Jak czyścić rower w zimie?


10

Jak i gdzie mam czyścić rower zimą?

Mieszkam w Michigan w USA, a zima może być bardzo trudna, wraz z dodatkiem soli używanej do usuwania lodu. Nie dojeżdżam do pracy ani nic, tylko czasami jeżdżę dla zabawy.

Brak czyszczenia roweru po jeździe nie wydaje się dobrym pomysłem, więc zakładam, że byłby to powszechny problem.

Próbowałem po prostu użyć gorącej wody, ale jest to wyjątkowo mroźne i trudne. Może to tylko jedna z tych rzeczy typu „ssać”?

Oto nieco powiązane pytanie , ale więcej na temat czyszczenia łańcucha.


2
Co to za „czysta” rzecz?
Daniel R Hicks

Odpowiedzi:


6

Znalazłem najprostszy sposób, aby spłukać ją na zewnątrz, jeśli możesz, wiadra ciepłej / ciepłej wody działają dobrze, a następnie wnieść do środka i umyć w wannie. Jeśli masz garaż lub pralnię, staje się to jeszcze łatwiejsze, po prostu gąbką kąpiąc rower szmatą.

Inną alternatywą, ale czasem mniej wartą, jest zabranie roweru do myjni samoobsługowej, spryskanie go ustawieniem niskiego ciśnienia i wyszorowanie. Niektóre prania mają drzwi, które można zamknąć, aby było trochę cieplej.


1
Podoba mi się koncepcja kąpieli gąbczastej. Nie widziałem wcześniej prania z drzwiami, ale byłoby to fajne w użyciu.
Carson Reinke

utrzymywać ten nacisk z dala od wszystkich łożysk (suport, piasty, wolne koło, zestaw słuchawkowy)
Mark W

@ MarkW Zgadzam się co do tego, ale wciąż nie mam problemów z używaniem sprayu niskociśnieniowego na całym rowerze.
Aaron

9

Jako mechanik rowerowy w Holandii zawsze radzę nie używać węża wodnego. Deszcz nie dostaje się do twoich łożysk i łańcucha, podczas gdy woda z węża wodnego czasami dostaje się w nieprzyjemnych miejscach. Czasami widzę łańcuchy, a nawet łożysko, które jest zardzewiałe, ponieważ olej / smar jest „schowany”.

Możesz bezpiecznie używać wody z wiadra za pomocą gąbki. Ale nie używaj węża. Zwłaszcza wąż wysokociśnieniowy!

Najlepiej jest wyczyścić rower całkowicie środkiem czyszczącym bez smaru. Na przykład na bazie krzemu. Spryskaj go rowerem i wyczyść rower starą szmatką.

Ponownie nasmaruj łańcuch. I posmaruj wszystkie metalowe części (śruby i inne) pewnym gęstym smarem, takim jak wazalina.


2
Jest to raczej ogólna rada na temat czyszczenia roweru, która wydaje się nie uwzględniać konkretnego problemu poruszonego w pytaniu: jak czyścić rower, gdy jest kilka stopni poniżej zera.
David Richerby

1

Zimą czyścę rower prawie tak samo jak latem. Zwykle używam tylko wody (dodaję trochę mydła, jeśli jest naprawdę brudne) i pędzla lub szmatki, aby pobudzić brud. Zimą będzie to ssać bez względu na to, co zrobisz, chyba że zabierzesz rower do domu.

Kluczową rzeczą, którą znajduję podczas mycia roweru (latem lub zimą), jest wcześniejsze przygotowanie. Zawsze utrzymuj wszystkie łożyska i powierzchnie stykowe dobrze nasmarowane. Czyszczenie, a następnie smarowanie łańcucha przed praniem również bardzo pomoże.

Kolejną wskazówką podczas zimowego prania jest wybranie miejsca, w którym jedziesz, aby uniknąć jazdy po soli lub chemikaliach, które można znaleźć na drogach lub chodnikach. Unikanie drogi i chodników z solą i chemikaliami pozwoli ci nie myć roweru po każdej jeździe. Po prostu strzep śnieg i mokre błoto.


Czy sugerujesz, że wolisz jeździć na szlaku lub coś takiego?
Carson Reinke

Jeśli możesz, jasne. Wiem tutaj, że nie solą ani nie odkładają chemikaliów na wielu ścieżkach. Oczywiście czasami ścieżki są zbyt zaśnieżone lub po prostu nie masz alternatywy dla jazdy po solonych drogach, ale jeśli możesz ich ominąć, tym lepiej.
canadmos

Z drugiej strony w Nowym Jorku miasto zrzuca ogromne ilości soli na ścieżki rowerowe na mostach. Co jest miłe, ponieważ wycieranie schodzącego mostu byłby do bani, ale także ból, ponieważ powoduje ból.
Alan Gerber

1

Jeśli tego dnia nie było zbyt dużo błota, wystarczy spryskać hamulce i układ napędowy butelką z wodą, a następnie, gdy znajdziesz się w pomieszczeniu, ponownie smaruj łańcuch, powinno wystarczyć (w przeciwnym razie rdzewie).

Teraz, gdy rzeczy są bardziej nieuporządkowane, powinna to zrobić szmata i przenośna głowica prysznicowa, ustawiona na maksymalne ciśnienie. Używam zimnej wody, aby oszczędzać prąd.


2
Woda pod wysokim ciśnieniem może uszkodzić łożyska. Nie wiem, czy jakakolwiek głowica prysznicowa może być tak wysoka, ale osobiście nie zaryzykowałbym tego.
jimchristie

Używanie dowolnego węża na zewnątrz, gdy jego temperatura poniżej zera nie jest naprawdę dobrym pomysłem, wydaje się po prostu zimnym bałaganem.
Carson Reinke

@jimirings, nie mam również wiarygodnych danych, jeśli praktyka jest szkodliwa.
Vorac

1

Spędziłem lata w kanadyjskich zimach preryjnych (-40ºC nie jest rzadkim zjawiskiem) bez dostępu do garażu lub czegokolwiek, więc moja metoda czyszczenia na zimę polegała na włożeniu roweru do środka i wyszorowaniu go w wannie. To rodzaj podwójnej pracy, ponieważ masz błyszczący, czysty rower i wannę, która wygląda jak wysypisko śmieci, ale lepiej niż pozwolić, aby sól z drogi i żwir rozkładały rower na kupę rdzy.


0

Metodę wsadową z gąbki używam z wiadra z ciepłą wodą. Tak robię zimą w Minnesocie i jeśli to możliwe, spłucz sól odladzającą z roweru.

Sugeruję również, aby kilka razy w okresie zimowym wykonywałeś lekki serwis w swoim rowerze.

Powinieneś zdemontować suport i upewnić się, że woda nie jest tam uwięziona. Na pewno jeździsz w trudniejszym klimacie, a sól i woda mogą szybko siać spustoszenie dzięki łożyskom.

Pamiętaj, aby wyczyścić i nasmarować punkty obrotowe przerzutki, dobrze nasmarować łańcuch i upewnić się, że gwinty śrub zastosowanych w rowerze mają smar, aby zapobiec korozji lub pogorszeniu przyczepności galwanicznej.


0

Nie zawsze myję rower tak często zimą, jak latem. Zwykle czekam, aż będzie ciepły dzień (wysokie lata 30., 40.) i sprzątam go w garażu. Biorę pustą butelkę płynu do spryskiwaczy i napełniam ją bardzo gorącą wodą z mydłem. Biorę też starą gąbkę kuchenną. Następnie po prostu wlewam odrobinę wody z mydłem na gąbkę i szoruję brud. Zawsze zdejmuję przednią oponę, ale rzadko zdejmuję tylną oponę zimą. Po prostu szoruję cały brud. Następnie powoli po prostu wlewam wodę z mydłem na łańcuch (jak to, co byś zrobił podczas smarowania) i całą resztę układu napędowego. Szoruję trudno dostępne miejsca środkiem do czyszczenia układu napędowego. Następnie spłukuję wiadro i napełniam je tylko ciepłą wodą. Umyj wszystko, osusz, a następnie nasmaruj. Raz lub dwa przesuń w górę i w dół bloku, aby upewnić się, że wszystko działa. i to wszystko. Mam nadzieję, że to pomaga.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.