnego koła, a także zapobiegają pociągnięciu tylnego koła do przodu podczas pedałowania. Holownik łańcuchowy 1 Holownik łańcuchowy 2

Niektóre holowniki łańcuchowe są dostępne z wieszakami na przerzutki, aby umożliwić poziomym rowerom droput prowadzenie systemów przerzutek.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Więcej informacji na temat holowników łańcuchowych znajduje się w tej odpowiedzi .

Napinacze łańcucha montowane na wsporniku dolnym :
zwykle spotykane w rowerach górskich zjazdowych.

Napinacz łańcucha suportu dolnego Dolny wspornik napinacza łańcucha na rowerze


12

Pompa gąsienicowa (lub pompa podłogowa)

Duża pompa, której używasz, stojąc na dolnej płycie i przesuwając uchwyt w górę i w dół. Możesz szybko i łatwo pompować oponę wysokociśnieniową obiema rękami i plecami. Zasadniczo do użytku w domu - lub na torze - zamiast do noszenia na rowerze. Niektórzy producenci produkują przenośne pompy gąsienicowe przykręcane do dolnej rury w celu łatwiejszego pompowania opon wysokociśnieniowych.

pompa gąsienicowa

Funkcje, których należy szukać:

 • solidna konstrukcja
 • ciśnieniomierz
 • głowica, którą można stosować zarówno z zaworami Presta, jak i Schrader

12

Cale przekładni

Jeden z kilku sposobów opisania uzębienia; jak trudno / łatwo pedałować rower. Rzeczywista liczba jest równoważną średnicą koła, jeśli jeździsz na rowerze z bezpośrednim pedałem, jak monocykl lub staroświecki high-wheeler. To pozwala na koła o różnych rozmiarach, jak również na koła zębate, ale ignoruje efekt różnych długości korby.

Łatwiejsze do pedałowania (koła zębate) mają niskie cale (mniejszy odpowiednik koła). Trudniejsze do pedałowania koła zębate mają wyższe cale.

Podstawowa formuła to:

GI = (CrT/CogT)*D
WHERE
GI   = Gear Inches
CrT  = Chain Ring Teeth
CogT  = Cog Teeth
D   = Wheel Diameter

Na przykład opona 700c będzie miała średnicę około 26,3 cala (zależy od szerokości opony). Jeśli przeszedłeś na najmniejszy przedni pierścień 24 zębów i największy tylny ząb 27 zębów, to twój bieg cale to:

GI = (24/27)*26.3 = 23.4"

Uwaga: jeśli chcesz posunąć matematykę nieco dalej - i oczywiście robię to, ponieważ jestem szalonym matematykiem - możesz dowiedzieć się, jak daleko pokonujesz każdy skok pedału, pamiętając, że:

Circumference = pi*Diameter

W naszym przykładzie:

Circumference = 3.14*23.4" = 73.5

Uwaga: możesz wyszukać Kalkulator sprzętu rowerowego i znaleźć w Internecie kilka stron, które wykonają obliczenia matematyczne za Ciebie. Będzie wiele odmian, a kalkulatory używają różnych zaokrągleń i przyjmują różne założenia dotyczące szerokości koła. Dostępne są przygotowane wcześniej stoły, obliczone dla opon ETRTO 23-622 (700c x 23 mm) lub, w przypadku tradycyjnych stołów wyścigowych, „standardowe” koło o założonej średnicy 27 ”.


11

Wskaźnik łańcucha

Mierzy odcinek łańcucha, aby określić jego zużycie i czas jego wymiany.
Został on dokładnie dopasowany do dwóch oddzielnych ogniw standardowego łańcucha. łańcuch łańcucha

Alternatywnie możesz zmierzyć łańcuch za pomocą linijki - standardowe ogniwa mają długość 1 cala (25,4 mm).

Uwaga - łańcuch właściwie się nie rozciąga, sworznie łączące ogniwa zużywają się, powodując poluzowanie połączeń. Dodatkowy ruch zmniejsza wydajność, powoduje przeskakiwanie łańcucha i zużycie zębów tylnego koła zębatego.


Należy pamiętać, że narzędzia, które działają w ten sposób, nieszczególnie dokładne , aby działać poprawnie oba punkty pomiarowe powinny znajdować się po tej samej stronie mierzonego bolca.
Móż

11

Błotnik

Błotnik / chlapacze

Koniecznością na zimowe kolarstwo, oprócz unikania „pasków skunksa” błota na plecach, zatrzymują one dużo wody i błota z ważnych części motocykla.

błotnik / błotnik

Może być również wykonany z plastikowych kartonów po mleku.


5
Link do dobrego poradnika na temat błotników DIY byłby tutaj dobry.
naught101

3
Sugerowałbym, że chlapacz różni się od błotnika lub błotnika. Chlapacz jest zwykle szerokim, elastycznym przedłużeniem, które wisi na tylnym końcu błotnika: sjscycles.co.uk/mudguards-mudflaps
James Bradbury

11

Wieszak do przerzutki

Część ramy roweru, w którą wkręca się tylna przerzutka. Może być uformowany jako część prawego tylnego haka lub może być oddzielnym elementem. Utworzenie wieszaka jako osobnego elementu pozwala na wykonanie go z innego stopu niż haka i dokładniejszą obróbkę. Oddzielny wieszak, szczególnie w niedrogich rowerach, umożliwia stosowanie tej samej ramy w rowerach z przerzutkami lub bez.

W rowerach górskich takie ustawienie jest szczególnie wymagane, ponieważ przerzutka jest często narażona na uderzenia z powodu cech gruntu i upadków, a wieszak bardziej miękki niż rama wygina się najpierw, chroniąc zarówno ramę, jak i przerzutkę, jak bezpiecznik elektryczny. Pozwala to również na łatwą wymianę wieszaka, ponieważ częste zgięcia mogą prowadzić do pęknięcia zmęczeniowego.

Wymienny wieszak derallieur wieszak na przerzutkę 2

Często są one wbudowane w ramę w ten sposób (zwróć uwagę, że ten rower jest ustawiony i ma prędkość pojedynczą, z przerzutką w miejscu nigdy nie wysunąłbyś osi tak daleko do przodu w haku):

wprowadź opis zdjęcia tutaj


dlaczego oddzielny wieszak jest bezpieczniejszy?
naught101

@ naught101, ponieważ jeśli się zgina / łamie, możesz go zastąpić. w rzeczywistości jest to część łamliwa, bardziej miękka niż rama, więc każda siła będzie oddziaływać na ten element zamiast ramy.
duże kamienie

Czyli bardziej chodzi o bezpieczeństwo roweru niż kierowcy?
naught101

@ naught101 tak. Nie mówię po angielsku, więc możesz przeformułować tę część.
duże kamienie

4
Nie jestem pewien, czy zgadzam się z tym, że zdolność zastępowania nie jest głównym punktem konstrukcyjnym - wydaje się, że jest to kluczowe w przypadku jazdy w terenie, szczególnie w przypadku stalowych ram (np. Aluminium), gdzie wieszaka nie można bezpiecznie wygiąć z powrotem przypadki awarii z powodu zmęczenia metalu.
Batman,

11

Zestaw słuchawkowy

Grupa łożysk i panewek łożysk, które umożliwiają swobodne obracanie się rury prowadzącej w główce ramy. Zestawy słuchawkowe występują w dwóch podstawowych odmianach.

Gwintowane zestawy słuchawkowe są powszechne w starszych rowerach i niedrogich rowerach. Są one nazywane zestawami „gwintowanymi”, ponieważ górna bieżnia jest utrzymywana za pomocą gwintowanej bieżni i nakrętki zabezpieczającej, które wkręcają się w gwintowaną część rury sterowej.

Gwintowany zestaw słuchawkowy

Bezgwintowe zestawy słuchawkowe są standardem w nowoczesnych rowerach klasy średniej i wyższej. Nazywa się je „bezgwintowymi” zestawami słuchawkowymi, ponieważ nie ma nici w rurze wyścigowej lub sterowej ani nie ma pierścienia zabezpieczającego. Zestaw słuchawkowy jest utrzymywany razem przez nacisk wytwarzany przez śrubę przez górną nasadkę, która wkręca się w gwiazdową nakrętkę wewnątrz rury sterowej.

Zestaw słuchawkowy bez gwintu

Zdjęcia dzięki uprzejmości Sheldon Brown .


10

Kierownice

Część roweru, którą trzymasz. Po obróceniu kierownicy przednie koło obraca się wraz z nimi. Przednie koło jest utrzymywane w widelcu, który kończy się na rurze sterowej, która z kolei mocuje się do mostka , który zaciska się na kierownicy.

Zobacz to pytanie, aby uzyskać więcej informacji o typach kierownicy.

Dodatkowe informacje:

Sheldon Brown na kierownicy , barów kropel i pionowych prętów .


10

Siodło

Nazywane również siedziskiem, siodło jest miejscem, w którym siedzi jeździec.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Żelowe siodło

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Skórzane siodło

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Plastikowe siodło


10

Hub Hub

Piasty tarczowe występują w dwóch odmianach: 6-śrubowe ISO i zastrzeżony wielowypust Shimano Centerlock. Istnieją konwertery, które pozwalają piasty Centerlock na przyjęcie sześcio-śrubowego wirnika tarczowego.

6-śrubowy ISO:

Hub dysku ISO

Shimano Centerlock: (Uwaga, piasty z blokadą centralną są dostarczane z gumową osłoną nad wypustami z blokadą centralną ). Piasta centralna z tarczą


Większość koncentratorów Rohloff jest także „koncentratorami dyskowymi” i są wyposażone w zastrzeżony 4-otworowy uchwyt. Żaden adapter nie jest możliwy, ponieważ robią to dlatego, że potrzebują większego otworu niż pozwalają na to inne mocowania.
Móż

10

Szpikulec do piasty

Wymienna część piasty, która mocuje zespół piasta / koło do widelca lub ramy. Niektóre są wyposażone w mechanizm szybkiego zwalniania, który umożliwia zdjęcie koła bez użycia narzędzi, ułatwianie wymiany opony, umieszczenie roweru na tylnym siedzeniu samochodu itp. Niestety, kompromisem dla łatwego demontażu koła jest łatwiejsze złodzieje, aby usunąć koło szybkiego zwalniania.

wprowadź opis zdjęcia tutaj


10

Brifter

Połączona dźwignia hamulca i zmiany biegów. Nazywane również zintegrowanymi manetkami.

brri

Odniesienie:


10

Groupset

Grupa lub gruppo (z włoskiego „grupa”) ogólnie odnosi się do wszystkich elementów składających się na rower, z wyjątkiem ramy roweru, widelców, mostka, kół, opon i punktów styku rowerzysty, takich jak siodło i kierownica.

Części te zazwyczaj obejmują:

 • dźwignie / dźwignie zmiany biegów i dźwignie hamulca lub zintegrowane dźwignie / dźwignie hamulca
 • przednie i tylne hamulce (w tym zaciski / klocki lub tarcze / tarcze / klocki)
 • przednie i tylne przerzutki
 • Dolny nawias
 • mechanizm korbowy
 • łańcuch
 • wolnobieg lub kaseta

Z poniższym stanowiącym część niektórych zestawów grup:

 • Zestaw słuchawkowy
 • różne kable i obudowy kabli

SRAM Red Groupset


1
Czy „układ napędowy” jest synonimem „zestawu grup”? Słyszałem te dwa słowa używane prawie zamiennie w wielu kontekstach.
Jules

@Jules W pojazdach silnikowych układ napędowy to zestaw elementów, które dostarczają moc z silnika na koła (z wyłączeniem silnika). Uważam, że w motocyklach ludzie zwykle mają na myśli korbę, łańcuch i przerzutkę tylną. Może zawierać kasetę. Zasadniczo pedały łączą korby z nogami, więc może powinny być uwzględnione. Nie sądzę, by to pasowało do powszechnego użytku (ale mogę się mylić).
Weiwen Ng
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.