Zdeformowane / nierówne / wyboiste koło / opona / dętka, jak zdiagnozować lub naprawić?


9

Mój rower ma deformację tylnego koła, prawie na pewno nie z powodu obręczy.

W pewnym momencie opona ma „dolinę”, co powoduje, że zderza się zamiast gładko toczyć. Chciałbym zrozumieć, czy muszę wymienić oponę i / lub dętkę.

Sprawdziłem lampę i wydaje się, że wszystko jest w porządku, niedawno ją założyłem i od tego czasu koło się chwieje. Zarówno opona, jak i dętka mają wymiary 700 x 35 mm i powinny być odpowiednie dla motocykla, ponieważ opona jest oryginalna.


Aktualizacja: „Grałem” oponą, kilkakrotnie spuszczając powietrze i ponownie napompowując, starając się ją prawidłowo osadzić. Teraz zamiast „depresji” dochodzi do pewnego rodzaju deformacji bocznej.

Również w tym przypadku felga wygląda prosto, ale nie mogę prawidłowo ustawić opony. Starałem się to w jakikolwiek sposób pomyśleć, co robię źle?


Znalazłem problem

Nie zauważyłem tego wcześniej, ale opona była zużyta z boku, a konstrukcja nośna deformowała się. Rozwiązałem problem, kupując nową oponę.


Wydaje mi się (zakładając, że felga jest okrągła), że dętka jest skręcona wewnątrz opony. Czy ostatnio wymieniłeś dętkę (a może jeździsz / chodzisz rowerem na znacznej odległości na płaskiej oponie)? Inną możliwością jest to, że opona po prostu nie jest równomiernie osadzona na feldze - zwykle można to naprawić, po prostu spuszczając powietrze, „wyginając” oponę, aby zerwać wszelkie uszczelnienie obręczy i ponownie napompowując.
Daniel R Hicks,

Zaktualizowałem pytanie o więcej informacji, wciąż badam i postaram się podać więcej szczegółów.
clabacchio

2
Obracaj powoli oponę, obserwując jej część wzdłuż obręczy. Prawdopodobnie zobaczysz, że nie jest on równomiernie osadzony na obręczy - spuść powietrze i spróbuj ponownie prawidłowo go osadzić. Najprawdopodobniej twój problem znajduje się w pobliżu zaworu, gdzie grubsza guma wokół zaworu rurki utrudnia prawidłowe osadzenie opony. Inną możliwością jest to, że rura jest niewymiarowa - nie jest przeznaczona do opon 35 mm - a grubsza część w pobliżu zaworu po prostu nie rozszerza się tak bardzo (ale efekt na zdjęciu jest raczej ekstremalny w tym przypadku).
Daniel R Hicks,

Jeszcze jeden drobny szczegół: ile powietrza włożyłeś w oponę? Potrzebujesz co najmniej 60 psi, aby upewnić się, że opona jest „osadzona”.
Daniel R Hicks

3
Jedną z rzeczy do wypróbowania jest ponowne spuszczenie powietrza, a następnie dodanie odrobiny wody z mydłem do złącza między oponą a obręczą wokół, a następnie ponowne napełnienie. Mydło nasmaruje oponę, aby (miejmy nadzieję) lepiej się osadzała.
Daniel R Hicks

Odpowiedzi:


8

Trudno powiedzieć na podstawie tego filmu - widok z boku byłby bardziej przydatny.

Z tego, co mówisz, wydaje się, że obręcz jest rzeczywiście okrągła w obu płaszczyznach - nie kołysze się na boki ani w górę iw dół podczas obracania, więc to nie tak (ale nie widzę obręczy na filmie, więc nie nie wiem na pewno).

Jeśli problemem jest opona, będzie to spowodowane tym, że opona nie jest właściwie osadzona lub jest uszkodzona / zużyta. Ale ten rodzaj zanurzenia jest niezwykły w przypadku zużytej opony - zwykle wybrzuszają się (a potem pękają). Jeśli opona nie jest właściwie osadzona, normalnie będzie można ją zobaczyć, patrząc na bok opony. Tam, gdzie zanurzenie jest normalnym oznaczeniem z boku opony, zanurza się również, co oznacza, że ​​koralik został wciągnięty na felgę, a nie wypychany na ścianę boczną / powierzchnię hamowania. Jeśli masz szczęście, stanie się tak, ponieważ opona nie została poprawnie zainstalowana. Jest to prawdopodobnie tylko z jednej strony koła, więc sprawdź obie strony. Jeśli znajduje się po obu stronach, prawdopodobnie opona ma niewłaściwy rozmiar dla obręczy, lub możesz być po prostu wyjątkowo nieszczęśliwy i mieć nieco za duży obręcz i lekko za małą oponę.

Aby naprawić, przeważnie opróżnij rurkę, a następnie obejrzyj wciskając koralik na feldze, jakbyś miał zdjąć oponę. Następnie powoli pompuj oponę, aż koralik wskoczy z powrotem na obręcz. Kiedy to się stanie, przestań pompować i upewnij się, że koralik cofnął się całkowicie. jeśli nie, przeprowadź oponę palcami w miejscu, w którym nie pękła - po prostu wciśnij oponę palcami. Ruch powinien wystarczyć do prawidłowego osadzenia koralika.

Ale jeśli jest to problem z rozmiarem, musisz kupić nową oponę. Jeśli rozmiar powinien być odpowiedni, ale nie jest, spróbuj opony innej marki. Niektórzy producenci produkują „ciasne” opony (lekko niewymiarowe koraliki), inni robią coś przeciwnego. Należy pamiętać, że czasami można założyć oponę 700c na koło 27 "(700c = ISO 622, 27" = 630 lub więcej. ISO ma mniej więcej średnicę, więc różnica w obwodzie wynosi 25 mm lub około cala). Jest to bardzo, bardzo trudne do zrobienia i nie powinno być wcale. Jeśli masz pecha, masz jedno z dziwnych kół, które mają prawie nowoczesny rozmiar. Sheldon Brown omawia tutaj rozmiary kół

Jeśli problemem jest rura, będzie ona nieco trudniejsza do wykrycia. Rury nie są tak mocne w porównaniu do opony, ale jeśli w jakiś sposób zawiążesz w węźle węzeł, który wpłynie na kształt opony. Najczęstsze problemy tutaj to zwrot, który w zasadzie zamienia rurkę w jedno z tych balonów; i sam się składa. Składanie zwykle ma miejsce, gdy rower jedzie z oponą bardzo niedopompowaną lub płaską. Cała opona obraca się nieznacznie na feldze podczas hamowania lub pedałowania, ale wartość ta zatrzymuje wraz z nią obrót rury. W każdym razie dopóki się nie urwie. Otrzymujesz więc rozciągniętą część tuby, a po drugiej stronie wartości cały luz zbiera się i składa. Gdy ponownie napompujesz oponę, na twoim filmie słychać chwiejność.

Najpierw opisuję to, ponieważ łatwo to sprawdzić i naprawić. Opróżnij oponę, zdejmij ją, a jeśli obok zaworu znajduje się duża bryła złożonej rurki, masz problem. Często można to stwierdzić, opróżniając oponę, a nie naciskając wokół zaworu.


Dziękuję bardzo za odpowiedź. Przypuszczam też, że nie jest on prawidłowo osadzony, ale próbuję go przenieść i spuścić powietrze, ponownie napompować i nie mogę uzyskać stabilnej i właściwej pozycji. Ale teraz (patrz aktualizacja) guzek zniknął, a opona jest chwiejna na boki. Myślisz, że po prostu muszę próbować?
clabacchio

Obawiam się, że teraz jest prawie siedząca, ale teraz problem jest tylko z jednej strony. Podejrzewam, że Daniel R Hicks ma rację i problem może być na wartości. Jedna wskazówka to wepchnięcie zaworu do opony tuż przed rozpoczęciem pompowania, aby upewnić się, że pod stopką nie ma rurki. Jeśli spojrzysz na rurkę, wokół wartości znajduje się grubsza podkładka gumowa, a jeśli dostanie się pod koralik, może to powodować problemy takie jak twoje.
Móż

wygięcie jest prawie po przeciwnej stronie zaworu, czy myślisz, że nadal tak może być?
clabacchio

1
W takim przypadku nie. To coś innego.
Móż

5

Miałem dokładnie ten sam problem w oponie 700 x 350 Duro po naprawie przebicia i nie mogłem zrozumieć, dlaczego tylne koło tak się chwieje.

Dostosowałem szprychy do centrowania koła, sprawdziłem, czy nie ma skrętu rurki, wszystko bezskutecznie.

Jednak po dokładnej inspekcji około dziesięciocalowego punktu opona wyglądała, jakby była „trochę wysadzona” i myślałem, że przyczyną może być nadmierna inflacja, ale nigdy nie przekroczyłem 60 funtów, więc doszedłem do wniosku, że to nie „ t odpowiedź.

Odpowiedź brzmiała, że ​​opona, jak wyjaśniono powyżej, nie osadziła się prawidłowo, więc opróżniłem ją ponownie, sprawdziłem, czy nie ma skręconej rurki, ale tym razem po zmontowaniu koła oblałem koraliki opony dużą ilością płynu z mydłem.

Potem szczypałem oponę do końca i upewniłem się, że wszystko jest w porządku, zanim ponownie ją napompuję.

Wciąż był niewielki obszar, w którym opona nie osadziła się całkowicie, ale nie tak bardzo jak wcześniej.

Zrobiłem jazdę próbną na naprawdę gładkiej nawierzchni i nie było żadnego zauważalnego chwiejności.

Dzięki tym wszystkim, którzy napisali tutaj i rozwiązali mój problem bez wchodzenia do sklepu rowerowego i wydawania większej ilości pieniędzy, a także innej korzyści, nauczyłem się czegoś, co może pomóc w przyszłości

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.