Czy pokonywanie zakrętów na śniegu jest inne?


8

Porady ogólne o zakrętach jest oprzeć rower, a nie ciało , aby wywrzeć nacisk na zewnątrz stopy, a nie hamować lub hamulca tylko z tylnym hamulcem jeśli jest to absolutnie konieczne.

Czy ta rada dotyczy zaśnieżonego terenu?

Dzisiaj jest mój drugi dzień jazdy po śniegu tej zimy i nadal mam wrażenie, że jeśli pochylę rower, po prostu wyślizgnie się pode mnie. Opony to Schwalbe Land Cruiser. Tak naprawdę opieram ciało, utrzymując rower tak prosto, jak to możliwe, na zakrętach. Dokładnie przeciwnie do ogólnej porady.

Mówię o jeździe z prędkością 10 km / h i zdążyłem już kilka razy spaść (na szczęście przy tych prędkościach spadki są nieszkodliwe, gdy odbywa się na zewnątrz).

„Na śniegu” do celów tej odpowiedzi oznacza jesienne liście, na których znajduje się kilka cm zamarzniętego, twardego lub topniejącego śniegu.

Mam szczęście, że 1/3 moich dojazdów do pracy prowadzi przez niebrukowany park, w którym mogę ćwiczyć śmieszne rzeczy bez ryzyka potrącenia samochodu. Są nawet małe (30 cm) i inne niezbyt małe rampy, ale nie zebrałem się na odwagę, by skoczyć na te ... jeszcze.


2
Wszystko zależy od tego, co rozumiesz przez śnieg. Tutaj, w północnych Niemczech, nie dostajemy więcej niż kilka cm śniegu, co wcale nie wpływa na jazdę. Problemem jest lód, który może znajdować się pod śniegiem. Mieszkając w Szwajcarii, regularnie miałem więcej niż 30 cm, ale bez lodu - to zupełnie inna historia.
arne

Niektóre informacje zawarte w bicycles.stackexchange.com/q/12901/5271 mogą być przydatne.
Benedikt Bauer

1
Czy mógłbyś założyć jakieś wyposażenie ochronne i znaleźć miejsce bez ruchu do ćwiczeń?
James Bradbury

1
Jeśli pochylisz się na śliskiej nawierzchni, lekki boczny poślizg koła radykalnie zmieni środek ciężkości motocykla, zwiększając siłę w kierunku na zewnątrz i najprawdopodobniej prowadząc do upadku. Jeśli rower jest ustawiony pionowo, zmiana środka ciężkości (a tym samym zmiana siły) jest znacznie mniej dotkliwa. (A mokre liście są jedną z najdelikatniejszych powierzchni.) Istnieją inne problemy z „przecinaniem” głębokiego śniegu.
Daniel R Hicks,

1
Nie mogę mówić o pokonywaniu zakrętów przy „zabawnych” prędkościach, ale moja praktyka jazdy na śliskiej oponie na oblodzonych drogach zeszłej zimy zawsze była: zacznij hamować 200 m przed zakrętem, zwolnij do mniej niż 10 km / h, a następnie skręć bardzo wolno, wykonując szeroki zakręt i utrzymując rower możliwie jak najbardziej pionowo. 0 spada, ale może nie to, czego szukasz.
John Doucette,

Odpowiedzi:


5

Różni się tym, że chodzenie po lodzie różni się od chodzenia po betonie. Trakcja jest zmniejszona w dowolnym miejscu, od nieco do znacznie. Wymaga znacznie mniejszej zmiany kierunku, znacznie mniejszego hamowania i znacznie mniejszego kąta pochylenia na zakręcie, aby spowodować zerwanie przyczepności. Pod względem fizyki i technik są one takie same, chociaż techniki rowerów górskich przydają się, ponieważ prawdopodobnie spędzasz znacznie więcej czasu bez trakcji w porównaniu do typowej jazdy na utwardzonych nawierzchniach.


3

Z mojego doświadczenia jazdy na śniegu zarówno na w pełni załadowanym rowerze turystycznym, jak i na rowerze górskim. Z rowerem turystycznym staraj się utrzymać go w pozycji pionowej i skręcać w krótkich etapach. Jak wspomniano wcześniej, należy wcześnie hamować i łagodnie skręcać. Jeśli jednak skręcasz z dużą prędkością, najlepszym pomysłem byłoby wyciągnięcie zwilżonej nogi, jeśli czujesz, że opony się zsuwają. Jeśli jeździsz na śniegu, ugryziesz się przy normalnych oponach, ale sporadycznie się zmyje. Możesz wybrać opony z kolcami lub z kolcami, które pozwolą ci szczęśliwie jeździć na śniegu przy dowolnej prędkości. Kiedyś widziałem przewodnika jeżdżącego na takiej trasie.


2

Zakręt jest zakręt. Naprawdę nie ma żadnej różnicy w fizyce. Różnica polega na nieprzewidywalnym tarciu na zakrętach.

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić.

  1. Popraw przewidywalność tarcia opon. Opony zimowe z kolcami z kolcami pomogą w tym najbardziej, ale nawet przejście na oponę z bardziej wytrzymałym bieżnikiem i szerszym profilem może pomóc. Obniżenie ciśnienia w oponach również trochę pomoże, ponieważ zwiększa to powierzchnię styku i pozwala oponie lepiej dopasowywać się do nierównych powierzchni.

  2. Nie przekraczaj granic tarcia. Oznacza to ogólnie wolniejszą jazdę, łagodniejsze hamowanie i skręcanie przy niższych prędkościach.

  3. Naucz się reagować szybko i poprawnie, gdy tarcie zniknie. Znajdź bezpieczne miejsce i eksperymentuj z ograniczeniami tarcia na śniegu. Wykonuj skręty z małą prędkością i spróbuj hamować zarówno przednimi, jak i tylnymi kołami. Zachowaj ostrożność przy przednim kole, nawet przy niskich prędkościach, utrata przyczepności przedniego koła może być bardzo trudnym spadkiem. Ćwicząc, możesz nauczyć się wykorzystywać swój pęd do przywracania przyczepności.

Jeśli zamierzasz spędzać dużo czasu na śniegu, opony rowerowe z kolcami są warte inwestycji.


1
Należy zauważyć, że opony z kolcami będą gorzej niż zwykłe opony na suchej nawierzchni, aw niektórych innych okolicznościach. Nie ma panaceum.
Daniel R Hicks,


0

Aby dodać do powyższych odpowiedzi: Zawsze, gdy to możliwe, obniż kąt swojego skrętu, ustaw go tak szeroko, jak to możliwe. Chociaż każdy zakręt ma „rzeczywisty promień”, który może być dość ciasny, zawsze możesz zwiększyć swój „efektywny promień”, odsuwając się od zakrętu przed i po zakręcie, ale zbliżając się do narożnika w środkowym punkcie zakrętu.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Im większy efektywny promień skrętu, tym mniej siły tarcia opon potrzebuje walka, a im mniej będziesz musiał się pochylić, dwóch winowajców ześlizguje się na boki pod tobą.

Jeśli jesteś na ścieżce, po prostu wytnij jak najbliżej, zakładając, że nikt inny nie stoi na przeszkodzie. Uderz w przeciwległą stronę ścieżki, wchodząc w zakręt, skręć stopniowo, ale staraj się przejść blisko narożnika i podążaj tym łukiem, aż do końca pod właściwym kątem również po zakręcie po drugiej stronie ścieżki, gdzie możesz spokojnie dostosuj się. Przekonasz się, że zaplanowano wiele ścieżek rowerowych i są one już poszerzone wokół zakrętów (lub nieplanowane, ale użycie ich tam zwiększyło).

Jeśli jedziesz drogą, przed zakrętem po prostu przesuń się na drugą stronę pasa ruchu, jako rower masz dużo miejsca. Chociaż ważniejsze może być tutaj zwrócenie uwagi na to, gdzie ruch samochodowy był największy i uniknięcie zwięzłych części.


Ważne jest jednak rozróżnienie między pokonywaniem zakrętów na gładkiej nawierzchni (ze śniegiem) a pokonywaniem brudu na rowerze. Na dobrze używanym szlaku często można skorzystać z naturalnego „przechylenia” zakrętu, bardziej przytulając zewnętrzną stronę skrętu.
Daniel R Hicks,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.