Jak bieżniki wpływają na przyczepność?


9

Czytałem, że bieżniki nie wpływają bardzo na przyczepność. Właśnie dlatego samochody NASCAR mają gładkie opony.

Ale droga nie jest czysta. Mówi się, że nie można hydroplanem na rowerze, ale co z cienką plamą błota na drodze? A może plamy z odrobiną żwiru?

Wszyscy mówią, że bieżniki nie mają znaczenia dla dróg, ale nadal utrzymują inżynieryjne opony drogowe z bieżnikami, więc jestem ciekawy, ile to naprawdę zapewnia?


Bieżniki byłoby przez A.) daje materialny gdzieś iść, a B.) zapewniając większą wagę na cal kwadratowy na dole bieżników zamiast rozprowadzenie masy sprawiają, że istotną różnicę w pozwalając niektóre gumy dotykać drogi, podczas gdy z gładką oponą jeździsz na materiale?
user1833028,

Nie, nie bardzo.
whatsisname

1
Tylko obserwacja: powierzchnie mogą być gładkie, suchy asfalt / beton, szorstki, ale bez luźnego materiału, pokryty luźnym piaskiem / żwirem / brudem (w różnych ilościach), pokryty olejem, mokry, pokryty stojącą wodą, pokryty błotem, oblodzone lub (co najgorsze) drewno pokryte mokrym mchem / algami. Każdy przedstawia inny zestaw wyzwań. Tak naprawdę nie można tak bardzo uogólniać.
Daniel R Hicks

Odpowiedzi:


9

Jeśli jeździsz po drodze, nie potrzebujesz stopni. Nawet z błotem. Nawet z piaskiem lub żwirem. Jeśli nie jedziesz ulicą pośrodku wulkanicznej lawiny błotnej lub ulewnego deszczu zmywającego drogę, nie będzie to miało znaczenia. Zakrzywiony przekrój opon w połączeniu z masą natychmiast przecina wszelkie plamy wody lub błota podczas jazdy. Rower pod ludzką mocą nie będzie „rzadko” hydroplanem, nigdy nie będzie hydroplanem.

Możesz zjeżdżać, jeśli jeździsz po piasku lub drobnym żwirze. Żwir może dostać się między gumą a drogą, powodując utratę przyczepności. Jednak bieżnikowane opony nie uratują Cię. Warstwa piasku lub żwiru będzie równie śliska dla bieżników. Bieżniki nie mogą przecinać piasku lub żwiru, ponieważ leżąca pod nimi droga nie może się odkształcać. Bieżnikowane opony będą po prostu ślizgały się po chodniku, nasmarowane piaskiem lub żwirem, jak ślizg.

Zachowanie, o które nie pytałeś, ale możesz się z nim spotkać, to uczucie skręcania, które odczuwasz, gdy jeździsz agresywnie bieżnikiem na drodze. Nie stanie się to podczas jazdy po ziemi lub piasku, ponieważ ziemia może się odkształcać. To wijące się i odkształcanie staje się szczególnie niepokojące podczas pokonywania zakrętów. Nagłe przejście z gładkiej na bieżnik w tych głupich oponach kombinowanych, tuż przy twardym zakręcie, jest szczególnie nieprzyjemne.

Powodem, dla którego firmy robią bieżniki na czystych oponach drogowych, jak podejrzewa Blam, jest po prostu fakt, że większość klientów rowerzystów nie myśli o tych rzeczach zbyt szczegółowo i uważa, że ​​ich rower jest jak samochód z dwoma kołami, a ponieważ opony samochodowe mają bieżnik, podobnie jak opony rowerowe.

Zasadą na wynos jest to, że warunki, które spowodują utratę przyczepności na drodze, zrobią to niezależnie od tego, czy masz bieżniki, czy nie. Bieżniki zmniejszają konsystencję powierzchni opon, a przez to pogarszają opony drogowe.


Nigdy nie mów nigdy ... Sheldon Brown ma tabelę pokazującą prędkość, jaką będziesz lecieć hydroplanem (na podstawie formuły lotniczej) przy 100 km // godz. Przy ciśnieniu w oponach 40 PSI i 180 km / h przy ciśnieniu w oponach 120 psi. Biorąc pod uwagę, że rekord prędkości na rowerze wynosi 187 km / h, można argumentować, że jest to teoretycznie możliwe. :)
mattnz

@mattnz rekord prędkości dla motocykla napędzanego przez człowieka wynosi jednak tylko około 130 km / h (z oponami ~ 120 psi), o tym właśnie mówiono. Po dodaniu silnika lub wzgórza możesz zrobić wszystko.
Móż

1
Dlaczego zatem MTB mają bieżnikowane opony: czy to jest kręcenie się w ubijanym błocie, bardziej jak ciągnik niż pojazd drogowy?
ChrisW,

1
@mattnz: Dlatego powiedziałem „pod ludzką mocą”. Hydroplaning nie jest czymś, z czym OP będzie musiał się kiedykolwiek martwić.
whatsisname

1
@ChrisW: tak, MTB często jeżdżą po ziemi, błocie, piasku lub innym miękkim podłożu, na którym wpływają bieżniki. Mimo to wiele szlaków MTB to twarde zabrudzenia, można jeździć idealnie na śliskich nawierzchniach, a zazwyczaj są zamknięte, gdy błotniste lub podłoże jest miękkie.
whatsisname

3

Ale nie ma jednej trakcji

  • Jeśli masz powierzchnię, która nie ślizga się jak asfalt lub cement, to chcesz maksymalnego kontaktu. Zręczny. Właśnie dlatego Nascar to robi.
  • Jeśli masz powierzchnię, która ślizga się jak żwir lub brud, to potrzebujesz opony, która się chwyta. Bieżnik lub gałki.
  • Błoto to zupełnie inna bestia.

Woda w zasadzie nie ma przyczepności. Hydroplan jest kombinacją prędkości, lepkości, głębokości cieczy, ciężaru i powierzchni kontaktu opony. Rower rzadko osiąga wystarczającą prędkość, aby móc korzystać z hydroplanu. Rower zazwyczaj jedzie z małą średnicą opon, co oznacza opór toczenia. Nawet w samochodzie, jeśli zwolnisz do 40 km / h, nie będziesz samolotem. W załadowanej ciężarówce możesz osiągnąć prędkość 80 km / h, a nie hydroplan. Na mokrym asfalcie nadal jest mniej przyczepności, ponieważ mokry asfalt nie jest tak lepki. Nie zostałeś podniesiony z asfaltu (hydroplanu), ale nadal masz trochę luźnych cząsteczek wody na powierzchni iw pęknięciach działających jako niezależne łożyska kulkowe. Przepchnąłeś się przez wodę jak masę, ale woda wciąż jest na powierzchni. Jak po krótkim deszczu i nawet niewielkim deszczu łączy się ze szlamem. Woda na łatce olejowej nie zbliża się.

Co do tego, dlaczego widzisz bieżnik na oponach drogowych. Zakładasz, że bieżnik jest „zaprojektowany”. Przeważnie zgłaszam, że oferują bieżnik, ponieważ się sprzedaje.

Błoto to zupełnie inna bestia.

  • Jeśli jest to zupa, może mieć wystarczającą lepkość, aby podnieść cię nawet przy umiarkowanej prędkości. Poczekaj i mam nadzieję przejść na drugą stronę. W takim przypadku opona o mniejszej średnicy może doprowadzić Cię do dołu. Jak Cyclocross przejdzie 32 mm lub 28 mm i pójdzie na dno.
  • Czy to naprawdę tylko miękka bryła? Jeśli tak, to duża opona, aby utrzymać się z jak największą liczbą pokręteł, aby złapać się na luźnej powierzchni. To bardziej jak chodzenie po piasku.
  • Ciecz jest zdefiniowana jako nie wytrzymująca siły ścinającej przy braku ruchu. Chodzi o to, że błoto jest płynne lub miękkie ciało stałe. I sposób, w jaki można na to spojrzeć z punktu widzenia zmian opon.

1

Myślę, że bieżnikowana opona lepiej przebije się przez błoto na asfalcie niż ślizgi. Całkowity ślizg bez ostrych krawędzi jest mniej podatny na przyczepność do powierzchni, ponieważ jest gładki i ma mniejsze tarcie.

Bieżnik daje miejsce na błoto, coś w rodzaju obuwia ochronnego, w którym woda jest wyciskana między rowkami. Podobnie błoto jest przepychane między szczelinami, a krawędzie bieżnika mogą wgryzać się w błoto, aby dotrzeć do twardej ziemi. Wolałbym dotrzeć pod twardy grunt pode mnie niż samolot „błotnisty” na błocie.

Nie sądzę, aby hydroplaning z wodą mógł się zdarzyć na rowerze, zostało to udowodnione, chociaż wiele opon do jazdy po drogach sportowych ma teraz małe wypukłości lub drobną teksturę, które mikro blokują się betonem, aby wspomóc przyczepność w mokrych warunkach. Artykuł znajduje się na stronie internetowej velonews różnych firm zajmujących się oponami, mówiący o tym, jak dobry bieżnik może wpływać na przyczepność na mokrej nawierzchni w pewnym stopniu, ale różni się to od samochodów i motocykli

Jeśli chodzi o Jobsta Brandtsa, gra w slicka; tak, może w laboratorium na oponach lepsza przyczepność na mokrej nawierzchni i na zakrętach. Jednak w prawdziwym świecie jedziemy po śliskim betonie, brud po betonie i piasku; przez żwir i po nierównym asfalcie i nierównym terenie. Tak lekko opona może pomóc na tych powierzchniach. Dlatego większość opon ma bieżnik nie do dyspersji wodnej, ale do niejednorodnych powierzchni.

Gdy powierzchnia staje się głębsza, bardziej miękka i luźniejsza, pojawia się potrzeba bardziej agresywnych funkcji bieżnika.

Jako dodatkową uwagę nie zgadzam się z Brandtem, że motocykle powinny używać pełnych poślizgów na mokrych drogach, a rowki bieżnika są tam do celów artystycznych. Może się tak zdarzyć w przypadku rowerów, ale opony motocyklowe uliczne różnią się znacznie od opon wyścigowych, mają inną gumę i muszą radzić sobie w różnych warunkach. Chciałbym zobaczyć, czy wyniki testów firm opon motocyklowych, które faktycznie potwierdzają jego hipotezę, jeśli tak, większość opon ulicznych byłaby łysa, a także opony motocyklowe GP.


Witamy w Rowery ! Twoja odpowiedź została kilka razy oznaczona jako niskiej jakości. Formatowanie, pisownia i gramatyka mogą znacznie ułatwić czytanie tego, co piszesz. Spróbuję edytować twoją odpowiedź; sprawdź to i upewnij się, że zachowałem twoje znaczenie.
Gary.Ray

Mylisz opony samochodowe z oponami rowerowymi. Opony samochodowe stykają się natychmiast na całej szerokości, co prowadzi do hydroplanowania. Opony rowerowe o okrągłym przekroju zapewniają progresywny kontakt w kształcie klina. Kształt opony z natury zapewnia „krawędź gryzącą”.
whatsisname

Nie powiedziałem, że są hydroplanem, mówię o przyczepności w błocie i błocie, a artykuł o nowościach Velo od Specialized, Continental i Vittoria mówi o tym, jak dobry wzór bieżnika może pomóc w trakcji podczas deszczu, ale dynamika jest zupełnie inny niż samochód, a mieszanka jest najważniejsza niż bieżnik, ale ma pewien efekt.
pwolf

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.