Zauważalne kliknięcie z mechanizmu korbowego lub suportu


16

Kilka dni temu zacząłem słyszeć odgłos kliknięcia dobiegający z mechanizmu korbowego i wyczuwam również niewielki zaczep, gdy prawy mechanizm korbowy znajduje się w najwyższej pozycji, gdy ma zamiar spaść.

Interesujące jest to, że dzieje się to tylko podczas pedałowania. Kiedy mam rower na stojaku, nie mogę go odtworzyć, bez względu na to, jak mocno pociągam i zginam korby w dowolnym kierunku.

Zdjąłem już korby i włączyłem je ponownie i dokręciłem, ale bez żadnych zmian. Obawiam się, że może to być sam suport. Niestety nie mam narzędzi, aby go dokręcić lub zdjąć.

Sprawdziłem już tę stronę, ale do tej pory mogłem sprawdzić tylko korby: http://sheldonbrown.com/creaks.html#bottom

Dolny wspornik to model Truvativ.

Tarcza jest modelem Thimano i ma tylko jedną tarczę (przesunięcie piasty nexus z tyłu).

Czy jest coś jeszcze, co mogę zrobić lub sprawdzić?

edycja: Wydaje mi się, że wyśledziłem, że jest to dolny nawias. Jeśli mam korby w określonej pozycji i wyginam je do wewnątrz, kliknięcie jest dość zauważalne, nawet gdy nie pedałuję.


Woda, chłopaki z mojego lokalnego sklepu przeprowadzali wiele takich napraw. Unikaj kontaktu wody z dolnym wspornikiem, zamiast tego użyj innych metod czyszczenia.

Powiedziałeś, że była to pojedyncza tarcza z wewnętrznym motoreduktorem. Czy to napęd pasowy? Czy sprawdziłeś śruby tarczy?
zenbike,

Czy to tarcza modelowa Shimano?
usernumber

Odpowiedzi:


7

Mam podobne doświadczenie klikania. Tak naprawdę nie zmienia się pod różnym obciążeniem ani w określonej pozycji ramion korby. Wszyscy, których zapytałem, powiedzieli mi, że to łożyska kulkowe w suporcie. Wyciągnąłem kulkę, zakręciłem nią w dłoniach, usłyszałem z niej wszystkie skrzypiące dźwięki - jakby były pełne piasku. Kupiłem nowy, zainstalowałem go: et voilà, bez klikania.

Dolny wspornik miał dwa lata i około 4000 km (FSA, jeśli się nie mylę).


14

Oprócz wspornika dolnego istnieje wiele elementów, które mogą przyczyniać się do dźwięku kliknięcia lub zgrzytania w twoim układzie napędowym, w tym łańcuch, pedały, przerzutka i tylna piasta. To powiedziawszy, symptomy, które opisujesz, wydają się wskazywać na problem z łożyskami pedału lub suportem.

Oto moje kroki rozwiązywania problemów z suportem:

 1. Pociągnij korby w bok. Czy oni się ruszają?
 2. Zdejmij łańcuch z tarcz i daj swoim korbom dobry obrót; słuchaj nietypowych odgłosów szlifowania lub kliknięć.
 3. Przytrzymaj dolną rurkę lub rurkę podsiodłową podczas obracania korbą i sprawdź, czy poczujesz zgrzytanie lub wibracje w ramie.

Każda z nich wskazuje, że należy serwisować lub wymienić wspornik dolny. Nie jest to szczególnie trudne zadanie, a jeśli zdejmowałeś lub dokręcałeś korby, prawdopodobnie potrzebujesz tylko jednego lub dwóch specjalnych narzędzi, których możesz nie mieć. Wymiana lub naprawa wsporników dolnych jest częstym zadaniem, więc może warto opłacić te narzędzia. Oto kilka instrukcji serwisowych suportu:

Rodzaj wkładu suportu dolnego

Obsługa suportu kubka i stożka


10

Kliknięcie, tylko pod obciążeniem i zawsze w tym samym punkcie skoku, może być spowodowane:

 1. Zły pedał. Miałem to już kilka razy.
 2. Ramię korby ślizga się na korbie. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli jechałeś w ten sposób przez ponad 100 mil ramię korby (i prawdopodobnie korba) zostanie trwale uszkodzone, ale dokręcenie śruby mocującej może działać, a ja zawsze zastanawiałem się, czy nie można t użyć podkładki dystansowej (wyciętej z puszki), aby w tej sytuacji „uratować” zużyte ramię.
 3. Nabój BB przesuwa się wewnątrz obudowy, ponieważ miseczki nie są wystarczająco ciasne. Ten problem jest irytujący, ale prawdopodobnie nie jest problemem strukturalnym, choć ostatecznie kubki mogą się zużyć do tego stopnia, że ​​gorzej.
 4. Luźna tarcza.
 5. Coś gdzie indziej na rowerze, które po prostu klika, gdy rama się napina.

6

Kliknięcie może pochodzić z miejsca, w którym pedał łączy się z ramieniem korby (z dźwiękiem brzmiącym, gdy nacisk jest wywierany na pedał w górnej części skoku). Miałem to już wcześniej, lekko dokręciłem pedał i nie klikałem więcej.

Podobnie, nigdy nie byłem w stanie wygenerować odpowiednich sił, aby kliknięcie, chyba że jeździłem na rowerze


dzięki, źle tego próbuję, chociaż wydaje się, że zaczep raczej wychodzi z obszaru dolnego wspornika niż z pedału.
zacisk

Tak samo myślałem za pierwszym razem, gdy coś takiego mi się przydarzyło ... Zanim zacząłem samodzielnie serwisować, zapłaciłem nawet za wymianę BB, aby spróbować naprawić mój hałas!
Stamfordone

To może nie być dla ciebie odpowiednie, ale jeśli ktoś będzie szukał, będzie to jedno potencjalne rozwiązanie, daj mi znać, jak sobie radzisz!
Stamfordone

@clamp Ponieważ metal przenosi energię naprawdę dobrze, nie byłoby zaskoczeniem, że czuł się tak, jakby pochodził z jednego miejsca, ale tak naprawdę pochodził z innego. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​rytmiczne kliknięcie, które można wyczuć, zwykle pochodzi od pedałów. Może to być również samo wrzeciono pedału, a nie śruba mocowana do ramienia korby. Sprawdź, czy pedał w ogóle się porusza. Jeśli tak, wrzeciono jest twoim winowajcą.
jimchristie

ok, sprawdziłem pedały, ale są mocno! ale mogłem infact izolować go do suportu. zobacz moją edycję.
zacisk

4

Niedawno spędziłem tydzień, próbując dowiedzieć się, skąd dochodzi mój skrzypiący hałas. Czułem tak dobrze, jak to słyszę i byłem przekonany, że dochodzi z układu napędowego (ten sam rytm jak uderzenie pedału). Po dokręceniu śrub korbowych, usunięciu korb, wyczyszczeniu i smarowaniu i zrobieniu tego samego z pedałami, smarowanie łańcucha reguluje obie przerzutki. W końcu zdałem sobie sprawę, że hałas był cichszy, kiedy wstałem. Sprawdziłem zacisk sztycy tylko po to, aby stwierdzić, że nie był zbyt ciasny. Podniosłem go i wyszedłem, żeby go przetestować ... cicho, teraz słychać tylko hałas opon. Mennica.


Dobry punkt i dobre odkrycie, ale OP twierdzi, że już go odizolował od BB. Rozważ skorzystanie z tej wycieczki, a my czekamy na Twoje przyszłe wkłady.
Criggie

1

Miałem podobny dźwięk pochodzący z tego, co moim zdaniem było korbami lub łańcuchem. Po rozłożeniu wszystkiego na części, ponownym nasmarowaniu, a także wymianie suportu, hałas trwał do mojej frustracji. Okazuje się, że chociaż wystarczająco mocno, aby utrzymać koło w miejscu, tylne szybkie zwalnianie nie było wystarczająco ciasne. Hej presto, kiedy dokręciłem QR, hałas zniknął! To niesamowite, jak trudno jest określić, skąd dochodzi hałas / kliknięcie, gdy jesteś w ruchu. Powodzenia wszystkim, którzy mają podobny problem!


Witamy w Bicycles @James, miło cię tu widzieć. Widzę, że jeszcze nie pojechałeś w trasę , więc polecam ci ją. Przeczytaj także centrum pomocy , aby twoje wysiłki tutaj były dobrze ukierunkowane. W tym przypadku odpowiedziałeś na stare pytanie z kilkoma dość dokładnymi odpowiedziami, a jedna została zaakceptowana przez PO jako rozwiązanie problemu. Również ton tej strony jest nieco zbyt rozmowny, co zrozumiesz po przeczytaniu sugerowanych linków. Tak trzymać! Na zdrowie
andy256,

To mi się udało, dziękuję! Nigdy więcej frustrującego klikania. Byłem pewien, że hałas dobiegał z suportu, ale ostatecznie, jak wspomniałeś, był to QR z tylnego koła. Mocno
dokręcono

0

Miałem ten sam hałas i odkryłem problem, a oto rozwiązanie. Lewe ramię mechanizmu korbowego NIE pasuje idealnie do osi, a oś nie do łożyska. Aby uzyskać idealne dopasowanie, umieściłem te same plastikowe elementy między łożyskiem a osią. Dokładnie 5 sztuk. 3 mm kawałki zamka błyskawicznego. Popchnij je, gdy lewe ramię znajdzie się na miejscu, przed podkładką z otworem gwiazdy. Oś ma 10 otworów. umieść 5 z tych plastikowych elementów. To powoduje presję między każdą trzaskającą częścią a dźwięk zniknął.


Biorąc pod uwagę ekstremalne siły występujące w zespole korby, jest prawdopodobne, że plastik szybko się odkształci i wrócisz tam, gdzie zacząłeś.
Daniel R Hicks,

To brzmi jak wyjątkowo tymczasowe rozwiązanie i może powodować więcej problemów ... A o tych 10 otworach osi, o których mówisz?
Kris,

0

Jeśli bb jest podobny do hollowtech 2 od Shimano (wiem, że powiedziałeś, że to truvativ, ale być może mają podobny projekt), to po pewnym czasie pojawiają się pisk / kliknięcie i są to naboje, więc musisz je wymienić im.

Konieczny jest pewien moment obrotowy sam wspornik dolny w ramie, a także na śrubie korbowej (jeśli jest to oś pełna).

Inne rzeczy, które mogą wydawać oszukańczo podobny hałas:

 • śruby tarczy
 • szyny siodłowe
 • zacisk sztycy

potencjalnie również z

 • łożyska pedałów

upewnij się, że regularnie sprawdzasz, czy wszystko jest dokręcone (ale nie za mocno) i wesprzyj lokalny sklep rowerowy, zabierając rower na serwis, jeśli nie masz narzędzi / czasu, aby zrobić to sam.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.