Zmiana z 5 na 6 kół zębatych na 1986 Stumpjumper-Sport


2

Udoskonalenie wcześniej zadanego pytania. 15-biegowa 1986 Specialized Stumpjumper-Sport ma oryginalne koło zębate 5-zębate, 14-30. Oryginalne manetki analogowe. Największy trybik wymaga wymiany. Poszczególne koła zębate nie są już dostępne. 5 kół zębatych jest wystarczające na moje potrzeby, ale 5 kół zębatych wydaje się obecnie dość rzadkie. Shimano produkuje dwie wersje sześciobiegowego koła zębatego, które są sprzedawane przez Walmart.com za 10-15 USD. 14-28 (MF-TZ20) lub 14-34 (MF-ZH30). Ceny wydają się całkiem dobre. Jakie problemy wiążą się z przejściem z 5 zębów do jednego z tych 6 zębów?

  • Czy zmieściłby się w tej samej przestrzeni osi?
  • 6 specyfikacji zgodności łańcucha zębatego stanowi 3/32 ". Czy to oznacza łańcuch Shimano Hyperglide?
  • Jeśli tak, to czy łańcuch SH byłby kompatybilny z istniejącymi zębami koła przedniego?
  • Jakieś problemy z przerzutką / zmianą przerzutki z 30 na 34 zębatki?

Dodam coś o moim stylu jazdy. Tylko szlaki polne, brak utwardzonej drogi. Ulubiona jazda to 4 mile tam iz powrotem, łącznie 8 mil. Wszystkie pod górę, niektóre części bardzo strome. Wzrost wysokości wynosi 1000 stóp. 90% czasu na najniższym biegu (tylne koło zębate 30T). Rzadko używaj dowolnego koła zębatego z przodu łańcucha innego niż najmniejszy. Na powrotnym odcinku zjazdowym rzadko pedałuję, zbyt stromo, po prostu hamuję i wybiegam.
George_San_Jose

1
Dlaczego nie edytujesz w swoim pytaniu informacji zawartych w komentarzu? Robiąc to, byłoby również świetnie, gdybyś mógł rozszerzyć informacje na całe zdania, co znacznie ułatwiłoby czytanie twojego pytania.
Benedikt Bauer,

Odpowiedzi:


1
  1. (szerokość osi) Być może istnieje spora szansa, że ​​Twój rower ma już STARY rozstaw 130 mm. Rowery szosowe znajdowałyby się w odległości 120 lub 126 mm od tamtej epoki, ale MTB z połowy lat 80-tych ma rozsądną szansę na osiągnięcie 130 mm.

http://sheldonbrown.com/gloss_n-o.html#old

2-3. Wszystkie łańcuchy do motocykli z przekładnią mają wymiar wewnętrzny 3/32, różnica między prędkością 7-11 to szerokość zewnętrzna. Powinieneś kupić nowy łańcuch, jeśli kupujesz nowe koło łańcuchowe, każdy wysokiej jakości łańcuch 8spd jest w porządku i powinien działać na twoich obecnych kołach łańcuchowych.

  1. Dla deraillera MTB 30 -> 34 nie powinno stanowić problemu. Prawdopodobnie będziesz musiał dokonać korekty śruby B, aby upewnić się, że klatka wyczyści największy bieg.

http://sheldonbrown.com/gloss_ba-n.html#btension


0

Z powodu (1) prawdopodobnie trzymałbym się 5 prędkości.

0,4) Prawdopodobnie przez analogię masz na myśli przesuwniki tarcia. Manetki tarcia nie dbają o to, ile biegów masz z tyłu. Potrzebujesz jedynie przerzutki z wystarczającym owinięciem łańcucha, aby odpowiednio regulować napięcie łańcucha (w tym przypadku przerzutka szerokozakresowa, którą jest większość przerzutek górskich).

1) Musisz trochę popracować. Cytując Sheldona Browna : „Piasty pierwotnie przeznaczone dla 5-biegowych kół wolnych mogą być przekształcone w celu użycia 6- lub 7-biegowych wolnych kół. Zazwyczaj trzeba będzie dodać kilka podkładek dystansowych po prawej stronie osi, budując ją wystarczająco daleko że przeciwnakrętka stożkowa może dosięgnąć haka ramy przez szerszy korpus wolnego koła. Będziesz musiał ponownie wyśrodkować oś, ale prawdopodobnie nie będziesz musiał jej wymieniać na dłuższy. Będziesz także musiał ponownie obrócić koło, i prawdopodobnie ponownie umieścisz ramkę. Jeśli jesteś dość przydatny, nie jest to nierozsądne. ”

2,3) Wystarczy zdobyć nowoczesny łańcuch prędkości Shimano 7, taki jak SRAM PowerChain 850.


Biorąc pod uwagę wiek motocykla, istnieje spora szansa, że ​​jest już w rozstawie piasty 130 mm i może przyjąć 6-biegową swobodną jazdę bez żadnych zmian.
Fred the Magic Wonder Dog
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.