Kompaktowy mechanizm korbowy, sposób użycia i krytyczność łączenia łańcuchowego


9

Mam rower szosowy z kompaktową korbą 50/34 i kasetą 12/27 10sp.

Chociaż nie sądzę, żebym mógł biec na 53/39, biorąc pod uwagę wzgórza, na których zdarzało mi się wspinać, ale czasami mam wrażenie, że właściwe biegi są dokładnie bliskie granicy łańcucha.

Podczas jazdy na 34 mam wrażenie, że zawsze jest to zbyt łatwe, chyba że jeżdżę na zębatkach 12/13 / 14t lub na 50, że jest to zbyt trudne, chyba że dostanę na zębatkę 21t ...

Mam na myśli, że kiedy jestem w mieszkaniu, czuję się lepiej na 50, ponieważ mogę uzyskać szybsze miejsca, gdy mniejsze koła zębate będą zdecydowanie lepsze, ale podczas jazdy z prędkością około 25 km / h wydaje mi się, że cały czas jestem „pomiędzy” .. .

Jakieś wskazówki?

Biorąc również pod uwagę, że mechanizm korbowy ma tylko dwa pierścienie, czy łańcuchowanie krzyżowe nie stanowi większego problemu niż w przypadku potrójnego?


1
To tylko duży problem, jeśli jesteś po drugiej stronie, więc powinieneś unikać 50/27 i 34/12, w przeciwnym razie powinieneś być w porządku. Na płytkich zboczach i mieszkaniach może być lepsze ustawienie na 34 ringu i przełączanie w górę i w dół 15/14/13, ponieważ zmiana jest na tyle mała, że ​​nie stracisz zbyt dużego rozpędu i łatwiejszego biegu lub zbyt dużej kadencji wyższy bieg.
robthewolf

Głosuję za łańcuchem krzyżowym. To tylko rower. Rób co chcesz.
Ritch Melton

Proszę rozważyć wybranie jednej z poniższych odpowiedzi. Jeśli nie odpowiedzą na twoje pytanie, rozważ je.
andy256

Odpowiedzi:


2

53 x 39 tak naprawdę nie poprawi ci sytuacji, ponieważ będziesz jeszcze bardziej ukierunkowany w swoim 53. To powiedziawszy, jazda na 50 x 21 na kasecie 12-27 naprawdę nie może być uważana za przełożenie krzyżowe.

Jeśli wolisz mniej skoków podczas zmiany przedniego pierścienia łańcucha, czy mogę zasugerować mechanizm korbowy Cyclocross? Shimano cx50 i cx70 oferują przód 46x36. Pozwolą ci jeździć więcej pośrodku kasety na 46 i nadal zapewniają przyzwoicie niski współczynnik. Tracisz trochę górną granicę, ale niewiele osób przekracza 50 km / h przez dowolny okres czasu.

Mam rower Cyclocross z 46x36 i 12x27 i uważam, że jest on w pełni użyteczny dla prędkości, na których pedałuję, a zmiana przodu nie powoduje 3 zmian biegów z tyłu.

Oto link do krzyżowych zestawów korbowych Shimano: http://www.shimano.com/publish/content/global_cycle/en/us/index/products/cyclocross/cx70.html


1

Analizując twoje liczby, zakładając, że obwód koła wynosi 2110 mm ...
Przy 25 km / h, na zębatkach 34X14, twoja kadencja wynosi około 81.
Jeśli przełączysz się na 50X21, twoja kadencja wynosi około 83.

Jeśli następnie przesuniesz kadencję w górę, przy kadencji 100 na 50X21 osiągniesz prędkość 30 km / h. Następnie możesz zrzucić do 50X19 na kadencję 90.

To wszystko wygląda całkiem normalnie.

Ponieważ nie narzekasz na wzgórza, mówię, że twój sprzęt jest odpowiedni dla ciebie. Narzekasz na poczucie „pomiędzy” w mieszkaniu, więc mam półtora sugestii:

  • Ćwicz jazdę z wyższą kadencją. Na początku zawsze wydaje się to dziwne, ale przyzwyczaisz się do tego. Jeśli zaczniesz „kołysać”, skoncentruj się na płynnym pedałowaniu (skacząc). Pomyśl o jeździe z wyższym rytmem, jak jazda samochodem przy wyższych obrotach. Im wyższa prędkość obrotowa, tym wyższa moc. I pomyśl, ile kroków wykonasz na minutę, gdybyś biegł. Nie wszyscy by się ze mną zgodzili, ale mówię, że 90 powinno być twoją najwolniejszą kadencją (kiedy powinieneś zmienić bieg na niższy), ze 100 jako średnią. Aby ćwiczyć, wypróbuj tę grę. Jedź ze znajomym, zaczynając od, powiedzmy 20 km / h na biegu 34X17. Teraz na tym samym biegu dowiedz się, jak szybko możesz jechać. Będziesz zaskoczony. Następnie wypróbuj następny wyższy bieg i tak dalej.

  • Możesz przetestować niektóre pierścienie przednie 53/39. Ale stracisz więcej na dolnym końcu niż zyskasz na górnym końcu: zakres przełożeń jest niższy, z większym nakładaniem się. Aby to zadziałało, nadal musisz nauczyć nogi jeździć z wyższą kadencją :-)

Czy to ważne, czy źle podałem rozmiar kół? Niewiele. Czy nauka jazdy przez ponad 90 lat zajmuje dużo czasu? Może to potrwać miesiąc lub dwa. Musisz ćwiczyć nogi, aby to zrobić, a częścią tego jest to, że twój układ krążenia musi się zmienić. Oba potrzebują czasu. Jaka jest korzyść? Są trzy korzyści: przezwyciężysz to uczucie „pomiędzy” oraz większą wydajność i moc. Cieszyć się!

PS Zauważysz, że nie wspominałem o łączeniu łańcuchów. To dlatego, że nie sądzę, że to problem.

PPS Po opublikowaniu, zdałem sobie sprawę, że pominąłem opcję: zmienić kasetę na jedną z mniejszymi przerwami w rozmiarach zębów, coś w rodzaju 12-25 lub niestandardowe zadanie. To nie zadziała, jeśli potrzebujesz 27 kół zębatych na wzgórza.


To jest bardzo interesujące! Właściwie jeździłem ostatnio w grupie, w której wszystkie były znacznie wolniejsze ode mnie, więc grałem w grę, aby pozostać na 34, aby się powstrzymać. I w końcu zdałem sobie sprawę, że całkiem dobrze się do tego przyzwyczaiłem i że można go użyć na przykład na 14 trybikach.
Nic

Twoja sugestia wymiany kasety jest naprawdę dobrym pomysłem: jest tańsza niż wymiana mechanizmu korbowego, nie wymaga regulacji przerzutki ani wymiany łańcucha (co mogło mieć miejsce w przypadku pierścienia 53t), mogę przełączyć 12/27 z powrotem na przejażdżki wspinaczkowe . A kaseta, którą rozważałem, to 11/25. Luki są mniejsze, co jest dobre, ale najlepszy jest 11-minutowy trybik, co oznacza, że ​​mniejszy użyteczny trybik z pierścieniem 34 będzie wynosił 12, a nie bieżący 13, który jest fajny IMHO. I mam nadzieję, że regulacja przerzutki tylnej w celu obsługi łańcucha w konfiguracji 34/11 będzie minimalna!
Nic

Cieszę się, że mogłem pomóc. W końcu musisz zrobić to, co najlepsze dla siebie i swoich celów. Niektórzy ludzie lubią wcisnąć duży sprzęt, aby zwiększyć siłę, ryzykując uszkodzenie kolan i pleców. Inni wybierają kadencję i aerobik. Jeśli zaczniesz budować własne klastry, możesz uzyskać dowolny wynik. Ciesz się
andy256

1

Łańcuch krzyżowy podwójnego mechanizmu korbowego jest tak naprawdę problemem tylko w dwóch najbardziej ekstremalnych kombinacjach (50/27 i 34/12); więc unikaj tych o dużej mocy lub długotrwałym użytkowaniu, a masz problem z łańcuchem krzyżowym. Z jednym wielkim zastrzeżeniem, aby zawsze ufać swoim uszom przez facetów w Internecie - tj. Jeśli brzmi to źle (jak tarcie o wiele bardziej niż inne kombinacje sprzętu), prawdopodobnie jest to złe.

Jeśli chodzi o pytanie „jak używać”, gdy już staniesz się dość silny, prawie zawsze będziesz na dużym pierścieniu z przodu, z wyjątkiem sytuacji, gdy wykonujesz długie podjazdy, które określiłbym jako wszystko wystarczająco długo, abyś mógł po prostu wstań całą drogę.

Do tego czasu nie martwiłbym się zbytnio, że jedynymi trybami (z tyłu), które czują się komfortowo z dużym pierścieniem (z przodu), są twoje 21 i 24 (zakładając, że unikniesz 27 z powodu krzyżowania łańcuchów) - jeśli przeważnie jeżdżą przez cały czas po płaskim terenie, nie ma potrzeby ani nie oczekuje się, że będziesz się ciągle przełączać między trybami. Kiedy napotkasz wspinaczkę, po prostu przesuwasz się z 50 na 34 z przodu, kiedy dojdziesz do górnej / płaskiej, cofasz się z 34 na 50. Wszystko, pozostając na 21 lub 24 z tyłu. Jeśli jest to zbyt łatwe na małą wspinaczkę, możesz przesunąć 21 w tył o jeden lub dwa koła zębate - lub po prostu wstać, jeśli jest krótki (np. Wiadukt mostu), ponieważ wstawanie ogólnie sprawia, że ​​czujesz się jak po prostu zredukowany (tj. Łatwiejszy) ) przez 2 lub 3 koła zębate.

Jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się ze mną ping.


1

Po pierwsze: nie przejmuj się łańcuchami krzyżowymi, a nowoczesne łańcuchy i koła zębate nie powodują żadnych problemów lub są mniej wydajne. Jeździć na biegach, które działają dla Ciebie.

Po drugie: odkryłeś ograniczenia kompaktowych zestawów korbowych. Po prostu nie działają zbyt dobrze, chyba że możesz wykonać prawie całą jazdę oprócz wspinania się na duży pierścień. Jeśli dużo jeździsz w zakresie prędkości 25 km / h, standardowa konfiguracja po prostu nie działa zbyt dobrze.

Musisz albo zmniejszyć duży pierścień, albo zdobyć klaster z tyłu, który ma więcej biegów w żądanym zakresie, niż rodzaj bezużytecznego 12,13,14.

IMHO, 48/30, a nawet 46/30 byłyby o wiele bardziej przydatne dla przeciętnych ludzi, jeśli masz 12-27 z tyłu. Ale prawie nikt nie robi korby drogowej, która miałaby te biegi.

Innym podejściem byłoby przyjrzenie się kasetom wyścigowym Junior. Możesz otrzymać kasety z zębatką górną o masie 14 lub 16 ton, które zapewniają większy wybór prędkości w rzeczywistości.

http://www.wiggle.com/shimano-ultegra-6600-10-speed-cassette/

Na koniec możesz po prostu ugryźć kulę i uzyskać potrójną.


-5

WIĘCEJ wiem, co masz na myśli. Za każdym razem, gdy jeżdżę na rowerze zimowym, który ma 50/34, zawsze wymieniam koła zębate i pierścienie. Moje wskazówki? Spróbuj trzykrotnie. Moje osobiste poglądy na potrójny można przeczytać gdzie indziej


2
To już trzeci raz, kiedy widziałem, jak promujesz swoją witrynę tutaj. Nie używaj tej witryny do autopromocji. Ponadto witryny stosu wymiany krzywo patrzą na skracacze adresów URL, co do których jestem przekonany, że również wcześniej o tym poinformowano. bicycles.stackexchange.com/help meta.stackexchange.com/questions/99136/…
jimchristie

nie odpowiada na pytanie. Możliwe, że jeśli zostanie rozszerzony, to może.
Móż
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.