Jaka jest różnica między wolnym biegiem a piastą?


8

Myślę, że są to tylko typy kaset, jeden z nich rozchodzą się wszystkie pierścienie, a drugi to tylko jeden duży kawałek zespawany ze sobą.

Czy ktoś może mi powiedzieć, jaka jest różnica?

Odpowiedzi:


18

Piasta to korpus pośrodku koła zawierający oś. To mniej więcej tylko niektóre łożyska w parze misek, które obracają się wokół osi.

Wybiegiem jest mechanizm, który blokuje podczas pedałowania przód (zmuszając koło być napędzane przez łańcuch) i obraca się swobodnie po wybiegu lub pedałowanie do tyłu.

Oba koła mają piasty, ale tylko tylne koło ma wolne koło.

Są to dwie odmiany projektowania wolnego koła, zaczerpnięte z artykułu w Wikipedii, do którego link znajduje się powyżej:

starsze wolne koło nowsza wolna jazda

Na większości współczesnych motocykli z różnych biegów, mechanizm wolnego koła jest wbudowany w tylnej piaście, a cały zespół jest nazywany Piasta tylna . Kaseta jest tylko zestawem śrub połączonych ze sobą, bez żadnych ruchomych części, które ślizgają się na piastę i są utrzymywane w miejscu za pomocą blokady.

W starszych motocyklach piasta była tylko piastą z pewnymi gwintami po jednej stronie. Wolne koło zostało wbudowane w tylny zestaw kół zębatych, a cały zespół przykręcony do piasty.

freehub i kaseta kontra wolne koło

Motocykle jednobiegowe są nadal (zazwyczaj, choć istnieją odmiany), podobnie jak starsze motocykle, z wolnym biegiem i zębatką jako jednym elementem i przykręcanym do piasty.

Jeśli chcesz przeczytać więcej, artykuł na Freehubie, który zamieściłem na Wikipedii, zawiera sekcję porównującą wolne koła i wolne koła.

Zawsze pomocny Sheldon Brown ma również bardzo szczegółowy artykuł (z którego zostało zrobione powyższe zdjęcie) przedstawiający różnicę między freehubami a wolnymi obrotami.


Zazwyczaj nowoczesne motocykle z wolnym biegiem są albo jednobiegowe / naprawione, albo niskiej jakości (np. Bso). Głównym problemem z wolnym biegiem jest to, że trudno jest zbudować taki z więcej niż 7 prędkościami i utrzymać mocną tylną oś.
Batman

@ Batman Większość dzisiejszych BSO, na które rzuciłem okiem, to „24 prędkości” z kasetą i freehubem. Prawdą jest, że nie płacą zbyt wiele uwagi na rowerach w dużych sklepach box.
jimchristie

Może być tam, gdzie jesteś lub jaki poziom BSO widzisz. Przez większość czasu w Walmart widzę 18 lub 21 prędkości (3x6 lub 7). Podejrzewam, że w bogatszych częściach USA prawdopodobnie zobaczysz lepsze BSO ...
Batman

@Batman Albo może po prostu poważnie nie zwracam na nie uwagi. Ogólnie rzecz biorąc, jedyne rzeczy, które dostaję z tej części sklepu, to klatki na butelki z wodą.
jimchristie

2

Być może nie zadajesz pytania, które uważasz za swoje. Zobacz tutaj różnicę między kasetą a wolnym biegiem. Piasta to punkt środkowy koła, do którego przymocowane jest wolne koło lub kaseta. I przepraszam, jeśli źle zinterpretowałem twoje pytanie.


Należy zauważyć, że na przednich i tylnych kołach znajdują się piasty. Ale OP najprawdopodobniej myli się z terminem „freehub”, który jest mechanizmem zapadkowym, który służy do przymocowania kasety do piasty, w nowszych tylnych piastach (bez wolnego wybiegu).
Daniel R Hicks

1

Jednym z nie wymienionych punktów jest lokalizacja łożysk w piastach. Bardziej zaawansowana konstrukcja piasty swobodnej ma łożysko boczne koła łańcuchowego znacznie bliżej haka ramy niż typ wolnego koła.

Oznacza to, że przy większej odległości między łożyskiem a wysuwem ramy, oś na piastie z wolnym kołem jest bardziej podatna na zginanie niż bardziej zaawansowany typ piasty swobodnej.


+1 To bardzo ważny punkt
Swifty
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.