Jak trenować technikę hamowania przedniego?


8

Jeden z moich kolegów z kolarstwa górskiego ma poważne problemy z techniką zjazdową. Przez zjazd nie mam na myśli wyścigów zjazdowych w tym kontekście, ale zjeżdżanie po trasach, które są raczej gładkie, ale z pewnymi korzeniami i kamieniami lub krótkimi fragmentami, które są naprawdę strome i wymagają wzięcia serca za rękę i pośladków daleko za siodłem. Jakiś czas temu upadł na kierownicę i od tego czasu jest jeszcze bardziej ostrożny w tych sprawach.

Przez przypadek dowiedziałem się, że przeważnie hamuje tylnym hamulcem nawet na płaskim terenie, ponieważ jest zbyt zaniepokojony kolejnym przewróceniem. Wydaje mi się, że doszedłem do wniosku, że to niestosowanie przedniego hamulca jest głównym powodem jego problemów zjazdowych, ponieważ tylny hamulec zdecydowanie nie zapewnia wystarczającej mocy i kontroli. Chciałbym zachęcić go do częstszego używania przedniego hamulca i zapewnić mu większą pewność siebie i radość na zjazdach. Niestety nie wiem jak to zrobić.

Nie wiem, czy on naprawdę zdaje sobie sprawę ze swojego problemu (nie miał czasu z nim porozmawiać, odkąd sam go odkryłem) i nie sądzę, żeby miał czas i motywację do robienia głupich ćwiczeń gdzieś w park lub inną „nudną” lokalizację. Byłbym szczególnie zainteresowany małymi ćwiczeniami, które można łatwo włączyć do cotygodniowej jazdy.


Wiem, że pytasz w szczególności o technikę hamulca przedniego, ale polecam przeczytanie tego: bicycles.stackexchange.com/questions/9790/…
Jahaziel

Bardzo zgadzam się z @mattnz, to wszystko dobra rada. Jeszcze jedną łatwą rzeczą, którą wyrzuciłbym, jest sprawdzenie, jakie ma hamulce. Jeśli ma hamulce z bardzo słabą modulacją / kontrolą mocy, może być całkowicie uzasadniony, bojąc się potknięcia za kratami. Lepsze hamulce (najlepiej hydrauliczne) z dobrą modulacją mocy mogą mieć ogromny wpływ na jego zdolność (i gotowość) do właściwego ich używania. Osobiście uwielbiam nową linię Shimano - mam SLX-y, a one są doskonałym hamulcem i dość przystępnym cenowo.
nieznajomy

Jakiego rodzaju hamulce on prowadzi? Mój rower był wyposażony w hamulce Tectro. Modulacja była nieefektywna i naprawdę ciężko było hamować czysto. Od czasu aktualizacji do wersji Avid BB7s odkryłem, że mogę znacznie łatwiej hamować.
sixtyfootersdude

1
@sixtyfootersdude Prowadzi przyzwoite hydrauliczne hamulce tarczowe, więc daje dobrą siłę hamowania i modulację.
Benedikt Bauer,

Odpowiedzi:


5

Pozbądźmy się społecznych aspektów - możesz poprowadzić konia do wody i tak dalej .....: Jak twój związek - czy on cię wysłucha i czy jest gotów udzielić jasno przemyślanej porady? Uważa również, że ma problem i chce go naprawić. Jeśli którakolwiek z tych odpowiedzi nie jest niewielka, możesz zrobić tylko zrujnować przyjaźń. Do czasu, aż będzie gotowy, zaczekaj na niego u podnóża wzgórza, odetnij go od luzu i upewnij się, że obaj cieszą się jazdą - jeśli to odpowiednie, śmiej się z niego, ale nigdy z niego.

Po nocy spędzonej w szpitalu i pracach metalowych, które trzymały mnie za nadgarstek, zajęło mi wiele lat, aby móc jeździć po torze z dużym spadnięciem na bok - szczególnie na prawo - wygodnie, a jednocześnie z kierownicą, nigdy mnie nie wprowadzając. Po tym jak twoja wielka sprawa podświadomość musi być przekonana, że ​​nie odniesiesz krzywdy, jeśli to się powtórzy lub nie powtórzy się, jedyny sposób, w jaki się uczy, to powtarzanie bez konsekwencji. Twój kumpel nauczył się, że uderzanie przednim hamulcem rzuca cię ponad kraty, więc jego podświadomość nie pozwoli mu tego zrobić.

Zakładając, że jest gotowy do nauki, i jest gotów uczyć się od ciebie - poszukaj filmów w Internecie - uważaj na śmieci, które są tam, ale wydaje się, że wiesz, czego szukasz, więc powinno być dobrze.

Wybrał coś, na czym obecnie może jeździć wygodnie, abyś jechał szybciej, z większą kontrolą i / lub bardziej komfortowo. Idealny byłby zestaw ciasnych zwrotnic, na które można jeździć szybko za pomocą hamulca przedniego, aby zwolnić, ale hamowanie tylko z tyłu oznacza jedynie, że musisz jechać wolniej. Bezpiecznie zabraknie, jeśli nie sprawisz, że jest to niezbędne, premia, jeśli jest to jezioro lub rzeka, która Cię zmoczy lub przed tłumem gapiów, który da radość przy wpadkach ..... Pomysł jest uzyskanie czegoś, co jest bezpieczne (fizycznie bezpieczne, a także mentalne i ego). Musi jeździć na czymś, co nie robi mu w głowie, że jego podświadomość „przynieś to, to łatwe”, podczas gdy jego świadomy myśli, jak to zrobić szybciej / lepiej.

Jeśli to możliwe, wideo ty i on jedziemy na pierwszym biegu i zachowajcie to na później. Wskaż, gdzie hamujesz inaczej i jeźdź nim przez pół dnia. Za każdym razem oboje staracie się iść szybciej / więcej kontrolera / lepiej. Jeśli się nudzisz lub robi się to zbyt łatwe, znajdź nieco trudniejsze miejsce. Celem jest jazda po technicznie łatwym podłożu przed przejściem do trudniejszych odcinków.

Na koniec sesji przejrzyj film z pierwszego i ostatniego przejechania piwa…

Ćwicz, jeśli zamierzasz połączyć to z kilkoma przejażdżkami, pod koniec przejażdżki jest dobre, ale spraw, aby było to naprawdę łatwe, ponieważ oboje jesteście zmęczeni. Specjalna wycieczka jest tego warta.


2
  • Upewnij się, że rozumie moc przedniego hamulca - możesz to wykazać, przechodząc ze stałą prędkością i uderzając w jedną z przerw przy stałej sile pociągowej - tył poślizgnie się.

  • Ten bardzo mi pomógł w jeździe. Pokaż mu, jak łatwo jest zrobić endo . Na trawiastym boisku ryzyko wynosi zero, czas na naukę wstawania na przednim kole (i trzymania go tam przez nanosekundę) to może jedna godzina próby, a wyuczona umiejętność koordynacji jest bezcenna. Dowiadujemy się, w którym momencie podnoszenie tylnego koła przechodzi w upadek.

  • Upewnij się, że jeździ we właściwej pozycji. Boję się za kratami, wyobrażam sobie, jak jeździ na tylnym kole z wyprostowanymi rękami. Jest to szkodliwe dla pokonywania zakrętów, co z kolei może prowadzić do słabej pewności podczas hamowania. Ponadto, bez obciążenia przedniego koła, hamowanie przednie może łatwo spowodować poślizg kół przednich. Jeszcze innym zagrożeniem tej postawy jest brak działania zawieszenia z ramion zablokowanych w łokciach.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.