Jak usunąć rdzę z rury podsiodłowej?


9

Właśnie wyciągnąłem siedzenie, gdy pierwszy krok zepsułem rower do przechowywania w zimie, i odkryłem, że między rurą podsiodłową a sztycą utworzyła się rdza. Rdza zaczyna się może 3 cale w dół rurki i trwa jeszcze 4 cale.

Czy mogę coś zrobić, aby usunąć rdzę z rury i słupka? Jakie kroki mogę podjąć, aby zapobiec reformie?

alternatywny tekst

Odpowiedzi:


6

Prawdopodobnie możesz użyć małej szczotki drucianej, aby usunąć rdzę z ramy, a na przyszłość użyć sprayu JP Weigle Frame Saver . Działa jak inhibitor rdzy, więc powinien spowolnić / zatrzymać wszelkie rdzewienie wewnątrz ramy. Możesz uzyskać wygaszacz ramki w JensenUSA (jestem pewien, że jest też wiele innych miejsc).


Ma być stosowany wewnątrz ramy? Nie będzie służyć jako środek smarny i spowoduje, że sztyca ześlizgnie się po rurce podsiodłowej po wstrząśnięciu?
user229044,

2
Zasadniczo jest to aerozolowy olej lniany. Wystarczy odrobina rozpuszczalnika na szmatce, aby zetrzeć olej z kołnierza sztycy. Olej lniany wysycha (polimeryzuje) do ciała stałego w ciągu kilku tygodni pod wpływem powietrza, więc bardziej martwiłbym się tym, że olej lniany utknie w sztycy.
Pozostaw

@meagar: W każdym razie powinieneś smarować sztycę (zakładając, że jest metalowa). Bardzo cienka warstwa smaru na słupku zapobiegnie zatarciu lub korozji między słupkiem a ramą i może pomóc w utrzymaniu wody, która powoduje korozję. Jeśli słupek się ześlizgnie, musisz dokręcić kołnierz i / lub użyć mniej smaru. Ale powinieneś go nasmarować, jeśli chcesz mieć pewność, że później go wyjmiesz.
bikeboy389,

4

+1 za pomocą wygaszacza ramki. Mieszkam w deszczowym terenie i używam go na wszystkich moich stalowych rowerach.

Jeśli chcesz całkowicie usunąć rdzę przed aplikacją, użyj szczotki stożkowej z drutu miedzianego (w / długie wiertło) wystarczająco dużej, aby dobrze przylegała do rury podsiodłowej. Użyj ustawienia wiertarki wolnoobrotowej i stopniowo przesuwaj ją w górę i w dół wewnątrz rurki. Możesz również użyć środka do usuwania rdzy i nałożyć go na pędzel, a nawet WD40, aby pomóc rozerwać rdzę.

Jeśli masz, możesz wyczyścić rurkę za pomocą nasadki z gąbki. Następnie zatkaj otwory ramy i delikatnie spryskaj Frame Saver wewnątrz. Obróć ramę, aby całkowicie pokryć powłoką i odstawić do wyschnięcia na 24-48 godzin. Po wyschnięciu będzie lepki, ale nie mokry.

Aby całkowicie rozwiązać ten problem, można również kupić sztycę ze stali nierdzewnej.


2

Znalazłem ten film i postanowiłem go polubić. Kładzie jakieś przedłużenie na swojej wiertarce, a na końcu kładzie małe 1 calowe koło z drutu stalowego. Przez pewien czas napędza koło w górę i w dół rury podsiodłowej, dopóki rdza nie zniknie.

Bardzo się starałem, ale nigdy nie znalazłem tak małego drutu w moim kraju, przynajmniej takiego, który pasowałby na przedłużkę. Więc improwizowałem.

Kupiłem kawałek 12 mm okrągłego drewna. Na koniec wyciąłem szczelinę o długości 5 cm, używając piły do ​​metalu, aby szczelina była jak najcieńsza. Wytnąłem pasek o szerokości 5 cm z najgrubszego papieru ściernego, jaki mogłem znaleźć, włożyłem go do szczeliny i owinąłem wokół bieguna.

Papier jakby trzepotał, ponieważ po zwinięciu go razem średnica nie była tak duża jak wnętrze tuby. Myślałem, że to trzepotanie jest wystarczająco dobre, ale po pewnym czasie niewiele się wydarzyło. Więc wkładam kawałki papieru toaletowego między warstwy / uzwojenia papieru ściernego, aby zwiększyć średnicę. W końcu miałem idealną średnicę, którą mogłem zmieścić w tubie, która wciąż naciskała na boki.

Usunięcie całej rdzy zajęło kilka minut.

Średnica słupa była zbyt duża dla mojej wiertarki, dlatego przyciąłem ją nożem. Ale bardzo trudno było ciąć w taki sposób, że ta cieńsza część była równoległa do reszty, a zatem drążek uderzał / młotkował podczas obracania. O wiele lepiej byłoby kupić słup 10 mm.

wprowadź opis zdjęcia tutaj wprowadź opis zdjęcia tutaj wprowadź opis zdjęcia tutaj

Nie wiem o zaletach / wadach używania drutu stalowego, drutu mosiężnego lub papieru ściernego. Podejrzewam, że papier ścierny może zużywa materiał, a nie tylko rdzę i więcej niż mosiądz i drut stalowy. Więc może użycie koła z mosiądzu lub drutu stalowego jest nadal lepszym rozwiązaniem, ale tak naprawdę nie wiem.

Jedyne koło druciane odpowiedniej wielkości, jakie kiedykolwiek znalazłem, które można również zamontować na przedłużeniu wiertarki, to: link . Jest to 25-milimetrowe koło z drutu mosiężnego za 1,6 GBP z wysyłką. Ale minie miesiąc, nim dostanę go z Chin. Użyłbym go wtedy z takim rozszerzeniem ( link ).


1

Będziesz mógł uzyskać zaskakującą ilość tego z odrobiną wełny stalowej na końcu pręta (sposób, w jaki go przymocujesz, może wymagać pewnej pomysłowości). Następnie spróbuj go wyczyścić szmatką.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.