Zostaw rower na deszcz na jeden dzień - czy jest bezpieczny?


16

Używam roweru (gt lawina 1.0), aby dojeżdżać do pracy. Teraz jest jesień, więc deszcz może zdarzyć się każdego dnia.

Więc pytania są następujące: czy pozostawienie mojego roweru na zewnątrz jest szkodliwe? Czy warto zabrać ze sobą sztycę, czy lepiej zostawić ją na miejscu?


Po prostu załóż na siedzisko plastikową torbę lub czepek. I upewnij się, że łańcuch jest odpowiednio nasmarowany. Możesz też zdjąć komputer rowerowy, jeśli normalnie tego nie robisz.
Daniel R Hicks

@DanielRHicks, zdejmuję komputer rowerowy i oba światła, bo można je łatwo ukraść
k102

1
Tak jak anegdota: mój rower (średniozaawansowany rower trekkingowy) spędził około połowę swojego czasu na zewnątrz przez ostatnie pięć lat w deszczowym klimacie Europy Zachodniej i jest w porządku. Więc nie martw się - po prostu utrzymuj łańcuch naoliwiony.
sleske

@sleske To brzmi dobrze, dziękuję! Teraz zamieniono na mokry smar (od tego lata zamieniło się w deszcz) - na razie wszystko w porządku
k102

Widziałeś kiedyś zdjęcia rowerów w Amsterdamie? Wiele z nich nigdy nie jest pod dachem i wierzcie mi, w Amsterdamie dużo pada. I przez cały rok, nie tylko jesienią. (Ale muszę przyznać, że większość z nich jest zbudowana tak, aby wytrzymać odrobinę deszczu. I wszystkie mają swoje siedzenia, więc nie ma ryzyka, że
spadnie

Odpowiedzi:


10

To nie problem, ale jest kilka rzeczy do rozważenia:

  • Utrzymuj wszystkie ruchome części dobrze naoliwione. Pamiętaj, że nawet jeśli jeździsz tylko po drogach, będzie na nim więcej brudu, więc musisz dokładnie wyczyścić łańcuch, pozostawić do wyschnięcia i naoliwić. To powinno powstrzymać mechanikę przed zardzewieniem, niektóre łby śrub rdzewieją, ale niezbyt mocno.
  • Mokre felgi również nie hamują, szczególnie jeśli mokro nie jest czyste, więc po zjeździe z pierwszego przystanku może to potrwać dłużej (i być głośnym). Jeśli przestanie padać deszcz, warto po raz lub dwa razy zaciągnąć hamulce bezpośrednio po rozpoczęciu jazdy, aby wyschnąć.
  • Zdobądź wodoodporny pokrowiec na siodło, a następnie zdejmij go, gdy chcesz jeździć - o wiele wygodniej niż mokre siodło, szczególnie jeśli siodło ma przeszycia, które wpuszczają wodę. To lepsze niż plastikowa torba, ponieważ możesz ją zostawić i usuń go tylko wtedy, gdy jest mokry. Alternatywnie, weź siodło z plastikową powierzchnią, a następnie zetrzyj deszcz.
  • Jeśli spodziewasz się naprawdę ulewnego deszczu, twoje światła mogą go nie zabrać (jak niedawno się dowiedziałem), więc możesz chcieć zabrać je ze sobą (oczywiście możesz i tak, aby nie zostały skradzione). Dotyczy to świateł wymiennych; jeśli masz światła, które mają być zainstalowane na stałe (do użytku na dynamo), będą one zawsze wodoszczelne.

Jeśli jeździsz w deszczu, trzymaj rower w szopie w wilgotny dzień, i tak nie wyschnie właściwie przez wiele godzin, więc faktyczne przechowywanie na zewnątrz nie jest zbyt dużą karą na szczycie jazdy (zakładając oczywiście że jest mokro przez cały dzień)


Dzięki! Nigdy nie myślałem o
poszyciu na

Świetna odpowiedź! Pozwoliłem sobie zaproponować dodatkowe informacje.
sleske

Najlepszym wykonanym pokryciem na siodło jest damski czepek. (Chociaż kwiatowe wzory są trochę za dużo.)
Daniel R Hicks

@DanielRHicks po wypróbowaniu czepka natryskowego stwierdziłem, że zbyt się ślizgają, aby jeździć, pokrowce, które mam, można zostawić i zdjąć tylko, jeśli są mokre.
Chris H

@sleske - dzięki, dodałem trochę do twojego dodania. Mam nadzieję, że zrozumiesz dlaczego.
Chris H

1

Unikaj zabrania sztycy ze sobą, jeśli spodziewasz się deszczu. Deszcz dostanie się do wnętrza ramy i zbierze się w dolnym wsporniku. Wkrótce doprowadzi to do bardzo skrzypiącego suportu.

Chciałbym dopracować powyższy komentarz: układ napędowy powinien być zarówno dobrze smarowany, jak i suchy (bez wody i oleju). Tłusty lub tłusty łańcuch jest magnesem dla brudu i zużywa się znacznie szybciej.

Prawdopodobnie warto również sprawdzić, czy możesz znaleźć sposób na przechowywanie roweru w biurze w biurze. Pewnego dnia w deszczu nie zaszkodzi Twojemu rowerowi, ale ciągłe przechowywanie na zewnątrz będzie sumą.

Pamiętaj, aby często czyścić ten układ napędowy podczas jazdy na mokrej nawierzchni.

-Jb


2
Nie zgadzaj się na smar. Jeśli jest mokry, użyj mokrego smaru (oleju). Gdy łańcuch zostanie zamoczony (wodą), brud i brud przylegają do łańcucha i suchego smaru nie mogą migrować do miejsca, w którym jest potrzebne. Zwykle zaleca się stosowanie suchego smaru do suchego i mokrego smaru do jazdy na mokro. Pod tym warunkiem łańcuch napędowy jest regularnie konserwowany - jazda w mokrych warunkach wymaga większej konserwacji. Lawina GT ma uszczelnioną kulę BB - woda wpadająca do ramy nie
zbliży się do łożysk kulki

@mattnz - Jeśli „zapieczętowana” kulka jest w ogóle podobna do korby Shimano, którą wymieniłem na rowerze, bardzo ważne jest, aby utrzymywać ją na względnie suchym poziomie. Kiedy wyciągnąłem kopalnię po około 5 latach, była pokryta rdzą. (Zastąpiono go nierdzewnym urządzeniem Phil Wood.) Gdyby to był rower ze stali, dobrze byłoby również wyjąć nabój i pokryć wnętrze obudowy smarem, aby zniechęcić tam rdzę, ponieważ woda lubi gromadzić się w Skorupa BB.
Daniel R Hicks

1

Powiedziałbym, że woda spadająca na rower na krótki okres czasu nie spowoduje żadnych szkód, jeśli w skrócie rozważymy mniej niż godzinę. Woda pozostająca w rowerze może jednak powodować korozję. Oznacza to, że wystąpienie korozji zajmuje trochę czasu.

Dlatego możesz idealnie umyć rower, pod warunkiem, że otrząśniesz nadmiar wody i pozwolisz mu wyschnąć, zanim umieścisz go w zamkniętym miejscu.

Jeśli „zaparkujesz” rower na zewnątrz, rozważę kilka czynników, takich jak czas zdarzenia deszczu. Powiedziałbym, że gorzej jest dla twojego motocykla, jeśli rano na niego spadnie, a on pozostanie nieruchomy i mokry przez resztę dnia, dając wystarczająco dużo czasu na wystąpienie korozji. Jeśli rower zostanie przemoczony, ale niedługo potem zostanie przejechany, wibracje płynące z jazdy i krążącego powietrza strząśną wodę, a w niektórych przypadkach prawie ją wysuszą, więc deszcz po południu, tuż przed wyjściem z biura, nie wyrządzi prawie żadnej szkody.

Kolejnym czynnikiem jest to, czy rozbryzg spowoduje przeciągnięcie brudu i innych ciał obcych na motocykl. Dlatego pomaga, jeśli zamkniesz rower w czystym, wolnym od brudu miejscu. Obawy te nie różnią się jednak od jazdy po mokrych ulicach / szlakach. Prawidłowo nasmarowany rower powinien przetrwać bez problemów.

Podobnie jak w przypadku wody, odrobina, a nawet dużo błota nie wyrządzi szkody, jeśli zostaną wkrótce usunięte.

Jeżdżę głównie XC w tropikalnym kraju, tutaj pada przez cały rok (niektóre sezony więcej niż inne), więc bardzo często wracam do domu z błotnistym rowerem. Po prostu myję go tak szybko, jak to możliwe, lekko nim potrząsam i pozwalam odpoczywa w pomieszczeniu. Nie mam absolutnie żadnych problemów spowodowanych przez wodę lub błoto.

Aluminiowa rama przeważnie nie będzie miała problemu z wodą. Stalową ramę należy utrzymywać z dobrą farbą, pokrywając wszelkie odsłaniające metal zadrapania dowolną odpowiednią farbą, a nawet lakierem do paznokci. Polecam również uszczelnienie otworów wentylacyjnych (w pobliżu końców prętów są one po to, aby wydzielać opary spawalnicze podczas produkcji). Można to zrobić za pomocą kleju na gorąco, uszczelki silikonowej lub taśmy elektrycznej. Uszczelniam lub zakrywam kołnierz sztycy i łożysko zestawu słuchawkowego, jeśli podejrzewam, że woda może łatwo dostać się do środka.

Uszczelnione piasty łożyskowe i wsporniki dolne są prawie odporne na delikatny deszcz. Inne mają odpowiednie „osłony przeciwkurzowe”, dzięki czemu dobrze nadają się do deszczowego środowiska, o ile jazda na mokrej nawierzchni nie jest zaangażowana. W przypadku łożysk bez uszczelnień bez odpowiednich uszczelek zaleca się częste ich zapakowanie świeżym smarem. Sugerowałbym raz na dwa miesiące, w zależności od konkretnych warunków.

W przypadku układu napędowego, specjalnie nie zakrytego łańcucha z przerzutkami, jedynym sposobem jest częste czyszczenie z odpowiednim smarowaniem. Opieram się na oględzinach, aby ustalić, czy konieczne jest wyczyszczenie „teraz!”. Kiedy na zębach dochodzi do nagromadzenia się żwirku lub łańcuch pokryty jest pastą olejno-brudną, to jest czas. Wystarczy stara szczoteczka do zębów i 20 minut cierpliwości. Smar po wyschnięciu.

Wszystkie te wskazówki są moją regularną konserwacją zapobiegawczą dla rowerów górskich jeżdżących po polnych szlakach. W przypadku dojazdów na dobrych ulicach miasta obowiązują te same środki, ale nie tak często.


1
Prawidłowo utrzymany „normalny” rower nie ucierpi, spędzając od czasu do czasu dzień na deszczu. Brak chronionego miejsca do zaparkowania roweru nie jest ważnym powodem rezygnacji z dojazdów do pracy itp. Podobnie żaden „normalny” rower nie odniesie znacznych szkód podczas jazdy w deszczu. Poza łańcuchem bardziej prawdopodobne jest uszkodzenie roweru przez czyszczenie go niż przez zabrudzenie.
Daniel R Hicks

@DanielRHicks, „bardziej prawdopodobne jest, że uszkodzisz rower, czyszcząc go niż pozostawiając brudny” naprawdę? Czy są na to jakieś badania? Zawsze uważałem, że czyszczenie nie może zaszkodzić
k102

3
@ k102 - Podczas czyszczenia roweru dość łatwo jest wlać do łożysk wodę (lub, co gorsza, mydło). Używanie węża (co innego niż delikatna strużka) znacznie zwiększa to ryzyko. Natomiast (poza łańcuchem i zębatkami) pozostawienie brudnego roweru nie powoduje żadnych uszkodzeń.
Daniel R Hicks
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.