Jak silny jest mój rower szosowy?


25

Kontekst: Większość czasu spędzałem na rowerach górskich, ale ostatnio też czasami zacząłem jeździć po drogach. Naprawdę podoba mi się pozycja, w którą stawia cię rower szosowy, i fakt, że masz wiele różnych pozycji rąk. Więc chcę zacząć więcej jeździć na rowerze szosowym.

Mam rower szosowy Norco w stylu retro ze stali. (Chociaż interesują mnie również odpowiedzi dotyczące aluminiowych rowerów szosowych).

Jestem ciekawy, jak bardzo potrzebuję dziecka do roweru szosowego.

  • Czy mogę zrzucić krawężniki na rowerze szosowym?
  • Co z logowaniem dróg i szlaków, czy są one uczciwą grą? Czy mogę zrobić kilka kropli?
  • Kiedy dodam bagażnik do mojego roweru szosowego, ile biegów mogę na nim włożyć, zanim uszkodzę rower?

Nie interesuje mnie, czy warto jeździć rowerem po błotnistym, wyboistym szlaku. Pytam, czy zranię rower? Mimo że mój rower był używany i kosztował mnie mniej niż 100 USD, mam z nim silną więź.

Rozpoznawanie problemów: Wiem, że mogę uszkodzić koła podczas bardziej agresywnej jazdy. Koła z kółkami są dość łatwe do sprawdzenia, czy można je wyjechać. Czy dotyczy to również ramy? Czy w przypadku uszkodzenia konstrukcji ramy byłoby to oczywiste?

Krzyż: Myślę, że rowery przełajowe są przeznaczone do jazdy, którą opisuję. Czy jest jakaś różnica między moim retro rowerem szosowym a rowerem przełajowym?

Pytanie: Jak ostrożnie muszę unikać uszkodzenia roweru szosowego?


3
Obejrzyj: youtube.com/watch?v=5z1fSpZNXhU (jazda próbna na rowerze szosowym z włókna węglowego). Nie odpowiada na twoje pytanie i nie oznacza, że ​​rowery to czołgi, ale mówię tylko, że nie są zrobione ze szkła.
dee-patrz

Jeśli chodzi o masę, którą możesz przewieźć, trzymaj się z dala od specjalistycznych stojaków turystycznych, które mogą przenosić 50-100 funtów, chyba że twój rower wytrzyma takie obciążenie. Większość stalowych ram do rowerów górskich dobrze znosi te obciążenia, ale nie jestem pewien co do ram drogowych, zależy to od przeznaczenia ramy. Wyścigi? Turystyka? Krzyż?
Neil Fein,

Odpowiedzi:


16

Dobre pytanie - podążyłem tą samą ścieżką (MTB -> rower szosowy) i martwiłem się, że będę bardzo delikatny. Ale tak naprawdę rower szosowy jest zaskakująco silny, pod warunkiem, że siły zostaną przyłożone we właściwym kierunku. Zjeżdżanie z krawężników lub wyboistych powierzchni nie powinno powodować problemów, ale nie sugerowałbym robienia kropli. Podobnie pod warunkiem, że Twój rower nie jest super lekką ramą (i brzmi to tak, jakby nie było). Montaż bagażnika prawdopodobnie będzie w porządku (szczególnie jeśli rama ma dla nich mocowania).

Wielu zawodowców na Tour de France używało swoich standardowych motocykli szosowych na brukowanych odcinkach tylko ze specjalnymi oponami, a te odcinki były bardzo wyboiste. A zespoły, które używały dedykowanych motocykli typu Paris-Roubaix, zrobiły to głównie dla wygody i szybkości, a nie siły.

Wtedy, gdy zaczniesz przykładać siły do ​​motocykli w sposób, który nie był zamierzony, prawdopodobnie będziesz go uszkadzał - tj. Wjeżdżając w rzeczy, skacząc lub rozbijając się. Właśnie tutaj pojawia się dodatkowa trwałość roweru górskiego. To zależy również od twojej wagi - nie będąc niegrzecznym, jeśli jesteś dużym jeźdźcem, prosta fizyka oznacza, że ​​będziesz bardziej obciążać rower.

Jeśli wyrządzisz szkody, może nie być łatwo go zobaczyć. Szczególnie małe pęknięcia mogą być bardzo widoczne, chociaż jeśli się powiększą, będą dość oczywiste. Na pewno nie zalecałbym zakładania, że ​​tylko dlatego, że nie widzisz problemów, nie ma żadnych - naprawdę nie chcesz, aby widelec zawalił się na koronie, co mogłoby spowodować bardzo poważny wypadek.

Jeśli planujesz dużo jeździć na rowerze szosowym, możesz lepiej skorzystać z roweru przełajowego. Będzie trochę cięższy, ale mocniejszy i bardziej odporny na zderzenia, ale co ważniejsze, pozwoli ci na zamontowanie znacznie szerszych opon i zapewni znacznie lepsze usuwanie błota. Wiele motocykli typu Cyclocross ma również mocowanie bagażnika, a geometria jest dostosowana, aby zwiększyć wygodę podczas jazdy w terenie.

To tylko moje doświadczenie, ale jako rowerzysta górski czuję się o wiele bardziej komfortowo podczas jazdy na rowerze przełajowym - na szosie lub w terenie - niż na dedykowanym rowerze szosowym, prawdopodobnie dlatego, że prowadzenie jest lepsze (dla mnie).


1
Nie znając więcej szczegółów na temat ramki, ta odpowiedź jest prawdopodobnie najlepsza, jaką będziemy w stanie zrobić. Chris, ja sam jako ciężki jeździec, jesteś niezadowolony z tego, że waga jeźdźca robi różnicę. (Szacuje się, że w przypadku stalowej ramy wchodzi się w grę, gdy dojdziesz do jeźdźców powyżej 250 funtów.)
Neil Fein

Niesamowite wyjaśnienie Chris. Mój rower szosowy ma zaskakująco duży prześwit na opony. Ma również 27-calowe koła. Zastanawiam się nad zmianą na koła 700 ', aby uzyskać nieco większy prześwit. Czy poza rozmiarem opon uważasz, że istnieje duża różnica między rowerem crossowym a szosowym?
sixtyfootersdude

Z pewnością przekonałem się, że wolę sposób, w jaki rower przełajowy radzi sobie i „czuje”, co oprócz różnic fizycznych (nie zapominaj, że hamulce wspornikowe mają znacznie większy prześwit błotny niż hamulce z centralnym pociągiem) jest największą różnicą, którą zauważam . Prawdopodobnie wynika to z faktu, że spędziłem dużo więcej czasu na jeździe na rowerach górskich poza drogą. Rower crossowy, który jest zasadniczo rowerem szosowym przystosowanym do jazdy w terenie (w tym geometrii), po prostu wydaje się bardziej „właściwy”. Oczywiście tylko moja opinia.
Chris Betterton,

Tak, zgodziłem się. Zamierzałem tu również podać odpowiedź, ale jest to całkiem dobra odpowiedź, która obejmuje podstawy. Mówisz o wadze jeźdźca i obciążeniu w wymiarach, dla których jest zaprojektowana geometria ramy ... jedyne, co mogę dodać, to komentarz na temat różnic w sposobie, w jaki ramy Al i Stal wykazują uszkodzenia. , ale tak naprawdę to nie było sedno zadawanego pytania.
DC_CARR,

Mogłem przeczytać, że słyszysz trzask, zanim go zobaczysz.
ChrisW
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.