Techniki bezpiecznego pozostawiania roweru na 1-2 minuty w bezpiecznym miejscu


14

W zeszłym roku 3 moich przyjaciół skradziono rowery, zostawiając je „tylko na minutę” przed sklepem „podczas oglądania ich przez okno”.

Niemniej jednak czasami robię to samo. Może nie planowałem przynieść zamka i muszę gdzieś bardzo szybko skoczyć. Może w pobliżu jest ochroniarz lub kamera bankowa. Może po prostu jestem zbyt leniwy, aby wykopać zamek z dolnej części plecaka i dokonać dokładnej zmiany, aby złapać piwo. Może nie ma gdzie się zamknąć w promieniu 100 metrów.

Moje pytanie brzmi: jak zwiększyć bezpieczeństwo w tych niebezpiecznych sytuacjach.

Przyjaciel podzielił się ze mną, że zmienia bieg na najniższy bieg - w ten sposób, jeśli ktoś spróbuje odjechać na rowerze, zajmie mu to sporo czasu. Z drugiej strony, czymś, co robię, jest oparcie plecaka o rower, a nawet zapięcie go razem. IMO sprawia, że ​​jazda z rowerem jest nieco trudniejsza, ryzykując mój plecak wraz z rowerem.


Wniosek:

Obecnie „wykolejenie łańcucha z przednich tarcz” brzmi dla mnie najbardziej rozsądnie, ponieważ mogę to zrobić za pomocą buta, bez oleju na rękach. Jednak noszenie zamka w talii pod pasem plecaka jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego nawet umieścić go wewnątrz plecaka?


5
Jak często 1-2 minuty zmieniają się w 4-5 minut lub 5-10 minut? Wydaje mi się, że warto „kłopotać się” z ryglowaniem, przynajmniej lekkim zamkiem linowym.
Batman

3
Zapomnij o wszystkich rozwiązaniach, które polegają na odstraszaniu od jazdy na rowerze. Nie tak to robią. Oni wrzucić go w van lub ciężarówkę i jechać dalej, więc jesteś po prostu marnowanie pieniędzy na rzeczy, które zniechęcają jazda na rowerze.
Carey Gregory

2
@CareyGregory, dlaczego nie dyskretnie jeżdżą na rowerach? Korzystanie z furgonetki ujawnia tablicę rejestracyjną, którą można łatwo zapamiętać lub zarejestrować kamerą (w przeciwieństwie do „facet w szarej bluzie zabrał mój rower”). Co więcej, jeśli zastosowana zostanie strategia van, sądzę, że są one skierowane na ruchliwe stojaki na rowery, a nie pojedyncze rowery, pozostawione przed sklepem.
Vorac

11
Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym 3 z twoich znajomych zostało przeciągniętych przez swoje motocykle, pozostawiając ich odblokowanych na krótki czas, sugerowałbym, abyś ZABLOKOWAŁ rower. Jedyną inną alternatywą jest po prostu zaakceptowanie, że istnieje ryzyko, że zostanie oszukany.
Angelo

2
Rób to, co robią kurierzy rowerowi, jedź na rowerze, którego nikt nie chce ukraść. Jeśli nie chcesz jeździć na oborniku, wygląd może być zwodniczy - zamaskuj go, aby wyglądał jak prawdziwa odpowiedzialność ...
Mattnz

Odpowiedzi:


14

Po pierwsze, sugestie te tylko utrudnią jazdę rowerem. Słyszałem, że najczęstsze kradzieże polegają na chwytaniu roweru lub motocykli i wrzucaniu ich na tył furgonetki, w którym to przypadku nie ma to większego znaczenia.

Ale wbrew zwyczajnemu oportunistycznemu / błędnemu dziecku

 • Masz części QR i je wyjmij - siodło, pedały ?, paski?
 • Używam małego paska na rzep, aby ułatwić parkowanie. Obejmuje to pręty i zaciąga dźwignię hamulca podczas parkowania, ułatwia oparcie jej o ścianę bez kołysania się. Może to zatrzymać kogoś, kto się tego nie spodziewa.
 • Wykolej łańcuch z przednich pierścieni.
 • Co najważniejsze, uzyskaj jeden z tych bardzo wygodnych blokad tylnego koła / ramy, jak poniżej: Najwygodniejsza blokada rowerowa?

Tak długo, jak masz przy sobie klucz - niektóre z nich pozostają w zamku, gdy jest odblokowany - to łatwe. Żadnych więcej wymówek!


2
Powiedziałbym, że tylna blokada + lekka blokada kabla to sposób na szybkie blokowanie - blokada linowa zapewnia mnóstwo wszechstronności w porównaniu do blokady U w miejscach, w których można się zablokować. .
Batman

3
Blokuję łańcuch łańcucha kombi Cheapo wokół mojej górnej rurki, więc szybko się podciągam, po prostu odwijam i zamykam. Daje mi spokój, że przynajmniej utrudniłem to, niż gdybym nie zrobił nic, aby to zabezpieczyć.
Jon Fournier

Tak, myślę, że istnieje duża różnica między zamkiem naff a brakiem zamka.
James Bradbury

1
@JamesBradbury: Właśnie rzuciłem okiem na blokady ramki Abus. Ważą co najmniej 500 g, do 680 g. Przy tej wadze możesz nosić prawie prawdziwy, bezpieczny zamek typu U, taki jak Kryptonite Evolution ™ LITE Mini-6 (740 g) lub Abus Futura 64 (726 g). Z uchwytem ramy są nieco mniej wygodne (ponieważ musisz je wyjąć z uchwytu), ale jeśli coś można zablokować na rowerze, są znacznie, znacznie bezpieczniejsze.
Michael

1
Zaletą pierścieniowych blokad w porównaniu z blokadami U jest to, że blokada pierścieniowa jest zawsze dostępna, a kluczyk jest w momencie zatrzymania, zajmuje tylko dwie sekundy i nie będą chodzić, gdy rower jedzie na kołach. A jeśli złodzieje w okolicy nie są przyzwyczajeni do tego rodzaju zamka, wybiorą inny rower, nawet jeśli będą jeździć furgonetką.
Willeke

6

Niosę zamek bagażowy z zwijanym kablem, który pozwala „zatrzymać się na minutę” w drodze do domu z pracy. Nic nie waży, zawsze jest w mojej torbie rowerowej (w przeciwieństwie do ciężkiego zamka) i zapobiega przypadkowej kradzieży, chociaż zdeterminowany złodziej prawdopodobnie mógłby ją złamać.

Nie jestem pewien, czy jest to ta sama marka, ale to jest bardzo podobne do tego, którego właścicielem.


W torbie z ramą noszę małą blokadę kablową BBB BL-52 . Waży 50 g, jest mały, kabel jest długi, a kod numeryczny oznacza, że ​​nie mogę zgubić klucza. Oczywiście jest tak słaby, że prawdopodobnie wystarczy szczypce uniwersalne LeatherMan, aby go przeciąć, ale przynajmniej potrzebujesz narzędzi, aby go złamać i nie możesz po prostu odejść z rowerem. Jest więc świetny tylko dla scenariuszy „tuż przed kawiarnią”. Nie zamykaj swojego roweru na noc przed stacją kolejową i oczekuj, że będzie tam nadal.
Michael

W testach zamków rowerowych oceniają zamki na sekundę potrzebną do ich otwarcia (przez doświadczonych złodziei), ponieważ nie utrzymają się przez co najmniej kilka minut.
Willeke

6

Pamiętaj tylko o jednej rzeczy: jeśli nie możesz poświęcić czasu na prawidłowe zablokowanie roweru na stałym obiekcie, dwie osoby w furgonetce mogą zatrzymać się na kilka sekund, podnieść rower i wrzucić go z tyłu ciężarówki i zniknij, zanim dotrzesz do drzwi wejściowych!


1
Dokładnie. Złodzieje rowerów nie jeżdżą na rowerze; wrzucają go do furgonetki lub ciężarówki i odjeżdżają. Żaden mechanizm mający na celu pokonanie jazdy nie będzie miał najmniejszego znaczenia.
Carey Gregory

4
@CareyGregory To zależy od złodzieja. Gdzie się znajduję, rowery niższej klasy są częściej kradzione przez ćpunów, którzy jeżdżą. Może furgonetki i ciężarówki to tylko amerykańska sprawa? Nigdy tego nie widziałem ani nie słyszałem, ale wygląda na to, że otrzymujemy raporty o tym, że ktoś często jeździ na rowerze.
John Doucette,

1
Tam, gdzie mieszkam, pojedyncze rowery są zwykle odjeżdżane, ale nie ze względu na rower, ale najczęściej do transportu, niezależnie od ich wartości. Jednak stojaki na rowery na uniwersytecie lub dworcu są zazwyczaj sprawdzane metodycznie pod kątem najcenniejszych rowerów, które są następnie wrzucane do samochodu dostawczego lub podobnego.
arne

4

W stojaku na rowery w naszym lokalnym sklepie spożywczym widzę około 5 śluz znajdujących się tam, jak sądzę, ludzi, którzy jeżdżą regularnie, aby zabrać swoje artykuły spożywcze. W ten sposób nie muszą cały czas nosić przy sobie zamka. To dobry pomysł na regularne pedałowanie.


Też to widziałem - ale zamek został uszkodzony przez klej i był bezużyteczny. Więc wstajesz do sklepu, a twoja blokada jest niedostępna. Czy idziesz do domu i kupujesz kolejny, czy ryzykujesz?
Criggie

3

Poleciłbym przeciwko temu. Wskakiwanie na rower zajmuje tylko 10 sekund. Chociaż przychodzą mi na myśl pewne sugestie

 • purposley wykolei twój łańcuch
 • nosić lekki, tani zamek szyfrowy. Montaż zajmuje kilka sekund i jest lepszy niż nic. możesz przechowywać go wokół sztycy, aby mieć do niego łatwy dostęp
 • zawiąż lub połóż coś między swoimi szprychami. Chociaż może to spowodować uszkodzenie roweru, jeśli zostanie podjęta próba jego kradzieży.
 • zapytaj sklep, czy możesz go włożyć do środka. (jest taki sam jak wózek, tylko z 2 mniejszymi i większymi kołami)
 • umieść urządzenie śledzące GPS w ramce (byłaby to droga opcja)
 • zabierz ze sobą przednie koło

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, które utrudniłyby szybką ucieczkę. Wszystko, co by ci przeszkadzało, również utrudniłoby złodziejowi.


Słyszałem sugestię, że możesz przekręcić śrubę regulacyjną hamulca (hamulców), aby oprzeć klocki o obręcz, zapobiegając obracaniu się kół. Wymaga, aby pady były na tyle blisko, aby dopasować je do krawędzi, ale spowolniłoby złodzieja (ale może nie na długo). Podobnie możesz użyć paska na rzep z rękawiczek, aby ścisnąć dźwignię hamulca, ale wydaje się, że zbyt łatwo byłoby go pokonać, ponieważ jest tak łatwo widoczny. Ale ponieważ rowery można łatwo zabrać, najlepszą rzeczą jest prawidłowe zablokowanie roweru.
Johnny

1
Zdejmowanie przedniego koła wydaje się więcej pracy niż zamykanie roweru.
Wadelp

@Wadelp Wyobrażam sobie, że to jest. Dałem wiele sugestii.
Mark W

3

Najlepsza jest najprostsza odpowiedź - nie rób tego

Jeśli nie możesz ufać środowisku, nie pozostawiaj go bez nadzoru. Jest to o wiele łatwiejsze, gdy nie jesteś sam, a połowa grupy może oglądać rowery, a druga połowa kupuje kawę.

Jeśli jesteś sam, zaplanuj z wyprzedzeniem i zabierz zamek lub obejść się bez kawy.


3
Noś zamek na rowerze, a zawsze będziesz go mieć przy sobie. Jeśli nawet noszenie kluczy jest zbyt wielkim problemem, zdobądź zamek szyfrowy.
Chris H

1

Kask zapinam na tylne koło z boku, z którego dostęp jest najtrudniejszy. W ten sposób trudniej jest po prostu pchać rower podczas mijania.

W celu dłuższego zatrzymania zdejmuję przedni szpikulec, abyś nie mógł bezpiecznie zjechać na rowerze.


1

Jedną rzeczą, którą możesz zrobić, jest szybki 5-minutowy bezpieczny „zamek” dla tych, którzy nie zawsze mają pod ręką prawdziwy zamek:

Użyj blokady snowboardowej. Mam taki, który jest mniej więcej wielkości paczki papierosów. Ma cienką pętlę o długości około 60-80 cm (2-3 stopy) i wykorzystuje 3-cyfrowy zamek szyfrowy.

Możesz łatwo włożyć go do kieszeni. Naprawdę, naprawdę nie ufałbym temu w tak dużym mieście jak moje przez ponad 10 minut. Ale zabrałem go na samotne, kilkudniowe wycieczki rowerowe po drogach w terenie, gdzie nie chciałem dźwigać mojego ciężkiego zwykłego zamka, ale chciałem móc iść do kawiarni i skorzystać z łazienki.


1

Jakieś pomysły:

 • Trzymaj blokadę pod ręką (w przeciwieństwie do dolnej części plecaka), najlepiej na samym rowerze. Blokadę łańcucha można kilkakrotnie owinąć wokół siodła, a następnie zamknąć. Szekle typu D lub zamki składane często są dostarczane z mocowaniami do ramy.
 • Zdobądź blokadę ramy, która jest wyposażona w dodatkowy łańcuch, dzięki czemu możesz zablokować rower na innym obiekcie, oprócz unieruchomienia go.
 • Zdobądź drugi zamek, który jest lżejszy, bardziej elastyczny lub cokolwiek innego, co powstrzyma cię przed użyciem zwykłego zamka.

Weź również pod uwagę:

 • Złodzieje mogą wypatrywać ludzi, którzy opuszczają swój rower „tylko na dwie minuty” i chwytają go tak, jak odwróciłeś się od niego - prawdopodobieństwo kradzieży jest najwyższe tuż po przebudzeniu się z roweru.
 • Główne czynniki ryzyka to ogólne ryzyko kradzieży roweru w Twojej okolicy, a także atrakcyjność Twojego roweru dla niedoszłego złodzieja (i ewentualnie, jakie inne opcje, tj. Bardziej wartościowe i / lub mniej zabezpieczone rowery, znajdują się w pobliżu) .
 • Poziom bezpieczeństwa zamka mierzy się, jak długo może wytrzymać próbę jego złamania. Blokada, której złamanie zajmuje złodzieja pięć minut, może wystarczyć, jeśli na pewno wrócisz za dwie minuty, ale nie po to, by zostawić rower na noc.

1

Jeśli naprawdę nie chcesz nosić ze sobą zamka i jesteś pewien, że w okolicy, którą jeździsz, nie ma wielu złodziei, oto kilka wskazówek.

Niektóre z nich mogą być również używane w połączeniu z zamkiem, jeśli chcesz zostawić rower na dłużej.

1 . Niektóre dźwignie hamulca mają śrubę, którą można dokręcić, aby zablokować hamulce. Wyciągnięcie narzędzia wielofunkcyjnego i wkręcenie go + odkręcenie będzie kosztować łącznie ~ 1 min. Może to opóźnić złodzieja o około 5 sekund, jeśli zdecyduje się przeciąć linki hamulcowe (mało prawdopodobne), o około 30 sekund, jeśli się odkręci, lub o około 3 do 10 minut, jeśli nie będzie zbyt jasny i nie będzie wiedział, dlaczego koła są zablokowane. Utrudni to również kradzież koła i sprawi, że kolejna wskazówka będzie bardziej skuteczna.

śruba dźwigni hamulca

2. Jeśli w pobliżu znajduje się wystarczająco cienka i właściwie ustawiona metalowa konstrukcja, możesz zdjąć koło, umieścić widelec / dolne widełki wokół konstrukcji, odłożyć koło z powrotem, a następnie zablokować hamulce za pomocą śrub. Teraz między ramą a kołem znajduje się metalowy pręt. Te w połączeniu z następną wskazówką utrudnią złodziejowi przestrzeganie jego planu kradzieży.

przestrzeń między widelcem a kołem

Przykład cienkiej metalicznej struktury (niektóre ogrodzenia lub rury również mogą działać):

ta metaliczna struktura

3. Zamontuj czujnik rowerowy reagujący na ruch pod siodłem lub w nieco ukrytym miejscu i aktywuj go przed wejściem. Złodziej się przestraszy, zostaniesz zaalarmowany.

alarm rowerowy

4. Możesz poluzować śrubę trzpienia i obrócić kierownicę o 90 °. Będzie cię to kosztować (i opóźnić złodzieja) ~ 30 sekund.

obrócona kierownica

5 . Wydrukuj naklejki z napisem „ROWER ŚLEDZONY GPS”, nawet jeśli nie jest śledzone przez GPS. Umieść je w widocznym miejscu.

naklejki GPS

6. Jeśli to możliwe, zaparkuj rower przodem do kierunku, w którym złodziej go zjedzie. Opóźni to ~ 3 sekundy.

7. Odwróć rower do góry nogami. Opóźni to ~ 3 sekundy lub może sprawić, że złodziej uwierzy, że jest zepsuty, nie wart kradzieży.

8. Zaparkuj blisko miejsca, w którym się znajdujesz i upewnij się, że rower jest cały czas w zasięgu wzroku.

9. Jeśli usłyszysz zatrzymujący się samochód, wyjdź na zewnątrz, upewnij się, że nikt nie podnosi roweru do samochodu.

10. Zabierz ze sobą trochę pieprzu. Nawet jeśli uda ci się złapać złodzieja jadącego na rowerze, być może będziesz musiał z nim walczyć, aby odzyskać rower. Pomoże mu również zatrzymać się na chwilę, dopóki nie przybędzie policja. Przydaje się także przeciwko psom.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.