Mój kask miał ciężki upadek. Czy to wciąż dobrze?


11

Po prostu głupio upuściłem hełm na podłogę z dość dużej odległości. Wiem (a raczej słyszałem o), że kaski motocyklowe należy sprawdzać w takich przypadkach.

Czy to samo dotyczy kasków rowerowych? Jak mogę sprawdzić, czy nadal jest bezpieczny?


1
Jak wysoka jest „dość wysoka”? Chociaż kanoniczna rada to oczywiście „wymień ją”, nie martwiłbym się zbytnio hełmem, który spadł z około 6 stóp, o ile rozsądnie dokładna inspekcja niczego nie ujawni.
Daniel R Hicks,

Zastanawiam się, czy można w przybliżeniu przeprowadzić fizyczną analizę zaangażowanych energii. W końcu kask ma znacznie mniejszą masę niż kask + jeździec.
Vorac,

@Daniel to rzeczywiście około 6 stóp. Szybka inspekcja ujawniła bardzo małe nieregularności, małe pęknięcia w pianie w miejscu, które, jak podejrzewam, uderzyło w podłogę. Na razie jestem skłonny myśleć, że jest uszkodzony, ale prawdą jest, że nadal wygląda na nowy z zewnątrz ...
Antoine,

Kaski motocyklowe mają większą masę, więc uderzyłyby o podłogę z większą siłą (ale zostały zaprojektowane tak, aby pochłaniały również więcej siły). Upadek prawdopodobnie również rozbije ich skorupę. Powłoka służy do zapobiegania przebiciom (źródło: kurs jazdy dla początkujących), więc pęknięcie może zagrozić tej ochronie. Po prostu go sprawdzę, spróbuję naciskać na muszlę, aby zobaczyć, jak daleko sięga, a następnie zapytam „jak się czuję przy korzystaniu z niej”.
BPugh

Odpowiedzi:


19

BHSI.org mówi, co następuje:

Czy upuściłeś go wystarczająco mocno, aby złamać piankę? Zastąpić.

Na początek większość ludzi zdaje sobie sprawę, że po każdym wypadku, w który uderzyła głową, należy wymienić kask. Piankowa część hełmu jest przeznaczona do jednorazowego użytku, a po zmiażdżeniu nie jest już tak ochronna jak kiedyś, nawet jeśli nadal wygląda na nienaruszoną. Pamiętaj, że jeśli kask wykona swoją pracę, większość ludzi powie Ci, że nawet nie uderzyli się w głowę lub nie uderzyli tak mocno w głowę. A cienkie skorupy większości kasków mają teraz tendencję do ukrywania wgnieceń w piance. Ale jeśli widzisz ślady na skorupie lub w ogóle mierzysz miażdżenie piany, wymień hełm. (Hełmy wykonane z pianki EPP się regenerują, ale na rynku jest kilka hełmów EPP. Twój jest z EPS lub EPU, chyba że podano inaczej).

Możesz także złamać piankę kasku lub go uszkodzić, upuszczając kask na twardą powierzchnię. Pęknięcia mogą być małe i trudne do zauważenia, więc musisz uważnie się przyjrzeć. Pęknięcia w piance zawsze wymagają wymiany kasku.

Być może nie chcesz wymienić kasku, który wygląda prawie tak dobrze jak nowy, ale jeśli trafiłeś, nie chcesz ryzykować, gdzie uderzysz następnym razem. Jeśli pianka pęknie pod cienką skorupą, będzie bardziej prawdopodobne, że rozpadnie się podczas następnej katastrofy. Wielu producentów zastąpi rozbite hełmy za symboliczną opłatą, a większość sprawdzi również rozbite hełmy, aby sprawdzić, czy wymagają wymiany. Zadzwoń do nich, jeśli masz wątpliwości.


Wygląda na lekko, bardzo lekko popękany, ale szczerze mówiąc, może to być nawet wada fabryczna ... Zewnętrzna skorupa wygląda dobrze. Wiesz, jak gładka powinna być powierzchnia piany?
Antoine,

Jednocześnie nigdzie indziej nie widzę żadnych pęknięć, a to jest przypuszczalna strefa uderzenia ...
Antoine,

5
@ Antoine_935 - Bardzo poważnie wątpię, czy pęknięcie, które widzisz, jest wadą fabryczną. Wszelkie pęknięcia powinny zostać wychwycone przez proces kontroli jakości w fabryce i nie sprzedałyby kasku.
Carey Gregory,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.