Jaka jest różnica między poziomą rurą górną a pochyłą?


26

Niektóre porównywalne rowery mają poprzeczkę (górna rura), która jest pozioma:

Windsor

Inni mają taki, który jest nachylony:

Trek Crossrip

Jakie są przyczyny każdego projektu ramy? Czy to tylko preferencje stylu? A może jest w tym coś więcej, jak wydajność i komfort?

(Załóż męską ramę.)


1
Drugi rower to cross-trek, który jest crossowym rowerem dojeżdżającym do pracy (tj. „Cyclocross” na drodze), więc ma nieco inną geometrię (wysokość bb itp.), Podczas gdy pierwszy to standardowy rower szosowy (w rzeczywistości rower damski).
Batman

1
Zakładam, że obrazy były wyłącznie ilustracyjne. Dwa inne przykłady to Giant Propel Advanced (standard) i Giant TCR Advanced (kompaktowy). Oba są męskimi rowerami szosowymi i można jeździć obok siebie podczas tej samej jazdy. W ubiegłym roku zawodnicy Team Belkin mieli wybór jednego z tych motocykli w Tour de France. (Nie jestem pewien, jak to wygląda w przypadku Giant-Shimano w tym roku.)
PeteH

Górne zdjęcie to tylko jedno, które wziąłem z Internetu, drugie także z Internetu, ale to Trek Crossrip, marka i model mojego roweru.
Matt

Nachylona górna rura nie wygląda mi dobrze. Myślę, że to środek na obniżenie kosztów. Waga, którą możesz zaoszczędzić, jest bardzo mała. Oszczędność masy na motocyklach dzięki ładnym lekkim obręczom i szprychom ze stopu aluminium lub stali nierdzewnej, krótszym sztycom siodła oraz wąskim uchwytom, a także chudym oponom 25 lub 22. Nienawidzę wyglądu pochyłej górnej rury. Wygląda na to, że nie jest skończony, a to nie wpływa na wydajność ani wagę. Dobry rower chromoly może być tak lekki jak dobry stop. Minusem bardzo lekkiego roweru, takiego jak rower ze stopu lub włókna węglowego, jest wytrzymałość; chromoly da dużo smo

Muszę powiedzieć, że pochyłe górne rury wyglądają dla mnie jak rowery turystyczne - wyglądają jak kierownica, która jest znacznie wyższa. Pozioma górna rura wygląda „prosto” w moich oczach.
Criggie

Odpowiedzi:


15

Myślałem, że to ciekawe pytanie, więc przede wszystkim +1.

Po pierwsze, nachylona rura (twój drugi obraz) jest znana w kolarstwie jako kompaktowa rama. Znalazłem artykuł na stronie Giant o zaletach kompaktowej ramy. Kiedy mówię „zalety” - to słowo Giganta nie moje!

Pełny artykuł jest tutaj , ale w skrócie:

 • kompaktowa rama jest mniejsza niż odpowiednia standardowa rama. Dlatego do produkcji stosuje się mniej materiału. Dlatego jest lżejszy.
 • Ponownie, ponieważ jest mniejszy, jest sztywniejszy
 • W przypadku tradycyjnych wzorów, aby usztywnić, projektanci motocykli używają sztywniejszych materiałów, co niestety czyni jazdę trudniejszą. Dzięki zastosowaniu naturalnej sztywności ramy, materiały nie muszą być usztywniane, dlatego jazda jest stosunkowo gładsza
 • ponieważ górna rura jest niższa, rowerzystom łatwiej jest dobrze dopasować

Teraz powiem od razu, że możesz przywiązać wagę do niektórych z tych funkcji, ten artykuł ma w sobie odrobinę marketingu. Ale z pewnością daje ci trochę do myślenia.

Warto również zauważyć, że obecny męski rower szosowy Giant z najwyższej półki (Propel) ma standardową ramę (tj. Pozioma górna rura). Weź z tego co chcesz!


5
Oczywiście pomiń „drobny szczegół”, że potrzebujesz dłuższej sztycy, a ponieważ sztyca jest dłuższa i musi być sztywniejsza (ze względu na swoją długość), jest cięższa.
Daniel R Hicks

10

Trend w kierunku kompaktowych ram sięga początków lat 90. i Anglików o nazwisku Mike Burrows. Nory pomogły zaprojektować kilka ram czasowych, które miały radykalnie obniżoną (ale nie nachyloną) górną rurę i bardzo długi sztyca. W tym czasie większość motocykli na czas próbna miała górne rurki, które opadały z siedzenia W DÓŁ do główki ramy (w przeciwieństwie do tego, do czego jesteśmy teraz przyzwyczajeni). Nory pomyślały, że pozwoliło to jeźdźcowi na obniżenie pozycji, pozioma górna rura wykazywała mniejszy opór i że zmniejszona rura czołowa również skutkuje mniejszym oporem. Chris Boardman, jeden z najlepszych wówczas kierowców czasowych, jeździł rowerem próbnym Cougar zaprojektowanym przez Burrowsa i pomógł ustalić jego wygląd.

Wkrótce Burrows rozszerzył swoją kompaktową konstrukcję na rowery szosowe, ale podniósł główkę ramy, aby rowerzysta mógł znaleźć się w odpowiedniej pozycji do jazdy szosowej (w porównaniu do jazdy na czas). To stworzyło teraz wspólne nachylenie w górę w górnej rurze. Pomyślał również, że zwarta konstrukcja pochyłości pozwoliłaby na zastosowanie mniejszych rozmiarów ram, co znacznie uprościłoby produkcję i zapasy. Korekty musiałyby być dokonane jedynie poprzez wymianę trzpieni i sztyc. Burrows skłonił Gianta do przyjęcia tej koncepcji w 1995 roku.

Giant przejął sponsoring hiszpańskiego zespołu ONCE od Look w 1999 r. (Być może 2000?). Motocykle były modelami aluminiowymi i choć bardzo lekkie, były również dość surowe, a tylne trójkąty były wyjątkowo krótkie (tył rury podsiodłowej był wgnieciony, aby umożliwić prześwit na tylną oponę!), co spowodowało złe zejście.

Rowery sprzedawane w sklepach miały regulowane wsporniki i sztyce w kształcie płata. Podczas gdy liczba sprzedawców ram musiała spadać, sklepy musiały magazynować różne długości sztyc, ponieważ kształt płata znacznie ograniczył zakres regulacji. Było to prawie gorsze niż konieczność magazynowania wielu rozmiarów ram (wtedy pracowałem u dealera Gianta). Regulowane wsporniki były zbyt elastyczne i ciężkie, aby można je było stosować w zawodach profesjonalnych, i kłótnie po stronie konsumenta. Wreszcie trzy rozmiary okazały się niewystarczające, więc Giant musiał się rozwinąć, aby zaoferować 6 rozmiarów, które w zasadzie pokonały jeden z głównych punktów sprzedaży.

Rzeczywistość jest w dużej mierze modą. Dla każdego profesjonalisty występuje oszustwo. Pochylona rura może tworzyć sztywniejszy przedni trójkąt, ale pochyła górna rura również zwiększa opór. Krótsze podpórki siedzeń tworzą sztywniejszy tylny trójkąt, który może sprawić, że rower będzie bardziej responsywny podczas sprintu, ale także nie będzie absorbował wstrząsów. Krótsza rura podsiodłowa jest lżejsza, ale dłuższa sztyca nie.


5

Wszystko dotyczy zapasów i stanów magazynowych. Historycznie ramki były w krokach co 2 lub 3 cm. Tak więc jeden model może być magazynowany w rozmiarze 48/51/54/57/60 cm lub 48/50/52/53/56/58/60 Po większej regulacji sztycy dostawca może magazynować trzy małe rozmiary ramek / średnie / duże i tworzą pośrednie rozmiary z dłuższymi lub krótszymi sztycami, które pasują do wszystkich rozmiarów ram.

Osobiście nie znoszę długich sztyc. Będąc jeźdźcem o długich nogach, sztycę mam normalnie wysoko. W ciągu ostatnich kilku lat wygięłam trzy sztyce, ponieważ są po prostu zbyt długie, a moja masa ciała i dźwignia są po prostu zbyt duże. Teraz zabrałem się do wbijania drugiego stalowego drążka w górę rurki sztycy we wszystkich moich rowerach. Brzydki i ciężki, ale rozwiązuje ten problem.


Btw: Nadal możesz kupować duże ramki, które nie wymagają długiego sztycy. Po prostu nie są już dostępne w głównym nurcie.
cmaster

3

Praktycznie rzecz biorąc?

Zakładając, że „wirtualna geometria motocykli jest podobna (innymi słowy, jeśli zmierzyłeś rowery tak, jakby znajdowała się pozioma górna rura), duże różnice będą miały związek z dopasowaniem. Masz trzy możliwości:

 1. Standardowa rama z poziomą górną rurą.

 2. Ramka, w której górna rura uderza że główka w tym samym miejscu poziomej rury górnej rury uderzy, a następnie na trasach w dół do rury siedzenia. Nazywa się to często „zwartą” geometrią.

 3. Rama, w której górna rura uderza w rurkę podsiodłową w tym samym miejscu, w którą uderzyłaby pozioma górna rura, a następnie pochyla się do główki ramy . Rivendell produkuje takie rowery i nazywa to „rozszerzoną” geometrią. Nie wiem, czy inni to robią, czy nie.

Rozszerzona geometria powoduje, że mostek jest wyższy niż na rowerze z poziomą górną rurą, co z kolei ułatwia ustawienie kierownicy wysoko w stosunku do siodła. Dla mnie to też wygląda trochę lepiej niż standardowa rama z wysokim mostkiem. W ramce jest trochę więcej materiału, więc prawdopodobnie jest trochę cięższy.

Kompaktowa geometria oznacza, że ​​otrzymujesz niższy przestój dla tego samego (wirtualnego) rozmiaru ramki. To wydaje się być fajną cechą roweru górskiego. Prawdopodobnie sprawia, że ​​rower jest nieco cięższy niż standardowa rama, ponieważ (tak sądzę), że sztyce są cięższe niż rury podsiodłowe, a górna rura jest dłuższa niż na standardowej ramie.

W zależności od tego, czego chcesz w rowerze, każda z tych opcji może skutkować dobrym dopasowaniem. Więc niektóre z nich sprowadzają się do tego, co wygląda dobrze dla ciebie.


2

Nie jestem pewien, ile z tego stanowi marketing, ale uważam, że głównym powodem jest komfort.

Dłuższy sztyca ma większą elastyczność, aby pochłaniać nierówności, a siodełko pozostaje niższe, co również zwiększa elastyczność tylnego trójkąta.

Kolejną zaletą jest niższa wysokość postoju dla rowerów z wysokimi dolnymi wspornikami.


1
Poza krótszymi podporami siedzeń przenoszą także większy wstrząs drogowy, więc nie do końca. Dłuższy sztyca może, ale nie musi być bardziej elastyczny, w zależności od ramy i materiału słupka. Kompaktową koncepcję stworzył Mike Burrows dla Giant w latach 90. Pomysł polegał na tym, że umożliwiono produkcję mniejszych rozmiarów, co dla konsumenta oznaczało niższe koszty, a dla profesjonalnych zespołów mniej zamówień na ramy serwisowe. Hiszpański zespół ONCE jako pierwszy użył ich w zawodach na najwyższym poziomie, a te wczesne kadry nie były wygodne !!
ChrisL

2

Odpowiedź fizyki tutaj. Użyję terminu „rower / konstrukcja z niskim zaciskiem” dla formy ze skośną górną rurką, a także „rower / konstrukcja z wysokim zaciskiem” dla formy z rurką poziomą.

Zalety rowerów z niskim zaciskiem:

 • Niższy górny drążek oznacza, że ​​Twoje stopy mogą uderzyć o ziemię, zanim uderzysz o górny drążek, jeśli ześlizgniesz się z pedałów, gdy nie jesteś w siodle lub pęknie korba / pedał. Tak więc mniejsze niebezpieczeństwo uszkodzenia twoich szeregów ...

 • Aby obsłużyć wszystkich klientów, wymagane są mniejsze rozmiary ram. Ponieważ i tak pozycja pionowa siodła jest odłączona od pozycji zacisku sztycy, możesz zasadniczo dopasować jeden rozmiar ramy dla wszystkich rowerzystów, używając sztyc o różnej długości. Jest to ściśle pro dla producentów i sprzedawców, ponieważ jako klient nie dbasz o to, ile różnych rozmiarów jest w magazynie, o ile masz odpowiedni rozmiar.

Zalety rowerów z wysokim zaciskiem:

 • Są lżejsze. Nie rama, to cięższe, ale cały rower. Ponieważ każda redukcja masy, którą można uzyskać w ramie, przesuwając się w dół zacisku, zostanie zrekompensowana dłuższym, mocniejszym i cięższym sztycą. Im niższy zacisk, tym dłuższy sztyca i dłuższa dźwignia, która próbuje zgiąć sztycę w klamrze, więc należy wykonać grubszy metal sztycy.

 • Są sztywniejsze. Ponownie, dotyczy to całego motocykla, a nie samej ramy. Istnieją tylko trzy różne sposoby, w jakie rower może wyginać się w znaczący sposób:

  1. Rura głowicy może obracać się na boki poza płaszczyzną wraz z rurą sztycy. Nie jestem wystarczająco inżynierem, aby poprawnie ocenić wpływ dolnej klamry na ten tryb wyginania, ale trudno mi uwierzyć, że rama z niskim zaciskiem powinna być bardziej odporna na nią niż rama z wysokim zaciskiem.

  2. Główka może kiwnąć głową w kierunku jazdy. Ten rodzaj wygięcia nieznacznie wygina górną rurkę i dolną rurkę. Im dłuższa rura sztycy, tym bardziej rura główki musi się obracać, aby poruszać się w górę i w dół, wymagając większego zgięcia górnej i dolnej rury, aby zgiąć się o tę samą wartość. Tak więc konstrukcja z wysokim zaciskiem lepiej radzi sobie z zakazem tego ruchu.

  3. Sztyca może się zginać w dowolnym kierunku. Im dłuższy sztyca, tym bardziej może się wyginać. Tak więc nawet jeśli rama z niskim zaciskiem jest tak sztywna, jak rama z wysokim zaciskiem, rower z wysokim zaciskiem będzie ogólnie sztywniejszy.

 • Istnieje mniejsze ryzyko złamania sztyc. Pamiętaj, że przesunięcie zacisku powoduje znacznie większy nacisk na sztycę, a sztyce mogą się zginać lub pękać. Ponadto sztyca jest pojedynczym punktem awarii, gdy pęka, nie masz kopii zapasowej. W zależności od sytuacji tego rodzaju wypadek może być bardzo szkodliwy.

TL; DR: Nie ma wyraźnego zwycięzcy. Oba projekty mają ważny punkt związany z bezpieczeństwem. Z punktu widzenia konstrukcji łatwiej jest zbudować solidny rower z wysokim zaciskiem. Ale rowery z wysokim zaciskiem wymagają ściślejszego dopasowania między rozmiarem jeźdźca a rozmiarem ramy.

Powiedziałbym, że to głównie moda. Oba projekty są ważne i dobre, więc to rynek decyduje, które motocykle są budowane, kupowane i jeżdżone. Nadchodzą czasy, w których każdy odkrywa na nowo piękno poziomej górnej rury ...


1
Możesz uzyskać odpowiednią wysokość siodła dzięki mniejszej gamie rozmiarów ram, ale to nie pomaga w osiągnięciu zasięgu lub stosie, a jest tylko tak daleko, jak możesz zrobić, dostosowując wspornik przed manipulowaniem
Chris H

@ChrisH Bardzo prawda. Możesz dodatkowo wyregulować położenie siodełka w poziomie za pomocą szyn, ale ma to swoje ograniczenia i wady.
cmaster
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.