Czy zanieczyszczenie jest problemem w ruchu miejskim?


79

Zwykle jeżdżę na rowerze w Barcelonie. Niepokoją mnie zanieczyszczenia i biorę maskę przeciw zanieczyszczeniom . Oczywiście niektórzy ludzie krzyczą, ponieważ mylą mnie z Hannibalem Lecterem, ale obecnie nie stanowi to problemu.

Słyszałem wiele opinii na ten temat: „nie przejmuj się, ponieważ zanieczyszczenie nie jest szkodliwe”, „że maski nie mają sensu” i tak dalej ...

Co wiesz na temat jazdy na rowerze i zanieczyszczenia? Co z maskami, czy skutecznie blokują zanieczyszczenia?

Uwaga: Myślę, że najbardziej przydatne są obiektywne / udokumentowane odpowiedzi. Staraj się unikać odpowiedzi „Myślę, że…”, „Moim zdaniem…”.@FerranB - To bardzo dobre, ważne pytanie. Zastanawiałem się nad tym samym i myślę, że wielu rowerzystów też. Wyczyściłem trochę twój tekst, sprawdź, czy to, co zmieniłem, jest prawidłowe. Dzięki!
Neil Fein

@freiheit Masz rację!
FerranB,

1
Wiem tylko, że kiedy pobiegłem do Moskwy, moje płuca płonęły od zanieczyszczeń w powietrzu, jestem pewien, że nie robi nic dobrego. Biorąc to pod uwagę, nie sądzę, że zwykła maska ​​na twarz pomoże w niczym innym, jak w najgrubszych cząstkach.
krytyczny

1
+1, dobre pytanie. Na stronie link do maski jest czarny. Nie rozumiem tylko: dlaczego, u diabła, wyprodukowali czarną maskę? Z pewnością osoba w czarnej masce wygląda na nieodpowiednią. Tymczasem ludzie noszą maski w kolorze białym lub jasnym, aby chronić je przed infekcjami (głównie grypą) i nikim krzykami - ktoś myśli, że ci ludzie reagują przesadnie, ale nikt nie postrzega ich jako zagrożenia. Może maska ​​w jasnym kolorze będzie dla ciebie lepsza.
sharptooth,

Odpowiedzi:


70

Rank, Folke i Jespersen (2001), „ Różnice w narażeniu rowerzystów i kierowców samochodów na zanieczyszczenie powietrza spowodowane ruchem ulicznym w Kopenhadze ”, The Science of The Total Environment , 279: 131-136

zespoły dwóch rowerzystów i dwóch kierowców samochodów w dwóch samochodach zostały wyposażone w osobiste próbniki powietrza podczas jazdy przez 4 godziny w 2 różne dni rano w Kopenhadze. Próbki powietrza z rurkami z węgla drzewnego analizowano pod kątem zawartości benzenu, toluenu, etylobenzenu i ksylenu (BTEX), a filtry powietrza pod kątem cząstek (całkowity pył). Stężenia cząstek i BTEX w kabinie samochodu były 2–4 razy większe niż w strefie oddychania rowerzystów, przy czym największa różnica dotyczy BTEX. Dlatego nawet po uwzględnieniu zwiększonej częstości oddychania rowerzystów kierowcy wydają się bardziej narażeni na zanieczyszczenie powietrza niż rowerzyści .


11
Uwielbiam to, że powołujesz się na rzeczywiste badania, ale myślę, że można by to poprawić za pomocą krótkiego podsumowania na początku „badania wskazują, że kierowcy samochodów są bardziej narażeni na zanieczyszczenia niż rowerzyści”.
freiheit

2
Podkreśliłem zdanie krytyczne we fragmencie. @Gareth, sekcje streszczenia i dyskusji tego artykułu są chronione hasłem, więc nie mogę ich przeczytać. Czy wiesz, czy odpowiedzą na pytanie, dlaczego tak jest? Domyślam się, że jest to czynnik zwiększonej prędkości samochodu nad rowerem, ale spekulacje badaczy byłyby bardziej świadome niż moje.
Neil Fein

6
Podobnie jak powyżej Neilfein, nie mam dostępu do papieru, ale frazowanie w cytowanym przez ciebie fragmencie budzi moje obawy: brzmi (znowu nie mogę potwierdzić), że po prostu próbkują powietrze wokół kierowcy / kierowcy bez mierzenia objętość powietrza, którym oddychają. Wyobrażam sobie, że rowerzysta będzie oddychał dużo więcej, co może spowodować nagromadzenie większej ilości węgla w jego płucach, chociaż oddychane powietrze może być czystsze. Jeśli masz dostęp do gazety, czy możesz sprawdzić, czy odnoszą się do tego szczegółu?
SuperElectric

2
To kolejne badanie, które pokazuje rowerzystom narażonym na mniej zanieczyszczeń niż inne środki transportu ... ale mamy ten, który pokazuje, że trasy rowerowe o wysokiej intensywności są również dość złe.
Eyal

2
@SuperElectric Przytaczają inne badanie, w którym średnia oddechowa rowerzystów jest 2,3 razy wyższa niż dla kierowców samochodów. W przypadku niektórych szkodliwych chemikaliów spożycie przez kierowców samochodów jest wyższe, nawet biorąc pod uwagę (np.) Benzen, ale w przypadku innych zanieczyszczeń wyższe tempo oddychania rowerzystów rekompensuje niższe zanieczyszczenia. Na przykład (w badaniu) w samochodzie jest tylko 1,7 razy więcej pyłu / cząstek stałych niż na rowerze, więc rowerzysta oddychałby średnio więcej pyłu, jeśli częstość oddechów jest zgodna z deklaracją. Ale to również różni się znacznie w ciągu dnia.
Joe

28

Narażenie podczas jazdy rowerem zasadniczo nie jest gorsze niż przebywanie w pojeździe.
W rzeczywistości może być lepiej w zależności od pogody i ilości rozpuszczalników w plastiku samochodu. Doświadczasz więcej podczas intensywnego jazdy na rowerze - po prostu dlatego, że oddychasz więcej - ale ogólne dowody medyczne wskazują, że korzyści wynikające ze zwiększonej sprawności znacznie przewyższają wszelkie problemy.

Maska prawdopodobnie pomaga, jeśli jedziesz za autobusami (zatrzyma niektóre pm10s, ale nie robi nic dla ozonu lub innych zanieczyszczeń chemicznych)


Podsumowanie linków jest pomocne. (Dodałem nazwy artykułów do linków, robiąc mniej więcej to samo.)
Neil Fein

2
Żałuję, że nie musiałem tego robić, ale -1 za udzielenie mylącej odpowiedzi: wśród wniosków z badania Zuurbier i wsp., Które opublikowałeś, stwierdzono: „obliczyliśmy, że dawki zanieczyszczenia powietrza wdychanego były najwyższe dla rowerzystów”.
David LeBauer,

2
@ David - Myślę, że wniosek był taki, że stężenie zanieczyszczeń nie było wyższe dla rowerzystów (i być może niższe), ale jeśli dyszysz płucami przy maksymalnej wartości VO2, będziesz oddychać bardziej
mgb

3
Myślę, że o to chodzi Davidowi (używając słabszego „wprowadzającego w błąd” zamiast czegoś mocniejszego).
msanford,

14

Sposoby ograniczenia narażenia obejmują:

  1. jazda na ścieżkach rowerowych i ulicach wtórnych
  2. jazda poza godzinami szczytu (gdy ruch jest mały)
  3. jazda, gdy ruch handlowy (np. ciężarówki z silnikiem Diesla) jest mniejszy
  4. jazda przed wschodem słońca lub po zachodzie słońca: ozon jest wytwarzany przez światło słoneczne i jego rozwój wymaga czasu (patrz zdjęcie poniżej z rozdziału 6)

Książka Richarda Turco zapewnia doskonały przegląd smogu miejskiego i zanieczyszczenia

postać formacji smogu


10

Kwestia ta została podkreślona na stronie internetowej BBC News. Rowerzyści są „nieświadomi ryzyka zanieczyszczenia” w artykule mającym na celu zwiększenie świadomości rowerzystów na temat krótko- i długoterminowych skutków zanieczyszczenia powietrza.

Artykuł stanowi dobrą lekturę. Krótkie podsumowanie,

  • Zanieczyszczenia powodują przede wszystkim zapalenie dróg oddechowych rowerzysty, a zatem wąskie, wywołują podrażnienie dróg oddechowych, zmniejszają ilość tlenu, którą może przenosić krew i zmniejszają czynność płuc.
  • Szczególne obawy budzą zanieczyszczenia znajdujące się w pobliżu lub za silnikami Diesla (małe i bardzo drobne cząsteczki są wdychane głębiej w płuca).
  • Może powodować znaczne podrażnienie dróg oddechowych i trudności w oddychaniu u osób z istniejącą chorobą układu oddechowego.
  • Rowerzyści oddychają głębiej podczas wysiłku fizycznego na rowerze, więc mogą przyjmować więcej cząstek stałych niż użytkownicy samochodów / autobusów, ale inne badania sugerują, że pasażerowie tych samochodów / autobusów mogą być bardziej narażeni na ryzyko, ponieważ siedzą w otoczeniu o ograniczonej wentylacji
  • Pomocne mogą być inteligentniejsze techniki jazdy na rowerze (znajdowanie cichszych dróg, unikanie jazdy za lub pod wiatr spalin samochodowych itp.)
  • Jazda na rowerze to świetny sposób na poruszanie się po miastach i poprawę kondycji. Obawy dotyczące zanieczyszczenia powietrza nie powinny zniechęcać rowerzystów, ale należy je lepiej informować.

2
Jest to typowe dla pesymistycznego poglądu BBC na świat. Nigdy nie wspominają o Tour de France i zakładają, że wszyscy są tacy sami, że dostają opiekę taksówkarza w małej blaszanej skrzynce.
ʍǝɥʇɐɯ

@ ʍǝɥʇɐɯ Artykuł dotyczy w szczególności jazdy na rowerze miejskim. Nie widzę znaczenia Tour de France (które, nawiasem mówiąc, strona BBC omawiała od lat), ponieważ jest to impreza zamknięta, z której większość jest kwestionowana z dala od dużych miast.
David Richerby

7

Prawie codziennie jeżdżę na rowerze w niezbyt czystym mieście - Charków, UA. I miał podobny problem jak ty. Moja decyzja brzmiała: wdech przez nos, wydech przez usta. Jest to łatwiejsze niż robienie tego tylko nosem i bezpieczniejsze dla płuc, gdy oddychamy tylko ustami. Wyjaśnię: Usta nie są bardzo dobrze bronione przed zanieczyszczonym powietrzem. Ale w nosie mamy małe włosy, które zatrzymują cały kurz, który przechodzi przez powietrze. Dlatego musimy zdejmować wiele smarków po każdym spacerze / przejażdżce na zewnątrz w zanieczyszczonym mieście. I jest ok

Podsumujmy: 1. Nie obcinaj włosów z nosa; 2. Wdychaj nos, wydychaj ustami; 3. Wypłukać usta i oczyścić nos po jeździe.


6

Użyłem kombinacji maski przeciwzabrudzeniowej Respro Techno i niektórych przezroczystych okularów Decathlon, jak sugeruje Narcis Calvet. Odkryłem, że zimą wydychanie przez maskę spowodowało wyciek powietrza z górnej części maski i kondensację na okularach, co było najbardziej denerwujące, gdy stał nieruchomo na światłach. i gorący w lecie również spocony. Skończyłem używać maski w najbardziej zanieczyszczonej części mojej podróży, a następnie zdejmowałem ją na resztę podróży.

Szczerze mówiąc, nie mogłem powiedzieć, czy maska ​​miała znaczący wpływ na moje zdrowie, na pewno była brudna, kiedy wymieniano filtry, więc wychwytywała niektóre cząsteczki. Myślę, że kierowcy bardziej mnie szanowali, kiedy bardziej przypominałem Hannibala Lectera, awansowałem z Scum Cyclist do Scary Scum rowerzysty.

Muszę powiedzieć, że okulary zrobiły różnicę, moje oczy były mniej kłujące, kiedy wróciłem do domu pod koniec dnia.


Znalazłem ten sam problem w zimie, z przezroczystymi okularami decathlon, bez noszenia maski: zaparowują, kiedy się zatrzymuję.
ChrisW

2

Co ciekawe, w pewnym momencie badań (zbyt dawno temu, żebym nawet zaczął zapamiętywać źródła) sugerowałem, że rowerzyści byli prawdopodobnie mniej narażeni na zanieczyszczenie, ponieważ w wyniku regularnych ćwiczeń, które wykonywali, ich płuca były bardziej wydajne i tak potrzebował mniej powietrza (a tym samym zanieczyszczeń), aby uzyskać ten sam tlen. Być może zostało to nieco złagodzone przez przebywanie na zewnątrz, a nie w skrzynce z filtrowanym powietrzem (a filtrowanie stało się bardziej wydajne).

W praktyce oznacza to - jeśli badania były prawidłowe - że nie musisz się specjalnie martwić jako rowerzysta, ale to nie znaczy, że jakość powietrza nie jest problemem, o który powinieneś się martwić jako mieszkaniec lub gość do miasta.


2

Podobnie jak @Murph sugeruje, że rowerzyści są często mniej dotknięci niż pasażerowie pojazdów, ponieważ wloty powietrza w większości samochodów są umieszczone niżej niż podłoże większości nosicieli rowerzystów (zwracają uwagę kierowcy leżący). Wiele nieprzyjemności, szczególnie cząstek stałych, tonie i nie ma ich na wyższych poziomach.

Osobiście zawsze starałem się oddychać wystarczająco przez maskę, więc kończysz się wielkimi łykami powietrza, kiedy zatrzymujesz się na skrzyżowaniach - a są to miejsca o wyraźnie wyższym poziomie zanieczyszczenia!


2
@ Odłączono, nie jestem pewien, czy tak jest - skąd masz te informacje? Siła turbulentnego powietrza może być znacznie większa niż siła grawitacji dla wielu cząstek.
David LeBauer,

Przeprowadzono kilka badań, np. Ijbnpa.org/content/7/1/8, chociaż jest to głównie przekazana miejska legenda / powszechna wiedza. Myślę, że po raz pierwszy usłyszałem to na forum Usenetu ponad 10 lat temu ...
Unsliced ​​12.01.11

2

Tainio i inni ( Can zanieczyszczenie powietrza neguje korzyści zdrowotne wynikające z ruchu rowerowego i pieszego? , Preventive Medicine, czerwiec 2016 Vol.87: 233-236), produkowany model do jazdy na rowerze i chodzenia () w zanieczyszczonych miast, wykorzystując dane z jednego szczególny rodzaj zanieczyszczenia (drobne cząstki stałe) z różnych globalnych miast.

Korzystając z miary minut spędzonych dziennie na rowerze, dowiadują się, że korzyści zdrowotne wynikające z jazdy na rowerze mają „punkt krytyczny” (po którym nie obserwuje się dalszych korzyści) i „punkt progowy”, po którym szkody spowodowane zanieczyszczeniem przeważają korzyści z ćwiczeń. Autorzy twierdzą, że w prawie wszystkich środowiskach miejskich korzyści płynące z jazdy na rowerze przeważają nad szkodami. Najbardziej zanieczyszczone miasto, na które patrzyli, Delhi, ma jednak punkt krytyczny 30 minut dziennie i próg rentowności 45 minut dziennie, co musi sprawić, że będzie to dość nieprzyjemne miejsce do jazdy na rowerze!

Wydaje mi się, że jeśli wybierzesz między jazdą na rowerze a jazdą, lepiej jechać rowerem (na każdą rozsądną odległość, na przykład dojazdy do pracy), ponieważ sam będziesz zdrowszy i spowoduje mniej zanieczyszczeń. Osobiście lubię unikać silnie zanieczyszczonych obszarów mojego miasta ze względów estetycznych, a także dlatego, że są one bardziej ruchliwe i wolniejsze niż alternatywy.


1

Wygląda na to, że wnioski z raportów opublikowanych dla tego pytania wahają się od „to nie dotyczy” do „to cię zabije”. Oto moje dwa grosze za efekty krótkoterminowe:
Mieszkam w dość zanieczyszczonym mieście (wydaje mi się, że w tym roku jest to 22 w USA), a moje doświadczenie jest takie, że wszystko, co jest powyżej „umiarkowanego” poziomu ozonu (0,060 do 0,075 ppm, źródło linki poniżej) ma zauważalny wpływ na moje zdrowie, jeśli jeżdżę / dojeżdżam do pracy. Moje gardło i płuca stają się podrażnione i budzę się w nocy z kaszlem. Jednak próg każdego jest inny i to, co przeszkadza jednej osobie, może wpływać mniej więcej na następną. Korzystam ze strony Air Nowktóra jest usługą EPA, która codziennie powiadamia e-mailem o jakości powietrza dla miast w całych Stanach Zjednoczonych. Bardzo przydatne dla tych, którzy są na terenie kraju, i wyobrażam sobie, że w większości krajów istnieją podobne usługi. Zakładając, że w ogóle Ci to przeszkadza, znajdź porównywalną usługę w swoim kraju (zobacz ostatni link w tej odpowiedzi), dowiedz się, jaki jest twój próg i jedź do minimum w dni, kiedy powietrze jest szczególnie złe.

Poniższy link ma dobre wytłumaczenie na to, co ozon jest i dlaczego to jest złe w niższych warstwach atmosfery:
Air Information Now

I dla tych, które są stateside, sprawdzić te out:
Air teraz
Air Teraz

Na międzynarodowych sprawozdań dotyczących jakości powietrza, należy sprawdzić poniższy link:
Local Warunki jakości powietrza (Air Now)


0

Mieszkam w Nowym Jorku i codziennie jeżdżę z Astorii do Flat Iron. Chociaż nie mogę cytować badań naukowych na temat tego, jak źle może to być dla ciebie, powiem tak: jeśli złapie mnie ruch ciężarówek lub autobusów, dym prawie zawsze natychmiast przestaje wirować. Oddycham ciężko niż normalnie, dusi mnie dym i tracę rozpęd. Po prostu nie można przez to oddychać.

Samochody nie stanowią większego problemu, ponieważ jestem ponad układem wydechowym i przecinam go szybciej niż rośnie.

To dość duży problem, a wielu innych jeźdźców udostępniło Mapy Google, aby uniknąć pewnych ulic w określonych porach, aby uniknąć spalin od dużych facetów. Po prostu wyszukaj dowolne miasto i „Trasy rowerowe” w Mapach Google - zazwyczaj znajdziesz trasę z adnotacjami z „przejażdżkami w godzinach szczytu”, których możesz ominąć.


0

To oczywiste, ale ufaj własnym zmysłom. W Witney w Oxfordshire (uroczym miasteczku Cotswolds w Wielkiej Brytanii) znajduje się krótki odcinek drogi (Bridge Street), w którym coś w układzie drogi, natężeniu ruchu, budynkach itp. Wydaje się powodować zawieszanie się powietrza w powietrzu. Możesz poczuć to po prostu idąc wzdłuż tego odcinka drogi.

Jeśli na danym odcinku trasy wielokrotnie napotykasz opary, wybierz nową trasę, która ominie problematyczne rozciąganie.


0

W twoim przypadku użyłbym okularów do ochrony oczu: odcieni na słoneczne dni i przezroczystych na zachmurzone. Pracuję w Gironie, kolega pojechał do okulisty na swoim rowerze i szybko odgadł, że pojechał tam na rowerze z powodu cząstek zanieczyszczeń na soczewkach kontaktowych. Myślę, że jeśli nie użyjesz soczewek kontaktowych, kończy się to bezpośrednio na twoich oczach.

Używam tanich okularów Decathlon, które są bardzo przystępne cenowo i mają wymienne soczewki. Używam ich głównie do biegów górskich lub kolarstwa szosowego. Pomagają również zapobiegać przedostawaniu się do oczu podczas złej pogody.


link do Decathlonu nie jest już ważny
Gabriel Solomon

Nie mogę ich teraz znaleźć na stronie. Były to okulary o wartości około 20 € z wymiennymi soczewkami (ciemne i przezroczyste).
Narcís Calvet
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.