Czy istnieje sposób, aby wskoczyć na równoległy krawężnik?


28

Scenariusz: jedziesz na pobocznej, pomalowanej farbą ścieżce rowerowej. Zdarza się, że patrzysz przez ramię (lub w lustrze) i widzisz pojazd zbliżający się z tyłu, albo całkowicie na ścieżce rowerowej, albo wystarczająco blisko, aby nie mogli bezpiecznie przejechać. Załóżmy, że skręcenie do wnętrza ścieżki zbliżającego się pojazdu (z dala od krawężnika) nie jest opcją i że nie ma czasu, aby zwolnić i zsiąść na chodnik.

Czy jest jakaś technika, którą można zastosować, aby szybko podnieść rower zarówno do góry, jak i na bok, podczas jazdy z dużą prędkością, abyś mógł bezpiecznie kontynuować jazdę na wzniesionym chodniku, aż minie niebezpieczeństwo?

Odpowiedzi, które nie wymagają zawieszenia, byłyby idealne, a szczególnie pomocne (choć nieprawdopodobne) byłoby znalezienie techniki, która mogłaby być również zastosowana podczas noszenia rozsądnie ważonych (~ 10 funtów) sakw na tylnym bagażniku.


3
Pytanie: Dlaczego ustępujesz pojazdowi na swoim pasie?
Daniel R Hicks

20
@DanielRHicks Przepisy dotyczące prawa drogi określają tylko, czyje ubezpieczenie kończy się na zapłaceniu odszkodowania, a kto ma kłopoty z policją. Nie mówią nic o tym, kto skończy się ranny lub zabity, gdy ktoś coś spieprzy. Prawa fizyki OTOH mówią, że mniejszy pojazd i jego pasażerowie zwykle kończą się gorzej w przypadku kolizji.
Dan Neely

1
@DanielRHicks Prawnie nie wiem. Moralnie oboje. Właściciel samochodu za to, że znajduje się na pasie rowerowym, do którego nie należy, a ty za to, że nie jeździsz bezpiecznie, nie patrząc zbyt długo w przyszłość.
Dan Neely

1
Kierowcy świadomie wykorzystują swoje pojazdy do atakowania rowerzystów. surrey.police.uk/news/witness-appeals/all-witness-appeals/… To niezwykłe i mało prawdopodobne jest, aby móc wskoczyć na krawężnik pomoże, ale jeśli kierowca już łamie prawo, wjeżdżając ścieżka rowerowa, „ustępując im” może być najbezpieczniejszą opcją.
armb

5
Ale po 40 latach jazdy po ulicy / autostradzie odkryłem, że najbezpieczniej jest zignorować ruch za sobą, z wyjątkiem zmiany pozycji na pasie. Jeśli ciągle patrzysz w przeszłość i nieustannie przesuwasz się, aby zbliżyć się do ruchu, ruch drogowy nie wie, co robisz (wciąż jeździsz tam iz powrotem), a co gorsza, masz nadzieję, że każdy rowerzysta ustąpi do wyprzedzającego pojazdu, który czyni życie bardziej niebezpiecznym dla nas wszystkich.
Daniel R Hicks

Odpowiedzi:


25

Mówisz o „bunny hop” i można to zrobić szybko na załadowanym rowerze, ale jest to wysokie ryzyko. Prawie na pewno lepiej byłoby zeskoczyć z roweru i potoczyć się. US Bike Trials nazywają to „bocznym hopem”, ale w Indonezji najczęściej słyszałem, jak nazywa się bunny hop.

Oto zdjęcie Mistrza Świata Cycle Messenger 2006, który robi mniej więcej przy prędkości około 30 km / h, ale nosi plecak zamiast sakw:

krawężnik króliczka z prędkością

Zwróć uwagę, że na mistrzostwach świata dla osób, które jeżdżą na rowerze przez cały dzień, około 3/4 zawodników zwolniło i zjechało z rampy lub po prostu zwiększyło krawężnik (moje zdjęcia to te, które przyjęły bardziej ekscytujące podejście, oczywiście ). W tym przypadku jechali wzdłuż drogi, a następnie musieli iść ścieżką i skręcać bardzo lekko na ścieżkę, więc spowolnienie korzystania z rampy zdecydowanie kosztowało ich czas.

Jeśli spodziewasz się tego, IMO, lepiej naucz się poprawnie nurkować. Albo poprzez sztukę walki, jak aikido lub ninjitsu, lub poprzez gimnastykę. Ta umiejętność pomoże ci w znacznie szerszym zakresie sytuacji niż „jeśli mam kilka sekund na zorganizowanie się, mogę zająć się królikiem”. Ponadto najbardziej prawdopodobnym skutkiem tego jest zderzenie się z krawężnikiem rowerem, a następnie chodnikiem z ciałem. Tak więc walcowanie będzie przydatne w obu przypadkach ...

Dla mnie minęła trochę niepokojąca liczba wypadków w mojej późnej młodości, zanim doznałem poważnych obrażeń, głównie z powodu mojej zdolności do toczenia się (luźno mówiąc poprzez trening sztuk walki). A kiedy w końcu złamałem kość ramienną, to dlatego, że rzut się nie udał. Nawet teraz jeżdżę wszędzie od 30 lat, a moje poważne obrażenia wciąż zdarzały się zarówno z powodu mojej własnej głupiej winy, jak i wypadków z udziałem pojedynczych pojazdów. „Uderzeni samochodem” polegały na lataniu w powietrzu, rzucie, a następnie bardzo grzecznym wyjaśnieniu kierowcy, że chciałbym, żeby przekazali mi swoje dane ubezpieczenia. Teraz. DZIĘKUJĘ CI.

FWIW, mogę wykonać skok podobny do pokazanego na moim rowerze dojeżdżającym do pracy, z sakwami, ale tylko przy starannym przygotowaniu i podejściu 90 °. Podejście Jurgena do latającego skoku nie jest tym, którego spróbowałbym, gdyby istniał jakiś sposób, aby tego uniknąć.


Zawsze zakładałem, że „bunny hop” implikuje podejście do przeszkody z kątem około 90 stopni, ale myślę, że to, co opisujesz, jest tak naprawdę tą samą techniką z ostrym sterowaniem krawężnikiem? Mógłbym przysiąc, że gdzieś przeczytałem o jakimś rodzaju chmielu na poziomie bocznym, który mógłby być tutaj użyty, chociaż nie mogę go znaleźć i na początku mogłem go halucynować. Trochę boję się wypróbować coś takiego bez wskazówek, ponieważ bardzo łatwo byłoby wylądować z kołami poza torem, a następnie z wyczuciem nawierzchni.
TinKorcim

1
@ TinKorcim Podejrzewam, że najbardziej prawdopodobną awarią jest to, że twoje tylne koło nie całkiem oczyszcza krawężnik, więc upadłeś na bok i zaplątałeś się w rowerze. Co spowoduje zatrzymanie dużej ilości utraconej skóry. Właśnie dlatego zeskakuję z roweru i toczę się.
Móż

Cóż, mój powyższy komentarz nie był jednoznacznie odnoszący się do ćwiczeń na płaskim podłożu, ale tak, widzę, że krawężnik po prostu uwielbia chwycić tylne koło (lub jedno i drugie dla skoku poziomu) i upuścić go z powrotem do rynny, podczas gdy przednie koło i / lub ciężar jeźdźca odsuwa się (insta-crash). Widziałem wiele rekomendacji Aikido na tej stronie i gdzie indziej, więc zdecydowanie rozważę to jako opcję, ponieważ nie sądzę, aby moje pochodzenie Tae Kwon Do bardzo tu pomogło. :-)
TinKorcim

Anglonii. Uwielbiam to :-)
andy256

Dodam, że cały czas mam krawężniki, a także dojeżdżam do pracy z sakwami. Królik skacze z sakwami? Zbyt trudne i zbyt wysokie prawdopodobieństwo niepowodzenia. Nie marnuj czasu na przygotowanie ... teraz zmierzamy do bardzo niskich szans na sukces. Szanse są większe w przypadku większych opon, ponieważ mogą one do pewnego stopnia uzupełnić Twoje niedociągnięcia.
Rider_X

11

„Sztuczka”, której szukasz, to skok boczny . To naprawdę wariacja na temat królika.

Zasadniczo wykonujesz standardowy skok z królika, ale gdy kierownica i przednie koło osiągną zenit, ciągniesz przedni koniec nad przeszkodą, popychając ją do przodu. Ruch do przodu pociąga tylne koło do góry, jak w przypadku standardowego bunny hop. Jednak dodatkowo używasz bioder i nóg do przesuwania tyłu roweru również po krawężniku.

Film, który zamieściłem powyżej, stanowi dobry przykład. Jedyne, co mam, to to, że mówi, że łatwiej jest odskoczyć z boku stopy skierowanej do przodu. Uważam, że jest odwrotnie. Uważam, że moja tylna stopa daje mi większą siłę nacisku na tylne koło nad przeszkodą. Ale tak naprawdę mogę to zrobić na dwa sposoby. Mogę po prostu zrobić je wyżej i dalej w moim preferowanym kierunku.

Boczne przeskoki są zazwyczaj wykonywane z podstawki, a nie w ruchu. Wynika to z faktu, że są one najczęściej używane do prób, a wykonanie triku od razu oferuje większą precyzję i kontrolę. Ćwicz od samego początku. Gdy osiągniesz względnie dobry wynik, spróbuj zrobić to powoli. Następnie stopniowo zwiększaj prędkość.

Na początku ćwicz na płaskim podłożu, które ma jakieś oznaczenia, np. Malowane linie, różne kolory cegieł, kredowe linie, cokolwiek. Ze stojaka próbuj wskoczyć na niego z odległości kilku cali do boku oznaczenia. Gdy możesz to zrobić z ufnością, spróbuj przeskoczyć z tej samej pozycji początkowej, ale ponad oznaczeniem. Następnie spróbuj dalej.

Kiedy już to osiągniesz, dodaj trochę wysokości. Schody są dobrym miejscem do ćwiczeń. Kiedy będziesz mógł wskoczyć na pojedyncze schody, znajdź szerokie schody i spróbuj wskoczyć na sam szczyt. Jeśli musisz postawić stopę, zrób to na wyższym stopniu. Nie będziesz w stanie dotrzeć do niższego stopnia i możesz spaść ze schodów.

W tym momencie jesteś gotowy, aby zacząć robić to w kółko. Wróć na swój płaski teren z oznaczeniami. Przekonasz się, że nie możesz podskoczyć tak wysoko lub daleko podczas toczenia. Przynajmniej nie na początku. Nie potrafię wyjaśnić, dlaczego jest inaczej, ale zdecydowanie tak jest. Szybciej go poczujesz, a wkrótce będziesz gotowy na pokonanie krawężników. Na początku rób to powoli. Prawdopodobnie złapiesz tylne koło i zatrzymasz się kilka razy w poślizgu. Gdy go zdobędziesz, idź coraz szybciej, aż będzie to druga natura.

Ćwicz każdy krok w obu kierunkach. Jeśli najpierw umiesz iść w jednym kierunku, bardziej frustrujące będzie nauczenie się, jak iść inną drogą.

Robienie tego z założonym plecakiem to nic. Robienie tego z obciążonym tyłem (tj. Sakwami) to zupełnie inna gra w piłkę. Chociaż może być to możliwe, z pewnością nie będzie łatwe. Po prostu nie masz takiej samej dźwigni, jak ciężar z tyłu. Martwiłbym się również, że wstrząsanie sakw i stelaża ostatecznie ich zniszczy. Regały nie są zaprojektowane tak, aby wytrzymać dużą siłę boczną. Haki do sakw nie są zazwyczaj zaprojektowane do sił uderzenia. Jeśli musisz to robić często, być może będziesz musiał zrezygnować z jazdy z plecakiem.


+1 za znalezienie filmu z przeskokiem bocznym i instrukcje przyrostowe.
TinKorcim

11

Krótka odpowiedź: tak, jest na to sposób. W pełni popieram odpowiedź Mσᶎ i mam więcej do powiedzenia niż zmieści się w komentarzach.

Po pierwsze, w odniesieniu do oryginalnej przesłanki.

Zdarza się, że patrzysz przez ramię (lub w lustrze) i widzisz pojazd zbliżający się z tyłu, albo całkowicie na pasie rowerowym, albo na tyle blisko, że nie mogą bezpiecznie przejechać.

Jeśli jadę rowerem na ścieżce rowerowej, jedyne, co bym rozważał zejście z drogi pojazdowi zbliżającemu się od tyłu, to pojazd awaryjny ze światłami i syrenami. Wszyscy inni muszą tylko czekać. Zdecydowali się jeździć na ścieżce rowerowej, więc tak już jest.

Zastrzeżenie to w słowa rozważyć i bezpiecznie . Kiedy zagrożone jest bezpieczeństwo, nie ma czasu do rozważenia . Po prostu zejdź mi z drogi. W każdym razie możesz.

Ale w odniesieniu do bunny chmielu (edytuj: mówienie tutaj o motocyklach szosowych, z dużą prędkością; dzięki @JamesF za wskazanie różnicy)

 • Są umiejętnością i dlatego można się ich nauczyć.

 • Są to umiejętności i aby być dostępnym na telefon, trzeba je ćwiczyć.

 • Twoje stopy muszą być przymocowane do pedałów. Możesz się założyć, że posłaniec w odpowiedzi Mσᶎ używa pedałów SPD.

 • Jeśli używasz sztabek, naucz się skakać króliczkiem z rękami na blatach lub kapturach i obiema rękami w tej samej pozycji z każdej strony.

 • Na rowerze szosowym (prawie) jedynym sposobem skakania jest podniesienie masy ciała. Podstawowym sposobem na to jest przykucnięcie na rowerze, a następnie wyskoczenie. Jeśli trzymasz się za ręce i stopy są przyczepione, rower podąży za nim.

 • Pierwszą rzeczą do ćwiczenia jest lądowanie prosto. To naprawdę oznacza bycie prosto na starcie i pozostanie prosto do lądowania. Najważniejsze jest to, że przednie koło podczas lądowania wskazuje kierunek jazdy.

 • Teraz nadszedł czas, aby zacząć skakać małe przeszkody, takie jak gałązki i małe nierówności / pęknięcia na chodniku.

 • Drugą rzeczą jest wyrównanie wysokości obu kół. Ponieważ musisz mieć podniesioną głowę, nie możesz patrzeć w dół, aby to sprawdzić. Jeśli twoje koła są nierówne, będziesz wiedział, ponieważ jedno wyląduje pierwsze. Zwykle jest to tył. Gdy stopniowo przeskakujesz większe przedmioty, możesz również poczuć dotyk jednego koła, znowu zwykle jest to tylne. Jest to spowodowane zbyt dużym podciąganiem kierownicy; skoncentruj się na podciągnięciu roweru nogami. Troszeczkę. Na zdjęciu Mσᶎ widać, że jeździec jest w pełni wysunięty do góry i może teraz pociągnąć tylne koło wyżej.

 • Teraz nadszedł czas na pracę na wysokości. Jest to głównie kwestia koordynacji i czasu, a nie ogromnego wysiłku. Z pewnością potrzeba więcej wysiłku, aby skoczyć wyżej, ale skoncentruj się na koordynacji. Kucnij i skacz. Kucnij i skocz wyżej. Rytm. Powinieneś z łatwością skakać na wysokość 15 cm w ciągu jednego lub dwóch dni. To wystarczy, aby pokonać większość przeszkód, ale nie pokonasz wielu krawężników. Potrzebujesz do tego co najmniej 20 cm (8 cali).

 • A teraz celuj na odległość. Odległość jest funkcją prędkości i czasu w powietrzu. Czas w powietrzu zależy od wysokości. Według mojej matematyki, jeśli potrafisz skoczyć na 15 cm, to jesteś w powietrzu przez około ćwierć sekundy. Przy prędkości 20 km / h (12 km / h) pokonujesz około 5,5 metra na sekundę. Możesz więc skakać około 1,4 m (56 cali). To tylko około 40 cm (16 cali) więcej niż rozstaw osi roweru, ale wystarczy przeskoczyć małe przedmioty. W przypadku takich rzeczy, jak osłony dziur, musisz zdobyć więcej powietrza i / lub iść szybciej.

Tak właśnie robisz podstawowe chmielowe króliczki. Potrzebujesz czasu na przygotowanie się (kucnięcie, ułożenie rąk), zanim wskoczysz. Więc nie jest to coś do zrobienia w nagłych wypadkach, chyba że zdarzy się, że już jesteś na właściwej pozycji.

To, o co prosiłeś, to skok w bok na krawężnik. Można to zrobić na dwa sposoby; facet na zdjęciu jedzie pod kątem do krawężnika i po prostu skacze w linii prostej. Łatwo, jeśli jesteś bardzo pewny swoich umiejętności. Katastrofa, jeśli złapiesz przednie koło na krawężniku. Innym sposobem jest skakanie na boki. Możesz się tego nauczyć, ale ten post jest już za długi. Widziałem faceta w TDF, który zrobił to raz na zjeździe, kiedy wybiegł szeroko na zakręcie. Jednym ze sposobów na naukę jest rozpoczęcie od podstawki i skakanie na boki. Zobacz na to odpowiedź Jimiringsa .


5
Jedna drobna kłótnia o chmielowych króliczkach: nie musisz być w to wciągany. W rzeczywistości łatwiej mi było podnieść rower w powietrze, używając płaskich pedałów niż SPD. Kiedy jesteś zaczepiony, pojawia się pokusa, by najpierw podciągnąć tylny koniec motocykla, a gdybym się kłócił (zwłaszcza jeśli próbujesz wspiąć się na przeszkodę), naprawdę powinieneś podnieść przednie koło przed z tyłu.
JamesF

@JamesF Czy myślisz o rowerze z zawieszeniem lub grubymi oponami? A jednocześnie zdejmowanie obu kół z ziemi?
andy256

1
@JamesF Znaczył się w uprzejmy, dociekliwy, chętny do nauki sposób oczywiście :-)
andy256

1
@ Chmielowe króliczki andy256 tylko na kierownicy są co najmniej tak proste, jak w nich przypięte - spójrz na BMX i jeźdźców próbnych. To wymaga tylko trochę nacisku dłoni w górę i do przodu, aby przyczepić rower do stóp. Ale dodaj sakwy, a to staje się (dużo) trudniejsze. Skakanie w bok to kluczowa umiejętność podczas jazdy próbnej.
Móż

@ Mσᶎ Myślę, że potrzebujemy wspólnej definicji bunny hop. Z pewnością zgadzam się, że można wykonać tylko chmiel na kierownicy bez przycinania. Moja definicja króliczego chmielu obejmuje oba koła w powietrzu. Nasz indeks terminologii nie pomaga. Jaka jest twoja definicja?
andy256

1

Po pierwsze, jak skonfigurowany jest rower?

 • Opony 25 mm i 32 m (lub większe) są inne.
 • Klip kontra bez klipu jest mylący.
  Czy jesteś wciągnięty jak SPD?

Jest kilka chmielu

 • Prosty skok
  Prawie trzeba się zatrzasnąć, a następnie opuścić ciało i skoczyć i pociągnąć za pedały i drążki. Jest to świetne do wskakiwania na krawężniki, ale musisz być skierowany na krawężnik. Musisz mieć wystarczającą prędkość, aby oba koła usunęły krawężnik. W sytuacji awaryjnej, jeśli zobaczysz je w lustrze, nie masz czasu, aby skierować cały rower na krawężnik. Gdybyś był naprawdę dobry, mógłbyś wskoczyć na bok.
 • To, co nazywam dwustopniowym króliczkiem.
  Wskakujesz na przednie koło, a następnie po wylądowaniu przedniego, przeskakujesz tylne. Pociągnij za drążki, aby podnieść przednie koło, a kiedy wylądujesz, pochyl się do przodu i pociągnij do tyłu. Łatwiej, jeśli jesteś zatrzaskiwany. Nie zatrzaskiwany Lubię pedały w 4 i 10, aby wcisnąć w nie, aby podciągnąć tylny koniec. To najprawdopodobniej zobaczysz je w scenariuszu lustrzanym. Odwróć przednie koło - spowoduje to, że twoje ciało znajdzie się nad krawężnikiem. Mam nadzieję, że wskocz do tyłu. Nawet jeśli nie wskoczysz na tył, uderzysz w tylne koło i pozostaniesz w górze lub uderzysz w tył i zderzysz.
 • Prawdziwy króliczek
  Nie to, czego byś użył w Widzę je w lustrze. Podciągasz przód z wciąż ugiętymi kolanami, a kiedy podjeżdżasz tylnym kołem, podskakujesz. W ten sposób uzyskujesz odległość / wysokość. Jest to trudne, jakbyś zbyt szybko odpychał nos. A jeśli skoczysz za późno, wyjdziesz z tyłu. Ćwicz na miękkiej powierzchni w kasku.

Ten film opisuje dwustopniowy bunny hop. BunnyLikePro Ale to, co robi w 15 sekund, jest prawdziwym króliczkiem.


0

Prostą częścią jest początkowy prześwit przedniego koła na krawężniku. Jeśli możesz następnie obrócić przednie koło w kierunku chodnika, gdy wylądujesz i odważyć tył roweru (jeszcze łatwiej, jeśli zostaniesz zaczepiony, ponieważ możesz podciągnąć tył nogami), efekt jest prawie taki, że zeskakiwania z krawężnika pod kątem mniejszym niż 90 stopni. Czasami plecy mogą się nie wyczyścić, ale początkowe wbicie głębiej w chodnik zmniejsza prawdopodobieństwo prostego zrzutu na podłogę.


0

Kiedy byłem młodszy, mogłem to zrobić, skacząc z przednim kołem, a następnie pozwalając, aby tylne koło „ślizgało się” po przekątnej, idąc dalej z przednim kołem. To spowodowało wzrost kąta podejścia i ostatecznie wzniosłoby się, gdy około 45 stopni. Przypuszczam, że nie jest to dobre dla zdrowia opony / koła, ale działało i nie czuło się tak niebezpieczne. (Czasami prowadzi to po prostu do zatrzymania, gdy nie jest w stanie wspiąć się na tylne koło, ponieważ tarcie było wysokie). Połączyłem to również z tym, co @Blam nazywa dwustopniowym króliczkiem. Zmniejszając nacisk na plecy, przechylając się do przodu i skacząc z tyłu. (Dokonano tego na rowerze bez zacisków na pedały)


0

Jeśli chcesz zabezpieczyć się przed uderzeniem z tyłu, nie powinieneś mieć na myśli odrobiny straconego czasu / prędkości lub niewielkich uszkodzeń roweru.

Będziesz więc chciał skręcić na chodnik, jeśli masz sekundę lub 2, a następnie odwróć się od krawężnika, a następnie zawróć, aby uzyskać jak największy kąt dla krawężnika. Możesz użyć kierownicy, aby podciągnąć przednie koło do krawężnika, a kiedy nadejdzie kolej na tylne koło, popchnij pedały, aby ustawić je na krawężniku.

Jeśli masz niższy bieg, naciskanie na pedały pomoże bardziej. Jeśli masz niezłą ładunek w sakwie, powinieneś zapomnieć o każdym skoku na krawężniku i po prostu pozwolić, aby opona i obręcz tylnego koła wzięły cios, aby zapewnić ci bezpieczeństwo.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.