Jak smarować kable?


30

Jaki jest najlepszy sposób na smarowanie kół zębatych i hamulcowych w obudowach rurowych? Do tej pory używałem CRC / WD-40 z rurką przedłużającą i próbowałem wycisnąć smar do obudów rur. Podejrzewam jednak, że jest to dość nieskuteczne, ponieważ 1. WD-40 nie jest świetnym środkiem smarnym (sądząc po innych Q + A na tej stronie), a 2. smarowanie nie dociera bardzo daleko do rur.

Jak więc to zrobić?


8
Z mojego doświadczenia wynika, że ​​niesmarowane kable działają lepiej na dłuższą metę. Smarowane czują się nieco lepiej po prostu nasmarowane, ale mają tendencję do gromadzenia się pyłu i ostatecznie utkną, co nigdy nie zdarza się w przypadku niesmarowanych.
Rilakkuma,

1
Smarowanie natryskowe to sposób, w jaki (i kilku dobrych mechaników rowerowych znam), ale są lepsze smary niż WD40. Na ogół chcesz coś z teflonem.
Daniel R Hicks,

2
Do starszych i zardzewiałych kabli lubię triflow z teflonem. I ma przyjemny zapach banana.
paparazzo

Musisz pracować bardzo powoli. Kładziesz jedną kroplę bardzo płynnego oleju na kablu, gdy wychodzi on z obudowy. Dzięki kapilarności olej jest zasysany do obudowy. Oznacza to, że zrobisz to z obu końców obudowy.
Carel,

Odpowiedzi:


12

Używam smaru do łańcuchów, ponieważ wolę również smary do rozpuszczalników i smarów na mokro. Właśnie tego chcesz w obudowach kabli. Zatrzaskiwanie szybkich zwolnień hamulców lub mocowań ramy na linkach zębatych, a następnie spuszczanie smaru łańcuchowego po wewnętrznej stronie, aby spłynęła w stronę zewnętrzną, działa dobrze na kablach, które są już zainstalowane i nie wymaga późniejszej regulacji.

Wiele outerów jest obecnie smarowanych, a sposobem na sfałszowanie tego, że jeśli otrzymasz tańsze outers, jest smarownica. Strzykawka będzie działać w mgnieniu oka, ale musi to być mała, w przeciwnym razie siła potrzebna do wyciśnięcia smaru do maleńkiego otworu w zewnętrznej będzie bardzo wysoka. Próba wprowadzania smaru w zewnętrzną część kabla jest frustrująca i uważam, że jest nieskuteczny (próbowałem!)

Używam oleju, ale uważam, że muszę zbyt często smarować kable. Smar działa lepiej. Kable pokryte teflonem działają jeszcze lepiej, a kombinacja kabli teflonowych i wstępnie nasmarowanych elementów zewnętrznych (lub elementów wyłożonych tworzywem sztucznym) jest niesamowita. Ale nie wart 80 USD za zestaw, chyba że używasz 10 biegów lub czegoś drogiego (używam Rohloffa, a to nie obchodzi drobnej regulacji, tylko tarcie kabla).


1
Inny użytkownik smarowania łańcucha tutaj - używam suchego smaru, a nie mokrego, pociągam obudowę kabla tak daleko, jak to możliwe, upuszczam lub dwa smar na drugim końcu, a następnie pracuję obudową w tę iz powrotem na kablu. Następnie pchnij obudowę w drugą stronę i zrób to samo.
Gary.Ray

37

Jak zaleca wielu producentów kabli , nowoczesne kable i obudowy są zaprojektowane tak, aby nie były smarowane.

Więc jeśli masz nowoczesne kable, prawdopodobnie unikałbym smarowania okresu kabli.


17

Jak wspomniano, nowoczesne kable zewnętrzne z linii teflonowej nie wymagają smarowania. Kable te są często oznaczane jako kable klasy 2P . Kable 1P nie posiadają wkładki. Nie wszystkie kable mają takie oznaczenie, kontrola wzrokowa szybko pokaże, czy jest dostępna wkładka. Wkładka teflonowa to cienka, plastikowa warstwa wewnątrz zewnętrznego kabla, często biała lub jasnoniebieska. Jeśli masz starsze lub tańsze kable bez takiej wkładki, wymagane jest smarowanie. Kable wyłożone teflonem z wewnętrznymi kablami, które skorodowały i utknęły, należy wymienić z powodu uszkodzenia wewnętrznego kabla i / lub wykładziny. W nagłych wypadkach smarowanie może pomóc w odklejeniu się tych kabli.

Należy pamiętać, że WD-40 NIE jest smarem i nigdy nie powinien być używany do poważnego smarowania. Wyrządza więcej szkody niż pożytku. Zobacz także to powiązane pytanie. Kup określony smar do kabli, który jest przeznaczony do penetracji przez cały kabel. Jeśli nie jest to dostępne, wystarczy inny lekki olej lub smar.

Smarowanie kabli jest znacznie łatwiejsze dzięki zastosowaniu specjalnego smarownicy do kabli . Zamontuj smarownicę z dużym otworem na kablu zewnętrznym, małym otworem na kablu wewnętrznym. Dokręć śruby (delikatnie!), Włóż spray ze smarem do pojemnika i włóż małe ilości smaru, aż wypłynie z drugiego końca. Ogólnie rzecz biorąc, chcesz smarować od góry do dołu, aby grawitacja pomogła rozprowadzić smar. Nie w przypadku linek hamulcowych uważaj jednak, aby nie smarować okładzin hamulcowych / tarczy / obręczy koła ani innych części ciernych. W przypadku hamulców należy zawsze nasmarować dolną górną część lub całkowicie odłączyć linkę od hamulca przed smarowaniem.


4
WD-40 zawiera smar. Zgodnie z kartą charakterystyki zawiera „olej bazowy ropy naftowej”. Niewiele, ale jest. Możesz to zobaczyć. Spryskaj materiał na powierzchnię, pozwól mu odparować, a zobaczysz warstwę oleju. Ten olej nie nadaje się do wszystkich celów; działa w sytuacjach wymagających lekkiego oleju maszynowego. Nie wspomina się również o żadnych użytecznych dodatkach (przeciwrdzewnych, przeciwzużyciowych). Nie jest to więc doskonały środek smarny, a jego twierdzenia, że ​​ma zastosowanie ogólne, są znacznie zawyżone; ale kłamstwem jest zaprzeczanie, że to smar.
Kaz

2

Używam smaru do kabli Rock 'N' Roll Cable Magic stworzonego specjalnie do kabli niepowleczonych. http://www.rocklube.com/cable.htm

Nie wyciągając kabla z obudowy, przesunę się, aby uzyskać jak najwięcej luzu w kablu, dzięki czemu mogę wyciągnąć obudowę z ograniczników (mój rower ma rozcięte ograniczniki) i włożyć kilka spada i poruszaj obudową tam iz powrotem, aby rozprowadzić smar.


2
Jest to coś ogólnego umieszczonego w pojemniku, który jest oznaczony jako stworzony specjalnie dla niepokrytych kabli. Pomysł, że potrzebujesz niezliczonej ilości oddzielnych smarów do każdego możliwego celu, to po prostu sprytny marketing.
Kaz

2

Jak już wspomniano, nowoczesne kable dobrej jakości są już smarowane. Jeśli jednak musisz, to co powiesz na jeden z tych końcówek rurki Lube znanego producenta kabli Końcówki rurki smarowej?

Uwagi na opakowaniu:

Rurki smarowe JAGWIRE na zewnętrzny kabel 4,5 mm lub 5 mm

Lube Tubes pozwala na szybkie nałożenie oleju bezpośrednio na kabel Specjalne nakładki uszczelniają olej w obudowie Lube znacznie redukuje tarcie w celu poprawy wydajności kabla Zastępuje standardowe tuleje kablowe zewnętrzne Wystarczy pociągnąć gumową osłonę, aby odsłonić podkładkę smarującą

Łatwe smarowanie kół zębatych lub hamulcowych Do hamulca zewnętrznego 5 mm lub kabli zewnętrznych 4,5 mm i 5 mm 3 Rury smarowe dostarczane w każdym opakowaniu


Nigdy nie widziałem tego zestawu - czy jest on używany tylko tymczasowo podczas smarowania, czy też na stałe zastępuje tuleje? (Byłem w stanie wytworzyć własne wtryskiwacze smaru przy użyciu kawałków gumowego węża i niektórych zacisków węża.)
Daniel R Hicks

Jest stały. Ale nie sądzę, że zostały stworzone przez jakiś czas.
Batman

1

Motocykliści napotykają ten sam problem i zadają to samo pytanie. Podczas gdy dyskusja jest często gorąca, a opinie są podzielone, zalecam smarowanie olejem, jak doradza mężczyzna, któremu ufam, przez lata serwisowania kilku motocykli szkolnych. Cytat:

Co tydzień smaruję linkę sprzęgła w motocyklach szkolnych, co przedłuża żywotność i poprawia komfort jazdy. Do smarowania kupiłem urządzenie umożliwiające stosowanie sprayów zawierających np. olej silikonowy lub materiał zawierający dwusiarczek molibdenu. Jednak raz skopiowałem rewelacyjny patent mechaniczny: lutuję dość dokładnie odcinek kabla 0,5 cm od końca po obu stronach. Ma to na celu uniknięcie otarć i odpadnięcie. Zwróć uwagę, że kabel zwykle pęka w lufie (nie widziałem innych przypadków) przez obrót lufy w uchwycie (w którym ociera się.

Dostępne jest specjalne urządzenie: Olejarka do sznurków

Sklep


Komentarze, gdy doceniamy downvote. Wtedy wszyscy wiedzą, dlaczego uważasz, że proponowane rozwiązanie nie działa.
krzyski

1

Przełożyłem smarowanie na „trudne” kable, odczepiając jeden koniec, wykonując kawałek „gumowego” węża na końcu (właściwie dwa kawałki, krótki kawałek o małej średnicy i większy kawałek o długości kilku cali, jeden w drugim). Umieść mały spiralny zacisk węża wokół tego zestawu.

Użyj stojaka rowerowego z obracającą się głowicą, aby końcówka kabla była skierowana do góry, a następnie spryskaj smarem wąż. Zasadniczo możesz poczekać, aż grawitacja spowoduje wlanie smaru do kabla, ale jeśli wąż jest wystarczająco długi, możesz złapać koniec i wcisnąć smar do kabla palcami.

(Powinienem również zauważyć, że w konfrontacji z zardzewiałym kablem najpierw poddam kabel obróbce roztworem „kwasu szczawiowego” (dostępnym w sklepach z farbami jako rodzaj „wybielacza do drewna”), wlewając go do kabla w ten sam sposób tak, jak robiłby to smar (ale przed jakimkolwiek smarowaniem). To, do pewnego stopnia, rozpuszcza rdzę, często uwalnia „zamrożony” kabel i sprawia, że ​​„tak sobie” kable poruszają się o wiele bardziej płynnie. Oczywiście należy kontynuuj regularnym smarowaniem).


-1

Nigdy nie zawracałbym sobie głowy „smarowaniem” kabli. Kosztują około 20 USD za sztukę.

Mam je smarowane przy corocznej przeróbce. Jeśli pójdą źle, po prostu każę sklepowi założyć nowe.

Mój wolny czas jest dla mnie zbyt ważny i cenny, aby marnować go na takie bzdury. Wydaje mi się na edukację i pracę. Dlatego mam pieniądze i wydaje je, aby inni ludzie wykonywali dla mnie taką pracę.

Pozostało mi to, że mogę cieszyć się moim rowerem, dlaczego inni lubią.


1
Pełny zestaw przekładni wewnętrznych i zewnętrznych hamulca + można uzyskać za mniej niż 4 dolary amerykańskie, jeśli nie żądasz „premium” i działają one doskonale. wiggle.com/essential-brake-cable-set-shimanosram-road
Criggie
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.