Czy powinienem bać się krów?


18

Wiem, że to brzmi głupio, ale naprawdę potrzebuję porady. Ostatnio na moim lokalnym szlaku pojawiło się stado. Często blokują szlak, a ja (będąc chłopcem z miasta) nie wiem, jak się do nich zachować. Nie czuję się dobrze krzyczeć na kogoś, kto może z łatwością zaatakować połowę moich kości jednym strzałem, szczególnie gdy są małe z mamami. Jaki jest właściwy sposób, aby poprosić ich grzecznie o uwolnienie drogi?


2
Głównym problemem jest to, że krowy mogą nie zejść ci z drogi. Krzyczenie na nich z rozsądnej odległości może spowodować ich ruch lub mogą po prostu spojrzeć na ciebie i stać tam.
Daniel R Hicks,

Odpowiedzi:


11

Aby odpowiedzieć w skrócie na tytuł pytania: nie musisz się ich bać, ale jakaś zdrowa część szacunku nie będzie błędna.

Dłuższa wersja: normalnie stada krów nie są tak naprawdę agresywne, więc można bezpiecznie obchodzić stado (jeśli blokuje szlak) lub omijać je, jeśli są blisko szlaku. Przejście przez stado nie jest dobrym pomysłem, chyba że wiesz, co robisz.

Ale są dwie sytuacje, w których należy zachować większą ostrożność: krowy matki, które chcą chronić swoje cielęta, a także byki mogą być nieco agresywne. Jeśli są one obecne w stadzie, lepiej trzymaj się z daleka i może unikaj stada o większą ilość, aby zapobiec zbytnim zbliżeniom. W zależności od wielkości ich łąki najłatwiej jest w ogóle ominąć ich łąkę lub przynajmniej odrzucić ją na około 50 do 100 metrów.


Słyszałem, że niektóre gatunki są szczególnie gwałtowne, więc możesz chcieć zebrać trochę szczegółów na temat tego, który odwiedzasz.
Antoine,

Dzikie lub zdziczałe krowy są zupełnie innym zwierzęciem niż krowy udomowione. Byki - zawsze szanują i dają szerokie miejsce do cumowania bez względu na wszystko. Nie bój się krów mlecznych, nawet ta z cielakiem nie będzie cię postrzegać jako zagrożenia - nie przerażaj ich niespodziankami, nagłym ruchem i hałaśliwymi hamulcami i będziesz miał rację. Zrób wystarczająco dużo hałasu, aby wiedzieli, że tam jesteś.
mattnz

2
Pamiętaj, że nie wszystkie krowy są takie same. Rasy mięsne, które mogą swobodnie wędrować w bardziej wymagającym terenie, są na ogół bardziej płochliwe i agresywne niż rasy domowe. Półrasy Longhorn, których unikałem w młodości, nie były miłymi zwierzętami, chociaż krowy nie podążałyby za tobą, gdybyś kazał ci biegać. Byk - jeśli miałeś pecha i nieświadomość, by go spotkać - był prawdziwym zagrożeniem.
dmckee,

Jak rozpoznać różnicę między krowami mięsnymi lub mlecznymi podczas samotnego szlaku?
PositiveK

1
Odpowiedź PeteH zawiera link, który wyraźnie pokazuje, że agresja jest często związana z bliskością psów. Zachowaj ostrożność, jeśli w pobliżu są psy.
mattnz

7

Coś, o czym dotychczas nie wspomniano. Uważaj na pasterskiego psa . W rejonie, w którym jeżdżę rowerem (południowe Włochy), stada są zwykle z psem pasterskim z kilkoma psami pasterskimi. Jedynym złym doświadczeniem ze stadem nie były same krowy, ale pies. Od tego czasu przechodzę, jeśli nie ma psa, lub czekam / odwracam się, jeśli jest pies pasterski.


Psy pasterskie dla krów ...?
gerrit,

2
@gerrit Tak, czasami takie, ale przeważnie nie po to, by trzymać stado razem, ale więcej, aby zapobiec kradzieży bydła. Dlatego psy te są dość agresywne wobec obcych przybywających do „swojego” stada. Zostali wyszkoleni, aby pozostawić je samemu z bydłem przez kilka tygodni i możesz po prostu podać im garść jedzenia, które sami zdołają rozprowadzić w tym czasie.
Benedikt Bauer,

Dokładnie to, co powiedział @BenediktBauer: psy (zwykle para) są tam, aby uniknąć kradzieży bydła, dlatego są szkolone, aby były agresywne. Wiem, że zostawiając psom straszny nawyk, nie wiem nawet, czy to legalne.
Alessandro Cosentino,

7

Kiedy przeczytałem twoje pytanie, miałem niejasne wspomnienie z przeczytania czegoś o tym niedawno. Przeczytaj ten artykuł z brytyjskiej gazety (sprawdź także powiązane artykuły na stronie):

Ataki krów

Masz więc absolutną rację, zachowując ostrożność - ludzie zostali zabici przez krowy.

Osobiście mieszkam na wsi (New Forest w południowej Wielkiej Brytanii - kucyki, bydło, osły, a nawet świnie wędrują swobodnie) i sam trochę chodziłem. Nigdy nie widziałem czegoś, co można by nazwać agresją, ale krowy mogą stać się hałaśliwe, na przykład, jeśli myślą, że przynoszą im jedzenie.

Pamiętając, że krowa może ważyć kilkaset kilogramów lub więcej, gdyby ktoś wpadł na ciebie, nawet jeśli nie jest to specjalnie celowe, z pewnością o tym wiesz. Artykuł ma rację, ponieważ kiedy widzimy ich z daleka, nie myślimy o tym, ale spotykamy ich z bliska - są ogromne i łatwo można sobie wyobrazić, jak ludzie są deptani i miażdżeni.

Jeśli chodzi o to, co powinieneś zrobić, myślę, że prawdopodobnie musisz zagrać w każdy scenariusz ze słuchu, ale przez większość czasu nie będą cię zainteresowani, dopóki będziesz postępować ostrożnie i dać im tak szerokie miejsce postoju, jak możliwe, że powinieneś być w porządku. Niekoniecznie oczekuj, że się za ciebie poruszą, prawdopodobnie to Ty musisz podjąć działania, aby ich uniknąć, ale powinieneś być w porządku.


Podobne historie i więcej szczegółów na google.com/search?q=killed+by+cows
ChrisW

5
+1 w celach informacyjnych. Wspólnym tematem wspomnianym w artykule jest większość ataków z udziałem psa. Psy przywiązują krowy, krowy (szczególnie cielęta) zaatakują je, a ludzie wokół nich.
mattnz

@mattnz tak, to jest całkowicie zrozumiałe o psach. Ale spacerowałem też przez pole (bez psów), kiedy krowa była bardzo podekscytowana (bez widocznej złośliwości) i podbiegła do mnie. To było dość przerażające, mając nadzieję, że tak naprawdę mnie nie uderzyła. Myślę, że musiała myśleć, że jestem farmerem. Nie wiem, czy coś takiego mogłoby się zdarzyć podczas jazdy na rowerze, ale nie zlekceważyłbym tego.
PeteH
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.