Jak często serwisować widelce amortyzowane


3

Zastanów się nad widelcem cewki SunTour XCR lub podobnym. Instrukcje serwisowe sugerują „pełną obsługę” co 30 godzin jazdy.

Rozumiem, że oznacza to zdjęcie butów i ponowne nasmarowanie kłonic.

Obejmuje to jednak usunięcie uchwytów w celu zdjęcia dźwigni hydraulicznego hamulca przedniego. Martwię się, że w wyniku tego procesu chwyty ulegają zużyciu, co powoduje, że obracają się swobodnie, a tym samym są bardzo niewygodne podczas jazdy.

Jak często w tej sytuacji należy serwisować widelec?


1
Dlaczego zamiast tego nie zdjąć hamulca z dźwigni?
Aaron

1
Czy Twoje uchwyty są już luźne? Zmień je na blokady i zabij dwa ptaki jednym kamieniem.
alex

Odpowiedzi:


2

Myślę, że 30 godzin jest prawdopodobnie konserwatywne, jest zbyt częste i nie przyniesie żadnej dodatkowej wartości. Tak byłoby w przypadku amortyzowanego pneumatycznie widelca z amortyzatorem olejowym, być może nawet cewki z amortyzatorem olejowym, zarówno w warunkach dużego zapylenia.

Częstotliwość serwisowania wideł dla każdego widelca zależy od widelca, rodzaju jazdy i czyszczenia po każdej jeździe. Serwisowanie odbywa się w celu zapewnienia optymalnej wydajności, zapobiegania przyspieszonemu zużyciu i awarii. Ogólnie serwisowanie wideł obejmuje wymianę oleju i uszczelek, dokładne czyszczenie (w celu usunięcia piasku) i smarowanie.

Widelce cewkowe Suntour wykorzystują uszczelnioną jednostkę do tłumienia i sprężynę śrubową. Oznacza to, że w rzeczywistości bardzo mało jest serwisowania puszki i należy to zrobić. Oprócz uszczelek przeciwpyłowych nie sądzę, aby w widelcu znajdowały się jakieś uszczelnienia, które można by wymienić, więc rozłączenie go byłoby jedynie usunięciem piasku, który przedostał się przez wycieraczki / uszczelki. Serwisowanie byłoby dość proste, gdy widelec był rozłożony, oczyścić uszczelki przeciwpyłowe, odtłuścić wszystko, co miało zanieczyszczenia, ponownie nasmarować i sprawdzić elastomery, aby upewnić się, że się nie niszczą.

Jeśli chodzi o wyjmowanie widelca, jeśli masz stojak naprawczy, możesz zdjąć zacisk hamulca i upuścić dolne części. Wyobrażam sobie, że masz XCR RLO, a pilot jest powodem, dla którego musisz usunąć uchwyty, oprócz blokady na uchwytach lub dzielonych zacisków nie ma łatwego sposobu, by przepraszać. Zawsze uważałem, że chwyty i tak dają się dość szybko i zaczynają się przesuwać, więc teraz trzymaj się tylko, aby zablokować.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.