Czy przechowywanie roweru w stojaku naprawczym, gdy jest on trzymany przez sztycę, jest szkodliwy?


10

Obecnie przechowuję rower w stojaku naprawczym, gdzie wisi on przy sztycy. Zastanawiałem się, czy może to nie być idealne i że długotrwałe zawieszanie może zbyt mocno obciążać rower i że zamiast tego powinienem przechowywać go na podłodze. Czy ten sposób przechowywania roweru stwarza jakąkolwiek szansę uszkodzenia roweru w porównaniu do przechowywania go na stojąco?


1
Jedyne, co mogłem wymyślić, to upewnić się, że zacisk jest czysty, aby nie zarysował ani nie rdzewiał na sztycy.
Aaron

1
Myślę, że spowodowałoby to dziwny moment obrotowy w punkcie, w którym sztyca styka się z ramą. W przypadku roweru szosowego prawdopodobnie nie wystarczy się tym martwić, ale rower górski z ciężkim przednim czołem może mieć więcej stresu, niż byś chciał na sztycy. Podczas jazdy większość siły biegnie wzdłuż sztycy. Na stojaku naprawczym rower (który nie ma środka masy na sztycy) spróbuje dokręcić przedni koniec w kierunku podłoża. Spróbuj podnieść rower, opierając dłonie na sztycy, aby dowiedzieć się, jaki moment obrotowy jest generowany.
Kibbee

2
Jeśli sztyca jest trzymana przez sztycę, powinno być zasadniczo zerowe niebezpieczeństwo. Znacznie większy nacisk kładziesz na obszar słupka, gdy uderzasz w nierówną jazdę. Niebezpieczeństwo zmiażdżenia lub zgięcia naprawdę lekkiej rurki ramy, jeśli przylgniesz do jednej z rur.
Daniel R Hicks

2
Jeśli nie pozbędziesz się swoich obaw, być może będziesz w stanie zrobić tani „adapter”, który wpina zacisk sztycy w twoim stojaku i ma wyściełane haczyki do zawieszenia roweru na górnej rurze lub na felgach, coś w rodzaju rodzaj bagażnika używanego do ciągnięcia roweru w bagażniku samochodu. Jeszcze inną opcją jest nie zmuszanie motocykla do pozostania „poziomym”, ale pozwolić mu upuścić przód, aby nie był poddawany stałemu momentowi obrotowemu. Ale nie powinno to wcale stanowić prawdziwego problemu.
Jahaziel

2
@kibbee, sztyca faktycznie przenosi duże obciążenia zginające podczas jazdy, ponieważ sztyca jest nachylona w kierunku tyłu roweru, a ciężar twojego ciała działa prosto w dół. To zgięcie jest znacznie niższe podczas trzymania roweru na stojaku naprawczym niż podczas jazdy na rowerze.
Mac

Odpowiedzi:


15

Nie sądzę, że to powinien być problem. Siła przenoszona przez sztycę na rower, gdy na nim siedzisz i jedziesz po wyboistej drodze, jest znacznie większa niż stres, jaki Twój rower może odczuć z powodu zawieszenia się na stojaku.


10

Może być nawet lepszy niż postawienie go na tym samym kawałku opon, jeśli w ogóle nie będzie się jeździć, zwłaszcza jeśli nie sprawdzasz ciśnienia w oponach.


1
Tak, dobrze jest nie obciążać opon i łożysk.
Daniel R Hicks

7

Nie, nie ma problemu.

Nacisk na nieruchome elementy pochodzi z powtarzających się cykli załadunku i rozładunku, a nie z siły statycznej. Jak zauważyli inni, utrzymywanie nieważonych opon może wydłużyć ich żywotność podczas przechowywania, chociaż nie powinno to mieć żadnego wpływu na łożyska, ponieważ są one metalowo-metalowe bez ruchu.

Jedyną rzeczą, na którą musisz uważać, jest nadmierne zaciskanie zacisku wokół sztycy, chociaż nie ma to nic wspólnego z ilością czasu, w którym siedzi. Jeśli zaciskasz go zbyt mocno, uszkodzenia są zadawane natychmiast.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.