Naprawianie wygiętej ramy rowerowej, czy warto?


14

Mam rower z niesamowicie wygiętą ramą. Sam rower, który próbowałem zastąpić innymi niedrogimi śrubami, ale ten miał po prostu pewną geometrię , że wciąż chcę go wskrzesić. Jest to jeden z tych rozdawanych rowerów szosowych Firewinze GL 5000 Schwinn z lat 80-tych .

Wciąż próbuję znaleźć zamiennik, ponieważ jestem pewien, że będzie tańszy (a rower nie ma żadnej sentymentalnej wartości oprócz jakości jazdy); ale dla porównania, ile kosztowałoby przywrócenie ramy roweru do formy? Myślę, że ta rama była prawdopodobnie lekka stalowa, ale cenne byłoby również odniesienie do cen aluminium i węgla. (Nie wiem, czy jest to realne rozwiązanie, ale chciałem przynajmniej zmiażdżyć nadzieję, jeśli tak nie było).


4
Jeśli jest to węgiel (prawie na pewno nie), to rama jest tostem - nie można ich ponownie ukształtować, jeśli się „zginają”, to naprawdę „pękają” i muszą zostać wyrzucone. Jeśli jest to aluminium, prawdopodobnie nie chcesz go zginać, ponieważ prawdopodobnie znacznie go osłabiło. Spróbowałbym nawet, jeśli to stal.
Michael Kohne,

@Michael Chyba powinienem zapytać; czy jest prawdopodobne, że taka usługa jak ta istnieje?
MFG

1
To, że ram węglowych nie da się naprawić, to czysty mit. To kwestia odpowiedzialności i bezpieczeństwa. Boeing i Lockheed od dwudziestu lat naprawiają wgniecione skrzydła z włókna węglowego. Złamałem górną rurkę na ramie z włókna węglowego (moim tyłkiem) i zaoszczędziłem 2500 USD, samodzielnie naprawiając rower. Mój rower działał idealnie od 2000 mil od czasu naprawy i podejrzewam, że jest prawdopodobnie mocniejszy niż przed uszkodzeniem.
Ben

@Ben, jestem ciekawy, jak to naprawiłeś, dzięki czemu byłby „silniejszy niż przed uszkodzeniem”.
sixtyfootersdude

@sixtyfooterdude, pęknięcie było małe w porównaniu z obszarem łatki, dodanie łatki w przybliżeniu podwoiło liczbę warstw wzdłuż górnej rurki. Więcej materiału => mocniejszy rower, choć kosztuje to niewielki wzrost masy.
Ben

Odpowiedzi:


11

Jeśli jest „niewiarygodnie wygięty”, to odpowiedź brzmi „nie”.

Wymiana rurki na typowej stalowej ramie z wypchanymi elementami zapewni ci kilkaset dolarów od dobrego konstruktora ram. Stamtąd idzie w górę.


1
Warto zauważyć, że tak naprawdę nie można go „wygiąć”. Zastąpiłbyś lampy. Jeśli jest niesamowicie wygięty, po prostu budujesz nową ramę.
lantius

10

Nawet jeśli rama jest naprawialna, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę siły, które doprowadziły do ​​jej zgięcia. Stal - a te ramy Firenze były stalowe, myślę, że chromo-oly - zaakceptuje sporo nadużyć i nie jest tak podatna na katastrofalną awarię jak aluminium. Miałem jednak pęknięcia stalowych ram - i to zawsze zdarza się w pewnym momencie, w którym metal był obciążony.

Jeśli ten rower przeszedł już przez wyciskarkę na tyle, by „zgiąć go„ niewiarygodnie ”, to nawet jeśli go naprawisz, problemy na tym się nie zakończą. Pewnego dnia, jeśli będziesz miał szczęście, przejedziesz zawiadomienie o nowym kołysaniu w ramie, a potem zauważysz, że dolna rura pęka przy lutowniczych skrzyniach biegów. A może usłyszysz pisk i zauważysz, że jeden z siedzeń oderwał się od kanału ... jest zbyt wiele zmiennych, aby WARTO kosztować nawet wymianę rury, jak to rozsądnie sugeruje nazwa.

Te rowery były prezentami. Jeśli dobrze ci pasuje, wiesz, czego szukasz. Zmierz rower, abyś wiedział, jaki to rozmiar, i zacznij polować w serwisie eBay i na www.bicykliks.pl na nową jazdę!

W Bicyclebunker znajdziesz prawie wszystko, co chcesz. Musisz tylko negocjować ze sprzedawcą w sprawie wysyłki.

Pozbądź się tego lub zrób z niego dzieło sztuki!


Myślę, że zdolność do nadużyć tak bardzo mi się podobała. Dzięki za porady dotyczące dalszych działań.
MFG

1
Tak. To świetne motocykle. Sam mam starą stalową ramę - jeżdżę nią bardziej niż cokolwiek innego! Jest wygodny, dość szybki i nigdy nie muszę się o to martwić! Idź po kolejną!
DC_CARR

Zdecydowanie porzuciłem rower cro-mo, a około rok później rura właśnie pękła. Do tego czasu naprawdę doceniałem jego krótszą geometrię;)
Colin Newell

0

Zgadzam się z innymi plakatami: Wygięcie do tyłu prawdopodobnie nie zadziała, ponieważ każde zgięcie osłabia metal (mniej dla stali niż dla lekkiego stopu, ale nadal).

Jeśli naprawdę spodobał ci się rower ze względu na „pewną geometrię, którą wciąż chcę wskrzesić”, czy zastanawiałeś się nad stworzeniem ramy na zamówienie?

Jest to wciąż drogie, ale prawdopodobnie w tym samym miejscu, jak naprawa ramy, i możesz poprosić konstruktora, aby zrobił ci rower o tej samej geometrii co stary rower (a może nawet go ulepszy :-)).


3
W końcu znalazłem innego Schwinna z mniej więcej tego samego okresu (3 lata starszego), który ma dość pasującą ramę. Oprawianie niestandardowe byłoby znacznie ograniczone z budżetu; celem uzyskania pomysłu na ballpark, polegającego na zmianie kształtu ramy, była analiza kosztów i korzyści. Moja żona znalazła zamiennik za 60 USD
MFG
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.