Czy ciśnienie w oponach ma znaczenie, gdy rower jest w trenerze?


9

W miesiącach zimowych trzymam rower na trenerze w „chłodnym” pokoju. Wydaje się, że opony nie utrzymują ciśnienia po dniach nieużywania. Czy to ma znaczenie i czy powinienem często sprawdzać / napełniać opony? Jakie ciśnienie byłoby zalecane?


W tym scenariuszu nie ma powodu, aby opony szybciej traciły ciśnienie. Najprawdopodobniej po prostu automatycznie pompujesz opony przed normalnym użyciem, ale nie robisz tego na trenerze. Ponownie naciskaj, nie pozwól, aby spadły zbyt nisko, ponieważ spowoduje to zbyt duże wygięcie ściany bocznej i możliwe „marszczenie” (co jest dość złe dla opony).
Daniel R Hicks,

Odpowiedzi:


4

Podobnie jak opony samochodowe, opony rowerowe mogą tracić ciśnienie w niższych temperaturach (patrz: Dlaczego opony „tracą” powietrze w zimie? ), Chociaż byłbym zaskoczony, jeśli w „chłodnym” pomieszczeniu jest wystarczająco zimno, aby był to znaczący czynnik .

Bardziej prawdopodobne jest, że po prostu widzisz normalną powolną utratę ciśnienia powietrza, której doświadczają opony rowerowe przez cały czas.

Ponieważ twój trener jest stosunkowo „kontrolowanym” środowiskiem w porównaniu do drogi, ciśnienie w oponach ma mniejsze znaczenie niż na drodze. Jeśli twoja opona jest niedopompowana, naprawdę nie musisz się martwić o uszczypnięcie płaskiej opony lub wypadnięcie opony z obręczy podczas pokonywania zakrętu. I odwrotnie, jeśli jest nieco nadmiernie napompowany, nie będziesz odczuwał wstrząsów kostnych ani nie odniesiesz korzyści z niższego oporu toczenia.

W najgorszym razie myślę, że możesz doświadczyć przyspieszonego zużycia opon. Oczywiście mój trener wydaje się jeść opony bez względu na ciśnienie, w jakim jeżdżę oponami w ...

Sheldon Brown ma fajny napis na temat szerokości i ciśnienia w oponach, który może być dla ciebie interesujący, nawet jeśli nie omawia konkretnie ciśnienia w oponach podczas używania trenera.

Edycja : Przeoczyłem „ Jaką presję byś polecił? część pierwotnego pytania ...

Dla mnie odpowiedź na to pytanie zależy od używanych opon. Moje obecne opony mają maksymalne ciśnienie 120 psi i jeżdżę z prędkością około 100-110 psi. Latem sprawdzam opony i napełniam się ponownie przed każdą jazdą z różnych powodów wymienionych powyżej. Zimą sprawdzam opony tylko od czasu do czasu, ponieważ jazda z trenerem z oponami z niskim napełnieniem ma minimalne wady.


Jeśli pomieszczenie pozostaje w tej samej temperaturze, zmiana ciśnienia spowodowana temperaturą następuje tylko raz (po przeniesieniu roweru do pomieszczenia); głównie dwa efekty: wyciek (nieunikniony) i zmiana temperatury (z idealnego prawa gazu, z grubsza, Zmiana ciśnienia = (nR / V) Zmiana temperatury, gdzie nR / V jest stałą, która zależy od kształtu opony ( oznaczanie V) oraz temperatury i ciśnienia, w których był początkowo pompowany (oznaczanie n), przy czym oba są niezależne od temperatury w czasie obserwacji). Prawdopodobnie jest to wyciek z opony (uszkodzenie naturalne / rurowe).
Batman

Myślę, że pytanie dotyczyło zalecanego nacisku na trenerze, a nie podczas jazdy ...
Alexander

@Alexander Po ponownym przeczytaniu mojej odpowiedzi zgadzam się, że nie jest ona całkowicie jasna. Miałem na myśli to, że jeżdżę oponami przy takim samym ciśnieniu podczas jazdy na trenerze, jak podczas jazdy na drodze.
Jason Braucht

3

Podczas gdy inne odpowiedzi mówią o używaniu bieżących opon do użytku w trenerze, wybiorę trochę inną trasę. Producenci opon produkują specjalne opony przeznaczone specjalnie dla trenerów, takie jak Continental Hometrainer (wielu innych producentów produkuje podobne, ale lokalne ceny tego nie są złe - zazwyczaj kosztują 25-35 dolarów za każde zakupy). Zapobiegają one przedwczesnemu zużyciu opon drogowych (zwłaszcza, że ​​tylko tylna opona nosi się na trenerze), są cichsze i są bardziej wytrzymałe na trampkach niż większość opon drogowych (ale NIE są odpowiednie do użytku poza trenerem). Możesz je podnieść do ciśnień sugerowanych przez producenta na ścianie bocznej lub do tego, ile wytrzyma Twoja obręcz lub może nieco więcej (choć niekoniecznie są optymalne - baw się nimi) - ponieważ trener nie ma nierówności ani nierówności terenu , nie musisz się martwić nadmiernie sprężystymi oponami, szczypaniem mieszkań lub innymi zagrożeniami. Zobacz link Sheldona Browna w innych odpowiedziach. Polecam kupienie opony zaprojektowanej do użytku trenera, umieszczenie jej z tyłu, używanie jej w miesiącach zimowych, a następnie zamiana na zwykłą oponę, gdy nadejdzie wiosna. Powinno to zmniejszyć wydatki na opony w ciągu kilku sezonów. jeździsz w miesiącach zimowych, a kiedy nadejdzie wiosna, zamień ją na zwykłą oponę. Powinno to zmniejszyć wydatki na opony w ciągu kilku sezonów. jeździsz w miesiącach zimowych, a kiedy nadejdzie wiosna, zamień ją na zwykłą oponę. Powinno to zmniejszyć wydatki na opony w ciągu kilku sezonów.


Mam już oponę do jednego trenera na trzeci sezon. Zanim kupiłem jedną z nich, mój trener zjadł przynajmniej jedną oponę drogową na zimę. Tutaj w Niemczech opony trenerskie są nawet tańsze niż dobre opony drogowe.
arne

1
Jedną z rzeczy, które mogą być przydatne, jest prowadzenie osobnego koła z oponą dla trenera, jeśli masz pogodę, na którą chcesz jeździć dość często na zewnątrz. Może to być również przydatne, jeśli wybór obręczy i opony do trenażera jest trudny do założenia, choć prawdopodobnie nie jest to warte kosztów, jeśli nie masz koła zapasowego (a ponadto możesz ukryć jaskrawą kolorową oponę do trenowania w ten sposób droga).
Batman

1
W rzeczywistości zakup używanego koła jako koła trenera nie powinien być zbyt drogi. Tak czy inaczej, nie potrzebujesz wysokiej klasy koła z włókna węglowego, ponieważ nikt cię nie zobaczy, a aerodynamika jest mniej więcej w piwnicy.
arne

1

Poleciłbym normalne ciśnienie w oponach, ponieważ niższe ciśnienie powoduje niepotrzebne wibracje, hałas, poślizg opony na trenerze, nadmierne zużycie opon, a także inny opór, jeśli używasz prędkościomierza jako powermetru.


0

Co ciekawe, moja opona drogowa ma niewielką niedoskonałość (być może z powodu siedzenia na trenerze na zimnie?), Która objawia się wibracją przy prędkości 17 km / h - powodującą znaczącą „ścianę”. Widziałem wibrujący wałek (Kurt Kinetic). Bawiłem się, najpierw sprawdzając poprawność obręczy, a następnie ponownie zakładając oponę (bieżnik jest prawie idealny, ponieważ jest nowy), ale potem odkryłem, że obniżenie PSI ze 100 do 85 i lekkie dokręcenie rolki miało znaczącą różnicę - trochę mniej PSI i wciąż było lepiej. Wydaje mi się, że opona odkształca się teraz łatwiej i powoduje, że rolka mniej się wsuwa / wysuwa. Mam koło zapasowe (potrzebuje trochę przebudowy) i sam kusi mnie, aby wybrać oponę do trenera.


Co ciekawe, niedoskonałość opony staje się bardziej widoczna przy wyższych ciśnieniach, więc obniżenie ciśnienia uwzględnia usterkę opony. Nie dotyczy to jednak nacisków na trenera.
Criggie

1
Uczciwy punkt. Pomyślałem o nowej tendencji do szerszych miękkich opon zapewniających szybszą jazdę ze względu na ich naturalną zdolność do radzenia sobie z nierównościami na drodze - rodzaj odwrotności, ponieważ rolka jest oczywiście idealnie gładka. BTW, opona nie czuła, że ​​zrobiło się cieplej przez 40 minut (chociaż w moim garażu było tylko 6C)
3641272,

(I aby zachować odrębność) Całkowita średnica opony będzie mniejsza, gdy będzie pracować przy niższym ciśnieniu. Czy w każdym razie należy ponownie zmierzyć średnicę / obwód opon podczas jazdy na trenerze, ponieważ odkształcenie opony przy 100 psi na trenerze spowodowane przez wałek będzie inne niż wtedy, gdy jeździec siedzi na rowerze podczas jazdy?
user3641272,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.